Справа № 467/458/26
Провадження № 3/467/135/26
17.04.2026 року Суддя Арбузинського районного суду Миколаївської області Догарєва І.О розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с щі Арбузинка об'єднану справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , не працює, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173 КУпАП, -
Судом визнано доведеним, що 25.02.2026 року о 21 годині 58 хвилини, ОСОБА_1 перебуваючи за місцем проживання в АДРЕСА_2 здійснив виклик лінії 102 м.Миколаїв та виражався на адресу оператора нецензурною лайкою, чим вчинив дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, тобто дрібне хуліганство, за що передбачена відповідальність за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 28.02.2026 року о 19 годині 40 хвилини, перебуваючи за місцем проживання в АДРЕСА_2 здійснив виклик лінії 102 м.Миколаїв та виражався на адресу оператора нецензурною лайкою, чим вчинив дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Протоколи про адміністративні правопорушення серії ВАД №609967 від 25.02.2026 року та серії ВАД № 874947 від 28.02.2026 року об'єднані в одне провадження постановою суду від 20.04.2026 року під № 467/458/26 провадження № 3/467/135/26.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєних адміністративних правопорушень визнав.
Вислухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Між тим, згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Стаття 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, для дій, які входять до складу дрібного хуліганства, характерно ігнорування волі та бажання оточення, прагнення нав'язати свою волю.
До обов'язкового складу об'єктивної сторони дрібного хуліганства входить здійснення дій, направлених на порушення громадського порядку та спокою громадян.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності з вимогами ст. 252 КУпАП докази повинні оцінюватися за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Вина ОСОБА_1 у скоєних ним правопорушеннях підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів.
Так, згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №609967 від 25.02.2026 року, 25.02.2026 року о 21 годині 58 хвилини, ОСОБА_1 перебуваючи за місцем проживання в АДРЕСА_2 здійснив виклик лінії 102 м.Миколаїв та виражався на адресу оператора нецензурною лайкою, чим вчинив дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 874947 від 28.02.2026 року, 28.02.2026 року о 19 годині 40 хвилини, перебуваючи за місцем проживання в АДРЕСА_2 здійснив виклик лінії 102 м.Миколаїв та виражався на адресу оператора нецензурною лайкою, чим вчинив дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно із рапортом працівника поліції відділення поліції № 3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області від 25.02.2026 року, 25.02.2026 року о 21:58 год. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою: АДРЕСА_2 заявник висловлюється на адресу оператора нецензурно, поводить себе неадекватно під час розмови, спілкується зухвало.
Відповідно до рапорту працівника поліції відділення поліції № 3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області від 28.02.2026 року, 28.02.2026 року о 15:29 год. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою: АДРЕСА_2 заявник висловлюється на адресу оператора нецензурно, поводить себе неадекватно під час розмови, спілкується зухвало.
Матеріалами відеозапису від 25.02.2026 року та 28.02.2026 року.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, згідно зі ст. 36 КпАП України, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні адміністративного стягнення суд згідно з вимогами ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан.
При цьому, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Враховуючи викладене і оцінюючи докази, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ст. 173 КУпАП у виді штрафу, у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що по переконанню суду, буде сприяти виправленню та попередженню скоєння ним у подальшому нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
З пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, так як є інвалідом ІІ групи, загальні захворювання.
В той же час ст.5 ч.1 п.9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
А тому, на підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 283-284 КУпАП суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 (п'ятдесят одну) грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя І.О. Догарєва