16 квітня 2026 рокуСправа №160/37593/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рищенко А. Ю.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою виконувача обов'язків керівника Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області Єрзуалова Станіслава Станіславовича (вул. Героїв України, 7, с-ще Слобожанське, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 52005) в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України (вул. Руставелі Шота, 9А, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 37507901), Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України (вул. Набережна Перемоги, 38, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49094, код ЄДРПОУ 44980060) до Петриківської селищної ради (просп. Петра Калнишевського, 69, смт Петриківка, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, 51800, код ЄДРПОУ 04339698) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
31.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов виконувача обов'язків керівника Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області Єрзуалова Станіслава Станіславовича в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України до Петриківської селищної ради, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Петриківської селищної ради щодо невинесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 24.03.2025 № 01-08/507 з прийняттям рішення про віднесення земель до самозалісених у порядку, визначеному ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України
- зобов'язати Петриківську селищну раду розглянути на сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 24.03.2025 № 01-08/507 з прийняттям відповідного рішення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що, порушуючи вимоги законодавства, яке регулює порядок збільшення лісистості території України, Петриківська селищна рада не винесла питання на розгляд сесії ради і не прийняла рішення про віднесення земель до самозалісених у порядку, визначеному ст. 57-1 Земельного кодексу України. Така бездіяльність відповідача порушує інтереси держави у сфері охорони лісових ресурсів, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.01.2026 відкрито провадження в адміністративній справі №160/37593/25 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
15.01.2026 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти вимог викладених у позові.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Слобожанською окружною прокуратурою виявлено факт наявності вкритих лісом земельних ділянок на території Петриківської селищної територіальної громади, а саме: земельна ділянка за координатами згідно Googlemaps 48°46'35.9"N 34°24'40.7"E, орієнтовною загальною площею 182 га; земельна ділянка за координатами згідно Google maps 48°45'44.5"N 34°24'15.6"E, орієнтовною загальною площею 138 га; земельна ділянка з кадастровим номером 1223783800:02:002:1536 площею 45.2631 га; земельна ділянка з кадастровим номером 1223783800:02:002:1443 площею 3.5571 га; земельна ділянка з кадастровим номером 1223783800:02:002:1439 площею 19.4058 га; земельна ділянка з кадастровим номером 1223783800:02:002:1458 площею 21.9828 га; земельна ділянка з кадастровим номером 1223783800:02:002:1463 площею Документ сформований в системі «Електронний суд» 31.12.2025 6 5.6716 га; земельна ділянка з кадастровим номером 1223783800:02:002:1461 площею 4.1103 га.
З урахуванням зазначеного, окружною прокуратурою до Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства скеровано запит від 09.05.2025 №66-1754вих-25 на який отримано відповідь від 06.06.2025 №01-08/842 зі змісту якої встановлено, що зазначені в листі окружної прокуратури земельні ділянки з кадастровими номерами 1223783800:02:002:1536; 1223783800:02:002:1443; 1223783800:02:002:1439; 1223783800:02:002:1458; 1223783800:02:002:1463; 1223783800:02:002:1461 та координатами згідно Googlemaps 48°46'35.9"N 34°24'40.7"E; 48°45'44.5"N 34°24'15.6"E, відповідно до Геоінформаційної системи управління лісовими ресурсами ідентифікуються як самозалісені земельні ділянки (самозалісена територія).
Південно-Східним МУЛМГ на виконання вимог ч. 2 ст. 57-1 Земельного кодексу України до Петриківської селищної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області направлялось подання від 24.03.2025 № 01-08/507 щодо ухвалення рішення про віднесення залісених земельних ділянок ідентифікованих на території Петриківської селищної територіальної громади до самозалісених земель.
За результатами розгляду зазначеного подання Петриківською селищною радою без винесення подання на розгляд сесії ради листом від 08.04.2025 № 16-959/0/2-25 роз'яснено Південно-Східному МУЛМГ вимоги ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» та запропоновано для вирішення питання щодо віднесення виявлених на території територіальної громади вкритих лісом земельних ділянок до самозалісених подати клопотання з відповідними документами до Управління «Центр надання адміністративних послуг» Петриківської селищної ради.
Разом з тим, у відповіді, відсутнє будь-яке обґрунтування про плани проведення таких робіт, відсутнє обґрунтування їх необхідності, чим фактично відмовлено уповноваженому органу у його поданні без винесення на розгляд сесії, як того вимагає Земельний кодекс України.
Вважаючи, що Петриківською селищною радою допускається бездіяльність щодо винесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від від 24.03.2025 № 01-08/507 з прийняттям рішення про віднесення земель до самозалісених у порядку, визначеному ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України, Виконувач обов'язків керівника Слобожанської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У відповідності до норм Закону України «Про прокуратуру» прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
Суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц, згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Невжиття відповідачем, як органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених, за умови не звернення до суду уповноважених органів, призводить до порушення інтересів держави та створює передумови незаконного її використання, у зв'язку з чим, прокурор звернувся до суду з позовом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указами Президента України від 07.06.2021 №228/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів», №675/2022 від 29.09.2022 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29.09.2022 «Про охорону, захист, використання та відновлення лісів України в особливий період», екологічної ініціативи Президента України «Зелена країна», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» від 20.06.2022 №2321-IX, передбачено проведення ідентифікації самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок державної та комунальної форм власності.
Згідно ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.
При цьому, у ст. 1 Лісового кодексу України закріплено, що самозалісена ділянка - це земельна ділянка будь-якої категорії земель (крім земель лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення) площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, залісення якої відбулося природним шляхом. Аналогічне визначення містить Земельний кодекс України (стаття 57-1).
З метою збереження самосійних лісів та подальшого ведення лісового господарства на цих територіях законодавчо встановлено процедуру віднесення земель до самозалісених, яка покликана збільшити лісистість території України. Зокрема, за частиною 3 статті 57-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка вважається самозалісеною ділянкою з дня внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру. Частиною другою цієї статті визначено, що рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Водночас віднесення земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється без розроблення документації із землеустрою (ч. 4 ст. 57-1 Земельного кодексу України).
З метою реалізації вказаної норми ч. 4 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» доповнено абзацом четвертим, яким передбачено, що відомості про угіддя земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі заяви власника або рішення органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок комунальної власності у власність, - щодо зміни угідь на угіддя самозалісеної ділянки.
Пунктом 121 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, передбачено, що внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про склад угідь земельної ділянки на угіддя самозалісеної ділянки здійснюється державним кадастровим реєстратором на підставі заяви власника земельної ділянки або за рішенням органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, який відповідно до статті 122 Земельного кодексу України приймає рішення про передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність, без розроблення документації із землеустрою.
Таким чином, існує законодавчо встановлена процедура віднесення земель до самозалісених, покликана збільшити лісистість території України.
Цією процедурою передбачено, що для земельних ділянок, сформованих як об'єкт цивільних прав, органу місцевого самоврядування достатньо подати до Державного земельного кадастру заяву про зміну угідь на угіддя самозалісеної ділянки.
Разом з тим, для земельних ділянок, межі яких не визначені в натурі (на місцевості), законодавець визначив іншу процедуру, за якою орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Згідно із положеннями ч. 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України, віднесення земельної ділянки, несформованої як об'єкт цивільних прав, а також земельної ділянки, сформованої як об'єкт цивільних прав, але відомості про яку не внесені до Державного земельного кадастру, до самозалісеної ділянки здійснюється відповідно до документації із землеустрою, на підставі якої відомості про земельну ділянку вносяться до Державного земельного кадастру.
Отже, під час вирішення питання щодо віднесення земельних ділянок до самозалісених суд зазначає, що спірна земельна ділянка сформовані як об'єкт цивільних прав, що не перешкоджає віднесенню її до самозалісених земель.
Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів винесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного МУЛМГ та прийняття щодо нього рішення.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як регулювання земельних відносин.
Земельні відносини відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 Земельного кодексу України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Оскільки земельні відносини передбачають, зокрема, віднесення земельних ділянок до самозалісених, а відповідач, згідно із частиною першою статті 122 Земельного кодексу України, уповноважений розпоряджатися землями комунальної власності на його території, вирішення питання про віднесення земельних ділянок, указаних у поданні Південно-Східного УЛМГ до самозалісених земель повинно розглядатися виключно на сесії міської ради.
Відповідно до ч. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством (ч. 17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Враховуючи викладене, подання Південно-Східного МУЛМГ від 24.03.2025 № 01-08/507 щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної підлягало розгляду саме на сесії Петриківської селищної ради з прийняттям рішення відповідно до ч.ч. 2, 3, 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України.
Як видно з матеріалів справи, з метою отримання інформації про виконання органом місцевого самоврядування вказаних вимог законодавства, на запит Слобожанської окружної прокуратури, Південно-Східне МУЛМГ листом від 06.06.2025 №01-08/842 надало копію свого подання від 24.03.2025 № 01-08/507 з додатком та копію відповіді на нього Петриківської селищної ради, в якій було запропоновано для вирішення питання щодо віднесення виявлених на території територіальної громади вкритих лісом земельних ділянок до самозалісених подати клопотання з відповідними документами до Управління «Центр надання адміністративних послуг» Петриківської селищної ради.
При цьому, суд зазначає, що Петриківська селищна рада не повідомила Південно-Східне УЛМГ про терміни віднесення земельної ділянки до самозалісеної у майбутньому, та про те, яких заходів вжито чи буде вжито з метою реалізації Державної політики на вказаному напрямку, а також не навела обґрунтування необхідності розроблення технічної документації.
Доказів розгляду сесією Петриківської селищної ради питання саме про віднесення спірної земельної ділянки до самозалісеної відповідачем не надано.
Статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Оскільки за приписами Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством та джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах, питання щодо їх охорони потребує особливої уваги.
Статтею 7 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Аналіз ст. ст. 57-1, 122 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 4, 5, 7, 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України і фактичний стан земельної ділянки, зазначеної у поданні Південно-Східного МУЛМГ, свідчить, що вона є самозалісеною, а тому, сільська рада протиправно не винесла на розгляд сесії подання та не прийняла рішення щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи наведене, суд робить висновок, що бездіяльність відповідача щодо винесення на розгляд сесії ради зазначеного подання Південно-Східного МУЛМГ підлягає визнанню протиправною.
При цьому, єдиним ефективним способом захисту інтересів держави у сфері охорони самозалісених земель є зобов'язання органу місцевого самоврядування вчинити дії - прийняти на сесії ради рішення про віднесення земель до самозалісених у порядку, визначеному ч.ч. 2, 3, 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України, за результатами розгляду на сесії ради подання Південно-Східного МУЛМГ від 24.03.2025 № 01-08/507.
Оскільки згідно із ч. 2 ст. 57-1 Земельного кодексу України, рішення органу місцевого самоврядування щодо віднесення земельної ділянки до самозалісеної ділянки приймається за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а будь-який інший нормативно-правовий акт не визначає процедуру віднесення земель до самозалісених, у відповідача відсутні дискреційні повноваження щодо розгляду питання віднесення угідь до самозалісених за результатами розгляду подання Південно-Східного МУЛМГ.
У випадку нерозгляду сільською радою на сесії подання Південно-Східного МУЛМГ не йдеться про вибір ради на власний розсуд прийняти рішення про віднесення чи про відмову у віднесенні до замозалісеної ділянки, оскільки згідно ст. 57-1 Земельного кодексу України, до самозалісених угідь орган місцевого самоврядування не може віднести лише землі державної та приватної власності, а також землі лісогосподарського, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати виконати вимоги законодавства, яке регулює віднесення угідь до самозалісених земель.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд робить висновок про задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву виконувача обов'язків керівника Слобожанської окружної прокуратури Дніпропетровської області Єрзуалова Станіслава Станіславовича в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України до Петриківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Петриківської селищної ради щодо невинесення на розгляд сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 24.03.2025 № 01-08/507 з прийняттям рішення про віднесення земель до самозалісених у порядку, визначеному ч. ч. 2, 3, 4, 5 ст. 57-1 Земельного кодексу України.
Зобов'язати Петриківську селищну раду розглянути на сесії ради подання Південно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 24.03.2025 № 01-08/507 з прийняттям відповідного рішення у порядку, визначеному ст. 57-1 Земельного кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А. Ю. Рищенко