Рішення від 15.04.2026 по справі 640/15854/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 року № 640/15854/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просив суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням тільки заробітної за період з 01.07.1995 року по 31.12.1999 відповідно довідки №265, починаючи з моменту звернення, а саме з 04.02.2022 протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахування тільки заробітної плати за період з 01.07.1995 по 31.12.1999 відповідно довідки №265, починаючи з моменту звернення, а саме з 04.02.2022.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право для розрахунку коефіцієнта заробітку з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000, у зв'язку з чим звернувся до відповідача з відповідною заявою. Проте, відповідач листом повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії тільки враховуючи зарплату згідно довідки № 265.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.10.2022 відкрито провадження в адміністративній справі №640/15854/22 та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Головним управлінням ПФУ в м. Києві надано до суду матеріали пенсійної справи позивача.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що законом не передбачено врахування заробітної плати тільки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення з позовною заявою до суду.

Представник позивача у відповіді на відзив наголошує, що нормою ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, а тому позивач має право для розрахунку коефіцієнта заробітку з урахуванням тільки заробітної плати до 01.07.2000.

11.01.2024 від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа №640/15854/22 на виконання Закону України №2825-IX від 13 грудня 2022 р. «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 січня 2024 року справу №640/15854/22 прийнято до провадження суддею ОСОБА_2 .

У зв'язку зі звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №640/15854/22, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А.Б.

Ухвалою судді Діски А. Б. прийнято справу до свого провадження, ухвалено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи судом вбачається, що позивачу з 17.08.202 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Комунальним підприємством «Київський метрополітен» Електродепо «Оболонь» було видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 09.09.2021 № 265, з якою позивач 08.09.2022 звернувся до відповідача з заявою від 04.02.2022 щодо перерахунку пенсії.

Листом 15.04.2022 № 6893-4294/С-02/8-2600/22 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надало роз'яснення позивачу, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 40 років 10 місяців 20 днів (коефіцієнт стажу становить 0.40833) та заробітної плати за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.08.2020 (коефіцієнт заробітної плати становить 2.43222). Відповідач зазначає, що відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Законом не передбачено врахування заробітної плати тільки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії враховуючи заробітну плату тільки згідно довідки від 09.09.2021 № 265, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 16 Закону України Закону № 1058-IV застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, пенсія може обчислюватися в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року.

При цьому, у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Порядок №22-1), який регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV.

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 встановлено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

У відзиві відповідач зазначає, що відповідно до матеріалів пенсійної справи страховий стаж позивача становить 40 років 10 місяці 20 днів. Розмір пенсії з 01.10.2021 становить 7795,58 грн., із них: 7709,98 грн. - основний розмір пенсії; 85,60 грн. - доплата за понаднормативний стаж. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу, який становить 40 років 10 місяці 20 днів та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.1995 по 30.062000 та з 01.07.2000 по 31.08.2020 (коефіцієнт заробітної плати становить 2.43222).

При цьому, суд також критично ставиться до тверджень щодо необхідності врахування при обчисленні розміру пенсії виключно періодів, за які позивачу нараховувалась заробітна плата з 01.07.1995 по 31.12.1999, оскільки ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV чітко передбачено, що періоди заробітку враховуються підряд.

Позивач помилково вважає, що для обчислення пенсії береться виключно заробітна плата по довідці до 01.07.2000, проте чинним законодавством такий розрахунок не передбачений.

Суд зазначає, що при обчисленні розміру пенсії, враховуються показники заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку починаючи з 01.07.2000 в будь-якому випадку (стаття 40 Закону №1058-IV).

Крім того, абзацом другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Тобто, враховуючи викладене, суд зазначає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та законодавець визначає певний перелік умов, при яких для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, зокрема:

за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами;

в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

З наведеного вбачається, що зарахування заробітної плати меншої тривалості (тільки за період з 01.07.1995 по 31.12.1999), чим за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року, чинним законодавством не передбачено.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що позивачем не було доведено протиправності дій відповідача при розрахунку пенсії позивача з урахуванням стажу за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

При цьому, посилання позивача у позовній заяві на висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 25.09.2018 у справі № 185/3101/17 та від 07.07.2015 у справі №754/12702/14-а, суд не приймає до уваги, оскільки вони не є релевантними до спірних правовідносин.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Щодо посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення з позовною заявою, суд зазначає, що позивачем оскаржується відмова Головного управління ПФУ в м. Києві в перерахунку пенсії, викладена в листі від 15.04.2022, а до суду позивач звернувся 19.09.2022. Отже, позивачем не пропущено шестимісячний строк звернення з цією позовною заявою до суду.

У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.