Рішення від 16.04.2026 по справі 140/12309/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/12309/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Тайм» до Департаменту економіки, інвестиційної діяльності та регіональної політики Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної військової адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Світ Тайм» (далі - позивач, ТзОВ “Світ Тайм») звернулося з позовом до Департаменту економіки, інвестиційної діяльності та регіональної політики Волинської обласної державної адміністрації (далі - відповідач Департамент) про визнання відмови протиправною, оформленої листом від 22.10.2025 за вих. № 1211/10-06/2-25 у визнанні ТзОВ “Світ Тайм» критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємством та зобов'язання Волинську обласну військову адміністрацію розглянути звернення ТзОВ “Світ Тайм» від 13.10.2025 № 13/25 про визначення підприємства критично важливим по суті та прийняти рішення про визначення ТзОВ “СВІТ ТАЙМ» критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємством.

Позов обґрунтований тим, що позивачем було 13.10.2025 подано заяву до Волинської ОВА про визнання підприємства критично важливим. До вказаного звернення були долучені всі необхідні документи, передбачені Критеріями та Порядком, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених Постановою КМ України №76 від 27.01.2023 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі - Критерії та Порядок).

22.10.2025 товариство отримало відмову від Волинської ОДА з мотивів неповноти поданих документів.

Позивач не погоджується із вказаною відмовою та вважає, що вона прийнята із порушенням вимог чинного законодавства, з формальних підстав, без конкретизації недоліків, які були допущені ним при її поданні.

Також вказує на те, що долучені до заяви документи підтверджують відповідність товариства критеріям для визнання його критично важливим підприємством. З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач 1 позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити. Вказує на те, що на виконання Постанови КМ України №76, розпорядження начальника ОВА від 09.01.2025 №11 «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад» (далі -Критерії), розпорядженням голови ОВА від 20.02.2023 №64 утворено Робочу групу з установлення критеріям відповідності або невідповідності підприємств, установ та організацій області критеріям для визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Відповідно до даного положення Департамент узагальнює звернення суб'єктів господарювання та готує відповідні документи на розгляд Робочої групи.

Звернення товариства надійшло 14.10.2025 і на момент подання позову Волинською ОВА розглянуто не було. Зазначають, що інформаційний лист Департаменту №1211/10-06/2-25 від 22.10.2025 не є відмовою у розгляді звернення.

Також вказують на те, що 06.11.2025 Волинською ОВА розглянуто звернення позивача від 13.10.2025 №13/25 та розпорядженням №628 «Про невідповідність ТзОВ «Світ Тайм» критеріям, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій області критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період», позивач визнаний таким , що не відповідає трьом або більше критеріям, визначених п.2 Критеріїв та Порядку .

09.03.2026 ухвалою суду залучено до участі у справі як другого відповідача Волинську обласну військову адміністрацію (далі - відповідач 2, Волинська ОВА).

Ухвалою суду від 09.03.2026 повернуто позивачу його заяву про зміну предмету позову в даній адміністративній справі.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву Волинська ОВА позовні вимоги заперечила та вказала на те, що у відповідності до Критеріїв 11, розпорядження голови Волинської ОВА від 20.02.2023 №64, Департаментом в процесі підготовки документів на розгляд Робочої групи встановлено, що в пакеті документів товариства 13.10.2025 відсутній лист органу місцевого самоврядування територіальної громади Волинської області, передбачений п.2 Критеріїв, у зв'язку з цим 22.10.2025 Департамент надіслав лист позивачу в якому вказав на необхідність доопрацювання даного пакету та приведення у відповідності до критеріїв.

Звертають увагу на те, що лист Департаменту від 22.10.2025 №1211/10-06/2-25 мав виключно інформаційний характер та не був відмовою ТзОВ «Світ Тайм» у визначенні їх критично важливим підприємством.

Наголошують на тому, що лише розпорядження облдержадміністрації є документом, який визначає відповідність чи невідповідність підприємства критеріям.

Враховуючи відсутність зворотного зв'язку щодо доопрацювання поданого пакету та на підставі рекомендацій Робочої групи облдержадміністрацією прийнято розпорядження від 06.11.2025 №628, яким визнано підприємство таким, що не відповідає Критеріям. У даному розпорядженні вказано підстави на підстави яких відповідачем прийнято дане рішення. Просять в задоволенні позову відмовити.

Позивач у відповідях на відзив підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та ще раз наголосив на протиправності прийнятого рішення.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 13.10.2025 ТзОВ «Світ Тайм» звернулось із заявою №13/25 до Голови Волинської ОВА про визнання підприємства критично важливим. До вказаної заяви було долучено відповідний пакет документів (а.с.16-17, 18-22).

Департамент на звернення позивача листом від 22.10.2025 за №1211/10-06/2-25 запропонували товариству доопрацювати пакет документів та привести його у відповідність до вимог КМ України №76 від 27.01.2023 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» та до регіональних критеріїв, які затверджені розпорядженням начальника ОВА від 09.01.2025 №11 (а.с.14).

