Ухвала від 15.04.2026 по справі 380/4416/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/4416/26

УХВАЛА

про повернення заяви про уточнення позовних вимог

15 квітня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Чаплик І.Д.,

секретар судового засідання Тимоць М.А.,

за участю:

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження заяву позивача про уточнення позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся до суду із позовом до Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 79000, м. Львів, пр-т Чорновола, 39; ЄДРПОУ: 35009358), в якому з урахуванням заяви від 24.03.2026 просить:

визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця за виконавчим провадженням №80387324 від 03 березня 2026 року про відкриття виконавчого провадження, складену ОСОБА_2 .

Суд ухвалою від 30.03.2026 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених ст. 287 КАС України з викликом сторін у судове засідання. Судовий розгляд справи призначено на 15.04.2026.

15.04.2026 позивач подав до суду заяву, у якій просив прийняти уточнення позовних вимог у такому вигляді: «Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця за виконавчим провадженням №80387324 від 03 березня 2026 року про відкриття виконавчого провадження, складену ОСОБА_2 , із покладенням на відповідача обов'язку усунути наслідки її прийняття, у тому числі повернути безпідставно стягнуті грошові кошти у розмірі 1695 (одна тисяча шістсот дев'яносто п'ять) грн 00 коп.».

При розгляді заяви позивача про уточнення позовних вимог суд виходить із такого.

Відповідно до частини 3 статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Статтею 167 КАС України передбачені загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.

Частиною першою вказаної статті передбачено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:

1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

2) найменування суду, до якого вона подається;

3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;

4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

5) підстави заяви (клопотання, заперечення);

6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);

7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 47 КАС України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Частинами другою та третьою статті 262 КАС України встановлено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини восьмої статті 47 КАС України, у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та копій доданих до неї документів іншим учасникам справи. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.

Таким чином, у разі розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження із викликом сторін у судове засідання позивач має право подати заяву про зміну предмета чи підстав позову не пізніше, ніж за п'ять днів до першого судового засідання. Окрім того, до такої заяви обов'язково додаються докази направлення копії такої заяви іншим учасникам справи.

Проте, як видно із заяви позивача, така була направлена до суду засобами ЄСІТС 14.04.2025 та зареєстрована судом 15.04.2025, що вказує на порушення позивачем строку подання вказаної заяви. Також позивачем не було долучено до заяви про уточнення позовних вимог доказів надіслання її відповідачеві, що в силу вимог частини восьмої статті 47 КАС України є самостійною підставою для повернення такої заяви особі, яка її подала.

Суд також зазначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі Закон № 3674-VI).

Так, згідно зі ст.2 вказаного Закону, платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено, що у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 становить 3328, 00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 6 Закону України «Про судовий збір», у разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред'явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою. У разі зменшення розміру позовних вимог питання щодо повернення суми судового збору вирішується відповідно до статті 7 цього Закону.

Суд зазначає, що заявлене позивачем уточнення позовних вимог шляхом додавання до вимоги про визнання протиправно та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження вимоги про покладення на відповідача обов'язку усунути наслідки її прийняття, у тому числі повернути безпідставно стягнуті грошові кошти у розмірі 1695 (одна тисяча шістсот дев'яносто п'ять) грн 00 коп. фактично означає заявлення додаткової вимоги майнового характеру, за яку належить сплатити судовий збір.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, за заявлення додаткової позовної вимоги майнового характеру позивач зобов'язаний був доплатити судовий збір у розмірі 1064 (тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.

Проте позивач разом із заявою про збільшення позовних вимог не додав квитанцію про сплату судового збору, що вказує на її невідповідність нормам КАС України та Закону України «Про судовий збір».

Пунктом 2 статті 167 КАС України передбачено, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Таким чином, позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, без додержання вимог частин 1, 8 статті 47, частини 1 статті 167 КАС України, у зв'язку з чим заяву слід повернути заявнику без розгляду.

Керуючись ст.ст.47, 166 167, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

заяву позивача про уточнення позовних вимог в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови - повернути заявнику без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України.

Суддя Чаплик І.Д.