справа № 380/289/24
17 квітня 2026 року
м.Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні а також у відпустках за станом здоров'я на підставі постанови (висновку) ВЛК внаслідок отримання тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за періоди: з 22.07.2022 по 09.12.2022, з урахуванням фактично виплачених сум. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні, а також у відпустках за станом здоров'я на підставі постанови (висновку) ВЛК внаслідок отримання тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 22.07.2022 по 09.12.2022, з урахуванням виплачених сум додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 22.07.2022 по 09.12.2022.
Ухвалою суду від 06.03.2026 суд постановив заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) надати суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 у 50-денний строк з дня отримання цієї ухвали.
У визначений в ухвалі від 06.03.2026 строк до Львівського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24.
У цьому звіті відповідач, військова частина НОМЕР_1 , зазначає, що (…) По надходженню до військової частини НОМЕР_1 постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2024 у справі №380/289/24, військовою частиною НОМЕР_1 проведено нарахування додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 22.07.2022 по 09.12.2022 Позивачу згідно вище вказаного судового рішення та подано заявку до вищого довольчого органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 , - щодо виділення відповідних бюджетних асигнувань. У грудні 2024 року відповідні кошти виділені не були, в зв'язку з чим військова частина НОМЕР_1 повторно звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виділення відповідних бюджетних асигнувань (копії заявок від 05.12.2024, від 06.01.2026, від 07.02.2025, від 06.03.2025, від 04.04.2025, від 07.05.2025, від 05.06.2025, від 04.07.2025, від 05.08.2025, від 05.09.2025, від 07.10.2025, від 06.11.2025, від 04.12.2025, від 07.01.2026, від 04.02.2026, від 04.03.2026, від 03.04.2026). Станом на дату подання звіту, відповідні бюджетні асигнування виділені не були. Відтак, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 виконане військовою частиною НОМЕР_1 частково..(….).
(…)Військова частина НОМЕР_1 утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України виділених для фінансування Збройних Сил України і, за відсутності відповідних асигнувань, фактично позбавлена можливості виконати судове рішення в повному обсязі.
Недостатність у Міністерства оборони України коштів для виконання судових рішень підтверджується листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 04.11.2024 № 220/13/9088.
Відсутність (несвоєчасність) такого фінансування стала можливою з незалежних від військової частини НОМЕР_1 причин - збройної агресії російської федерації проти України, введення воєнного стану та, як наслідок, спрямування бюджетних коштів, виділених для фінансування Міністерства оборони України на заходи спрямовані безпосередньо на відсіч збройної агресії проти України.
Таким чином, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 виконане військовою частиною НОМЕР_1 частково, з об'єктивних та незалежних від військової частини НОМЕР_1 причин.
Судове рішення буде виконане в повному обсязі після задоволення вищим довольчим органом заявки військової частини НОМЕР_1 щодо виділення відповідних бюджетних асигнувань. В зв'язку з вище наведеним, військовою частиною НОМЕР_1 подається клопотання про продовження строку подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24
Частиною 1 ст.129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, насамперед, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Разом з тим, ч.2 ст.381-1 КАС України передбачає, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст.287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. (…)
Зі змісту звіту про виконання рішення суду у справі №380/289/24 не видно, що відповідач його виконав так, щоб повністю відносити порушені права позивачки.
Водночас суд звертає увагу на те, що відповідач (боржник) вчиняв дії, спрямовані на повне виконання рішення суду, що підтверджується долученими до звіту доказами.
Так, після нарахування позивачу додаткової винагороди, як це зобов'язав суд відповідача у рішенні, відповідач подав заявку до вищого довольчого органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 , - щодо виділення відповідних бюджетних асигнувань.
Згодом, відповідач повторно (17 разів) звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виділення відповідних бюджетних асигнувань.
Також суд бере до уваги ту обставину, що недостатність у Міністерства оборони України коштів для виконання судових рішень підтверджується листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 04.11.2024 № 220/13/9088. А відтак згадана обставина не залежить від відповідача.
Відповідно до частин 1-2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Таким чином, зважаючи на те, що рішення суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 набрало законної сили, а відповідач виконав його не в повному обсязі, при цьому вчинив та продовжує вчиняти, з метою повного виконання означеного рішення суду всі необхідні дії, а обставини неповного виконання рішення суду знаходяться поза межами відання відповідача, суд дійшов висновку про прийняття звіту про виконання рішення суду та встановлення нового строк для його подання.
Стосовно накладення на керівника відповідача (боржника) штрафу, то суд вважає, що на цьому етапі встановлення обставин виконання судового рішення, таке буде передчасним та необґрунтованим.
Також суд бере до уваги норму ч. 3 ст. 382-1 КАС України, якою передбачено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Тому, суд вважає, що достатнім для відповідача буде 3 місячний строк для подання звіту про виконання рішення суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 з дня отримання цієї ухвали.
Керуючись ст. ст. 382, 382-1 КАС України, суд
прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) надати суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.07.2024 у справі №380/289/24 у 3-місячний строк з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя Лунь З.І.