06.11.2025 Волинською ОВА прийнято розпорядження №628 «Про невідповідність ТзОВ «Світ Тайм» критеріям, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій області критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період».

Відповідно до даного розпорядження позивач визнаний таким, що не відповідає трьом або більше критеріям, визначених п.2 Критеріїв та порядку ( а.с.139-142).

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом №8174/56/2-25 від 10.11.2025 (а.с.143).

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Предметом спору, в даній справі з врахуванням ухвали суду від 09.03.2026 про повернення позивачу заяви про зміну позовних вимог, є правомірність дій від 22.10.2025 за вих. № 1211/10-06/2-25 вчинених за наслідками поданої заяви ТзОВ “Світ Тайм» про визнання його критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємством та зобов'язання Волинську обласну військову адміністрацію розглянути звернення ТзОВ “Світ Тайм» від 13.10.2025 № 13/25 про визначення підприємства критично важливим по суті та прийняти рішення про визначення ТзОВ “Світ Тайм» критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємством.

Згідно з пунктом 1 Критеріїв та порядку визначено, що вони відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлюють механізм визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Пунктом 2 Критеріїв та порядку передбачено за якими критеріями здійснюється визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та які підприємства, установи та організацій належать до таких.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 даного нормативного документа визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється: обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) - щодо підприємств, установ, організацій комунальної форми власності, а також підприємств, установ, організацій, які розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та провадять діяльність у сфері: сільського, лісового або рибного господарства; добувної промисловості і розроблення кар'єрів; переробної промисловості; постачання електричної енергії, газу, пари та кондиційованого повітря; водопостачання; каналізації, поводження з відходами; будівництва; оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів; транспорту, складського господарства, поштової та кур'єрської діяльності.

Пунктом 5 Критеріїв та порядку передбачено, що з метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період такі підприємство, установа, організація у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, звертаються до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації у разі її утворення), зазначених у пункті 4 цих Критеріїв та порядку. До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством, установою, організацією в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній податковий період, що підтверджується: копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання; або квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку; або квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; або поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.

Орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, зобов'язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень: про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.

Рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період повинне містити інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації; критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація.

Рішення про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, повинне містити інформацію про відмову у визначенні підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з обґрунтуванням невідповідності критеріям (Пункт 6 Критеріїв та порядку).

У пункті 1 Критеріїв №11 передбачено за якими критеріями здійснюється визначення підприємств, установ, організацій (далі - підприємства), які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Волинської області в особливий період.

Згідно з пунктами 2-3 Критеріїв №11 підставою для прийняття рішення про визначення підприємств, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Волинської області, є відповідність трьом або більше наведеним вище критеріям з обов'язковою наявністю критерію, визначеного підпунктом 2 пункту 1 цих Критеріїв, для суб'єктів господарювання приватного сектору економіки.

Підставою для прийняття рішення про визначення підприємств, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Волинської області, є відповідність двом або більше наведеним вище критеріям з обов'язковою наявністю критерію, визначеного підпунктом 5 пункту 1 цих Критеріїв, для державних або комунальних підприємств, установ, організацій, засновниками яких є органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Розпорядженням начальника Волинської ОВА від 20.02.2023 №64 затверджено Положення про робочу групу з встановлення відповідності або невідповідності підприємств, установ, організацій області критеріям для визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - Положення №64).

Як встановлено п.1 даного Положення 364 робоча група з встановлення відповідності або невідповідності підприємств, установ, організацій області критеріям для визначення їх критично важливими з метою функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - робоча група) є консультативно-дорадчим органом обласної військової (державної) адміністрації.

Відповідно до п.5 даного положення з метою визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період таке підприємство у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку, звертається до обласної військової (державної) адміністрації.

До звернення додаються документи, визначені у пункті 5 Порядку.

Згідно з п.6-8 Положення №64 департамент економіки, інвестиційної діяльності та регіональної політики, (далі - департамент) узагальнює звернення суб'єктів господарювання, що надійшли до обласної військової (державної) адміністрації, та готує відповідні документи на розгляд робочої групи.

Департамент за п'ять днів до засідання робочої групи надсилає документи її членам для ознайомлення.

Робоча група зобов'язана розглянути подані документи на відповідність підприємства критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку, та за результатами розгляду рекомендує начальникові обласної військової (державної) адміністрації прийняти одне з таких розпоряджень: про відповідність підприємства критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку, і визначення його критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення області в особливий період; про невідповідність підприємства критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку.

За результатами рішення робочої групи департамент готує проєкт розпорядження начальника обласної військової (державної) адміністрації про відповідність або невідповідність підприємств, установ, організацій області критеріям для визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з урахуванням вимог Порядку.

Даними нормативними актами передбачено процедуру та порядок за якими здійснюється визнання підприємства які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Волинської області та органи які приймають рішення за наслідками поданих документів.

Зокрема Положенням №64 визначено, що Департамент лише узагальнює звернення суб'єктів господарювання, що надійшли до обласної військової (державної) адміністрації, та готує відповідні документи на розгляд робочої групи, а відповідне рішення за наслідками розгляду документів щодо відповідності чи невідповідності підприємства критеріям приймається начальником ОВА.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.

Частиною 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Тож завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.

Згідно із висновком, сформованим в рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі № 18-рп/2004 термін “порушене право», який вживається у низці законів України, має той самий зміст, що й поняття “охоронюваний законом інтерес». При цьому з приводу останнього, то в тому ж рішенні Конституційного Суду України зазначено, що “поняття “охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України, в рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Тобто, обов'язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Згідно усталеного підходу, який знаходить своє відображення в багатьох судових рішеннях Верховного Суду, підставою для звернення до суду є наявність порушеного права (охоронюваного законом інтересу), і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, чи охоронюваного законом інтересу, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення (подібний за змістом висновок висловлений, зокрема, Верховним Судом у постанові від 14.02.2022 у справі № 200/9772/18-а).

Отже, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах. Для відновлення порушеного права у зв'язку із прийняттям рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулося порушення її прав.

Судом встановлено, що виходячи із вищевказаних нормативних документів Департамент ненаділений повноваженнями щодо прийняття рішень про визнання підприємства критично важливим та відповідність його критеріям.

За своїм змістом лист Департаменту від 22.10.2025 за №1211/10-06/2-25, яким було запропоновано товариству доопрацювати пакет документів та привести його у відповідність до вимог Постанови КМ України №76 від 27.01.2023 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» та до регіональних критеріїв, які затверджені розпорядженням начальника ОВА від 09.01.2025 №11 не є відмовою позивачу у визнанні підприємства критично важливим, позаяк відповідач 1 не має повноважень на прийняття таких рішень.

Вказаний лист є процедурним (технічним) документом, який прийнятий Департаментом на виконання своїх повноважень визначених п.5 Положення №64.

Більш того, як вбачається із матеріалів справи у подальшому, вказаний лист щодо доопрацювання документів реалізований не був та він вичерпав свою дію.

Фактично подані ТзОВ “Світ Тайм» документи були розглянуті Робочою групою за наслідками якої 06.11.2025 Волинською ОВА було прийнято розпорядження №628 «Про невідповідність ТзОВ «Світ Тайм» критеріям, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій області критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період».

Із встановлених обставин вбачається, що хоч і спірне рішення відповідачем 1 було винесене, однак воно не було реалізоване та в подальшому вичерпало свою дію, у зв'язку із прийняттям 06.11.2025 Волинською ОВА розпорядження №628.

Суд констатує, що позивач не навів достатньо переконливих мотивів, що винесення відповідачем спірного листа призвело до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом конкретно його інтересів.

Відсутність порушеного права встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Крім того в контексті спірних правовідносин суд звертає увагу на те, що обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частиною третьою статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У даному випадку обраний позивачем спосіб захисту порушеного права у спосіб, ним визначений, не призведе до відновлення його порушених прав позаяк на даний час заява позивача розглянута та за наслідками його розгляду прийнято відповідне рішення Відповідачем 2 .

Обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Повертаючи ухвалою суду від 09.03.2026 позивачу його заяву про зміну предмету позову в даній адміністративній справі, суд наголосив, що оскільки відповідно до заяви від 12.11.2025 зміна позовних вимог (визнання протиправним та скасування розпорядження начальника ОВФ від 06.11.2025 №628) виходить за межі спірних правовідносин (на обґрунтування нових позовних вимог наведені інші обставини (фактичні підстави) та інші докази на їх підтвердження), у ній також змінено предмет спірних правовідносин, остання не є збільшенням позовних вимог в розумінні статті 47 КАС України, а є поданням до суду нового позову, що унеможливлює його розгляд у рамках цієї справи. У цьому випадку право позивача на доступ до суду в межах позовних вимог згідно із вказаною заявою може бути реалізоване у спосіб подання ним нової позовної заяви, а не одночасною зміною предмета та підстав первинного позову.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу відшкодуванню не підлягають.

Водночас суд зазначає, що відповідно до положень пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір» за пред'явлення цього адміністративного позову немайнового характеру, який містить одну взаємопов'язану вимогу, через систему «Електронний суд» позивачу необхідно було сплатити судовий збір у сумі 2422,40 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3028,00 грн із застосуванням коефіцієнта пониження 0,8).

Проте звертаючись до суду з даним позовом, позивач сплатив судовий збір у сумі 4844,80 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 23.10.2025 № 604 (а.с. 6), тобто в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

З урахуванням наведеного переплачена сума судового збору (2422,40 грн) може бути повернута позивачу за його клопотанням відповідно до статті 7 Закону України “Про судовий збір».

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Тайм» до Департаменту економіки, інвестиційної діяльності та регіональної політики Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної військової адміністрації відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк