16 квітня 2026 року № 320/5495/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про визнання протиправним та скасування наказу,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13.12.2023 року за № 298-к «Про звільнення ОСОБА_1 » про звільнення ОСОБА_1 з посади першого заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 13.12.2023 року у зв'язку зі скороченням посади, відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу».
2. Поновити мене на посаді першого заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) або на іншій посаді, що є рівнозначною посаді першого заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з 14.12.2023 року.
3. Стягнути з Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на мою користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 14.12.2023 року по день поновлення на посаді у зв'язку із незаконним звільненням з роботи.
4. Визнати протиправним та скасувати наказ директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 14.03.2023 року № 66-к «Про встановлення простою ОСОБА_1 в умовах воєнного стану».
5. Зобов'язати Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) донарахувати та виплатити за час простою з 15.03.2023 року по 13.12.2023 року:
- належну мені заробітну плату з урахуванням сто відсотків посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, та інших належних мені щомісячних виплат;
- здійснити перерахунок виплат по листках непрацездатності та відпускних за період з 15.03.2023 року по 13.12.2023 року із розрахунку ста відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, та інших належних мені щомісячних виплат, які включаються в розрахунок виплат по листках непрацездатності та відпускних;
- компенсацію за невикористану відпустку, отриману під час звільнення 13.12.2023 року у зв'язку зі скороченням посади, відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» із розрахунку ста відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, та інших належних мені щомісячних виплат, які включаються в розрахунок компенсації за невикористану відпустку;
- вихідну допомогу, отриману під час звільнення 13.12.2023 року у зв'язку із скороченням посади, відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» із розрахунку ста відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, та інших належних мені щомісячних виплат, які включаються в розрахунок вихідної допомоги.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що йому було запропоновано переведення не на рівнозначну посаду за наявності рівнозначної.
Від відповідача надійшов відзив в якому заперечував проти задоволення позовних вимог вказуючи, що рівнозначні вакантні посади на момент попередження про звільнення та надання пропозиції ОСОБА_1 у Департаменті були відсутні, у зв'язку з чим ОСОБА_1 були запропоновані, як виняток, нижчі посади державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей.
В подальших заяваз сторони у справі підтримали заявлені вимоги та заперечення.
Суд відмовляє в задоволенні вимог про залишення позовних вимог без розгляду, оскільки відповідачем помилково визначено дату подачі позову до суду як 31.01.2024 тоді як 31.01.2024 року є датою реєстрації позовної заяви, а не датою подачі позову до суду, яка значиться 23.01.2024 року.
Дослідивши обставини справи та оцінивши доводи сторін суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІ1І (далі - Закон України №889-УІІІ).
Відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України №889-VIII, правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Пунктом 4 ч. 1 ст.83 Закону України №889-УІІІ, визначено, що державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення відповідно до сг. 87 цього Закону.
Відповідно до п.1 ч.І ст.87 Закону України №889-УІІІ підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Частиною 3 ст.87 Закону України №889-УІІІ, передбачено, що суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб'єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних
компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю. Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.
Відповідач, звертає суд увагу, що на момент попередження відповідача про звільнення, у Департаменті були відсутні рівнозначні посади, що підтверджується матеріалами справи про що у позовній заяві зазначає сам Позивач.
Таким чином, як визначено вищезазначеною нормою закону, Відповідач одночасно з попередженням запропонував Позивачу нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки. Слід зазначити, що законом не передбачено повторне попередження працівника про звільнення з пропозицією щодо вакантних рівнозначних посад.
Варто також зазначити що згідно з пунктом 6 частини першої статті 2 Закону України «Про державну службу» рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї гіідкатегорії посад державної служби з урахуванням рівнів державних органів.
Відповідно до пункт 6 Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 89, яка діяла на момент введення в дію штатного розпису Департаменту на 2023 рік): «Посадові оклади перших заступників керівників самостійних структурних підрозділів (підкатегорія Б1) установлюються на 3 відсотки нижче від посадового окладу керівника відповідного самостійного структурного підрозділу, передбаченого цією схемою.».
Відповідно до Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 19 листопада 2018 року № 2089 (у редакції розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10 грудня 2020 року № 1936, яка діяла на момент затвердження штатного розпису Департаменту) та Положення про Департамент, затвердженого рішенням Київської міської ради від 02 березня 2023 року № 6018/6059 (у редакції рішення Київської міської ради від 23 листопада 2023 року № 7407/7448), Департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Гербу України та своїм найменуванням. Отже Департамент є самостійним структурним підрозділом у розумінні постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів».
Відповідно до Переліку посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 р. № 16), посади заступника директора Департаменту, які на думку позивача є рівноцінними та які б повинні були запропоновані йому одночасно з попередженням про звільнення, відносяться до підкатегорії Б2 державної служби.
Отже, можна зробити висновок, що посада першого заступника директора Департаменту прирівнюється до підкатегорії Б1 державної служби.
Відповідно до структури Департаменту, затвердженої розпорядженням Київського міського голови від 08 травня 2023 року № 360, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, посада першого заступника директора Департаменту відсутня.
Таким чином, рівнозначні вакантні посади на момент попередження про звільнення та надання пропозиції ОСОБА_1 у Департаменті були відсутні, у зв'язку з чим ОСОБА_1 були запропоновані, як виняток, нижчі посади державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей.
Враховуючи зазначене, Департаментом при звільненні ОСОБА_1 було чітко дотримано вимоги статті 87 Закону України «Про державну службу» а доводи позивача у цій частині спростовуються у повному обсязі.
30 травня 2023 року Позивача було попереджено про наступне звільнення з займаної посади першого заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у зв'язку з скороченням посади по закінченню 30 календарних днів, та запропоновано переведення на інші посади:
заступник начальника управління організаційного забезпечення-начальник відділу організаційної роботи та промоцій Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);
начальник відділу дорожньої інфраструктури управління дорожньої інфраструктури Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);
головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Позивач не погодився на запропоновані Відповідачем посади та був звільнений у зв'язку з відмовою продовжити трудові відносини.
Отже, оскільки на момент попередження про звільнення та пропозиції ОСОБА_2 у Департаменті були відсутні посади підкатегорії Б1 та Б2 державної служби, Позивачу були запропоновані як виняток нижчі вакантні посади державної служби щодо яких Позивач відмовився.
З огляду на вищезазначене є безпідставним твердження Позивача, що Відповідач грубо порушив його права та законні інтереси, не запропонував йому іншу рівнозначну посаду державної служби, не врахував наявне у Позивача переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.
Разом з цим, викликає сумнів бажання Позивача працювати на зазначених ним посадах з огляду на таке.
У зв'язку із військовою агресією російської федерації на території України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан.
Режим воєнного стану регламентовано Законом України «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон), який визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих ії місцевостях, затверджений Верховною Радою України.
Згідно ч.5 ст. 10 Закону у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в орг анах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб'єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Отже, у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад. При цьому, позивач після звільнення зі служби не скористався передбаченим законодавством правом та не подав заяви на повторне призначення на посаду у порядку визначеному вище, що дає підстави для висновку про те, що позивач не мав наміру продовжувати трудові відносини з Департаментом транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Також звертаємо суд увагу, відповідно до п.7 ч.І ст. 83 Закону України №889-УІІІ Державна служба припиняється у разі виходу державного службовця на пенсію або досягнення ним 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом. Враховуючи вік Позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 18.01.2024 та на час подачі позовної заяви виповнилось 65 років, що унеможливлює поновлення його на посаді державної служби, а також унеможливлює стягнення на користь Позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу по день поновлення на посаді.
Щодо правомірності наказу про встановлення простою.
14.03.2023 Департаментом транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано наказ «Про встановлення простою ОСОБА_2 в умовах воєнного стану» № 66-к, яким встановлено простій у роботі позивача, як першого заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), з 15 березня 2023 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначено Кодексу законів про працю (далі - КЗпП України) (відповідно до преамбули цього Кодексу).
