Рішення від 16.04.2026 по справі 160/33760/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 рокуСправа №160/33760/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування пунктів наказу,-

УСТАНОВИВ:

26.11.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , з урахуванням уточнених позовних вимог, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761, в частині внесення зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2025 № 6727 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану за вересень 2025 року» шляхом виключення ОСОБА_1 із Додатку 2, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, військовослужбовців, які не обіймають (тимчасово виконують) посади, визначені штатом у складі командування і штабу військової частини (зведеного підрозділу), та включення ОСОБА_1 до Додатку 1, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових(спеціальних завдань);

- визнати протиправним та скасувати пункт 3 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761 в частині утримання з ОСОБА_1 зайво сплаченої додаткової винагороди.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що він не погоджується із пунктом 1 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761, в частині внесення зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2025 № 6727 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану за вересень 2025 року» шляхом виключення останнього із Додатку 2, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, а також із пунктом 2 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761 в частині утримання з позивача зайво сплаченої додаткової винагороди, оскільки посилання відповідача на роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 № 220/13/7643, на яке міститься посилання в акті службової перевірки, суперечить Постанові №168 та Порядку №260 та є таким, що позбавляє військовослужбовців права на отримання додаткової винагороди у розмірі 50 000 грн. навіть якщо ними дотримано усіх вимог визначених чинним законодавством.

28.07.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребувано у Військової частини НОМЕР_2 : копії або витяги з наступних документів: витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761 та матеріали службової перевірки від 15.11.2025; копії документів на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях виконанні бойових (спеціальних завдань) або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у вересні 2025 року (бойове розпорядження, витяги з журналу бойових дій, рапорти (донесення) про участь у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Разом із позовною заявою до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява про забезпечення позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2026 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі №160/33760/25 відмовлено.

12.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву (вх. №66859/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог, та зазначає, що наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2024 № 4856/ДСК сформовано штаб, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами (в тому числі приданими), що ведуть воєнні (бойові) дії, шляхом організації системи пунктів управління. Відповідно до пункту 3 даного наказу до складу основного командного пункту (ОКП) військової частини НОМЕР_2 включено секцію безпілотних систем, сформовану за рахунок відділення безпілотних систем штабу. У вересні 2025 року позивач виконував бойові (спеціальні) завдання на основному командному пункті військової частини НОМЕР_2 у складі у складі створеного наказом від 01.12.2024 № 4856/ДСК штабу військової частини (зведеного підрозділу), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони до батальйону включно у період з 25.09.2025 по 30.09.2025. З погляду командування військової частини НОМЕР_2 , залучення військовослужбовців до складу “об'єднаного штабу» є підставою для виплати їм додаткової винагороди у розмірі 50 тис. грн. враховуючи необхідність врегулювання даного питання, Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України було надано відповідне роз'яснення від 14.11.2023 №220/13/7643, в якому чітко зазначено підстави та умови виплати додаткової грошової винагороди із розрахунку 50 тис. на місяць: залучення військовослужбовців до складу ОВУ, а військовослужбовців, які обіймають (тимчасово виконують) посади, визначені штатом у складі командування і штабу військової частини - до оперативного бойового управління підпорядкованими підрозділами на командному пункті військової частини. Система пунктів управління військової частини НОМЕР_2 , що по тексту наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2025 №№4856/ДСК отримала назву “штаб, що здійснює оперативне (бойове) управління» не є штабом військової частини, а залученні до складу цієї системи пунктів управління військової частини військовослужбовці, які не займають штатні посади у командуванні та штабі військової частини, не мають права отримувати додаткову винагороду із розрахунку 50 тис. грн на місяць.

22.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Військової частини НОМЕР_2 надійшли додаткові пояснення у справі (вх. №68632/25), в яких зазначає, що на виконання ухвали від 27 листопада 2025 року військова частина НОМЕР_2 надає суду витяг з бойового наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.09.2025 №13Т, в частині виконання бойових (спеціальних) завдань військовослужбовцями відділення безпілотних систем військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 16.04.2026.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 на посаді офіцера відділення безпілотних систем (витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 23.09.2025 № 403).

Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2024 № 4856/ДСК сформовано штаб, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами (в тому числі приданими), що ведуть воєнні (бойові) дії, шляхом організації системи пунктів управління.

Відповідно до пункту 3 даного наказу до складу основного командного пункту (ОКП) військової частини НОМЕР_2 включено секцію безпілотних систем, сформовану за рахунок відділення безпілотних систем штабу.

Відповідно до Додатку 1 до наказу командира військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 виконував бойові (спеціальні) завдання на основному командному пункті військової частини НОМЕР_2 у складі у складі створеного наказом від 01.12.2024 № 4856/ДСК штабу військової частини (зведеного підрозділу), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони до батальйону включно у період з 25.09.2025 по 30.09.2025.

Підстава: БР КСВ ЗСУ від 25.01.2024 № 1/352т/сд, ОД ГК ЗСУ №16927 від 20.07.2025, БР УВ "Північ" № БР-УВП106т від 08.08.2025, Бойовий наказ командира в/ч НОМЕР_2 №13т від 01.09.2025, БР командира 3 АК від 01.09.2025 №316т/БР/3А К, БР командира в/ч НОМЕР_2 №563/дск/70 6/окп від 01.09.2025, БР командира 3 АК від 08.09.2025 №402т/БР/3А К, БР командира в/ч НОМЕР_2 №563/дск/74 2окп від 08.09.2025, БР командира 3 АК від 10.09.2025 №415т/БР/3А К, БР командира в/ч НОМЕР_2 №563/дск/74 8/окп від 10.09.2025, БР командира 3 АК від 21.09.2025 №513т/БР/3А К, БР командира в/ч НОМЕР_2 №563/дск/79 1/окп від 21.09.2025, БР командира 3 АК від 28.09.2025 №564т/БР/3А К, БР командира в/ч НОМЕР_2 №563/дск/80 8/окп від 28.092025, журнали бойових дій №156т від 01.09.2025, №157т від 06.09.2025, №158т від 11.09.2025, №159т від 16.09.2025, №160т від 21.09.2025, №161т від 26.09.2025, Рапорт №56349/р від 05.10.2025.

На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2025 № 6727 позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно вказаному вище часу виконання бойових (спеціальних) завдань у складі штабу військової частини (зведеного підрозділу), який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань підрозділом, зокрема зведеним першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки).

За дорученням командира військової частини НОМЕР_2 , на підставі рапорту начальника фінансово-економічної служби-головного бухгалтера військової частини НОМЕР_2 від 10.11.2025 вх. №65620, начальником групи з'ясування обставин, причин та умов вчинення правопорушень військової частини НОМЕР_2 капітаном ОСОБА_2 було проведено службову перевірку за фактом виявлених під час перевірки фактів переплат додаткової винагороди з розрахунку 50 тисяч гривень з метою їх відшкодування та притягнення винних посадових осіб до відповідальності.

За результатами дослідження правомірності виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану (50 тис. грн) перевіркою встановлено, що нарахування відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 05.10.2025 № 6727 додаткової винагороди із розрахунку 50 000 грн. (пропорційно дням, зазначеним в наказі) військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , які не обіймали (тимчасово не виконували) посади визначені штатом у складі командування та штабу військової частини, не відповідає роз'ясненню Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7643, в якому чітко зазначено підстави та умови виплати додаткової грошової винагороди із розрахунку 50 тис. на місяць: залучення військовослужбовців до складу ОВУ, а військовослужбовців, які обіймають (тимчасово виконують) посади, визначені штатом у складі командування і штабу військової частини - до оперативного бойового управління підпорядкованими підрозділами на командному пункті військової частини. Система пунктів управління військової частини НОМЕР_2 , що по тексту наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2025 №№4856/ДСК отримала назву “штаб, що здійснює оперативне (бойове) управління» не є штабом військової частини, а залученні до складу цієї системи пунктів управління військової частини військовослужбовці, які не займають штатні посади у командуванні та штабі військової частини, не мають права отримувати додаткову винагороду із розрахунку 50 тис. грн на місяць. Відсутності або неправильного оформлення документів на підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених дій або заходів, службовою перевіркою не встановлено.Таким чином, в порушення вимог пункту 1-1 Постанови № 168 та пункту 2 розділу XXXIV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 05.10.2025 № 6727, додаткова винагорода із розрахунку 50 000 грн. (пропорційно дням, зазначеним в наказі) нарахована військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , які не обіймали (тимчасово не виконували) посадивизначені штатом у складі командування та штабу військової частини, що призвело до переплати грошового забезпечення на суму 498 020 грн».

