Рішення від 16.04.2026 по справі 360/145/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/145/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Стефаненко Анастасії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває справа за позовом адвоката Стефаненко Анастасії Сергіївни (далі - представник позивача, Стефаненко А.С.) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Луганській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Кіровоградській області), з такими вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які виразились в прийнятті рішення про відмову в призначенні пенсії від 22.07.2025 № 121130004932, ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах, відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та скасувати рішення про відмову призначення пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 22.07.2025 № 121130004932;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати у пільговий стаж за Списком № 1 (підземні роботи) ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Постанови КМУ № 202 від 31.03.1994 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років»: з 01.09.1998 по 21.01.2002 - навчання в ПТУ № 2 м. Лисичанськ за спеціальністю “Електрослюсар підземний; машиніст електровозу підземного»; з 16.07.2002 по 09.05.2003 - робота машиністом електровоза з повним робочим днем під землею на підприємстві ДВАТ шахта ім. Д.Ф. Мельникова ДХК «Лисичанськвугілля»; з 24.10.2006 по 22.02.2022 (дата початку повномасштабного вторгнення РФ та окупації підприємства) - робота електрослюсарем з повним робочим днем під землею по підприємстві Міністерство вугільної промисловості України ВП «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» ВАТ «Лисичанськвугілля». Період з 07.07.2023 по 09.11.2024, з 27.11.2024 по 14.05.2025 - участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у трикратному розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дати звернення, а саме з 26.05.2025, з урахуванням норм ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив таке.

26.05.2025 ОСОБА_1 звернувся з заявою та надав всі відповідні документи (про підтвердження пільгового стажу роботи) для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачем були додані документи, трудова книжка, диплом про освіту, довідка про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, довідка з місця роботи з підтвердження пільгового стажу роботи за Списком № 1 (підземні роботи), які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.

Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як це передбачено пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

З рішення про відмову в призначенні пенсії від 02.06.2025 № 121130004932 було з'ясовано, що ОСОБА_1 , відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідної кількості стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, як передбачено п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Представник позивача вважає рішення про відмову в призначенні пенсії від 02.06.2025 № 121130004932 протиправним та таким, що порушує права позивача на належний соціальний захист.

27.02.2026 від представника ГУ ПФУ в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

За даними ІКІС ПФУ «Призначення та виплати пенсій» ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

За розглядом електронної пенсійної справи встановлено, що

ОСОБА_1 26.05.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058. Заяву ОСОБА_1 від 26.05.2025 опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

За наданими документами страховий стаж заявника склав 38 років 2 місяці 7 днів у тому числі військова служба в особливий період 2 роки 2 місяці 8 днів та пільговий стаж 17 років 10 місяців 28 днів, а саме: - за Постановою № 202 (25) - 11 місяців 26 днів; - за Списком № 1- 13 років 6 місяців 14 днів; - навчання за фахом - 3 роки 4 місяці 18 дні.

До пільгового стажу за Списком № 1 заявнику зараховано періоди роботи: з 01.09.1998 по 18.01.2002 - навчання за фахом в ПТУ №2 м. Лисичанськ; з 21.03.2002 по 25.06.2002, з 01.01.2003 по 31.03.2003, з 01.01.2007 по 30.09.2010 та з 01.01.2011 по 09.04.2020, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з урахуванням тривалості пільгового стажу зазначеному в розділі «Відомості по спеціальному стажу» Код підстави для обліку спецстажу ЗПЗО13А1.

До пільгового стажу згідно з постановою №202 (25) заявнику зараховано періоди роботи: з 24.10.2006 по 31.12.2006 за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з урахуванням тривалості пільгового стажу зазначеному в розділі «Відомості по спеціальному стажу» код підстави для обліку спецстажу ЗПЗО14А1; з 28.04.2022 по 15.02.2023 згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16.05.2025 № 248.

Щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 16.07.2002 по 09.05.2003, представник відповідача зазначив, що за зазначений період заявником не надано пільгову довідку, у зв'язку з чим пільговий стаж обчислено за даними таблиці «Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб. В даних Реєстру застрахованих осіб, підприємством за зазначений період визначено тривалість роботи за Списком № 1, код підстави для обліку спецстажу ЗПЗО13А1 тільки за три місяці у 2003 році. Отже, підстав для зарахування всього періоду пільгового стажу немає.

Щодо не зарахування до пільгового стажу період роботи з 24.10.2006 по 22.02.2022.

За зазначений період заявником не надано пільгову довідку, у зв'язку з чим пільговий стаж обчислено за даними таблиці «Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб. В даних Реєстру застрахованих осіб, підприємством за зазначений період визначено тривалість роботи заявника в шкідливих умовах праці: з 24.10.2006 за постановою № 202, код підстави для обліку спецстажу ЗПЗО14А1 - 3 місяці (у зв'язку з тим, що заявник був прийнятий на роботу з 24.10.2006 до стажу було зараховано у 2006 році 2 місяці 8 днів); з 01.01.2007 по 31.12.2010 за Списком № 1, код підстави для обліку спецстажу ЗПЗО13А1 - 4 роки (у зв'язку з відсутністю з 01.10.2010 по 31.12.2010 сплати страхових внесків до страхового пільгового стажу зараховано 3 роки 9 місяці); з 01.01.2011 по 09.04.2020 за Списком № 1, код підстави для обліку спецстажу ЗПЗО13А1 - 9 років 3 місяці 9 днів (період з 10.04.2020 по 31.07.2020 не зараховано до пільгового страхового стажу, оскільки відсутній факт проведення атестації робочого місця в зазначений період. В трудовій книжці наявний наказ №260 про атестацію від 10.04.2015, який діє тільки протягом п'яти років); з 01.08.2020 по 31.12.2021 зазначений період не зараховано до пільгового страхового стажу, оскільки відсутня сплата страхових внесків; з 01.01.2022 по 22.02.2022 відсутні відомості про нарахування заробітної плати за даними Реєстру застрахованих осіб, у зв'язку з чим зазначений період не зараховано.

ОСОБА_1 звернувся за пенсією відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачено зарахування періоду безпосередньої участі у здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, як один місяця служби за три місяці пільгового стажу за Списком № 1. Таким чином, оскільки заявник звернувся за призначенням пенсії відповідно до Закон № 1058, а не за призначенням пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зарахувати період військової служби в особливий період в кратному розмірі підстав не має.

Представник відповідача наголошує, що Законом № 1058 зарахування до страхового стажу періодів військової служби в особливий період в кратному розмірі не передбачено.

У зв'язку з відсутністю 15 років пільгового стажу на підземних роботах право на обчислення пенсії згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не розглядалось.

Рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.06.2025 № 121130004932 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного підземного стажу 25 років, передбаченого Постановою № 202 та у зв'язку із недосягненням необхідного віку, передбаченого пунктом 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

02.03.2026 від представника ГУ ПФУ в Кіровоградській області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував щодо задоволення позовних вимог у зв'язку із необґрунтованістю та безпідставністю, виходячи з такого.

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 26.05.2025 до територіального органу Пенсійного фонду України з питання призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах в порядку визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) та доданими до заяви документами. За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.05.2025, а також доданих до заяви документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення від 22.07.2025 за № 121130004932, відповідно до якого позивачу відмовлено в призначенні такого виду пенсії. Страховий стаж становить 24 р. 2 м. 7 д.

Як зазначає представник відповідача, у ході розгляду документів до страхового та пільгового стажу не враховано періоди з 01.10.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021, оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно реєстру застрахованих осіб Державного Реєстру. До пільгового стажу не враховано період з 10.04.2020 по 31.07.2020, оскільки відсутня атестація робочих місць у вищезазначений період. Пільговий стаж роботи враховано за даними реєстру застрахованих осіб Державного Реєстру (за кодом підстави для обліку спец стажу ЗП301ЗА1 та ЗП3014А1), відомостей про сплату страхових внесків та довідки № 248 від 16.05.2025. Пільговий стаж становить 17 р. 10 м. 28 д., у тому числі: навчання за фахом - 3 р. 4 м. 18 д., за Списком 1 - 13 р 6 м. 14 д., роботи підземні, професії за пост. - 202 11 м. 26 д.

Право на призначення пенсії ОСОБА_1 не має відповідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та відповідно до частини 3 статті 114 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Представник відповідача вважає, що Головне управління діяло в межах повноважень визначених чинним законодавством, а тому відсутні правові підстави вважати, що управлінням вчинено будь-яку протиправну дію.

Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:

- ухвалою суду від 16.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, про що свідчить відповідне посвідчення серії НОМЕР_2 від 08.04.2024.

Позивач звернувся до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою встановленого зразка про призначення пенсії та переліком документів, доданих до заяви. Відповідно до розписки-повідомлення заява та документи були прийняті 26.05.2025 та зареєстровані за № 1952.

Заява ОСОБА_2 про призначення пенсії від 26.05.2025 № 1952 було розглянута за принципами екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

За результатами розгляду вказаної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 22.07.2025 № 121130004932.

Як встановлено судом, ГУ ПФУ в Кіровоградській області 22.07.2025 за № 121130004932 було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 (далі - рішення від 22.07.2025 за № 121130004932).

Зі змісту рішення від 22.07.2025 за № 121130004932 вбачається, що вік заявника 43 роки. Страховий стаж становить 24 роки 2 місяці 7 днів. У ході розгляду документів до страхового та пільгового стажу не враховано періоди з 01.10.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021, оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно реєстру застрахованих осіб Державного Реєстру. До пільгового стажу не враховано період з 10.04.2020 по 31.07.2020, оскільки відсутня атестація робочих місць у вищезазначений період. Пільговий стаж роботи враховано за даними реєстру застрахованих осіб Державного Реєстру (за кодом підстави для обліку спец стажу ЗП301ЗА1 та ЗП3014А1), відомостей про сплату страхових внесків та довідки № 248 від 16.05.2025. Пільговий стаж становить 17 р. 10 м. 28 д., у тому числі: навчання за фахом - 3 роки 4 місяці 18 днів, за Списком 1 - 13 років 6 місяців 14 днів, роботи підземні, професії за пост. - 202 - 11 місяців 26 днів. Право на призначення пенсії заявник не має відповідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та відповідно до частини 3 статті 114 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Рішення про відмову в призначенні пенсії від 02.06.2025 № 121130004932, зареєстроване 03.06.2025 № 10926/03-16, скасувати та вважати недійсним.

Таким чином, судом встановлено, що рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 від 02.06.2025 № 121130004932 скасовано ГУ ПФУ в Кіровоградській області, що підтверджується рішенням від 22.07.2025 за № 121130004932.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за № 1058-IV, туті далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058-IV), визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Частинами першою, другою та четвертою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Разом з тим, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону №1058-IV визначено порядок та умови призначення пенсій за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.

Так, відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (пункт 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV).

Крім того, згідно із положеннями частини 3 статті 114 Закону №1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

- звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

- порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно із пунктом 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Пунктом 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового стажу, у тому числі стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-IV (пільгового) окремих періодів роботи та/або навчання.

Як вже було встановлено судом, згідно змісту спірного рішення від 22.07.2025 № 121130004932 вбачається, що в ході розгляду документів до страхового та пільгового стажу не враховано періоди з 01.10.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2020 по 31.12.2021, оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно реєстру застрахованих осіб Державного Реєстру. До пільгового стажу не враховано період з 10.04.2020 по 31.07.2020, оскільки відсутня атестація робочих місць у вищезазначений період. Пільговий стаж роботи враховано за даними реєстру застрахованих осіб Державного Реєстру (за кодом підстави для обліку спец стажу ЗП301ЗА1 та ЗП3014А1), відомостей про сплату страхових внесків та довідки № 248 від 16.05.2025. Пільговий стаж становить 17 р. 10 м. 28 д., у тому числі: навчання за фахом - 3 р. 4 м. 18 д., за Списком 1 - 13 р 6 м. 14 д., роботи підземні, професії за пост. - 202 11 м. 26 д.