Згідно з ч.І ст.З та ст.4 КЗпП України трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулюються законодавством про пращо, яке складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Статтею 21 КЗпП України визначено, що роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи. При цьому повинні дотримуватися вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку.
Відповідно до положень ст.34 КЗпП України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця (стаття 34 КЗпП України).
Згідно з частинами першою-четвертою статті 113 КЗпП України час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника або уповноважений ним орган чи бригадира, майстра, інших посадових осіб. За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток. Час простою з вини працівника не оплачується.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згідно з відповідними указами Президента України регулярно продовжується.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі Закон №389-VIII).
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, поняття «простій» законодавчо визначено як призупинення роботи, що викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Тобто, простій є винятковим випадком у процесі виробництва (діяльності підприємства чи установи), коли працівник з об'єктивної причини тимчасово не має можливості виконувати свої трудові функції.
В той же час, на законодавчому рівні не встановлено жодних вимог та умов, які б забороняли або обмежували роботодавців у питанні прийняття ними рішення про запровадження простою під час війни.
Це вказує на те, що кожний роботодавець має дискрецію у вирішенні питання про оголошення простою під час війни.
Як вже зазначалось, відповідно до частини першої статті 34, частини першої статті 113 КЗпП України, ст. 12, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оплату праці», Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 14.03.2022 № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», постанови КМУ від 07.03.2022 № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану», у зв'язку з відсутністю можливості забезпечення належних організаційних та належних умов, необхідних для виконання роботи, та з метою належної роботи органу, 14.03.2023 Департаментом транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано наказ «Про встановлення простою ОСОБА_2 в умовах воєнного стану» №66~к.
Підставою для оголошення простою окремим працівникам, Департамент визначив введення в Україні воєнного стану через широкомасштабне вторгнення військ російської федерації, а також, як наслідок, припинення виконання значної частини функцій.
Внаслідок обмеження завдань, які має виконувати Департамент, зменшилась і значна частина функцій, які Департамент мав виконувати, що в свою чергу, призвело до неможливості забезпечення роботою всіх працівників.
Відповідно, оголошення простою, в тому числі й позивачу, обґрунтовано специфічними умовами праці, а також неможливістю виконання державним службовцем службових обов'язків за посадою у дистанційному форматі.
Так, одними із основних посадових обов'язків першого заступника директора Департаменту ОСОБА_1 відповідно до його посадової інструкції, були:
здійснення координації діяльності управління транспорту та міської мобільності в частині організації роботи автобусних маршрутів загального користування у режимі маршрутного таксі;
координація роботи автомобільних перевізників некомунальної форми власності, у тому числі щодо запровадження електронних систем обліку оплати проїзду та роботи транспорту;
В свою чергу, відповідно до статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Відповідно до Положення про Департамент, затвердженого рішенням Київської міської ради від 02 березня 2023 року № 6018/6059 (у редакції рішення Київської міської ради від 23 листопада 2023 року № 7407/7448), серед функції, які виконує Департамент, є здійснення функції замовника (організатора) проведення конкурсів з визначення автомобільних перевізників на міських автобусних маршрутах загального користування, та автобусному маршруті загального користування прямого сполучення місто Київ - міжнародний аеропорт «Бориспіль», проводить конкурси на визначення перевізників пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та інші функції організатора, передбачені законодавством у сфері автомобільних перевезень.
Водночас, згідно з пунктом 41 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. № 1081 (далі - Порядок), договір або дозвіл, строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.
Продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану відсутня гостра необхідність у проведення конкурсів з визначення автомобільних перевізників на автобусних маршрутах загального користування, що було одним із посадових обов'язків Шпильового І.Ф. в частині координації діяльності управління транспорту та міської мобільності щодо організації роботи автобусних маршрутів загального користування у режимі маршрутного таксі, оскільки дії договорів, строк яких закінчувався, продовжувалися на підставі пункту 4і Порядку.