За результатами перевірки складено акт перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_2 , проведеної в період з 20 по 31 жовтня 2025 року робочою групою під керівництвом начальника управління соціального забезпечення Центрального фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_3 від 31 жовтня 2025 р. № 1781/58779.

У вказаному акті в пункті “Пропозиції командиру військової частини до Розділу I» зазначено, зокрема, наступне:

- в наказах командира військової частини про виплату додаткової винагороди забезпечити посилання на всі бойові накази (БР) командира військової частини, які стали підставою для нарахування та виплати додаткової винагороди;

- в термін до 10.12.2025 прийняти управлінське рішення за фактом виявлених під час перевірки фактів переплат додаткової винагороди з розрахунку 50 тис. грн, забезпечити їх відшкодування та притягнення винних посадових осіб до відповідальності. Призначити службову перевірку для встановлення можливих порушень під час видання наказів про виплату додаткової винагороди із розрахунку 50 тис грн на місяць за період з червня 2023 року по серпень 2025 року. У разі встановлення порушень виплати додаткової винагороди забезпечити відшкодування завданих державі збитків та притягнення винних посадових осіб до юридичної відповідальності.

За результатами службової перевірки винесено наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761.

Пунктом 2 наказу від 15.11.2025 № 4761 внесено зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2025 № 6727 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану за вересень 2025 року», а саме:

- виключено із Додатку 2, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, військовослужбовців, які не обіймають (тимчасово виконують) посади, визначені штатом у складі командування і штабу військової частини (зведеного підрозділу), відповідно до додатку 1 до цього наказу (в тому числі лейтенанта ОСОБА_1 ).

- включено до Додатку 1, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних завдань), відповідно до додатку 1 до цього наказу.

Пунктом 3 наказу від 15.11.2025 № 4761 утримано (повернуто) зайве сплачену додаткову винагороду з військовослужбовців відповідно до додатку 1 до цього наказу.

Вказане зумовило звернення позивача до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує відповідні джерела їх правового регулювання та зважає на наступне.

Абзацом 3 пункту 1 1 постанови кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 визначено, що військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань відповідно до умов, визначених Міністерством оборони.

Абзацом 14 пункту 2 розділу XXXIV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі Порядок № 260), встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, виплачується в розмірі 50 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно, а також у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно (у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах).

Відповідно до пункту 4 розділу XXXIV Порядку № 260 підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів підставами та умовами виплати додаткової грошової винагороди із розрахунку 50 тис. на місяць є:

- виконання військовослужбовцями бойових (спеціальних) завдань у складі командування та штабу військової частини (зведеного підрозділу) (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки).

Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2024 № 4856/ДСК сформовано штаб, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами (в тому числі приданими), що ведуть воєнні (бойові) дії, шляхом організації системи пунктів управління. Відповідно до пункту 3 даного наказу до складу основного командного пункту (ОКП) військової частини НОМЕР_2 включено секцію безпілотних систем, сформовану за рахунок відділення безпілотних систем штабу.

У вересні 2025 року позивач виконував бойові (спеціальні) завдання на основному командному пункті військової частини НОМЕР_2 у складі у складі створеного наказом від 01.12.2024 № 4856/ДСК штабу військової частини (зведеного підрозділу), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони до батальйону включно у період з 25.09.2025 по 30.09.2025.

