17 квітня 2026 року Київ справа №320/43692/24
Київський окружний адміністративного суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Профітекс» до Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК-Профітекс» (ТОВ «ТК-Профітекс», товариство, платник податків) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (відповідач 1, ГУ ДПС) та Державної податкової служби України (ДПС України, відповідач 2).
Просили суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11529116/43706752 від 31.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 04.02.2022 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 04.02.2022 датою її фактичного надходження.
Ухвалою суду від 14.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю оскаржуваного рішення. Звертали увагу на відсутність зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, які були необхідними і достатніми для відповідної реєстрації. Вказали на подання податковому органу із поясненнями документів більш, ніж достатніх для підтвердження реальності операції. Стверджували, що рішення, яке є предметом оскарження, - прийняте за відсутності об'єктивного розгляду наданих платником податків первинних документів на підтвердження здійснення господарської операції, зазначеної у відповідній податковій накладній. Вважають, що подані ТОВ «ТК-Профітекс» документи підтверджували фактичне здійснення господарської операції, кількісні та вартісні показники цієї операції і були достатніми для реєстрації податкової накладної, проте контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, наданої позивачем, не проводив, а оспорюване рішення не містять мотивів не врахування наданих пояснень та долучених документів.
До суду від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву, відповідно до яких у задоволенні позову просили відмовити. Стверджували, що позивачем не було надано обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів зі сторони ДПС України. Головне управління ДПС у м. Києві зазначили, що при розгляді документів комісія уповноважена надавати оцінку наданим первинним документам у частині підтвердження/непідтвердження ними реальності господарської операції та/або достатності цих документів для відповідного підтвердження. Звернули увагу на неможливість підтвердження реальності здійснення операцій, відображених у спірній податковій накладній, наданими товариством позивача документами; а також на неспростування попередньо виявлених у господарській діяльності ризиків.
Представником Головного управління ДПС у м. Києві також подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, мотивоване тим, що розмір оскаржуваного рішення перевищує 500 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому означена справа не може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.
За правилами статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частина ж друга статті 257 Кодексу визначає, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною третьою цієї ж статті передбачено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Предметом позову у цій справі є оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Оскільки така справа не віднесена до імперативно визначеного переліку справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження, процесуальні перешкоди для розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження, на переконання суду, - відсутні.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК-ПРОФІТЕКС» є підприємством, зареєстрованим юридичною особою 13.07.2020, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 10671020000032997.
13.07.2020 ТОВ «ТК-Профітекс» взято на облік платників податків Головним управлінням ДПС у м. Києві, ДПІ у Дніпровському районі міста Києва за номером запису 265320154885.
01.08.2020 ТОВ «ТК-Профітекс» зареєстровано платником податку на додану вартість.
Господарська діяльність ТОВ «ТК-Профітекс» здійснюється за такими видами діяльності: 14.12 Виробництво робочого одягу (основний); 13.92 Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу; 14.13 Виробництво іншого верхнього одягу; 14.39 Виробництво іншого трикотажного та в'язаного одягу; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
10.08.2020 між ТОВ «ТК-Профітекс» (постачальник) та ТОВ «СКАЙ ТРЕЙД УКРАЇНА» (покупець) укладено договір поставки № 08-10/20 П, за яким у порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов'язався поставити та передати покупцю у власність товар, а покупець - прийняти та оплатити його в асортименті, кількості та за цінами зазначеними у рахунках-фактури, видаткових накладних, та/або окремих додатках-специфікаціях до договору, які є невід'ємною частиною даного договору.
За умовами пункту 1.2 вказаного договору опис товару зазначається у рахунках- фактурах, видаткових накладних, та/або окремих додатках-специфікаціях до договору.
04.02.2022 ТОВ «ТК-ПРОФІТЕКС» відвантажено ТОВ «СКАЙ ТРЕЙД УКРАЇНА» згідно накладної № 36 від 04.02.2022 - «Трикотажний набір малюка 47 одиниць» у кількості 3896 шт. на загальну суму 6 038 800,00 грн (в т.ч. ПДВ - 1006466,67 грн).
Відвантажений товар оплачено 15.02.2022 у сумі 1 379 500,00 грн згідно платіжного доручення № 274 та 04.07.2022 у сумі 4 950 000, 00 грн згідно платіжного доручення від №314.