Разом з цим, відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.04.2018 р. № 706 вирішено створити автоматизовану систему обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті міста Києва незалежно від форм власності шляхом інтеграції та адаптації існуючих автоматизованої системи оплати проїзду та обліку пасажирів в міському наземному пасажирському транспорті м. Києва і автоматизованої системи проходу пасажирів в метрополітені міста Києва до потреб цієї системи.
Доручено Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) спільно з Департаментом транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у місячний строк з дня видання цього розпорядження підготувати проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті міста Києва незалежно від форм власності та порядку її функціонування.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26.10.2018 р. № 1934 з ЗО жовтня 2018 року автоматизовану систему обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті міста Києва незалежно від форм власності введено в дослідну експлуатацію у Київському метрополітені, фунікулері, міській електричці, у трамваях і тролейбусах, автобусних маршрутах загального користування, які працюють у звичайному режимі руху, а також відповідних автобусних маршрутах загального користування, які працюють в режимі маршрутного таксі.
Підпунктом 2.2 пункту 2 вказаного розпорядження доручено Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) разом з Департаментом транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), комунальним підприємством Головний інформаційно-обчислювальний центр», комунальним підприємством «Київпастранс», комунальним підприємством «Київський метрополітен» після проведення дослідної експлуатації автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті міста Києва незалежно від форм власності забезпечити введення в промислову експлуатацію автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті міста Києва незалежно від форм власності на всіх видах та маршрутах міського пасажирського транспорту міста Києва незалежно від форм власності не пізніше ніж через дев'ять місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (у редакції розпорядження начальника Київської міської військової адміністрації від 30.12.2022 № 842).
Таким чином, запровадження електронних систем обліку оплати проїзду, що було одним із основних посадових обов'язків Шпильового І.Ф., відтерміновано на строк після припинення або скасування воєнного стану в Україні, а отже у виконанні вказаного посадового обов'язку під час дії правого режиму воєнного стану не було потреби.
Відповідно до рішенням Київської міської ради від 24 грудня 2020 року № 23/23 «Про Програму економічного і соціального розвитку м. Києва на 2021- 2023 роки» Департаменту транспортної інфраструктури по галузі «Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство» з бюджету міста Києва на 2021 рік планувались видатки на будівництво та реконструкцію трамвайних ліній у сумі 314 304,0 тис. гри. та профінансовано 266 619,0 тис грн.
На 2022-2023 роки видатки на об'єкти будівництва, реконструкції та капітального ремонту трамвайних та тролейбусних ліній не передбачались, що також підтверджує відсутність достатніх організаційних умов для виконання своїх посадових обов'язків Позивачем.
Пунктом 9.1 Положення про Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) визначено, що Директор Департаменту- здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати роботи його діяльності, сприяє створенню належних умов праці в Департаменті. Враховуючи систематичні обстріли, обмеження транспортного руху, ризик за життя та здоров'я працівників Департаменту, що також стало суттєвим фактором для прийняття рішення про введення простою в роботі Департаменту.
Разом з цим, Положення чинного законодавства не встановлюють для роботодавця обов'язку, в акті індивідуальної дії визначати факти, що слугували при виданні наказу про простій ОСОБА_2 , а тому твердження Позивача, що спірний наказ не містить об'єктивних причин є безпідставним.
Таким чином, вищезазначені обставини у своїй сукупності призвели до вимушеного призупинення роботи та стали підставою для прийняття оскаржуваного Позивачем наказу та інших наказів про введення простою.
Також варто зазначити, що зменшення необхідності у ряді посадових функцій викликаних воєнним станом, у подальшому призвели до скорочення займаної Позивачем посади.
Отже, Директор Департаменту діяв в межах своїх повноважень і на підставі закону.
Позивач помилково дійшов висновку, що Відповідач грубо порушив вимоги чинного законодавства України під час проголошення простою, так як були відсутні підстави про оголошення простою, передбачені ст. 34 КЗпП України.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Таким чином, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.