У період з 20 по 31 жовтня 2025 року робочою групою під керівництвом начальника управління соціального забезпечення Центрального фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено окремих питань фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_2 .

За результатами перевірки складено акт від 31 жовтня 2025 р. № 1781/58779, в якому зазначено, що Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України було надано відповідне роз'яснення від 14.11.2023 №220/13/7643, в якому зазначено підстави та умови виплати додаткової грошової винагороди із розрахунку 50 тис. на місяць, зокрема: залучення військовослужбовців до складу ОВУ, а військовослужбовців, які обіймають (тимчасово виконують) посади, визначені штатом у складі командування і штабу військової частини - до оперативного бойового управління підпорядкованими підрозділами на командному пункті військової частини. Система пунктів управління військової частини НОМЕР_2 , що по тексту наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2025 №№4856/ДСК отримала назву “штаб, що здійснює оперативне (бойове) управління» не є штабом військової частини, а залученні до складу цієї системи пунктів управління військової частини військовослужбовці, які не займають штатні посади у командуванні та штабі військової частини, не мають права отримувати додаткову винагороду із розрахунку 50 тис. грн на місяць

Однак, суд зауважує, що такої умови, як обіймання (тимчасове виконання) такими військовослужбовцями посад, визначених штатом у складі штабу військової частини, зазначені нормативні акти не містять.

Поняття штабу, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення, визначається у Тимчасовому Бойовому Статуті механізованих військ Сухопутних військ Збройних Сил України.

Система управління військами включає:

1) органи управління;

2) пункти управління;

3) засоби управління.

Органи управління - організаційно-штатні або тимчасово створені структурні підрозділи наділені певними правами та обов'язками з управління військами у мирній та воєнний час.

Відповідно до пункту 3.2.1.2 Тимчасового Бойового Статуту механізованих військ Сухопутних військ Збройних Сил України до органів управління відносять:

- командування (персональний штаб);

- штаб (координаційний штаб);

- служби (відділи) родів військ (спеціальний штаб).

Для роботи органів управління, розміщення службових осіб і забезпечення їх службової діяльності розгортаються пункти управління. Для забезпечення надійного управління військами створюється мережа ПУ, які формують необхідні вертикалі управління.

У військовій частині створюються основний командний (ОКП) тиловий командний пункти управління (ТКП). Як елементи основного командного пункту можуть розгортатися передовий пункт управління (ППУ) (спостережний пункт (СП) та допоміжний пункт управління (ДПУ). При наявності засобів можуть використовуватись повітряний (морський) пункт управління (ПовПУ (МорПУ).

Основний командний пункт є основним пунктом управління. Він призначається для забезпечення управління підрозділами під час підготовки та у ході ведення бою (дій). Розгортається зазвичай на напрямку зосередження основних зусиль, але осторонь від об'єктів, по яких противник може нанести вогневе ураження. ОКП очолює командир або начальник штабу. На ньому розміщуються і працюють: командир, заступники і помічники командира, начальник штабу і більша частина службових осіб штабу, основні начальники родів військ і служб, а також командири доданих підрозділів, також можуть розташовуватися персонал авіації, артилерії та РЕБ. З метою забезпечення скритості роботи і збереження високої мобільності на ОКП працюють тільки ті службові особи, які зобов'язані постійно слідкувати за обстановкою і готувати дані для командира, тобто забезпечувати безперервне управління підрозділами при підготовці бою (дій) і в ході його ведення. Решта службових осіб органу управління розташовується на інших ПУ.

На ОКП проводиться робота щодо збору і обробки (аналізу) даних обстановки для доповіді командиру, визначення варіанту дій, формулювання замислу, розробки планувальних і директивних бойових документів, доведення завдань до підрозділів, організації управління, взаємодії, всебічного забезпечення бою (дій), здійснення контролю за станом підрозділів і ходом виконання ними завдань. З нього організовується і підтримується зв'язок зі старшим командиром (штабом), взаємодіючими військами і сусідами. Тому на ньому зосереджуються основні сили і засоби управління.

