Справа № 485/646/26
Провадження № 3/485/130/26
іменем України
17 квітня 2026 року м. Снігурівка
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Соловйов О.В., секретар судового засідання Гусарова І.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Снігурівського відділу Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області Гамери Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого фактично за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого ТОВ "ПАЕК-Південь", РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Широківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, тобто відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2021 рік, за формою, що визначається НАЗК, яку зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року, подавши таку декларацію 10 березня 2026 року.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Широківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, тобто відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2022 рік, за формою, що визначається НАЗК, яку зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року, подавши таку декларацію 16 березня 2026 року.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Широківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, тобто відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2023 рік, за формою, що визначається НАЗК, яку зобов'язаний був подати до 31 березня 2024 року, подавши таку декларацію 16 березня 2026 року.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Широківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, тобто відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2024 рік, за формою, що визначається НАЗК, яку зобов'язаний був подати до 31 березня 2025 року, подавши таку декларацію 20 березня 2026 року.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
08 квітня 2026 року до Снігурівського районного суду Миколаївської області надійшли чотири протоколи про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП та заведені чотири судові справи №485/646/26 (провадження 3/485/130/26), №485/647/26 (провадження №3/485/131/26), № 485/649/26 (провадження № 3/485/133/26), № 485/650/26 (провадження № 3/485/134/26), які передані до розгляду одному судді.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину фактично визнав. Пояснив, що він дійсно несвоєчасно подав декларації, Суду пояснив, що не знав про те яким саме чином необхідно подавати декларацію. Також пояснив, що в червні 2023 року працюючи в полі на тракторі підірвавіся на міні в наслідок чого отримав тяжкі тілесні ушкодження. Після цього тривалий час лікувався. Також в обгрутування зазначив, що в періоди між лікуванням був зайнятий на роботі.
Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у розміром сімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що відповідно до рішення № 1 від 18 листопада 2020 року "Про початок повноважень депутатів Широківської селищної ради Миколаївської області" визнано повноваження новообраних депутатів 8-го скликання вказаної селищної ради, до списку яких увійшов ОСОБА_1 .
Відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зокрема зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього ж закону (підпункт "б" - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови), зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжувався відповідними указами Президента України та діє на даний час.
Відповідно до роз'яснень НАЗК від 07 березня 2022 року "Щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)", які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" № 3384-ІХ, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено обов'язок декларування.
Прикінцевими положеннями Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" № 3384-ІХ, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
У п.2.2 роз"яснень "щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)" від 13 листопада 2023 року № 4, НАЗК зазначено, в тому числі, що особи, які звільнились у період з 01 січня 2023 року до 11 жовтня 2023 року (включно) подають: 1) декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою "я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядуваня" або кандидата на посаду за потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) до 31 січня 2024 року; 2) щорічну декларацію з позначкою "я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування" за 2022 рік до 31 січня 2024 року (якщо така декларація не подана раніше); 3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31 січня 2024 року; 4) декларацію з позначкою "я припинив(ла) вионувати фукнції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік до 31 березня 2024 року.
Про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП складено протоколи №№ 181, 182, 183, 184, датовані 25 березня 2026 року.
Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій типу "щорічна" за 2021 рік, "щорічна" за 2022 рік, "щорічна" за 2023 рік,, "щорічна" за 2024 рік, підтверджується:
- рапортом о/у УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України лейтенанта поліції О.Могильного датований 25 березня 2026 року за фактом виявлення несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме депутатом 8-го скликання Широківської сільської ради Миколаївської області ОСОБА_1 ;
- скрін-шотом подачі декларацій суб'єкта декларування, з якого слідує що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2021 рік подано 10 березня 2026 року, типу "щорічна" за 2022 рік подано 16 березня 2026 року, типу "щорічна" за 2023 рік подано 16 березня 2026 року, типу "щорічна" за 2024 рік подано 20 березня 2026 року;
- протоколом № 1 першого пленарного засідання І сесії восьмого скликання від 18 листопада 2020 року;
- рішенням № 1 від 18 листопада 2020 року "Про початок повноважень депутатів Широківської сільської ради Миколаївської області";
- списком депутатів Широківської сільської ради 8 скликання.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена сукупністю вказаних доказів.
Поважних причин, які би об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 електронної декларації у встановлений законом строк, під час розгляду справи не було встановлено.
Відповідно до листа Верховного Суду від 09.04.2021 №1089/0/2-21 моментом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати день складання протоколу про таке правопорушення уповноваженою посадовою особою.
Отже, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та на нього може бути накладено стягнення.
ОСОБА_1 була надана суду копія витягу з ЄРДР та копію висновку експерта № 57 від 09.03.2026 з яких вбачається, що 10.06.2023 ОСОБА_1 працюючи на тракторі підірвався на невідомому вибуховому предметі в наслідок чого отримав тяжкі тілесні ушкодження.
Суд звертає увагу на те, що дійсно в наслідок отриманих тілесних ушкоджень ОСОБА_1 потребував тривалого лікування, однак з наданих документів не вбачається, що таке дікування перешкоджало чи могло бути перешкодою у поданні декларацій в період з 31.01.2024 до 31.03.2025. Окрім того, з пояснень самого ОСОБА_1 вбачається, що в періоди між перебуванням на стаціонарному лікуванні та реабілітації він був зайнятий на роботі, що свідчить про можливість подачі відповідних декларацій.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При визначенні адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність суд приймає визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.
З метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу мінімальним розміром передбаченим санкцією зазначеної статті.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі встановленому законом.
Враховуючи, що до суду надійшли матеріали щодо декількох адміністративних правопорушень, вчинених однією особою, які розглядаються одним суддею, вони підлягають об'єднанню в одне провадження.
Керуючись ст. 36, 283, 284 КУпАП, суд
постановив:
Справи №485/646/26 (провадження 3/485/130/26), №485/647/26 (провадження №3/485/131/26), № 485/649/26 (провадження № 3/485/133/26), № 485/650/26 (провадження № 3/485/134/26) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - об'єднати в одне провадження.
Об'єднаному провадженню присвоїти номер справи №485/646/26 (провадження 3/485/130/26).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та притягнути до адміністративної відповідальності у виді штрафу розміром п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00 к.).
Реквізити для сплати штрафу: отримувач: Миколаїв. ГУК/тг м.Снігурівка/ 2230101, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA378999980313050106000014444, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація) у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять грн 60 к.) за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Копію постанови протягом трьох днів вручити під розписку або вислати особі, щодо якої її винесено, про що зробити відповідну відмітку у справі.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Строк пред'явлення даної постанови до виконання становить три місяці.
Повний текст постанови складено 17 квітня 2026 року.
Суддя О. В. Соловйов