16 квітня 2026 р. Справа № 520/20048/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Спаскіна О.А. , Жигилія С.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2025, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., м. Харків, повний текст складено 06.10.25 по справі № 520/20048/25
за позовом ОСОБА_1
до Державної установи "Диканівська виправна колонія (№12)"
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи «Диканівська виправна колонія (№ 12)» (далі - ДУ «Диканівська ВК (№ 12)», відповідач), у якому просив суд:
- визнати протиправними дії Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)» у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), грошової допомоги на оздоровлення за період проходження внутрішньої служби з 29.01.2020 по 19.05.2023 з порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та без урахування постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 із застосуванням з 29 січня 2020 року показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, для визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням;
- зобов'язати Державну установу «Диканівська виправна колонія (№ 12)» провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), грошової допомоги на оздоровлення, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18), шляхом визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням за період з 29.01.2020 по 31.12.2020 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, з 01.01.2021 по 31.12.2021 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2021, з 01.01.2022 по 31.12.2022 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2022, з 01.01.2023 по 19.05.2023 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)» у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні за період проходження внутрішньої служби з 20.05.2023 по 30.04.2025 із застосуванням фіксованого показника в розмірі 1762,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням;
- зобов'язати Державну установу «Диканівська виправна колонія (№12)» здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного грошового забезпечення (надбавок та премій), грошової допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні за період проходження внутрішньої служби з 20.05.2023 по 30.04.2025 із застосуванням з 20.05.2023 по 31.12.2023 показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2023, з 01.01.2024 по 31.12.2024 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2024, з 01.01.2025 по 30.04.2025 із застосуванням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2025, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у належному розмірі за період із 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року;
- зобов'язати Державну установу «Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період із 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу;
- зобов'язати Державну установу «Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив про протиправність застосування відповідачем при розрахунку грошового забезпечення позивача з 29.01.2020 по 30.04.2025 прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018, оскільки після прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).
Крім того, на переконання позивача, перерахунку підлягають нараховані та виплачені грошова допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні із врахуванням перерахованого грошового забезпечення за 2020-2022 роки.
Також стверджував, що за час проходження військової служби у період з 01.01.2016 по 31.12.2019 відповідачем протиправно не нараховувалась та не виплачувалась позивачу індексація грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, що призвело до отримання грошового забезпечення не у повному обсязі.
Посилаючись на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" у редакції від 15.12.2015 (далі - Порядок № 1078) та постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова № 1294), яка набрала законної сили 01.01.2008, наполягав, що при визначенні розміру індексації за період з 01.07.2016 по 28.02.2018, слід застосовувати в якості базового місяця - січень 2008 року, оскільки у вказаному місяці настала подія підвищення посадових окладів військовослужбовців, а у період з 01.03.2018 (дата набрання законної сили Постановою № 704), якою вдруге підвищено посадові оклади військовослужбовців, по 11.07.2022 відповідачем має бути нарахована та виплачена індексація - різниця грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 було роз'єднано позовні вимоги в адміністративній справі № 520/19796/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Диканівська виправна колонія (№12)" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Вимоги про: 1) визнання протиправними дій Державної установи “Диканівська виправна колонія (№12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в належному розмірі за період із 01 січня 2016 рік по 28 лютого 2018 рік; 2) зобов'язання Державної установи “Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період із 01 січня 2016 рік по 28 лютого 2018 рік - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум; 3) визнання протиправними дій Державної установи “Диканівська виправна колонія (№12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 рік по 31 грудня 2019 рік із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу; 4) зобов'язання Державної установи “Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 рік, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу було виділено в окреме провадження, за наслідками виконання вимог пункту 15.2 Розділу VII КАС України, а справі було присвоєно номер № 520/20048/25.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 у справі № 520/20048/25 позов - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Державної установи "Диканівська виправна колонія (№12)" з приводу ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення військовослужбовця за період 01.01.2016р.-31.12.2016р. із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року.
Зобов'язано Державну установу «Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення військовослужбовця за період 01.01.2016р.-31.12.2016р. із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року.
Позов в решті вимог - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин у справі та порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 520/20048/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Диканівська виправна колонія (№12)" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині залишення позовних вимог без задоволення.
Ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної установи "Диканівська виправна колонія (№ 12)" в частині визнання протиправними дій Державної установи «Диканівська виправна колонія (№ 12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу та зобов'язати Державну установу «Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Апеляційна скарга мотивована твердженнями про те, що відмовляючи у задоволенні позовних вимог про нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 в частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу, суд першої інстанції не врахував обставини того, що 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова № 704 та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078 березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення, а відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання «індексації різниці», а якщо так, то у якій сумі.