Відповідно до форми РС-право від 23.02.2026, наданого відповідачем, вбачається, що до розрахунку (алгоритм розрахунку: пенсія за віком ЗУ №1058) страхового стажу позивача було включено такі періоди трудової діяльності позивача: з 01.09.1998 по 18.01.2002; з 21.03.2002 по 25.06.2002 -Список № 1; з 26.06.2002 по 26.06.2002; з 16.07.2002 по 31.12.2002; з 01.01.2003 по 31.03.2003 - Список № 1; з 01.04.2003 по 09.05.2003; з 30.08.2003 по 01.11.2003; з 07.11.2003 по 31.12.2003; з 06.01.2004 по 29.02.2004; з 06.03.2004 по 30.04.2004; з 06.05.2004 по 12.10.2006; з 24.10.2006 по 31.12.2006 - ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р, 1, п.а-в.; з 01.01.2007 по 30.09.2010 - Список № 1; з 01.01.2011 по 09.04.2020 - Список № 1; з 10.04.2020 по 31.07.2020; з 26.04.2022 по 27.04.2022; з 28.04.2022 по 15.02.2023 - Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, пр.1, п.а-в; з 16.02.2023 по 22.02.2023; з 23.02.2023 по 30.04.2025 - військова служба в особливий період. Всього 24 роки 0 місяців 26 дні, робота за списком № 1 - 17 років 10 місяців 29 дні.

Дослідженням змісту рішення від 22.07.2025 № 121130004932, судом встановлено, що спірне рішення не містить відомостей щодо зарахування та/або не зарахування до страхового стажу позивача, у тому стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-IV (пільгового) усіх конкретно визначених періодів роботи (навчання, проходження військової служби, тощо) позивача за весь період трудової діяльності ОСОБА_2 , а також правових підстав відмови у зарахуванні щодо кожного окремого періоду роботи позивача.

Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Так, відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тобто, діючим законодавством передбачено судовий захист саме порушених прав та інтересів особи, який досягається винесенням судового рішення. Отже, захист прав - це наслідок вирішення спору, а не завдання суду.

Таким чином, вищенаведене свідчить про недотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України. Недотримання цих принципів є підставою для скасування такого рішення, оскільки з тексту оскаржуваного рішення неможливо визначити, які саме періоди роботи не зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача, підстави не зарахування щодо кожного періоду, відповідно відсутні мотиви щодо відмови у призначенні такої пенсії.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність в оскаржуваному рішенні відомостей щодо зарахування та/або не зарахування до страхового стажу позивача, у тому стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-IV (пільгового) усіх конкретно визначених періодів роботи (навчання, проходження військової служби, тощо) позивача за весь період трудової діяльності ОСОБА_2 , а також правових підстав відмови у зарахуванні щодо кожного окремого періоду роботи позивача, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно відповідні періоди роботи не зараховані до страхового (пільгового) стажу, і свідчить про те, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області діяло необґрунтовано.

З огляду на наведене позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 22.07.2025 № 121130004932 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Інші позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Суд не може підміняти своїм рішенням компетенцію уповноваженого органу державної влади.

З урахуванням зазначеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:

-визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 18.07.2025 №172850033603 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 ;

-зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву позивача від 26.05.2025, зареєстровану за № 1952 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правових висновків суду.

Суд наголошує, що при повторному розгляді заяви позивача ГУ ПФУ в Кіровоградській області не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен вирішити заяву позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню зі обранням належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката Стефаненко Анастасії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м.Сіверськодонецьк, вул.Шевченка, буд.9), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, місцезнаходження: Кіровоградська обл., місто Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7А) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 18.07.2025 №172850033603 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.05.2025, зареєстровану за № 1952 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правових висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.О. Кисельова