16 квітня 2026 року Справа № 909/1392/25
місто Львів
Західний апеляційний господарський суд у складі
головуючий суддя:Рим Т. Я.,
судді:Манюк П. Т.,
Прядко О. В.,
розглянув у письмовому провадженні без повідомлення сторін
апеляційної скарги: Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Інвест",
на рішення:Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2026 (повний текст рішення складено 02.03.2026, суддя Горпинюк І. Є.),
у справі:№ 909/1392/25,
за позовом:Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія "Укренерго" (надалі - ПАТ "НЕК "Укренерго" або Позивач),
до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Інвест" (надалі - ТОВ "Грін Енерджі Інвест", Відповідач або Апелянт),
про:стягнення 121'796,19 гривень.
I. ПРОЦЕДУРИ
Історія розгляду справи
1. Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Інвест" про стягнення 121'796,19 гривень.
2. Позовні вимоги обґрунтовано порушенням Відповідачем умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0891-03015-ПД від 01.01.2024 (надалі - Договір диспетчерського управління від 01.01.2024) в частині оплати вартості наданих послуг за серпень, вересень та жовтень 2025 року. У зв'язку з простроченням виконання грошових зобов'язань та на підставі статті 625 Цивільного кодексу України Позивач нарахував Відповідачу 3 % річних та інфляційні втрати.
3. Предметом позову є стягнення 121'796,19 грн, з яких:
3.1. 120'630,51 грн основний борг.
3.2. 619,03 грн - 3 % річних.
3.3. 546,65 грн інфляційних втрат.
4. Підставою позову є порушення Відповідачем умов Договору диспетчерського управління від 01.01.2024 в частині оплати вартості наданих послуг.
5. Рішенням від 04.02.2026 місцевий суд задовольнив позовні вимоги. Своє рішення мотивував тим, що Позивач надав Відповідачу послуги з диспетчерського управління у серпні-жовтні 2025 року, що підтверджується актами та рахунками. Відповідач отримані послуги не оплатив у встановлені договором строки, доказів оплати або заперечень щодо їх обсягу і вартості не надав, у зв'язку з чим суд визнав доведеною суму основного боргу.
6. Оскільки Відповідач прострочив виконання грошового зобов'язання, суд дійшов висновку про правомірність нарахування Позивачем інфляційних втрат та 3 % річних відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України. Перевіривши розрахунки та враховуючи відсутність їх спростування з боку Відповідача, суд визнав обґрунтованими заявлені до стягнення суми.
Рух справи в суді апеляційної інстанції
7. Не погодившись із указаним рішенням, ТОВ "Грін Енерджі Інвест" подало апеляційну скаргу до Західного апеляційного господарського суду.
8. Згідно з приписами частини 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
9. Відповідно до частини 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
10. Оскільки рішення господарського суду ухвалено у справі з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (121'796,19 грн), колегія суддів ухвалою від 06.03.2026 відкрила апеляційне провадження у письмовому провадженні без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.
11. Учасники справи отримали ухвалу про відкриття апеляційного провадження у справі 09.03.2026, про що свідчать долучені до матеріалів справи довідки про доставку електронних листів (том 2, а. с. 77-79).
II. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція Апелянта
12. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2026 ухвалене за неповного з'ясування обставин справи і з неправильним застосуванням норм матеріального права.
13. Суд першої інстанції дійшов висновку про існування між сторонами Договору диспетчерського управління від 01.01.2024, проте Позивач не надав належних доказів його укладення у встановленому законом порядку.
14. Суд не перевірив чи було належним чином затверджено та введено в дію тариф на послуги, передбачені цим договором. Зокрема, чи прийнято уповноваженим органом відповідний акт, чи оприлюднено його та чи набрав він чинності. За відсутності таких доказів нарахування вартості послуг є безпідставним. Відтак відсутні і правові підстави для нарахування та стягнення інфляційних втрат і 3% річних.
15. Неврахування цих обставин призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає скасуванню.
Відзив
16. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2026 у справі № 909/1392/25 є законним і таким, що ухвалене з повним з'ясуванням обставин справи, належною оцінкою доказів та правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
17. Суд першої інстанції правильно встановив факт укладення Договору диспетчерського управління від 01.01.2024 на підставі заяви-приєднання та повідомлення про приєднання, а також урахував усі подальші зміни до його умов, затверджені наказами ПАТ НЕК "Укренерго" № 742 від 22.12.2023, № 344 від 07.06.2024 та № 627 від 06.08.2025.
18. Факт надання послуг, їх обсяг, вартість і застосований тариф підтверджуються актами приймання-передачі послуг та рахунками-фактурами, скерованими Відповідачу через сервіс електронного документообігу. Акти за серпень і вересень 2025 року були підписані Відповідачем без зауважень, а акт за жовтень 2025 року вважається прийнятим без розбіжностей, оскільки Відповідач не подав заперечень у передбачений договором строк.
19. Відповідач не скористався правом подати відзив у суді першої інстанції, не надав доказів оплати, не оспорив ані обсягу і вартості послуг, ані правильності визначення заборгованості, ані розрахунку додаткових нарахувань. За таких обставин суд обґрунтовано визнав доведеною основну заборгованість та правомірно стягнув 3 % річних та інфляційні втрати.