Тиловий командний пункт призначається для забезпечення управління підрозділами матеріально-технічного забезпечення (МТЗ) організації виконання мобілізаційних заходів і комплектування особовим складом. Розгортається в районі розміщення основної частини підрозділів МТЗ поза ефективною дальністю вогневого ураження основними засобами артилерії противника.

На ТКП розмішуються і працюють службові особи тилу і озброєння, а також частина службових осіб штабу, які не увійшли в розрахунок ОКП. ТКП очолює заступник командира з тилу (логістики).

Особовий склад службових осіб кожного з ПУ визначається їх призначенням у загальній системі управління, характером управлінських завдань, що вирішуються на них, та умовами обстановки, в яких він функціонує.

Найбільш боєздатним, готовим до роботи, укомплектованим особовим складом, забезпеченим засобами управління і транспортом повинен бути ОКП, оскільки на ньому вирішуються головні завдання управління.

23.08.2024 року Головнокомандувачем Збройних Сил України була затверджена ДОКТРИНА «ПУНКТИ УПРАВЛІННЯ (КОМАНДНІ ПУНКТИ) ТА ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ НА НИХ».

Відповідно до пункту 1.3. Доктрини «Пункти управління (командні пункти) та організація роботи на них» для розміщення оперативного складу органу управління та забезпечення його ефективної роботи з виконання завдань управління військами (силами) у ході підготовки та ведення операцій (бойових дій) створюється та розгортається система пунктів управління.

В залежності від завдань, що покладаються на органи військового управління (управління військових частин, підрозділів) під час виконання завдань з управління військами (силами) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, в ході підготовки та ведення операцій (бойових дій), як правило розгортаються: на тактичному рівні в ланках:

тактична група - ОКП, ПКП,

бригада (полк) - ОКП, ПКП, ТКП;

батальйон, рота, взвод - КСП.

ОКП призначений: на тактичному рівні для управління тактичними групами або військовими частинами (підрозділами).

На ОКП виконуються заходи щодо організації та здійснення оперативного планування застосування планування бою (бойових дій). уточнення планів операції (бойових дій) та управління військами (силами).

Відповідно до пункту 2.3.2. Доктрини до структури ОКП бригади (полку) входить командування та основні підрозділи:

секції групи: відділення персоналу, відділення психологічної підтримки персоналу;

відділення розвідки;

оперативне відділення, командний пункт штабу (в складі: відділення бойового управління, відділення поточних бойових дій, відділення напрямків, групи узагальнення обстановки), інформаційно-аналітична група штабу

відділення логістики штабу;

відділення зв'язку та інформаційних систем;

відділення підготовки, група підготовки штабу, група цивільно-військового співробітництва;

відділення ОВГП;

відділення (групи) БПС;

відділення сил підтримки;

відділення ППО: служба група РЕБ, служба група ОДТ та СІ;

медична служба;

інші підрозділи, за рішенням командира.

Дискреційні повноваження командира військової частини щодо залучення до роботи на ПУ інших підрозділів (логістичного, правового, фінансового та інших видів забезпечення) закріплені також в абз.2 п.4.3.3.11 Тимчасового бойового Статуту механізованих військ Сухопутних військ Збройних Сил України.

Особливості організаційної структури кожного конкретного штабу. кількість службових осіб, що входять до складу його структурних підрозділів, залежать від функціонального призначення штабу, специфіки покладених на нього завдань, режиму його роботи та інших факторів.

На пунктах управління усіх рівнів, з урахуванням їх функціонального призначення, можуть не створюватися деякі структурні підрозділи типової структури або додатково створюватися інші підрозділи, за рішенням відповідних посадових осіб.

Таким чином, за рішенням командира військової частини до оперативного (бойового) управління підпорядкованими підрозділами на командному пункті бригади можуть бути залучені структурні підрозділи (служби), які передбачені типовою структурою ОКП (ПКП) оперативного угруповання (оперативно-тактичного угруповання) військ, але не передбачені типовою структурою ОКП (ПКП) бригади (з огляду на функціональне призначення, чисельність та величину смуги оборони військової частини).

