Ухвала від 09.04.2026 по справі 320/61855/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань зупинення провадження у справі

09 квітня 2026 року м. Київ 320/61855/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, Пенсійний фонд України про визнання протиправною та нечинною постанови, про визнання протиправними та нечинними пункти постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, Пенсійний фонд України, в якому просить суд:

- визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду вирішено подальші засіданні у справі здійснювати в режимі відеоконференції з наданням можливості представнику позивача використовувати власні технічні засоби.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (ідентифікаційний код 37567866, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Експланадна, буд.8/10) та Пенсійний фонд України (ЄДРПОУ 00035323, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9).

На адресу суду від Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України надішли клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/51895/25 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, Пенсійний фонд України про визнання протиправними та нечинними п. 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» від 14.07.2025 № 821.

Від представника позивача до суду надійшли заперечення щодо заявлених клопотань, оскільки розгляд справи про оскардження тієї самої постанови Кабінету Міністра України або окремих її положень не є підставою для зупинення розгляду цієї справи.

Розглянувши вказані клопотання, суд зазначає таке.

Так, з КП "ДСС" судом встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі №320/51895/25 адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень», та зобов'язано Кабінет Міністрів України після набрання рішенням законної сили невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Статтею 236 КАС України, визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.

При цьому, суд звертає увагу на те, що визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов'язковому зупиненню, необхідно зокрема враховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі стосується обставин, від яких залежить можливість її розгляду, і які передбачені статтею 236 КАС України.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Отже, підставою для зупинення провадження у справі відповідно до вказаної норми процесуального права є саме об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.

Разом з цим об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.

Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.

Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.

Також необхідно зазначити, що зупинення провадження у справі з підстав, передбачених п.3 ч.1 ст.236 КАС України, допускається лише тоді, коли рішення у іншій справі не набрало законної сили і продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в такій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.

Так, предметом позову у справі, що розглядається, є пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень»

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень встановлені статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною третьої статті 264 КАС України встановлено, нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили.

Системний аналіз указаних норм ч.3 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України, у взаємозв'язку з п.3 ч.1 ст.236 та п.6 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України, дає підстави констатувати об'єктивну неможливість розгляду справи предметом якої є оскарження нормативно-правового акта, якщо такий нормативно-правовий акт визнано протиправними і нечинними рішенням суду.

Отже, беручи до уваги те, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі №320/51895/25 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, яка також є предметом позову у справі, що розглядається, та те, що вказане рішення не набрало законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав, встановлених пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України щодо об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи №320/51895/25 та, відповідно, вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 320/61855/25.

Керуючись пунктом 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання про зупинення провадження у справі - задовольнити.

2. Зупинити провадження у справі № 320/61855/25 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/51895/25.

3. Зобов'язати представників сторін повідомити суд про набрання законної сили судовим рішенням у справі № 320/51895/25.

4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Суддя Василенко Г.Ю.