Справа № 420/10514/26
15 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
10 квітня 2026 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана засобами поштового зв'язку) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду заяви про надання відстрочки;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву позивача; оформити відстрочку від мобілізації; внести відповідні відомості до облікових даних.
визнати протиправними дії щодо внесення інформації до ІПНП;
зобов'язати ГУНП видалити інформацію про позивача з ІПНП; припинити обробку персональних даних;
зобов'язати надати письмову відповідь;
визнати протиправною бездіяльність щодо неперенаправлення заяви позивача за належністю до компетентного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
зобов'язати відповідача (відповідачів) у разі встановлення судом факту звернення не до належного суб'єкта владних повноважень - невідкладно направити заяву позивача до компетентного районного (територіального) ТЦК та СП для її розгляду по суті;
у разі встановлення судом належного відповідача, який не залучений до участі у справі,
- залучити такого відповідача до участі у справі або замінити неналежного відповідача відповідно до ст. 52 КАС України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Разом із позовною заявою подане клопотання про забезпечення позову, у задоволенні якого відмовлено ухвалою суду від 13.04.2026 року.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161,172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із частиною 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (частина 2 статті 9 КАС України).
Статтею 160 КАС України передбачено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування; позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Водночас, приписами статей 160, 161, 172 КАС України визначені обов'язкові вимоги до форми і змісту позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви, а також правила об'єднання в одній позовній заяві декількох позовних вимог.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету. Якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
У позовній заяві не зазначені відомості щодо наявності або відсутності в учасників справи «Електронних кабінетів».
Згідно із п.п.4, 5 ч.5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до п.9 ч. 1 статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Позивач просить суд, зокрема, зобов'язати ГУНП видалити інформацію про позивача з ІПНП; припинити обробку персональних даних.
Проте не зазначає, яке саме ГУНП має вчинити такі дії та не зазначає даних цієї юридичної особи згідно п.2 ч.5 ст.160 КАС України, а також взагалі не вказує таку особу як відповідача.
У разі зазначення відповідачем конкретного органу Національної поліції України з його даними позивачу слід сплатити додатково судовий збір за подання позовної заяви до такого відповідача у розмірі 1331,20грн.
Зазначене свідчить про неузгодженість заявлених позовних вимог із суб'єктним складом учасників справи, визначеним позивачем у позовній заяві.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовна заява має бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом надання суду уточненої позовної заяви із приведенням її у відповідність до приписів п.2 ч.5 ст.160 КАС України із наданням доказів надіслання її копії учасникам справи, а також надання доказів сплати судового збору за вимогою немайнового характеру, зверненою до конкретного органу Нацполіції України.
Керуючись ст.ст. 169, 243, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд -
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк 7 днів з дня отримання копії ухвали на усунення недоліків позовної заяви.
Копію ухвали не пізніше наступного дня після її постановлення направити позивачеві згідно ч.6 ст.169 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Аракелян