ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"17" квітня 2026 р. Справа № 300/2315/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гомельчука С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з позовом до Державної казначейської служби України (відповідач), в якому просить:
- визнати дії Державної казначейської служби України щодо невиконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №300/3110/20 протиправними та зобов'язати здійснити дії щодо виконання зазначеного судового рішення;
- зобов'язати Державну казначейську службу України виконати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №300/3110/20 та виплатити на користь ОСОБА_1 648634,92 грн;
- зобов'язати Державну казначейську службу України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми (648634,92 грн.), починаючи з дня закінчення тримісячного строку (з 10.01.2025) по момент звернення до суду (10.04.2026) в сумі 24 310,49 грн.
- встановити судовий контроль, шляхом зобов'язання Державної казначейської служби України подати звіт по виконанню постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №300/3110/20, протягом 10 днів з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Пунктами 3, 5, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
-немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (надалі - Закон № 3674).
Згідно із підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, майнового характеру, який подано: фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2026 рік становить 3328 грн.
Відповідно до ч.3 ст 4. Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленими позивачем позовними вимогами становить 2129,92 грн (3328 грн *2*0,4*0,8= 2129,92 грн).
Отже, позивачу необхідно долучити до позову квитанцію про сплату судового збору в розмірі 2129,92 грн.
Доказів на підтвердження звільнення від сплати судового збору у встановленому законом порядку позивачем до матеріалів справи не долучено.
Щодо посилання позивача на підстави звільнення від сплати судового збору (пункт 11 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір»), суддя зазначає про таке.
Відповідно до пункту 11 частини 2 статті 3 Закону 3674-VI судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Разом з тим, вимог саме про відшкодування шкоди в розумінні вищевказаної норми Закону позивачем в межах позову не заявлялось, відтак, на ОСОБА_1 у даному випадку не поширюється дія положень пункту 11 частини другої статті 3 Закону № 3674-VI і, як наслідок, позивач зобов'язаний надати документ про сплату судового збору.
За таких обставин суд доходить висновку, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статтями 94, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних у ній недоліків, шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду квитанції (платіжного доручення) про сплату судового збору в розмірі 2129,92 грн або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена. Згідно з ч.8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Гомельчук С.В.