Рішення від 17.04.2026 по справі 373/4019/25

Справа № 373/4019/25

Провадження № 2/373/672/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м. Переяслав

Переяславський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючої судді Хасанової В. В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Ганжа К.В. звернулася до суду із позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з нього на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», 14079 грн 44 коп. вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу, 3446 грн 46 коп. витрат, пов'язаних з експертизою лічильника газу та 3028 грн 00 коп. судового збору.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що з 01.09.2023 населенню Київської області послуги з розподілу природнього газу надаються Київською філією ТОВ «Газорозподільчі мережі України», що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, яка видана на підставі постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 (зі змінами від 31.08.2023 № 1596).

Відповідачем після початку здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільчі мережі України» на території Київської області - 01.09.2023 року, здійснюється споживання природного газу, також 27.05.2025 останнім повернуто підписану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу, а отже договір розподілу природного газу є укладеним. Об'єкт газоспоживання - приватний будинок по АДРЕСА_1 належить відповідачу.

Облік природного газу на об'єкті споживача на момент виявлення порушення був організований на базі побутового лічильника газу Октава типорозміру G-6 № 034287. 25.04.2025 працівники оператора ГРМ під час контрольного огляду лічильника за вказаною вище адресою встановлено порушення: з правої сторони заводська пломба не тримає захисну кришку облікового механізму, є вільний доступ до облікового механізму, в місцях пломбування присутні сколи, заводські пломби не відповідають тавру заводу виробника. З урахуванням виявлених порушень представниками оператора ГРМ у присутності споживача ОСОБА_1 , складено акт про порушення № 1526 від 25.04.2025, який підписано працівниками оператора ГРМ та споживачем.

05.04.2025 лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 05.04.2025.

Під час проведення експертизи лічильника марки ОКТАВА типорозміру G-6 № 034287 виявлено порушення, та за результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації.

З урахуванням виявленого факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № 1526 від 25.42.2025, що відображено у протоколі № 92 від 27.05.2025. Засідання комісії відбувалося у присутності споживача, що підтверджується особистим підписом у протоколі.

Розрахунок вартості донарахованого об'єму в неопалювальний період здійснено з урахуванням 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період. Таким чином, споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 05.03.2025 по 25.04.2025 з урахуванням усіх газових приладів, зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі (101,00 м2). Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 14079,44 грн.

Ухвалою суду від 26 січня 2026 року справу прийнято до провадження та вирішено проводити її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у ній матеріалами; запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення йому даної ухвали подати відзив на позовну заяву, а також всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Одночасно сторонам було роз'яснено, що відповідно до ч. 5 ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, а також зазначено строки подання такого клопотання.

Відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався. Будь-яких клопотань на адресу суду від відповідача не надходило. Про місце і час розгляду справи повідомлений належим чином.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, повно, всебічно та безпосередньо з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовано Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, що набрав чинності 01.10.2015 та Кодексом газорозподільних систем, який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015.

Відповідно до пп. 2 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване відновлення газоспоживання.

Згідно з п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до вимог р. ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Відповідно до п. 10 Глави 5 Р ХІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Відповідно до п. 11 гл. 5 р. XI Кодексу газорозподільних систем при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

У п. 12 гл. 5 р. XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються ТОВ «Газорозподільні мережі України» по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно копії заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) 27.05.2025 відповідач ОСОБА_1 підписав заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача).

25.04.2026 працівниками оператора ГРМ ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на об'єкті газоспоживання за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу ГРМ: підпункт 3 пункту 1 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме: наявність ознак несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, що було виявлено під час зняття контрольних показників, зокрема, з правої сторони заводська пломба не тримає захисну кришку облікового механізму, є вільний доступ до облікового механізму. З правої сторони в місцях пломбування присутні сколи, заводські пломби не відповідають тавру заводу виробника.

З урахуванням виявлених порушень представниками оператора ГРМ у присутності споживача ОСОБА_1 складено акт про порушення № 1526 від 25.04.2025. Акт у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем, підписано працівниками оператора ГРМ та споживачем. Відсутність зауважень споживача до акту посвідчено підписом останнього у акті про порушення.

Згідно копії протоколу щодо направлення ЗВТ на експертизу від 25.04.2025, лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено акт про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 25.04.2025.

25.04.2025 представниками Київської філії ТОВ «ГРМУ» складено акт про усунення порушення.

Згідно копії акта № 022295 експертизи лічильника газу від 02.05.2025, під час проведення експертизи лічильника марки ОКТАВА типорозміру G6 № 034287, комісією виявлено наступні порушення: «Цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ»: права пломба на відліковому механізмі має неякісне пломбування, не фіксує кришку на коробці, є вільний доступ до відлікового механізму; «Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ»: лічильник надійшов на експертизу з незафіксованим корпусом відлікового механізму в коробці та інше. Висновок комісії: виявлено несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ, а саме, відліковий механізм виводився із зчеплення, внаслідок чого споживання газу не обліковується. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото та відео фіксація. ЗВТ передано до УЕГГ.

За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у довідці ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № ДМ02295-25 від 02.05.2025.

Згідно протоколу № 92 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 27.05.2025 прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення № 1526 від 25.04.2025.

Як вбачається з акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості від 27.05.2025 рахунки на його оплату в розмірі 14079,44 грн та в сумі 3446,44 грн за відшкодування вартості експертизи лічильника вручені ОСОБА_1 під особистий підпис.

В зв'язку з відсутністю погашення вказаних заборгованостей, на ім'я ОСОБА_1 13.08.2025 направлена Претензія про необхідність сплатити заборгованість.

Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс).

Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу у разі виявлення підчас перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижче наведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1)пошкодження пломб; 2)пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3)наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4)непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5)наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6)наявність несанкціонованого газопроводу; 7)несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Експертизою, результати якої не спростовано, було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що може призвести до викривлення даних обліку природного газу.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1)наявність несанкціонованого газопроводу; 2)несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3)несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4)несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5)несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6)використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу є порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.

Нарахування збитків, пов'язаних з несанкціонованим втручанням, відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу є правомірним, оскільки за результатами експертизи лічильника газу підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника.

Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до статті 526, пункту 4 частини першої статті 611 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Таким чином внаслідок несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу позивачу завдано збитків у вигляді суми необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та вартості робіт по експертизі лічильника, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі статті 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265, 279 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 14079 (чотирнадцять тисяч сімдесят дев'ять) гривень 44 копійки та вартість робіт по експертизі лічильника в розмірі 3446 (три тисячі чотириста сорок шість) гривень 46 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» 3028 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття відповідної постанови суду апеляційної інстанції.

Учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», місцезнаходження: вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116; ЄДРПОУ 44907200;

відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя В.В.Хасанова