20. У зв'язку з цим оскаржуване рішення підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга без задоволення.
III. МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
21. Відповідно до приписів статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
22. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2026 у цій справі оскаржується Відповідачем в повному обсязі.
23. Апеляційна скарга ґрунтується винятково на двох аргументах: (1) недоведеності факту укладення Договору диспетчерського управління від 01.01.2024 та (2) відсутності у матеріалах справи належних доказів затвердження і застосування тарифів на відповідні послуги.
Щодо укладення Договору диспетчерського управління від 01.01.2024
24. Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
25. При цьому Цивільний кодекс України передбачає особливості укладення окремих договорів, зокрема публічного договору та договору приєднання.
26. Публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги (частини 1 та 2 статті 633 Цивільного кодексу України).
27. Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (частина 21 статті 634 Цивільного кодексу України).
28. Відповідно до пункту 10 частини першої статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
29. Відповідно до пункту 6.1 глави 6 розділу ХІ Кодексу системи передач, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309 (надалі - Кодекс системи передач) договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління в ОЕС України. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі оперативного та перспективного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією (пункт 6.1).
30. Порядок укладення договорів про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління регламентований главою 6 розділу ХІ Кодексу системи передач та передбачає таке:
30.1. Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління є публічним договором приєднання та укладається на підставі типової форми договору, який затверджується Регулятором та є додатком 5 до цього Кодексу. Будь-який Користувач, у випадку купівлі електричної енергії для власних потреб своїх електроустановок (споживання та/або відбору), незалежно від їх функціонального призначення, прирівнюється до споживача та має права і обов'язки споживача в частині оплати послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. ОСП зобов'язаний на своєму офіційному вебсайті оприлюднити редакцію договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління зі змінами та роз'яснення щодо укладення та приєднання Користувача до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. На вимогу Користувача ОСП протягом 10 робочих днів від дня звернення повинен надати Користувачу підписаний ОСП примірник укладеного договору у паперовій формі (пункт 6.2).
30.2. Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління укладається шляхом приєднання Користувача до умов договору згідно з наданою ним заявою-приєднання… Заява-приєднання може бути надана до ОСП як в паперовій формі шляхом проставляння власноручного підпису уповноваженої особи, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (пункт 6.7).
30.3. ОСП протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви-приєднання та необхідної для укладення договору інформації направляє користувачу повідомлення, в якому вказує дату акцептування заяви-приєднання. Разом з листом-повідомленням про приєднання до договору ОСП направляє користувачу оформлений перелік об'єктів електроенергетики (додаток 10 до договору (виробникам/ОУЗЕ/Споживачам)), а також повертає підписаний зі свого боку примірник акта розмежування балансової належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін (для ОСР, виробників та споживачів, приєднаних до системи передачі) (додаток 3 до Договору). Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління вважається укладеним з дати акцепту, зазначеної у повідомленні ОСП (пункт 6.8).
31. Отже, з урахуванням наведених норм законодавства, договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за своєю правовою природою є публічним договором, що укладається шляхом приєднання користувача до умов, визначених оператором системи передачі.
32. Судом першої інстанції правильно встановлено обставини укладення між сторонами Договору диспетчерського управління від 01.01.2024.
33. Так, місцевий суд встановив, що наказом ПАТ "НЕК "Укренерго" № 550 від 03.10.2023 (том 1, а. с. 20-56) затверджено умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного управління), що набрали чинності з 01.01.2024.
34. Відповідно до пунктів 1.1-1.2 договору останній є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління користувачам системи передачі. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №309 (далі - КСП), та є однаковими для всіх користувачів.
35. ТОВ "Грін Енерджі Інвест" 28.11.2023 підписало електронним цифровим підписом заяву-приєднання (а. с. 16-17) до умов Договору диспетчерського управління від 01.01.2024.
36. ПАТ НЕК Укренерго" скерувало Відповідачу повідомлення № 01/65410 від 29.11.2023 про приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління (а. с. 18-19).
37. З огляду на наведене доводи апеляційної скарги про відсутність доказів укладення договору (див. пункт 13 цієї постанови) є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
38. У подальшому умови Договору диспетчерського управління від 01.01.2024 неодноразово змінювались відповідними наказами НЕК:
38.1. Наказом ПАТ НЕК Укренерго" від 22.12.2023 № 742 (том 1, а. с. 57-93) затверджено нові умови договору та визначено, що вони набирають чинності з 01.01.2024; при цьому наказ від 03.10.2023 № 550 визнано таким, що втратив чинність.
38.2. Наказом ПАТ НЕК Укренерго" від 07.06.2024 № 344 (том 1, а. с. 94-130) затверджено нові умови договору та наказ від 22.12.2023 № 742 визнано таким, що втратив чинність.
38.3. Наказом ПАТ НЕК Укренерго" від 06.08.2025 № 627 (том 1, зворот а. с.130-166) затверджено нові умови договору та наказ від 07.06.2024 № 344 визнано таким, що втратив чинність.