Оскільки відповідно до наданої довідки про нараховане грошове забезпечення за 2018 рік у лютому 2018 року грошовий дохід позивача становив 9549,37 грн, а в березні 2018 року - 7925,50 грн, тобто розмір підвищення доходу в березні 2018 року є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року, стверджував про наявність у позивача права на отримання щомісячної суми індексації-різниці грошового забезпечення.
Зауважив, що судом першої інстанції не приведено жодного доводу стосовно відсутності підстав для нарахування та виплати позивачу «індексації-різниці» за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, а висновки суду з цього питання зводяться до відсутності підстав для нарахування саме поточної індексації грошового забезпечення у зв'язку з відсутністю «права на її виникнення», оскільки в цей період величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, що не спростовує аргументи позивача про наявність підстав для нарахування та виплати позивачу «індексації-різниці» грошового забезпечення.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що з 10.02.2000 по 30.04.2025 позивач проходив публічну службу на посаді молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Диканівська виправна колонія (№ 12)».
Наказом в.о. начальника Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)» від 30.04.2025 № 78/ОС-25 позивач звільнений зі служби за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (за власним бажанням) з 01.05.2025.
Як зазначено ОСОБА_1 у позові, під час проходження військової служби відповідачем не було проведено нарахування та не виплачено індексацію грошовою забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.12.2019 у повному обсязі.
Згідно з довідкою про суми нарахованої та виплаченої позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.12.2019 позивачу з січня 2016 року по лютий 2017 року виплачувалась індексація грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - січень 2016 року, з березня 2017 року по лютий 2018 року заявнику виплачувалась індексація грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - січень 2017 року.
Вважаючи вищезазначені дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Державної установи "Диканівська виправна колонія (№12)" з приводу не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки на законодавчому рівні розмір посадового окладу військовослужбовців Державної кримінально-виконавчої служби був встановлений у січні 2008 року (Постанова № 1294), однак, у січні 2017 року відбулося підвищення такого розміру (Постанова № 1036), у зв'язку з чим січень 2008 року має бути базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2016.
Обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державну установу «Диканівська виправна колонія (№12)» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Державної установи "Диканівська виправна колонія (№12)" з приводу не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2017 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року, суд першої інстанції виходив з відсутності порушених прав позивача у вказаній частині, оскільки розмір посадового окладу військовослужбовців Державної кримінально-виконавчої служби був підвищений у січні 2017 року, що свідчить про правомірне використання відповідачем січня 2017 року в якості базового при обрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2017 по 28.02.2018, що відповідає приписам Порядку № 1078 з урахуванням Постанови № 1036.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу, суд першої інстанції виходив з їх безпідставності, оскільки настання події підвищення грошового забезпечення позивача за рахунок зростання посадового окладу станом на 01.01.2017 призводить до відсутності правових підстав для вчинення суб'єктом владних повноважень управлінського волевиявлення з приводу обчислення за березень 2018 року індексації грошового забезпечення згідно з абзацом 4 пункту 5 Порядку № 1078 у фіксованому розмірі із використанням показника арифметичного значення індексації - 4463,15 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України (рішення підлягає перегляду в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ДУ «Диканівська ВК (№ 12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу), колегія суддів зазначає наступне.
Колегією суддів встановлено, що спірні правовідносини виникли внаслідок не нарахування та не виплати позивачу індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.12.2019, обрахованої як різниця між сумою можливої індексації та розміром підвищення доходу з 01.03.2018 у зв'язку з набранням законної сили Постановою № 704, якою підвищено посадові оклади військовослужбовців.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
У статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, який, відповідно до пункту 1 визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
За визначенням, наведеним у постанові Верховного Суду від 15.06.2023 у справі №120/6277/22, Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, “поточної» та “індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.
Щодо поточної індексації, то право працівника на її отримання виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078), що було вище зазначено судом апеляційної інстанції.
Водночас щодо “фіксованої» суми індексації, то Верховний Суд зазначає, що Закон № 1282-XII і Порядок № 1078 такого поняття не містять.
Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 № 526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Проте, постановою Уряду від 09.12.2015 № 1013 цей Додаток викладено у новій редакції і з 01.12.2015 у цьому Додатку, як і в цілому Порядку № 1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.
З 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувались з 01.12.2015, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувались з 15.03.2018 передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення грошових доходів нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Згідно з абзацом 6 пункту 5 Порядку № 1078 до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Отже, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів, грошового доходу) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає підстави зробити висновок, що нарахування й виплата суми індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Беручи до уваги, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців Державної кримінально-виконавчої служби, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 , за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
З системного тлумачення абзаців 3, 4 Порядку № 1078 слідує, що у зв'язку із підвищенням у березні 2018 року доходу позивача суду належить вирішити питання, чи має ОСОБА_1 право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то у якому розмірі.