04.02.2022, відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, за результатами названої господарської операції, ТОВ «ТК-ПРОФІТЕКС» складено податкову накладну № 3 на суму 6 038 800, грн, у тому числі ПДВ 1 006 466,67 грн.
Податкову накладну № 3 від 04.02.2022 позивач подав на реєстрацію до ЄРПН 29.07.2022, однак та її реєстрацію було зупинено того ж дня.
У квитанції до податкової накладної зазначено: «Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 04.02.2022 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 6111, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D»=5.1014%, «P»=11985.41».
11.07.2024 позивачем направлено до податкового органу Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, щодо податкової накладної № 3 від 04.02.2022 разом із документами та відповідними поясненнями.
18.07.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслано позивачу Повідомлення №11444799/43706752 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У додатковій інформації податковий орган зазначив про необхідність надання платником податків документів, зокрема, оборотно-сальдових відомостей у розрізі субрахунків за 2023, 2024 року, а також, обліково-сальдових відомостей (в т.ч. кількісного) по субрахунках: 3 - кошти, 4 - капітал, 7 - доходи, 9 - витрати.
23.07.2024 ТОВ «ТК-Профітекс» направлено на адресу Головного управління ДПС у м. Києві пояснення щодо підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній (реєстрацію якої зупинено) на повідомлення про надання додаткових пояснень №11444799/43706752 від 18.07.2024.
До вказаних додаткових пояснень додавалися копії документів, що підтверджували викладену в них інформацію, а також інформацію, викладену в податковій № 3 від 04.02.2022. Позивачем надані контролюючому органу пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідної господарської операції.
31.07.2024 за результатом розгляду поданих позивачем пояснень та документів прийнято рішення №11529116/43706752 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
У додатковій інформації зазначено, що платником податку не надано у повному обсязі ОСВ аналітичного огляду (в т.ч. кількісного) по субрахунках класів рахунків.
Вважаючи протиправним рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11529116/43706752 від 31.07.2024, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
За положеннями пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (ПК України, Податковий кодекс) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
За приписами пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За нормами пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, серед іншого, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За нормами пунктів 7 і 10 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. (пункт 11 Порядку №1165).
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що вона складена та подана платником податку, який відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).
Пунктом 1 Додатку 3 до Порядку №1165 до ознак ризиковості здійснення операцій віднесено наступні: Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС..
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 04.02.2022 №3 не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою.
Згідно із пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (Порядок №520), рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «;Про електронні довірчі послуги». У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 6 Порядку №520).
За нормами пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Як зазначено у спірному рішенні, підстава для відмови у реєстрації спірної податкової накладної мотивована ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
У додатковій інформації зазначено, що платником податку не надано у повному обсязі ОСВ аналітичного огляду (в т.ч. кількісного) по субрахунках класів рахунків.
Суд зазначає, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого у досліджуваному випадку зроблено не було.
Слід звернути увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Такий правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 01.02.2023 у справі №2240/2900/18.
Крім того, у постанові від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд зауважив, що в межах справ подібних категорій та характеру спірних правовідносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
При цьому суд зазначає, що позивач відреагував на повідомлення відповідача 1 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, направив пояснення і документи, у той же час податковий орган у рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної зазначив про ненадання в повному обсязі ОСВ аналітичного обліку по субрахунках класів рахунків.
До того ж, у названих додаткових поясненніях від 23.07.2024 щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено, позивачем вказано, що для виробництва трикотажних виробів ТОВ «ТК - ПРОФІТЕКС» закуповує трикотажні полотна, інші тканини та різного роду фурнітуру, як основну та допоміжну сировину для виробничої діяльності; основними постачальниками виробничої сировини є ТОВ «ТК-Домашній текстиль» (код ЄДРПОУ-38192655), ТОВ «СВ-Принт» (код ЄДРПОУ-33544562), ТОВ «СКАЙ ТРЕЙД УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ-39455232), ТОВ «Ворскла Плюс» (код ЄДРПОУ-32958215), ПП «АЛЬТАР» (код ЄДРПОУ-32070110), ТОВ «ТК-Фурнітура» (код ЄДРПОУ-30606259) тощо.
