Справа № 686/8815/26
Провадження № 3/686/2389/26
15 квітня 2026 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Вітушинська О.О., з участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Гандзьошина М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 ,
за ст.ст. 122-2 ч. 1, 130 ч.1 КУпАП,
ОСОБА_1 , 16.03.2026 року, о 02 год. 25 хв., на східному під'їзді до м. Хмельницький з а/д М-30 +30, керуючи транспортним засобом «BMW525», номерний знак НОМЕР_1 , в порушення п. 2.4. Правил дорожнього руху України, не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив шляхом увімкнення проблискового маячка синього і червоного кольору, з увімкненням спеціального звукового сигналу.
Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122-2 КУпАП, його винуватість підтверджується сукупністю доказів, зокрема: даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №616031 від 13.03.2026 року, складеним за ч.1 ст.122-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 та відеозаписом з місця події.
Оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122-2 КУпАП, - невиконання водіями вимог поліцейського про зупинку транспортного засобу, доведена, а тому вважаю за доцільне накласти на останнього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної правової норми, у виді штрафу.
Крім того, згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №616029 від 16.03.2026 року, ОСОБА_1 ставиться в вину те, що він, 16.03.2026 року, о 02 год. 25 хв., на східному під'їзді до м. Хмельницький з а/д М-30 +30, керував транспортним засобом «BMW525», номерний знак НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , вину в інкримінованому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, не визнав, вказав, що його зупинили працівники поліції, перевірили документи і почали пред'являти, що він перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Він погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою технічного засобу Драгер, результат тесту виявився негативний, 0,00%. Тоді працівники поліції повідомили, що вбачають ознаки наркотичного сп'яніння (які саме не називали), і що вони ідентичні ознакам алкогольного сп'яніння і запропонували поїхати в медичний заклад, при цьому він просив пройти тест на місці зупинки, так як поспішав на роботу, на що йому відмовили. В медичному закладі тест показав, що він перебуває в стані наркотичного сп'яніння, з чим він не погоджувався, однак, лабораторні дослідження на підтвердження тесту не були проведені.
В судовому засіданні захисник заявив клопотання про закриття провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях події і складу інкримінованого правопорушення, оскільки огляд щодо його перебування в стані наркотичного сп'яніння, було проведено з порушенням вимог Інструкції, а тому він є недійсним.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до п.2.9 а) Правил дорожнього руху України, порушення якого ставиться в вину ОСОБА_1 ,визначено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає декілька окремих складів адміністративного правопорушення, в тому числі і такий склад як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції встановлений ст.266 КУпАП, згідно якої:
« ч.2 Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
ч.3 У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
ч.4 Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
ч.5 Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
ч.6 Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Як слідує з п.п. 1, 2, 3, 4 6, 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1103:
- огляд (в тому числі і на стан наркотичного сп'яніння) проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність);
- водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я;
- поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту виявлення відповідних підстав;
- у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
П.п. 6, 7 та 8 розділу IІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 передбачено, що проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів, тестів (скринінгових лабораторних досліджень) на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є проведення підтверджуючого дослідження - газорідинної хроматографії з полум'яно-іонізаційним детектором для визначення концентрації алкоголю у крові та сечі та газової (рідинної) хромато-мас-спектрометрїї на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , у якого, згідно даних акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, виявлено ознаки: поведінка, що не відповідає обстановці, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, за результатами огляду в стані алкогольного сп'яніння не перебуває ( результат тесту, проведеного за допомогою газоаналізатором Драгер, - 0 проміле).
Направляючи ОСОБА_1 на медичний огляд, працівник патрульної поліції зазначив про наявність у водія ознак сп'яніння: неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук.
Однак, як вбачається із переглянутого в судовому засіданні відеозапису з бодікамер працівників поліції, ОСОБА_1 на наявність у нього ознак алкогольного чи наркотичного сп'яніння не перевірявся й такі йому не озвучували, а тому є незрозумілим, що стало підставою для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння та, в послідуючому, пропозиції пройти у медзакладі огляд на стан наркотичного сп'яніння, адже саме за наявності ознак алкогольного сп'яніння, поліцейський проводить огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів ( п.2,3 Розділ І, п.1 Розділ ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції)
За результатами медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції лікарем зроблено висновок про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння.
Разом з тим, згідно отриманої на запит захисника відповіді КНП «ХОЗЗНПД» ХОР, лабораторне дослідження біологічного зразка на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі людини після отримання позитивного результату на швидкий тест в закладі не проводиться із-за відсутності відповідної сертифікованої дороговартісної апаратури, а тому щодо ОСОБА_1 , не було проведено підтверджуюче дослідження на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи (яке є обов'язковим).
За таких обставин, приходжу до висновку, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, був проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, а тому є недійсним.
Таким чином, в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутній склад інкримінованого йому, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, правопорушення, а тому справа в цій частині підлягає закриттю.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 283,284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі дев'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 153 грн.
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути ізОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Після набрання постановою законної сили:
- стягувачем штрафу є: УПП в Хмельницькій області ДПП, місцезнаходження: м. Хмельницький, пров. Коцюбинського, 35/2;
- боржником є: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає в АДРЕСА_1 .
- Реквізити для сплати штрафу: призначення платежу: 21081300, отримувач коштів: ГУК у Хмельницькій області; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA 748999980313060149000022001, код класифікації доходів бюджету 21081300 (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 616031).