15 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16087/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язання здійснити з 12.09.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосувати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023, 2024 роки, без врахування заробітної плати до липня 2000 року, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 25.02.2002 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).
22.10.2025 позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) та просила застосувати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки, без врахування заробітної плати до липня 2000 року, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 40 Закону №1058-IV, з урахуванням виплачених сум.
Листом від 20.11.2025 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії та застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022-2024 роки.
Позивач не погоджується з діями відповідача та зазначає, що у даному випадку має місце призначення пенсії за іншим Законом, а тому для визначення розміру пенсії мають застосовуватися формули, які використовуються при призначенні пенсії вперше відповідно до Закону №1058-IV, тобто виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки, а також з врахуванням заробітної плати за страховий стаж з 1 липня 2000 року.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.13).
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що позивач з 25.02.2002 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1788-ХІІ.
Розмір пенсії ОСОБА_1 за віком визначено відповідно до статті 27 та з врахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV.
22.10.2025 позивач звернулася до відповідача із зверненням про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV.
На даний час страховий стаж позивача враховано по 31.01.2011 включно, тривалість якого складає 40 років 3 місяці 14 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,40250). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток 10 998,06 грн, який обчислено за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 8 913,83 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,233825). Отже, розмір пенсії на даний час складає: 5354,92 грн, з них: 4426,72 грн - розмір пенсії за віком (10998,06 грн х 0,40250); 472,20 грн - доплата за 20 років понаднормового стажу; 456,00 грн - компенсаційна виплата 75-ти річним.
Враховуючи викладене, відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати за 2022-2022 роки в межах одного й того ж Закону (а.с.17-18).
Інші заяви по суті справи не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 25.02.2002 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1788-XII (а.с.29).
З 01.01.2004 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії по віку згідно із Законом №1058-ІV (а.с.27).
22.10.2025 позивачка звернула до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV та застосувати для перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу0 в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 без урахування заробітної плати до липня 2000 року (а.с.28).
Листом від 20.11.2025 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 , що вона з 25.02.2002 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1788-ХІІ. В подальшому розмір пенсії перераховувався автоматизованим способом та на підставі поданих заяв відповідно до прийнятих законів України та нормативно-правових актів щодо пенсійного забезпечення. На даний час страховий стаж позивача враховано по 31.01.2011 включно, тривалість якого складає 40 років 3 місяці 14 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,40250). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток 10 998,06 грн, який обчислено за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 8 913,83 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,233825). Отже, розмір пенсії на даний час складає: 5354,92 грн, з них: 4426,72грн - розмір пенсії за віком (10998,06 грн х 0,40250); 472,20 грн - доплата за 20 років понаднормового стажу; 456,00 грн - компенсаційна виплата 75-ти річним. З огляду на зазначене, що для проведення перерахунку пенсії підстави відсутні (а.с.8-9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною другої вказаної статті Закону №1058-ІV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до вимог статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 25.02.2002 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1788-ХІІ (а.с.29). Згодом, у зв'язку з прийняттям Закону №1058-ІV, позивачці з 01.01.2004 здійснено перерахунок пенсії за віком на підставі Закону 1058-ІV (а.с.27).
Таким чином, встановлені у справі фактичні обставини свідчать, що пенсія за віком була призначена ОСОБА_1 ще з 25.02.2002. Надалі, з 01.01.2004 її розмір було перераховано відповідно до Закону № 1058-IV.
З огляду на те, що позивач отримує пенсію за віком з 25.02.2002, яка за своєю правовою природою залишається тією ж пенсією за віком у розумінні Закону № 1058-IV, а її перерахунок був зумовлений виключно набранням чинності зазначеним Законом, відсутні правові підстави вважати, що у спірних правовідносинах має місце переведення позивача на інший вид пенсії.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Досліджені судом докази в їх сукупності свідчать про правомірність дій пенсійного органу.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій