Ухвала від 16.04.2026 по справі 949/638/26

Справа №949/638/26

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

16 квітня 2026 року м.Дубровиця

Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Оборонова І.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сарни Рівненської області

Заяву обґрунтовує тим, що її син - ОСОБА_2 є військовослужбовцем, який зник безвісти за особливих обставин під час виконання бойового завдання, у зв'язку з чим заявниця має намір реалізувати право на отримання передбачених законом соціальних виплат, однак не може цього зробити у зв'язку з розбіжностями у написанні прізвища в офіційних документах.

Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до висновку, що заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Разом з тим, як роз'яснено у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», у порядку окремого провадження розглядаються справи лише за наявності умов, що такі факти породжують юридичні наслідки та від них залежить виникнення, зміна або припинення прав особи.

Відповідно до п. 3 вказаної Постанови Пленуму Верховного Суду України, заява про встановлення факту повинна відповідати як загальним вимогам щодо форми і змісту позовної заяви, так і спеціальним вимогам, а саме: містити чітке зазначення факту, який просить встановити заявник, обставини, якими він обґрунтовує свої вимоги, причини неможливості отримання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, а також докази, які підтверджують заявлені обставини.

Відповідно до п. 5 зазначеної Постанови Пленуму Верховного Суду України суд зобов'язаний з'ясувати коло заінтересованих осіб, права та обов'язки яких можуть бути порушені або змінені внаслідок ухвалення рішення у справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України учасниками справи в окремому провадженні є заявник та інші заінтересовані особи, а згідно з ч. 4 ст. 294 ЦПК України такі справи розглядаються судом за їх участю.

Разом з тим, вимоги до форми та змісту заяви визначені положеннями ст. 175 ЦПК України, відповідно до яких заява повинна містити, зокрема: виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують ці обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення обставин, які свідчать про неможливість отримання або відновлення відповідних документів.

Згідно з ч. 5 ст. 177 ЦПК України заявник зобов'язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Як встановлено із поданої заяви, заявницею як заінтересовану особу зазначено лише орган державної реєстрації актів цивільного стану.

Разом з тим, зі змісту поданої заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що заявниця обґрунтовує необхідність встановлення відповідного факту тим, що такий факт є необхідним для реалізації її прав, пов'язаних із соціальним забезпеченням у зв'язку з безвісним зникненням військовослужбовця.

Зокрема, у заяві зазначено, що встановлення відповідного факту необхідне заявниці для подальшого звернення до уповноважених органів з метою отримання частини грошового забезпечення безвісно зниклого військовослужбовця відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 884.

Водночас аналіз змісту поданої заяви та доданих до неї матеріалів свідчить про те, що встановлення відповідного факту має значення не лише для отримання частини грошового забезпечення, а й пов'язане із можливістю реалізації заявницею інших прав, що випливають із законодавства у сфері соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей.

Так, правове регулювання відповідних правовідносин визначається, зокрема, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», а також підзаконними нормативно-правовими актами, які передбачають різні види соціальних гарантій, виплат та пільг для членів сімей військовослужбовців, які зникли безвісти під час проходження військової служби.

З огляду на наведене, встановлення відповідного факту безпосередньо пов'язане із подальшим зверненням заявниці до органів державної влади, до компетенції яких належить вирішення питань щодо призначення, нарахування та виплати відповідних видів грошового забезпечення, соціальних виплат і пільг, зокрема до Міністерства оборони України, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та відповідної військової частини.

У зв'язку з цим рішення суду у даній справі може безпосередньо вплинути на права та обов'язки зазначених органів, оскільки встановлення факту, про який просить заявниця, матиме юридичне значення для прийняття ними відповідних рішень щодо призначення та виплати грошового забезпечення, а також інших видів соціального забезпечення.

Незважаючи на це, заявницею не визначено належним чином коло заінтересованих осіб, оскільки зазначено лише орган державної реєстрації актів цивільного стану, що не відповідає характеру спірних правовідносин та не охоплює усіх суб'єктів, права та обов'язки яких можуть бути зачеплені у разі ухвалення судового рішення у даній справі.

З урахуванням змісту заяви та правових наслідків встановлення відповідного факту, до участі у справі в якості заінтересованих осіб підлягають залученню, зокрема: Міністерство оборони України як орган, уповноважений приймати рішення щодо призначення та виплати грошового забезпечення та інших передбачених законодавством виплат; відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який здійснює оформлення та подання документів для призначення таких виплат; відповідна військова частина, у якій проходив військову службу військовослужбовець, як орган, що здійснює нарахування грошового забезпечення.

Залучення зазначених органів як заінтересованих осіб є необхідним, оскільки рішення суду у даній справі може вплинути на їх права та обов'язки.

За таких обставин заявницею не дотримано вимог ч. 3 ст. 42, ч. 4 ст. 294 ЦПК України щодо визначення належного кола заінтересованих осіб.

Окремо суд зазначає, що у переліку доданих до заяви документів відсутнє свідоцтво про народження або витяг з актового запису про народження, який є основним належним доказом, що підтверджує походження дитини від матері. При цьому з матеріалів справи вбачається, що відповідний актовий запис існує, однак його зміст до суду належним чином не подано.

Таким чином, заявницею не подано всіх необхідних доказів, не визначено належним чином коло заінтересованих осіб, а також належним чином не обґрунтовано юридичне значення факту, що підлягає встановленню, що унеможливлює відкриття провадження у справі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що подана заява не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України, оскільки подана без належного визначення предмета заяви, кола заінтересованих осіб, без достатнього обґрунтування неможливості отримання відповідних документів у позасудовому порядку, а також без належного підтвердження обставин, на які посилається заявниця.

З огляду на викладене, відповідно до вимог ч. 1 ст. 185 ЦПК України, заява підлягає залишенню без руху із наданням заявниці строку для усунення зазначених недоліків.

Суд роз'яснює, що для усунення вказаних недоліків заявниці необхідно:

- визначити та зазначити у заяві належне коло заінтересованих осіб, а саме: Міністерство оборони України; відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем проходження військової служби військовослужбовця; відповідну військову частину, у якій проходив військову службу військовослужбовець;

- подати належні та допустимі докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, зокрема документ, що підтверджує походження дитини від матері (свідоцтво про народження або витяг з актового запису про народження);

- подати до суду копії заяви та всіх доданих до неї документів відповідно до кількості визначених заінтересованих осіб.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 185 ЦПК України, у разі усунення заявницею зазначених недоліків у встановлений судом строк заява вважається поданою у день її первісного подання до суду. У разі невиконання вимог ухвали у визначений строк заява вважається неподаною та повертається заявниці.

Залишення заяви без руху з наведених підстав не є обмеженням права на доступ до правосуддя, а спрямоване на забезпечення дотримання вимог процесуального закону та належної підготовки справи до розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260, 261, 293, 294, 315 ЦПК України, суддя,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк для усунення зазначених у даній ухвалі недоліків заяви тривалістю 10 (десять) днів з дня вручення копії цієї ухвали.

Роз'яснити заявниці, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк заява буде вважатися неподаною та буде повернута заявниці, що не перешкоджає повторному зверненню до суду після усунення недоліків.

Копію ухвали надіслати заявниці.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя: підпис

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Суддя Дубровицького

районного суду Оборонова І.В.