При цьому, звернуто увагу податкового органу на особливості технологічного процесу виробництва трикотажних виробів. Пояснено, що основною сировиною для випуску готової продукції є трикотажні полотна: інтерлочного в?язанням щільністю 170-175г/м* (бавовна 100%), рібана щільністю 185-195г/м* (бавовна 100%), рібана щільністю 225-235г/м* (бавовна 95%, лайкра 5%) (коди УКТ ЗЕД - 6006240000, 6006220000, 6006210000, 6004100000, 5513410000, 5407520000, 5407540000, 6006320090, 5811000000, 5903209090, 5513), фурнітура - нитки (код УКТ ЗЕД - 5402330000, 5508101000, 5401101400), кнопки (код УКТ ЗЕД - 9606100000), матеріали маркування та пакування - ярлики, пакети, мішки (код УКТ ЗЕД - 5807, 3923, 3920).
Вказано, що для виготовлення комплекту дитячого одягу необхідно провести етап розкрою трикотажного полотна на деталі крою по розкладкам, що виконані розкладником лекал. Розкладки на певні ширини трикотажних полотен роздруковують на плоттері TDOT 180/ Cut&Go/4 print Туреччина. Потім виконується процес настилання полотна згідно з обміловкою з допомогою Автоматичній машині для настилання Serkon MN1. Розрізування настилу виконується на Автоматичній розкрійній машині МС80 Serkon. Після комплектації крою згідно з специфікацією деталей на вироби, крій транспортується в швейний цех. Другим етапом технологічного процесу є пошив виробів. Процес пошиву виконується на швейній промисловій машині Juki MO-6714DAВЕ640H Китай, що з'єднує та обметує зрізи деталей виробів. Для декоративної обробки відкритих зрізів - облямовуванням, у виробах використовується швейна промислова машина Juki MO- 6714DAВЕ640H Китай, на яку встановлено пристрій облямовувача. Третім етапом технологічного процесу є встановлення кнопок по лінії застібки в місцях намітки. Кнопки ставляться на напівавтоматичних машинах AUTOMATIC PRONG SNAP mashine Корея. Четвертим етапом технологічного процесу є пакування з комплектацією готових виробів в набір згідно з переліком. Набір пакується в поліетиленовий пакет.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Під час розгляду справи відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача. У той же час, сукупність первинних документів, наявних у матеріалах справи, свідчить про реальність проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом та у ході розгляду справи відповідачем нереальність цієї операції не доведена.
Податковий орган таких обставин не спростував, не довів неможливості реєстрації податкових накладних з урахуванням названих вище направлених платником документів. Так само ГУ ДПС не вказав, які документи складені з порушенням, не конкретизував у чому саме полягають такі порушення.
Крім того, відповідачем до відзиву не додано жодного документального доказу на підтвердження існування будь-якої податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення операції, зазначеної в поданій для реєстрації податковій накладній.
За викладеного вище, суд резюмує, що під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, не навели мотивів неврахування наданих позивачем Комісії Головного управління ДПС у Київській області документів, і, відповідно, не довели правомірності рішення, яке оскаржується у цій справі.
За наведеного, суд приходить до висновку, що податковий орган не довів наявності підстав для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Як наслідок, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог у цій частині і констатує протиправність оскаржуваного рішення та, відповідно, необхідність його скасування.
Щодо позовних вимог у частині зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає таке.
Згідно з пунктами 19-20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог і у цій частині.
При цьому суд враховує і те, що із початку введення воєнного стану і до 01.08.2023 зупинялися строки, визначені Податковим кодексом України, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, і стосовно подання пояснень і документів для розблокування зупинення рееєстрації податкових накладних.
Оскільки під час розгляду справи товариством позивача доведено надання ним документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН і не встановлено обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної у такому реєстрі, суд вважає, що у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, у зв'язку з чим повний та ефективний захист порушеного права позивача потребує зобов'язання ДПС України здійснити реєстрацію спірної податкової накладної в ЄРПН.
У зв'язку із викладеним, позов у частині зобов'язання ДПС України зареєструвати спірну ПН в ЄРПН також підлягає задоволенню.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно із платіжної інструкції від 06.09.2024 №346, позивачем сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 3028,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві, як суб'єкта владних повноважень, який прийняв оскаржувані рішення.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Профітекс» - задовольнити.
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11529116/43706752 від 31.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 04.02.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ: 43005393; місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Профітекс» №3 від 04.02.2022 датою її фактичного направлення на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Профітекс» (код ЄДРПОУ: 43706752; місцезнаходження: 02090, м. Київ, вул. Роберта Лісовського, буд. 1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011; місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім гривень) 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Скрипка І.М.