Постанова від 14.04.2026 по справі 160/16100/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/16100/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 р. (суддя Рябчук О.С) в адміністративній справі №160/16100/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення індексації її пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок (індексацію) та виплату її пенсії у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 10 846,37 грн. на коефіцієнт 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168, на коефіцієнт 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 та у зв'язку із цим провести виплату недоотриманих сум її пенсії починаючи з 02 грудня 2024 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01 березня 2025 р. перерахунок (індексацію) та виплату їй пенсії у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 10 846,37 грн. на коефіцієнт 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. №209 та у зв'язку із цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що з 06 жовтня 2022 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач протиправно не здійснив їй індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався їй для обчислення пенсії, на встановлені постановами Кабінету Міністрів

України у 2023 - 2025 роках коефіцієнти 1,197, 1,0796, 1,115.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Судом:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та 1,115;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 10 846,37 грн. на коефіцієнт 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та в зв'язку із цим провести виплату недоотриманих сум пенсії починаючи з 02 грудня 2024 р.;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01 березня 2025 р. перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 10 846,37 грн. на коефіцієнт 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», та в зв'язку із цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

В решті позовних вимог відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що на виконання вимог частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV у 2019 році Урядом запроваджено Порядок № 124 та встановлено формулу обчислення коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а також закріплено її базову величину, визначену станом на 1 жовтня 2017 року. Усі подальші акти щодо щорічної індексації пенсій є спеціальними актами застосування положень Порядку №124 у відповідному бюджетному періоді. Порядок №124 не суперечить змісту частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV, а, встановлює деталізований механізм її реалізації. Позивачці у 2022 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн., що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до пункту 5 Порядку № 124 (3764,40 грн.) та збільшений в подальшому на коефіцієнти. Тому з 01 березня 2024 р. позивачці індексація не проводилась, а було встановлено доплату в розмірі 100,00 грн. Починаючи з 01 березня 2025 р. позивачці проведено індексацію пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019 - 2021 роки на коефіцієнт 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

У письмовому відзиві, який надійшов до апеляційного суду 31.10.2025, позивачка просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржене рішення суду першої інстанції залишити - без змін, погоджуючись із висновком суду, що при здійсненні індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення, на встановлені постановами Кабінету Міністрів України коефіцієнти.

12 січня 2026 р. він позивачки до апеляційного суду надійшов інший відзив на апеляційну скаргу, в якому вона просить суд змінити та викласти його в іншій редакції.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.

ОСОБА_1 з 06 жовтня 2022 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розраховану із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн. За проколом перерахунку пенсії ОСОБА_1 здійснено її індексацію з 01 березня 2023 р. та з 01 березня 2024 р. в розмірі 100,00 грн.

Не погоджуючись із нездійсненням індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн., на встановлені постановами Кабінету Міністрів України у 2023 - 2025 роках коефіцієнти 1,197, 1,0796, 1,115, ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом.

Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 повинен застосовуватися у відповідності із частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо доводів апеляційної скарги стосовно того, що застосуванню при здійсненні індексацій пенсій підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначений відповідно до пункту 5 Порядку № 124 (3764,40 грн.) та збільшений в подальшому на коефіцієнти, то слід зазначити наступне.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.

Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" визначено, що з 01 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25 лютого 2025 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115.

Положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 р. (за приписами Порядку).

Верховним Судом в постанові від 13 січня 2025 р. у справі №160/28752/23, в постанові від 27 січня 2025 р. у справі №620/7211/24, в постанові від 16 квітня 2025 р. у справі №200/5836/24 вказано, що Порядок № 124 повинен застосовуватися у відповідності із частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Як вбачається із доданого позивачкою до позовної заяви протоколу станом на 26 травня 2025 р., починаючи з 01 березня 2024 р. індексацію пенсії відповідачем їй не було проведено шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався їй для обчислення пенсії за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн. на встановлений у 2024 коефіцієнт 1,0796, натомість було встановлено доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн. Також, з протоколу не вбачається проведення позивачці з 01 березня 2025 р. індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався їй для обчислення пенсії в розмірі 10 846,37 грн. на встановлений у 2025 році коефіцієнт 1,115 (а.с. 13).

Отже, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги та погоджується із висновком суду першої інстанції щодо необхідності здійснення відповідачем індексації пенсії позивачки шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався їй для обчислення пенсії за 2019-2021 роки в розмірі 10 846,37 грн. на коефіцієнт 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 починаючи з 02 грудня 2024 р., а починаючи з 01 березня 2025 р. на коефіцієнт 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25 лютого 2025 р.

Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги відповідача висновки суду першої інстанції не спростовують, відсутні підстави, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, для її задоволення та скасування ухваленого судом рішення.

Щодо вимог позивачки про зміну рішення суду першої інстанції, то слід зазначити, що відповідно до приписів частини 1 статті 293 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи мають право оскаржити рішення суду першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги. Також, позивач має право відмовитись від позову у повному обсязі чи в частині на будь-якій стадії розгляду справи. Позивачка рішення суду першої інстанції не оскаржила, заяву про відмову від позову в частині не подавала.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 р. в адміністративній справі №160/16100/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 14 квітня 2026 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Н.І. Малиш

суддя О.О. Круговий