Єдиний унікальний № 501/1319/26
Провадження № 3/501/455/26
16 квітня 2026 року м. Чорноморськ
Суддя Чорноморського міського суду Одеської області Тюмін Ю.О.
Особа, стосовно якої розглядається справа:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2
Обставини, установлені під час розгляду справи:
05.03.2026 р. приблизно о11:00 год. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: . АДРЕСА_2 , відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 вчинив домашнє насильство, психологічного характеру, а саме: висловлювався на її адресу нецензурною лайкою, чим принижував її честь та гідність, у зв'язку з чим вона злякалась за свою безпеку та в неї з'явився пригнічений стан, чим завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Нормативний акт, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення
Кодекс України про адміністративні правопорушення.
«Стаття 173-2.
Ч. 1 Вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, -
тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.»
Мотиви суду:
Притягуваний в судовому засіданні вину визнав пояснив, що висловлювався на адресу потерпілої нецензурною лайкою, вона його цивільна дружина, проживають разом вже 38 років.
Потерпіла в судовому засіданні підтримала обставини, викладені в протоколі та пояснила, що проживає разом з притягуваним вже 38 років.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, рапортом, заявою, письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , їх поясненнями у судовому засіданні.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб: особи, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти (п. 5 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Відповідно до ч. 1 ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Так, у п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника - програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Згідно п.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.
Вирішуючи питання щодо необхідності направлення притягуваного на проходження програми для кривдників, суд враховує вимоги законодавства, відповідно до яких така програма є спеціальним заходом впливу, спрямованим на корекцію насильницької поведінки та запобігання повторному вчиненню домашнього насильства.
ОСОБА_1 ставиться в провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, матеріали справи не містять даних про систематичне вчинення домашнього насильства, відсутні відомості про притягнення його раніше до відповідальності за аналогічні правопорушення, а також не встановлено обставин, які б свідчили про ризик повторного вчинення аналогічних дій.
Крім того, суд враховує вік притягуваного (1954 року народження), що впливає на можливість ефективного проходження тривалої програми, а також відсутність даних про необхідність саме такого заходу для досягнення мети адміністративного стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обтяжуючих обставин.
З врахуванням наведеного, з метою зміни насильницької поведінки, формування у притягуваного нової, неагресивної психологічної моделі поведінки, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами, є необхідним накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, застосування програми для кривдників у даному випадку є недоцільним.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
Накласти на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 340 грн.
У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до статті 308 КУпАП, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу - 680 грн. та витрат на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 665,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у випадку оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Ю.О. Тюмін