за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
17 квітня 2026 р. Р і в н е№460/28140/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.В. Друзенко розглянувши в порядку письмового провадження звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення суду від у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_2 ;
про подання звіту про виконання судового рішення,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22 березня 2024 року у справі №460/28140/23, що набрало законної сили, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по жовтень 2023 року на суму виплачених доходів 211993,67 грн; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004.
09 березня 2026 року надійшла письмова заява про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Заява мотивована тим, що відповідач не виконує рішення суду.
Ухвалою від 10.03.2026 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/28140/23 протягом одного місяця.
16 квітня 2026 року до суду надійшов звіт суб'єкта владних повноважень.
Звіт подано з додержання вимог частин другої та третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
У поданому звіті відповідач вказав, що на виконання рішення Суду фінансово-економічною службою ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовлено та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 (розпорядника бюджетних коштів І рівня) заявки-розрахунки на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів за напрямком грошового забезпечення від 06.02.2025 №12/2/152, від 06.03.2025 №12/2/229, від 07.04.2025 №12/2/324, від 07.05.2025 №12/2/435, від 06.06.2025 №12/2/529, від 07.07.2025 №12/2/656, від 05.08.2025 №12/2/740, від 05.09.2025 №12/2/822, №12/2/974 від 06.10.2025, №12/2/1086 від 06.11.2025, №12/2/1188 від 04.12.2025, №12/2/21 від 06.01.2026, №12/2/116 від 06.02.2026. Станом на момент подання даного звіту на виконання рішення у справі № 460/28140/23 до ІНФОРМАЦІЯ_3 бюджетні асигнування не надходили. Отже причинами, які унеможливлюють повністю виконати рішення суду від 22.03.2024 у справі №460/28140/23 є відсутність фінансування КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» розпорядником бюджетних коштів вищого рівня.
За правилами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
При цьому, суд враховує, що згідно з ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Враховуючи поданий звіт, суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняються дії щодо виконання рішення суду, однак станом на час подання звіту воно залишається невиконаним в повному обсязі. З огляду на встановлено, суд вважає за доцільне прийняти поданий відповідачем звіт та встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду - три місяця з дня вручення цієї ухвали .
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти поданий ІНФОРМАЦІЯ_1 звіт про виконання рішення суду по справі №460/28140/23.
Встановити новий строк для подання звіту - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/28140/23 протягом трьох місяців з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту належить додати: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення розглядається протягом десяти днів з дня його надходження і за наслідками розгляду такого звіту судом приймається рішення в порядку статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 17 квітня 2026 року
Суддя Н.В. Друзенко