Указані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21, від 11.05.2023 у справі № 260/6386/21 із подібними правовідносинами, яка в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України підлягає врахуванню під час апеляційного перегляду справи.
Так, з позовних вимог слідує, що позивач наполягав на тому, що має право на отримання індексації-різниці за період з 01.03.2018 по 31.12.2019, водночас, відповідачем таку виплату проведено не було.
У цьому контексті колегія суддів зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Для вирішення питання наявності чи відсутності у позивача права на отримання індексації-різниці за період з 01.03.2018 по 31.12.2019, розрахованої із застосуванням абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, враховуючи висновки суду касаційної інстанції у вищевказаних постановах, необхідно встановити наступні обставини: розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А); суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається, як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Постанови № 704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 1078, колегія суддів бере до уваги лише ті складові грошового забезпечення позивача, які мають постійний характер.
Так, з наявної у матеріалах справи довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 01.05.2025, колегією суддів встановлено, що грошове забезпечення позивача склало:
- у лютому 2018 року: 7561,48 грн (без урахування матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань у розмірі 2232,75 грн);
- у березні 2018 року: 8128,72 грн.
Таким чином, дохід позивача у березні 2018 року підвищився на 567,24 грн (8128,72 грн - 7561,48 грн).
Визначаючи суму можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) необхідно встановити величину приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в березні 2018 року, яка з урахуванням положень Порядку №1078 та додатків до нього, а також даних з офіційного сайту Держстату України про індекс інфляції у 2017-2018 роках (за посиланням https://ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2006/ct/cn_rik/isc/isc_u/isc_m_u.htm) розраховується наступним шляхом:
Січень 2017 року - 101,1% (індекс споживчих цін до попереднього місяця згідно даних Держстата) = 1,011 (розраховано за наростаючим підсумком); лютий 2017 року - 101,0% = 1,01; березень 2017 року - 100,9% = 1,009; квітень 2017 року - 100,9% = 1,009; травень 2017 року - 101,3% = 1,013; червень 2017 року - 101,6% = 1,016; липень 2017 року - 100,2% = 1,002; серпень 2017 року - 99,9% = 0,999; вересень 2017 року - 102,0% = 1,02; жовтень 2017 року - 101,2% = 1,012; листопад 2017 року - 100,9% = 1,009; грудень 2017 року - 101,0 % = 1,01; січень 2018 року - 101,5% = 1,015; лютий 2018 року - 100,9% = 1,009; березень 2018 року - 101,1% = 1,011.
Шляхом множення вищевказаних показників (1,011 х 1,01 х 1,009 х 1,009 х 1,013 х 1,016 х 1,002 х 0,999 х 1,02 х 1,012 х 1,009 х 1,01 х 1,015 х 1,009 х 1,011 = 1,167) отримуємо наростаючий індекс споживчих цін - 116,7 %.
Керуючись формулою розрахунку величини приросту індексу споживчих цін, наведеною у додатку 1 до Порядку № 1078, розраховуємо величину приросту індексу споживчих цін з січня 2017 року по березень 2018 року: 116,7% (наростаючий індекс споживчих цін) - 100% = 16,7%.
Відповідно до статті 7 Закону України “Про державний бюджет України на 2018 рік» у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.
Отже, у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн.
Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку № 1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножений на величину приросту індексу споживчих цін та поділити на 100.
Керуючись вищенаведеними положеннями отримуємо суму можливої індексації у березні 2018 року: 1762,00 грн * 16,7%/ 100 = 294,25 грн.
Враховуючи, що у березні 2018 року сума на яку збільшилось грошове забезпечення позивача у березні 2018 року (567,24 грн) порівняно з лютим 2018 року є більшою ніж 294,25 грн, колегія суддів дійшла висновку, що ОСОБА_1 не набув право на отримання індексації - різниці за період з 01.03.2018 по 31.12.2019.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій Державної установи «Диканівська ВК (№ 12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Державної установи «Диканівська ВК (№ 12)» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Враховуючи, що колегія суддів не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст.ст.243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 по справі № 520/20048/25 в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Державної установи «Диканівська виправна колонія» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року із урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації та розміром підвищення доходу та зобов'язання Державної установи «Диканівська виправна колонія» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2019 року, з урахуванням вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 у частині розрахунку індексації, як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу- залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Т.С. Перцова
Судді О.А. Спаскін С.П. Жигилій