Рішення від 15.04.2026 по справі 501/1444/26

15 квітня 2026 року Єдиний унікальний № 501/1444/26 Провадження № 2-о/501/94/26

РІШЕННЯ

Іменем України

15 квітня 2025 року м. Чорноморськ

Чорноморський міський суд Одеської області

в складі: головуючого Тордія Е.Н. секретаря судового засідання Дунаєвої Т.В.,

номер справи № 501/1444/26 номер провадження № 2-о/501/94/26

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чорноморського міського суду Одеської області цивільну справу за заявою заявника ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чорноморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) предмет та підстава звернення про встановлення факту смерті, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст та фактичні обставини.

31 березня 2026 року ОСОБА_1 , через свого представника адвоката Дубінчук Ж.М. звернулась до Чорноморського міського суду Одеської області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території у місті Скадовськ Херсонської області.

В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Скадовськ Херсонської області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є матір'ю заявника. Смерть ОСОБА_2 відбулась на тимчасово окупованій території. Заявник не має можливості отримати відповідне лікарське свідоцтво про смерть передбачене законодавством України. Встановлення факту смерті, необхідно заявнику для проведення державної реєстрації смерті матері, отримання свідоцтва про смерть та спадщини.

Позиція учасників судового розгляду.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Дубінчук Ж.М. не з'явились, надали заяву, в якій просили розгляд справи провести без їх участі, заяву про встановлення факту смерті підтримали в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи - Чорноморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, щодо вирішення заяви покладається на розсуд суду.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 06 квітня 2026 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.

Будь - яких заперечень щодо змісту заяви до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, Суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

З свідоцтва про народження заявника (серії НОМЕР_1 від 10 січня 1991 року виданого Скадовським райвідділом РАЦС Херсонської області) вбачається, що батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначено ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .

Зі свідоцтва про народження матері заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (серії НОМЕР_2 , виданого Скадовським рай бюро РАЦС Херсонської області 22 травня 1968 року) батьками останньої зазначено: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

З свідоцтва про смерть (серії НОМЕР_3 від 21 листопада 2025 року виданого відділом 99500005 Скадовським районним відділом запису актів громадянського стану Управління РАЦС Херснської області), вбачається що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Мотивувальна частина та засновані судом правові норми.

За правилами п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

За правилами ч. 1 стаття 317 абз. 2 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України

Згідно ст. 1-1 ч. 1 п. 7, ст. 3 ч. 1, 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації, а саме: сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими Кабінетом Міністрів України; надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями. Адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України

В постанові Верховного Суду від 16 січня 2018 року (справа №664/2171/16-ц) зазначено, що, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v Turkey, Cyprus v Turkey), а також Молдови і Росії (зокрема, Mozer v the Republic of Moldova and Russia, Ilascu and Others v Moldova and Russia), документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.

Окрім того, судом враховується Консультативний висновок Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року про «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

Згідно п. 2 Розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, вся територія Маріупольського району з 24 лютого 2022 року тимчасово окупована РФ.

Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Надані заявницею письмові докази підтверджують факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, а встановлення цього факту породжує для заявниці юридичні наслідки.

Метою встановлення заявницею факту смерті ОСОБА_2 є отримання свідоцтва про смерть встановленої форми.

Разом з тим, оскільки свідоцтво про смерть, яке видане незаконним органом на тимчасово окупованій території України, не визнається державними органами України та не є документом, на підставі якого можливо провести державну реєстрацію смерті особи, заявниця позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію смерті своєї матері у позасудовому порядку.

Висновок суду.

Таким чином, з'ясувавши усі обставини справи з умов виваженості, розумності і справедливості, Суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_2 підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись статтями 81 ,247, 259, 264-268, 316, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» , Суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чорноморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Скадовськ Херсонської області.

Повний текст рішення виготовлено 15 квітня 2026 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України допустити рішення до негайного виконання.

За приписами ч. 5 ст. 257-1 Цивільного процесуального кодексу України копію рішення надіслати до Чорноморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для державної реєстрації смерті.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання..

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Чорноморський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) вул. Данченко, буд. 3б м. Чорноморськ Одеська область.

Головуючий