про закриття провадження у справі
16 квітня 2026 року Справа № 480/175/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Глазька С.М., розглянувши у у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Комунального підприємства "Комбінат комунальних підприємств "Роменської міської ради" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
Комунальне підприємство "Комбінат комунальних підприємств "Роменської міської ради" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області, у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.03.2024 № 337818280703 та податкову вимогу від 21 жовтня 2024 року № 0006069-1302-1828, виданих Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області, як такі, що не відповідають вимогам закону.
Ухвалою суду від 28.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 28.02.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 18.07.2025, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2025, позовну заяву по справі № 480/175/25 в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 28.03.2024 № 337818280703 - залишено без розгляду. Продовжено розгляд справи № 480/175/25 в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкової вимоги Головного управління ДПС у Сумській області від 21 жовтня 2024 року № 0006069-1302-1828.
У подальшому, представник відповідача подав до суду клопотання про закриття провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, яке мотивоване тим, що станом на 14.02.2025 згідно даних ІКП ІКС “Податковий блок», податковий борг позивача, зазначений в оскаржуваній податковій вимозі, відсутній, в тому числі, також у зв'язку з оскарженням податкового повідомлення - рішення від 28.03.2024 року на суму 927075,60 грн (було предметом спору в даній справі) та виключенням з ІКПП вказаної суми по ППР 07.02.2025 року (842 796,00 грн, 84 279,6 грн.), а відповідно, податкова вимога від 21.10.2024 № 0006069-1302-1828 відкликана 14.02.2025, у зв'язку з чим відсутній предмет спору.
Від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких представник зазначив, що заборгованість за податковою вимогою від 21.10.2024 № 0006069-1302-1828 сплачена, а податкова вимога відкликана.
Дослідивши доводи поданого клопотання, перевіривши матеріали справи, та проаналізувавши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Так, предметом оскарження в цій справі є податкова вимога Головного управління ДПС у Сумській області від 21.10.2024 №0006069-1302-1828.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.3 ст. 59 ПК України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 №610 затверджено Порядок направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків (далі Порядок), який визначає механізм формування, надсилання (вручення) та відкликання податкових вимог контролюючими органами.
Дія цього Порядку поширюється на платників податків, у яких виник податковий борг.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку, податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - ІТС) контролюючих органів.
Податкова вимога, крім загальних реквізитів, повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 3 розділу ІІІ Порядку).
Згідно з п. 6 розділу ІІІ Порядку, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений у повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Вказане кореспондується також з нормами п. 59.5 ст. 59 ПК України.
Норми ст. 60 ПК України регламентують порядок відкликання податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги. Так, відповідно до п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо:
- сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;
- контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу;
- контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі;
- рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі;
- рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Відповідно до пунктів 60.2 ст. 60 ПК України, у випадках, визначених підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 цієї статті, податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі.
У випадках, визначених підпунктом 60.1.2 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги.
У випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.
У випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Як свідчать дані ІКП «Податковий блок» та пояснення сторін, сума боргу за оскаржуваною вимогою була повністю нівельована станом на 14.02.2025, а саме визначений в оскаржуваній вимозі борг, був погашений (частково - самостійно сплачений позивачем, частково - виключений з ІКП 07.02.2025 у зв'язку з оскарженням податкового повідомлення-рішення), а також враховуючи прийняття контролюючим органом нової податкової вимоги від 06.08.2025 № 0005043-1302-1828, податкова вимога від 21.10.2024 № 0006069-1302-1828, яка є предметом оскарження у цій справі, з урахуванням положень ст. 60 ПК України, вважається відкликаною, а отже, вона не створює жодних правових наслідків для платника.
Вказане свідчить про відсутність предмету спору і зумовлює висновок суду про необхідність закриття провадження у справі.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутній предмет спору.
Відтак, клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі належить задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст. 239 КАС України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Керуючись ст. ст. 238, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання представника Головного управління ДПС у Сумській області про закриття провадження у справі № 480/175/25 - задовольнити.
Провадження у справі № 480/175/25 - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя С.М. Глазько