39. Відповідно до пунктів 9.7-9.8 Договору диспетчерського управління від 01.01.2024 договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення змін або скасування нормативно-правових актів, що регулюють відносини, пов'язані з наданням послуги … у такому випадку зміни до цього Договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання чинності відповідними нормативно-правовими актами … цей Договір зі змінами оприлюднюється на офіційному вебсайті ОСП … якщо користувач не ініціював розірвання цього Договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим Договором (речення друге п. 9.8)
40. Оскільки матеріали справи не містять доказів розірвання Договору диспетчерського управління від 01.01.2024, місцевий суд обґрунтовано дійшов висновку, що у період серпня-жовтня 2025 року між ПАТ НЕК Укренерго" та ТОВ Грін Енерджі Інвест" існували договірні відносини на умовах, затверджених наказами від 07.06.2024 № 344 та від 06.08.2025 № 627.
Щодо підтвердження застосованих Позивачем тарифів
41. Пунктом 6.5 глави 6 Кодексу системи передач встановлено, що оплата послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється відповідно до цього Кодексу за тарифом, який встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої (-ого) ним методики (порядку). Тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті у триденний термін після його встановлення Регулятором, але не пізніше дня, що передує дню набрання ним чинності. У разі зміни тарифу ОСП повідомляє Користувачів про таку зміну її оприлюднення на офіційному вебсайті, не пізніше дня, що передує дню набрання нею чинності.
42. Відповідно до пункту 3.2 Договору диспетчерського управління від 01.01.2024 оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
43. Колегія суддів установила, що у спірний період діяли тарифи на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 19.12.2024 № 2201 "Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК "Укренерго" на 2025 рік", зі змінами, внесеними постановою від 26.08.2025 № 1343. Пунктом 1 зазначеної постанови встановлено для ПАТ "НЕК "Укренерго" тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у розмірі 98,97 грн/МВт·год (без ПДВ), а також затверджено структуру такого тарифу відповідно до додатка.
44. Вказана постанова оприлюднена на офіційному вебсайті ПАТ "НЕК "Укренерго".
45. Позивач нарахував Відповідачу плату за спожиті послуги за тарифом, зазначеним у пункті 43 цієї постанови, а Відповідач погодився з такими тарифами та вартістю наданих послуг, що підтверджується актами надання послуги:
45.1. № ДАУ-0019240 від 31.08.2025 (том 1, а. с. 195), відповідно до якого обсяг наданих послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління становив 511,425 МВт·год за тарифом 98,97 грн/МВт·год на загальну суму 60'738,88 грн з ПДВ.
45.2. № ДАУ-0020054 від 30.09.2025 (том 1, а. с. 191), відповідно до якого обсяг наданий послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління становив 333,0145 МВт*год. за тарифом 98,97 грн/МВт*год на загальну суму 39'550,14 грн з ПДВ.
45.3. № ДАУ-0020868 від 31.10.2025 (том 1, а. с. 193), відповідно до якого обсяг наданий послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління становив 171,2765 МВт*год. За тарифом 98,97 грн/МВт*год. на загальну суму 20'341,49 грн з ПДВ.
46. Як правильно встановив місцевий суд, Відповідач підписав акти, зазначені в пунктах 45.1 та 45.2 цієї постанови без зауважень. Акт, зазначений у пункті 45.3 цієї постанови підписано 11.11.2025 лише уповноваженим представником Позивача в електронній формі з використанням сервісу електронного документообігу та того ж дня скеровано Відповідачу для підписання. З огляду на відсутність зі сторони Відповідача повідомлення про наявність розбіжностей у встановлений договором строк відповідно до пункту 3.8 Договору такий акт вважається прийнятим без зауважень.
47. Отже, тарифи на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у спірний період були належним чином встановлені уповноваженим органом, оприлюднені та застосовані Позивачем відповідно до вимог законодавства і умов Договору диспетчерського управління від 01.01.2024. Відповідач, прийнявши надані послуги без зауважень та не оспоривши їх вартість, фактично погодився із застосованим тарифом та розміром нарахувань. З огляду на це доводи апелянта, зазначені у пункті 14 цієї постанови, є безпідставними.
IV. ВИСНОВКИ
48. Відповідно до статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
49. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2026 у справі № 909/1392/25 прийнято з повним з'ясуванням обстави справи та правильним застосуванням норм матеріального права. Тому рішення підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга без задоволення.
V. СУДОВІ ВИТРАТИ
Розподіл витрат на оплату судового збору
50. Відповідно до частини 14 статті 129 Господарського процесуального кодексу України якщо суд апеляційної інстанції змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
51. Оскільки апеляційний суд залишає рішення місцевого суду без змін витрати на оплату судового збору залишаються за Апелянтом на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 73, 74, 76, 77, 78, 79, 91, 114, 282, Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджі Інвест" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2026 у справі № 909/1392/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати касаційну скаргу на постанову суду апеляційної інстанції в порядку та строки, визначені статтями 287, 288 Господарського процесуального кодексу України. Касаційну скаргу подають безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяРим Т. Я.
СуддіМанюк П. Т.
Прядко О. В.