Відповідно до поставлених вищим командуванням бойових завдань військова частина НОМЕР_2 здійснює оборонні дії (в тому числі приданими силами) у смузі оборони, ширина якої по фронту становить понад 50 км. (на даний час 52200 м.) при нормативній смузі оборони бригади по фронту 10- 15 км. В смузі оборони військової частини НОМЕР_2 перебуває НОМЕР_4 населений пункт. Зведений загін військової частини НОМЕР_2 виконує завдання зі стабілізаційних дій у смузі оборони по фронту 13300 м.

З огляду на функціональне призначення, чисельність, величину смуги оборони, наявність приданих сил, які потребують оперативного (бойового) управління, з метою впорядкування складу штабу, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами (в тому числі приданими силами), що ведуть воєнні (бойові) дії, а також системи пунктів управління тактичної ланки відповідно до Доктрини «Пункти управління (командні пункти) та організація роботи на них» затвердженої Головнокомандувачем Збройних Сил України 23 серпня 2024 року, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2024 № 4856/ДСК сформовано штаб, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами (в тому числі приданими), що ведуть воєнні (бойові) дії, шляхом організації системи пунктів управління. Відповідно до пункту 3 даного наказу до складу основного командного пункту (ОКП) військової частини НОМЕР_2 включено секцію безпілотних систем, сформовану за рахунок відділення безпілотних систем штабу.

До складу штабу, який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами (в тому числі приданими), що ведуть воєнні (бойові) дії, включено командування та основні підрозділи, які входять до структури ОКП бригади (полку) відповідно до пункту 2.3.2. Доктрини «Пункти управління (командні пункти).

Як зазначалось вище, на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2025 № 6727 позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно вказаному вище часу виконання бойових (спеціальних) завдань у складі штабу військової частини (зведеного підрозділу), який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань підрозділом, зокрема зведеним першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки).

Враховуючи викладене, суд зауважує, що виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану (50 тис. грн) військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі командування та штабу військової частини НОМЕР_2 (зведеного підрозділу), який здійснює оперативне (бойове) управління підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.12.2024 № 4856/ДСК, не суперечить абзацу 3 пункту 11 постанови кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168, який спрямований на стимулювання військовослужбовців, які беруть участь у здійсненні оперативного (бойового) управління, що ведуть воєнні (бойові дії на лінії бойового зіткнення.

Також, посилання відповідача на роз'яснення Департаменту соцзабезпечення МОУ від 14.11.2023 № 220/13/7643 як на підставу проведення службової перевірки та виключення із Додатку 2, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, зокрема ОСОБА_1 , який не обіймає (тимчасово виконують) посаду, визначену штатом у складі командування і штабу військової частини (зведеного підрозділу), є протиправним, оскільки вказане роз'яснення є внутрішнім документом, яке не має сили нормативно-правового акта. В даному випадку, зазначене роз'яснення обмежує права, встановлені Постановою КМУ №168 (щодо 30/50/100 тис.) та Порядком №260, та суперечить чинному законодавству і не може бути підставою для позбавлення виплат.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

Щодо судового збору, то суд зазначає, що позивач звільнений від його сплати як учасник бойових дій.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування пунктів наказу, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761, в частині внесення зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської діяльності) від 05.10.2025 № 6727 «Про виплату додаткової винагороди військовослужбовцям на період дії воєнного стану за вересень 2025 року» шляхом виключення ОСОБА_1 із Додатку 2, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 50000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань, військовослужбовців, які не обіймають (тимчасово виконують) посади, визначені штатом у складі командування і штабу військової частини (зведеного підрозділу), та включення ОСОБА_1 до Додатку 1, згідно якого виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових(спеціальних завдань).

Визнати протиправним та скасувати пункт 3 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.11.2025 № 4761 в частині утримання з ОСОБА_1 зайво сплаченої додаткової винагороди.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 16.04.2026.

Суддя О.В. Царікова