Справа № 199/4376/26
(3/199/1475/26)
іменем України
16.04.2026 місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпра Дяченко І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , неофіційно працюючого, який притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
за участі: потерпілої - ОСОБА_2 , особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
Відповідно до протоколу серії ВВА № 165158 від 07.04.2026, ОСОБА_1 02.04.2026 о 00:10 годині, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: погрожував останній.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковані за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, яка передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не визнав та пояснив, що 02.04.2026 у нічний час дійсно у нього із жінкою була сварка, однак погроз він не виказував. Конфлікт трапився із-за кішки, оскільки дружина не хотіла її віддавати.
В судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 пояснила, що ОСОБА_1 є її чоловіком. Наразі у них триває етап розлучення, позов перебуває у суді. Конфлікти, сварки, образи та погрози зі сторони чоловіка відбуваються систематично. Так, 02.04.2026 у них дійсно трапилася сварка із ОСОБА_1 під час якої він її ображав. Підставою сварки в той день стало те, що останній декілька днів тому приніс їй кішку аби вона відвезла до лікаря. Вона в свою чергу не хотіла віддавати тварину, оскільки знає, що все одно кішку він віддасть їй і вона буде за нею піклуватися.
Вислухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та потерпілої ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Правилами ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта (в даному випадку протокол про адміністративне правопорушення).
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява N7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
У зв'язку з цим слід зазначити, що згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
З вказаного суд убачає, що відповідно до вищезазначених норм Закону, особу можливо притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення тільки на підставі протоколу про адміністративне правопорушення, в якому встановлені місце, час вчинення, фактичні обставини події та кваліфікуючі ознаки правопорушення.
Об'єктивна сторона вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі виражається в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, необхідно з'ясувати, чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024, яким стаття 173-2. Вчинення домашнього насильства викладена в новій редакції:
1) вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого;
2) діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи;
3) повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Відтак законодавець визнав адміністративним правопорушенням не будь-яке домашнє насильство, а лише те, яке потягло за собою завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до протоколу серії ВВА № 165158 від 07.04.2026, ОСОБА_1 02.04.2026 о 00:10 годині, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: погрожував останній.
Потерпілою є ОСОБА_2 .
Правопорушенням матеріальної шкоди не заподіяно.
У протоколі у графі пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності зазначено: «З протоколом не згоден».
Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, повідомлено місце та час розгляду справи, що засвідчено підписом ОСОБА_1 (а.с. 1).
На переконання суду при складанні уповноваженою особою даного протоколу по відношенню до , ОСОБА_1 не було враховано те, що Законом України від 22.05.2024 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX, який набрав чинності 19.12.2024, де встановлено відповідальність за вчинення домашнього насильства, внаслідок чого було завдано шкоду фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, що призвело уподальшому до не відображення автором протоколу відомостей того, які наслідки були заподіяні внаслідок вчинення домашнього насильства, а саме: яка шкода заподіяна фізичному чи психологічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , що прямо витікає з диспозиції ст. 173-2 КУпАП, та є обов'язковим елементом об'єктивної сторони правопорушення, відсутність якого виключає наявність складу адміністративного правопорушення, вищевказаної статті КУпАП.
Оцінивши фабулу об'єктивної сторони правопорушення, викладеної в протоколі про адміністративне правопорушення відносно, ОСОБА_1 , суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні протоколу, керуючись законом і правосвідомістю, з урахуванням того, що суд не наділений процесуальними повноваженнями виходити за межі пред'явленого обвинувачення (в даному випадку фабула протоколу про адміністративне правопорушення), збільшувати його об'єм, доповнювати та самостійно встановлювати фактичні обставини правопорушення, перекваліфіковувати дії особи, що притягається до адміністративної відповідальності на більш тяжкі адміністративні правопорушення, з підстав того, що вказане є обов'язком осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення згідно вимог ст. 255 КУпАП, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП поставленого працівником поліції, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, як викладено по тексту протоколу.
Керуючись п. 1) ч. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суд
На підставі п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра.
Суддя: І.В. Дяченко