про залишення позовної заяви без руху
16 квітня 2026 рокум. ПолтаваСправа № 440/4434/26
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіалгруп" до Головного управління ДПС України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
14 квітня 2026 року через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду подана позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіалгруп" до Головного управління ДПС у Полтавській області, у якій позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.09.2025 №0013382070, яким ТОВ "Радіалгруп" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 94902,50 грн.;
2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.09.2025 №00133850701, яким до ТОВ "Радіалгруп" застосовано штрафну санкцію у розмірі 253000,00 грн.;
3) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.11.2025 №00157440701, яким ТОВ "Радіалгруп" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 273663,75 грн.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 7 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
У позові позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.11.2025 №00157440701, яким ТОВ "Радіалгруп" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 273663,75 грн.
Водночас, до позову позивачем додано копію іншого податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 18.11.2025 №00175440701.
Позивачем не додано до позовної заяви копії оспорюваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 18.11.2025 №00157440701, як не заявлено і клопотання про витребування цього документу.
Отже, позовну заяву подано без додержання вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
У постанові від 26.11.2020 по справі №500/2486/19 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду виклав висновок щодо застосування норм пунктів 56.18, 56.19 статті 56 ПК України при оскарженні податкового повідомлення - рішення, згідно з яким строк звернення до суду з позовом про скасування податкових повідомлень - рішень, якщо такому позову передувало звернення платника податків з адміністративною скаргою до контролюючого органу, становить один місяць з дня завершення процедури адміністративного оскарження.
З матеріалів позову слідує, що позивач оскаржив податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області від 02.09.2025 №0013382070 та від 02.09.2025 №00133850701 в адміністративному порядку та рішенням ДПС України про результати розгляду скарги №32530/6/99-00-06-01-01-06 від 12 листопада 2025 року скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіалгруп" задоволена частково, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Полтавській області від 02.09.2025 №0013382070, №00133850701 - залишені без змін.
Іншої дати отримання позивачем рішення ДПС України про результати розгляду скарги №32530/6/99-00-06-01-01-06 від 12 листопада 2025 року у позові не зазначено, доказів отримання рішення ДПС України про результати розгляду скарги №32530/6/99-00-06-01-01-06 від 12 листопада 2025 року в іншу дату до позову не додано.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 14 квітня 2026 року (позов сформовано в системі "Електронний суд"), тобто з пропуском місячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом, в частині позовним вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2025 №0013382070, яким ТОВ "Радіалгруп" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств в розмірі 94902,50 грн. та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2025 №00133850701, яким до ТОВ "Радіалгруп" застосовано штрафну санкцію у розмірі 253000,00 грн.
Статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно із частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем не додано до позову заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Радіалгруп" до Головного управління ДПС у Полтавській області визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень залишити без руху.
Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:
- позовної заяви оформленої відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням уточненого змісту вимог щодо предмета спору та їх обґрунтування, а також докази надіслання копії такої позовної заяви іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Роз'яснити позивачу, якщо заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич