Рішення від 06.04.2026 по справі 921/416/25

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 квітня 2026 року м. ТернопільСправа № 921/416/25

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Шумського І.П.

при секретарі судового засідання: Баб'юка А.В.

розглянув справу

за позовом - Теребовлянської міської ради (48100, Тернопільська обл., м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104 а)

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (46016, м. Тернопіль, просп. Злуки, 2 В)

про визнання недійсною додаткової угоди та стягнення грошових коштів.

За участі від:

позивача - Ярмусь В.Д.

відповідача - Драпак Г.В.

Зміст позовних вимог, позиція позивача.

Теребовлянська міська рада звернулась до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Тернопільелектропостач» про визнання недійсною додаткової угоди №6 від 16.08.2023 до договору про постачання електричної енергії №34 від 20.12.2022 та стягнення 4030,03 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вищевказана додаткова угода укладена з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону "Про публічні закупівлі", а саме без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку з моменту укладення договору про закупівлю, що є підставою для визнання її недійсною на підставі ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України. У зв'язку з цим також існують підстави для стягнення в судовому порядку сплачених згідно неї коштів, що складають різницю між сумою, що фактично перераховано відповідачу та сумою, що підлягала сплаті за електроенергію за ціною договору.

Позиція відповідача.

Відповідач у відзиві просив відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування цьому ним зазначено, що враховуючи обставини щодо внесення змін до договору за взаємною згодою сторін, погодження сторонами порядку внесення змін в договір, внесення змін до договору на підставі вказаної додаткової угоди внаслідок коливання ціни на ринку електричної енергії в сторону збільшення, що не залежало від відповідача та відповідало умовам договору і вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", збільшення ціни за одиницю товару в додатковій угоді пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку свідчить про дотримання сторонами договору положень ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та положень ст. 632, 652 ЦК України. Таким чином, відсутні підстави для визнання додаткової угоди недійсною та стягнення сплачених згідно з нею коштів.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 28.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/416/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 25.08.2025.

У зв'язку з перебуванням судді Шумського І.П. у відпустці та, відповідно, неможливістю проведення підготовчого засідання 25.08.2025, ухвалою суду від 30.07.2025 продовжено строк підготовчого провадження у справі №921/416/25 та призначено підготовче засідання на 02.10.2025.

02.10.2025 судом постановлено ухвалу про зупинення провадження у справі №921/416/25 до завершення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.

Ухвалою суду від 30.12.2025 поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 22.01.2026.

Надалі, ухвалою суду від 22.01.2026 закрито підготовчого провадження та призначено справу №921/416/25 до розгляду по суті на 19.02.2026.

Ухвалою суду від 19.02.2026 відкладено розгляд справи по суті на 19.03.2026, у зв'язку з тим, що призначене на 19.02.2026 у даній справі судове засідання не відбулось через збій в роботі підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС (ВКЗ), про що складено акт про технічний збій в роботі ВКЗ від 19.02.2026.

Керуючись приписами ст. ст. 2, 7, 11, 13, 80, 113-116, ч. 1 ст. 119 ГПК України, судом відмовлено у задоволенні клопотання б/н від 18.02.2026 (вх. №1297 від 19.02.2026) про долучення доказів, про що постановлено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання від 19.03.2026.

Представником позивача в судовому засіданні 19.03.2026 підтримано позовні вимоги.

Представником відповідача в судовому засіданні 19.03.2026 заперечено проти позову.

За усним клопотанням представника позивача, в судовому засіданні 19.03.2026 оголошено перерву до 30.03.2026.

30.03.2026 судом постановлено ухвалу, якою відкладено ухвалення та проголошення судового рішення на 06.04.2026, про що постановлено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання від 30.03.2026.

У судовому засіданні 06.04.2026 судом ухвалено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Судом враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.

Відповідно до листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України №1-5/45 від 25.01.2006, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання "розумності" строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду).

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

За результатами проведеної закупівлі електричної енергії для потреб Теребовлянської міської ради, результати якої оприлюднено в електронній системі публічних закупівель "Прозорро" за номером UA-2022-11-30-013494-а, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільелектропостач" (надалі - постачальник) та Теребовлянською міською радою (надалі - споживач) 20.12.2022 укладено договір №34 про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу (надалі - договір).

Відповідно до п. 1.1 договору за цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 1.2 договору найменування товару: електрична енергія, код 09310000-5 - електрична енергія за ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» (далі - товар або електрична енергія). Постачання товару за цим договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період січень - грудень 2023 року становить 80000 кВт/год. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п. 1.3 договору).

Згідно з п. 2.1 договору строк (термін) поставки товару: січень - грудень 2023 року.

Відповідно до п. 2.2 договору місце поставки (передачі) товару: згідно точок комерційного обліку наведених в додатку 2.

Згідно з п. 4.1 договору вартість електричної енергії за цим договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у пункті 1.3 цього договору, та становить: 295886,67 грн, крім того ПДВ 59177,33 грн, всього з ПДВ - 355064 грн, в тому числі: за КПК 0110150 - 335064 грн; за КПК 0118310 - 20000 грн.

Ціна за 1 кВт/год електричної енергії без урахування тарифів на її розподіл за цим договором становить 3,698583 грн без ПДВ, ПДВ 0,739716 грн, разом з ПДВ 4,4383 грн, та складається з: закупівельної ціни на ринку електричної енергії, витрат постачальника та його дохідності, регульованого тарифу на послуги передачі електричної енергії.?

Ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття-передавання товарної продукції чи актах прийому-передачі проданих товарів) за цим договором (п. 4.2 договору).

У п. 4.3 договору зазначено, що розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць.

У п. 12.1 договору зазначено, що цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє з 01.01.2023 до 31.12.2023, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором.

У п. 12.2 договору зазначено, що істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених діючим законодавством:

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Сторони протягом дії цього договору вносять зміни у договір в частині ціни за одиницю товару у разі коливання ціни товару на ринку. В такому випадку постачальник письмово звертається до споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою (ами) (завіреними копіями довідок) компетентного органу (Торгово-промислової палати України та/або її регіональних представництв або ДП «Держзовнішінформ», або ДП «Укрпромзовнішекспертиза» чи іншого погодженого сторонами органу щодо величини коливання на ринку. В письмовому зверненні постачальник наводить посилання на зміни в нормативно-правових актах щодо формування ціни або умов постачання електричної енергії, на підставі яких вносяться зміни/доповнення в порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії.

Звернення постачальника про збільшення ціни електричної енергії розглядається замовником протягом 7 календарних днів. У зазначений строк замовник або повертає постачальнику один примірник підписаної додаткової угоди про зміну ціни електричної енергії, або надає вмотивовану письмову відмову. Замовник відмовляє постачальнику у підвищенні ціни електричної енергії в будь-якому з таких випадків:

- звернення постачальника про збільшення ціни електричної енергії не відповідає умовам цього договору (наприклад, не містить документального підтвердження наявності коливання ціни товару на ринку України відповідно до умов цього договору та / або не містить належним чином оформленого проекту додаткової угоди);

- звернення постачальника про збільшення ціни електричної енергії направлене замовнику більш як через 7 календарних днів з дня, яким датовано документ, що підтверджує наявність ринкових коливань, та / або більш як через 14 календарних днів з дня, станом на який розраховувалася ціна на електричну енергію;

- звернення постачальника про збільшення ціни товару не відповідає вимогам Особливостей.

Відповідно до п. 12.3 договору у разі необхідності внесення змін та доповнень до цього договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно - правових актів, які змінюють умови цього договору, сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до договору керуватися вимогами цих нормативних документів.

Внесення змін та доповнень до цього договору оформлюється додатковою угодою, підписаною із обох сторін, якщо інше не визначене комерційною пропозицією.

Згідно з п. 12.4 договору під час зміни умов договору про закупівлю може застосовуватися ст. 631 Цивільного кодексу України.

Невід'ємною частиною цього договору є всі додатки та додаткові угоди (п. 12.8 договору).

Матеріали справи містять додатки до вказаного договору: додаток №1 «Заява-приєднання»; додаток №2 «Перелік об'єктів споживача за якими здійснюється постачання електричної енергії»; додаток №3 «Комерційна пропозиція постачальника»; додаток №4 «Обсяги споживання електричної енергії на 2023 рік».

Згідно з додатком №1 до договору - «Заява - приєднання» початком постачання електроенергії є 01.01.2023.

У додатку №2 до договору наведено перелік видів об'єктів, їх адрес, ЕІС - кодів точки комерційного обліку, до яких здійснюється електропостачання, а також найменування оператора системи.

У додатку №3 “Комерційна пропозиція “Індивідуальна» до договору зазначено наступне:

- ціна (тариф) на електричну енергію, що постачається споживачу розраховується постачальником та на день укладення договору становить 3,698583 грн за 1кВт/год (без ПДВ) та включає: ціну закупівлі електричної енергії постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,34564 грн за 1кВт/год (без ПДВ).

У разі зміни регульованих складових ціни, зміна ціни здійснюється на підставі письмового повідомлення, направленого постачальником за 20 днів до її застосування.

Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку.

У разі зміни (коливання) закупівельної ціни на ринку електричної енергії, що відбувається протягом розрахункового періоду, зміна ціни за одиницю електричної енергії, спожитої в даному розрахунковому періоді, допускається за умови надання будь якою із сторін документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Документ, що підтверджує коливання ціни, повинен бути наданий у формі довідки (висновку), виданої уповноваженими органами та організаціями (Торгово-промисловою палатою України та її представництвами, ДП «Держзовнішінформ тощо). Згідно із ч.6 ст.67 Закону України «Про ринок електричної енергії», з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 р. № 3304-04/33869-06 «Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії», сторони використовують інформацію з офіційного вебсайту ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Відмова зміни ціни електричної енергії в порядку передбаченому умовами договору розцінюється як порушення умов діючого договору;

- оплата здійснюється за фактичну відпущену протягом розрахункового періоду електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку і наданих постачальником рахунків за спожиту електричну енергію. Розрахунковим періодом є календарний місяць;

- рахунок за спожиту електричну енергію надається постачальником та отримується споживачем не пізніше сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду. Надані постачальником рахунки підлягають оплаті споживачем протягом 5 робочих днів з дати отримання. Якщо рахунок за електричну енергію не був отриманий споживачем сьомого робочого дня з дати завершення розрахункового періоду, то він вважається таким, що вручений споживачу на сьомий робочий день і споживач з рахунком ознайомлений;

- комерційна пропозиція діє до 31.12.2023.

У додатку №4 до договору - «Обсяги споживання електричної енергії на 2023 рік» сторонами обумовлено, що договірний (замовлений) обсяг споживання електричної енергії на 2023 рік становить 80000 тис. кВт/год.

Надалі, між сторонами укладено ряд додаткових угод до договору, що стосуються зміни ціни за одиницю товару, а саме:

- додаткову угоду №1 від 19.01.2023, якою збільшено ціну за 1 кВт/год без ПДВ до 3,733223 грн без ПДВ та зменшено договірний закупівлі до 79257,7 тис. кВт/год, обумовивши її дію з 01.01.2023.

В обґрунтування підстав укладення додаткової угоди №1 від 19.01.2023 постачальником зроблено посилання на Постанову НКРЕКП від 21.12.2022 №1788, відповідно до якої починаючи з 01.01.2023 тариф на послуги з передачі електричної енергії становить 0,38028 грн за 1 кВт/год без урахування податку на додану вартість;

- додаткову угоду №2 від 14.03.2023, якою збільшено ціну за 1 кВт/год без ПДВ до 3,783193 грн без ПДВ та зменшено договірний обсяг закупівлі до 78210,8 тис. кВт/год, обумовивши її дію з 01.04.2023.

В обґрунтування підстав укладення додаткової угоди №2 від 14.03.2023 постачальником зроблено посилання на Постанову НКРЕКП від 21.12.2022 №1788, відповідно до якої починаючи з 01.04.2023 тариф на послуги з передачі електричної енергії становить 0,43025 грн за 1 кВт/год без урахування податку на додану вартість;

- додаткову угоду №4 від 20.06.2023, якою збільшено ціну за 1 кВт/год без ПДВ до 3,838043 грн грн без ПДВ та зменшено договірний обсяг закупівлі до 77093,1 тис. кВт/год, обумовивши її дію з 01.07.2023.

В обґрунтування підстав укладення додаткової угоди №4 від 20.06.2023 постачальником зроблено посилання на Постанову НКРЕКП від 21.12.2022 №1788, відповідно до якої починаючи з 01.07.2023 тариф на послуги з передачі електричної енергії становить 0,48510 грн за 1 кВт/год без урахування податку на додану вартість;

- додаткову угоду №6 від 16.08.2023, якою збільшено ціну за одиницю товару до 4,160931 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), яка включає ціну закупівлі електричної енергії постачальником на ринку та тариф на послуги постачальника, а також тариф послуг оператора системи передачі який становить 0,48510 за 1 кВт/год. (без ПДВ), та зменшено договірний обсяг закупівлі до 71110,69 тис. кВт/год, обумовивши її дію з 01.08.2023.

Цьому передувало звернення постачальника до споживача з листом №425-084/12 від 07.08.2023, з пропозицією збільшити ціну електричної енергії.

В обґрунтування підстав укладення додаткової угоди №6 від 16.08.2023 постачальником зроблено посилання на коливання ціни такого товару на ринку - інформацію з вебсайту АТ «Оператор ринку» за період грудень 2022 року відносно липня 2023 року, що становить +9,63 %. З огляду на це повідомлено, що з 01.08.2023 для розрахунку за спожиту електроенергію буде застосовуватись ціна за 1 кВт/год у розмірі 4,160931 грн (без ПДВ).

Як зазначає позивач у позові, додатковою угодою №6 збільшено ціну за 1 кВт/год на 0,322888 грн без ПДВ до 4,160931 грн без ПДВ (в тому числі тариф послуг оператора системи передачі - 0,48510 грн), ціну за електричну енергію без врахування тарифу за послуги оператора системи передачі збільшено на 9,63% з 3,352943 грн за 1 кВт/год без ПДВ до 3,675831 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

На виконання умов договору та укладених до нього додаткових угод, між сторонами підписано наступні акти прийому-передачі за спожиту електричну енергію:

- Акт №1 від 31.01.2023 прийняття-передавання товарної продукції за січень 2023 року в обсязі 11356 кВт/год на загальну суму з ПДВ 50873,38 грн по ціні 3,733223 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 50873,38 грн згідно з платіжними інструкціями №58 від 07.02.2023 на суму 48606,57 грн та №59 від 07.02.2022 на суму 2266,81 грн.

- Акт №2 від 28.02.2023 прийняття-передавання товарної продукції за лютий 2023 року в обсязі 12096 кВт/год на загальну суму з ПДВ 54188,48 грн по ціні 3,733223 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 54188,48 грн згідно з платіжними інструкціями №143 від 08.03.2023 на суму 49901,25 грн та №144 від 08.03.2023 на суму 4287,23 грн.

- Акт №3 від 10.04.2023 прийняття-передавання товарної продукції за березень 2023 року в обсязі 10999 кВт/год на загальну суму з ПДВ 49274,06 грн по ціні 3,733223 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 49274,06 грн згідно з платіжними інструкціями №269 від 10.04.2023 на суму 47697,15 грн та №270 від 10.04.2023 на суму 1576,91 грн.

- Акт №4 від 05.05.2023 прийняття-передавання товарної продукції за квітень 2023 року в обсязі 12510 кВт/год на загальну суму з ПДВ 56793,29 грн по ціні 3,783193 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 56793,29 грн згідно з платіжними інструкціями №354 від 08.05.2023 на суму 1316,55 грн та №353 від 08.05.2023 на суму 55476,74 грн.

- Акт №5 від 05.06.2023 прийняття-передавання товарної продукції за травень 2023 року в обсязі 7614 кВт/год на загальну суму з ПДВ 34566,28 грн по ціні 3,783193 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 34566,28 грн згідно з платіжними інструкціями №437 від 07.06.2023 на суму 33703,71 грн та №438 від 07.06.2023 на суму 862,57 грн.

- Акт №6 від 06.07.2023 прийняття-передавання товарної продукції за червень 2023 року в обсязі 3992 кВт/год на загальну суму з ПДВ 18123,01 грн по ціні 3,783193 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 18123,01 грн згідно з платіжними інструкціями №537 від 06.07.2023 на суму 662,82 грн та №538 від 06.07.2023 на суму 17460,19 грн.

- Акт №7 від 08.08.2023 прийняття-передавання товарної продукції за липень 2023 року в обсязі 4198 кВт/год на загальну суму з ПДВ 19334,52 грн по ціні 3,838043 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 19334,52 грн згідно з платіжними інструкціями №619 від 08.08.2023 на суму 18850,93 грн та №620 від 08.08.2023 на суму 483,59 грн.

- Акт №8 від 07.09.2023 прийняття-передавання товарної продукції за серпень 2023 року в обсязі 5391 кВт/год на загальну суму з ПДВ 26917,90 грн по ціні 4,160931 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 26917,90 грн згідно з платіжними інструкціями №705 від 08.09.2023 на суму 589,19 грн та №704 від 08.09.2023 на суму 26328,71 грн.

- Акт №9 від 05.10.2023 прийняття-передавання товарної продукції за вересень 2023 року в обсязі 5010 кВт/год на загальну суму з ПДВ 25015,51 грн по ціні 4,160931 грн за 1 кВт/год без ПДВ.

Теребовлянською міською радою на рахунок ТОВ "Тернопільелектропостач" перераховано 25015,51 грн згідно з платіжними інструкціями №789 від 06.10.2023 на суму 24421,33 грн та №790 від 06.10.2023 на суму 594,18 грн.

З урахуванням наведених додаткових угод ціна за 1 кВт/год електричної енергії зросла, а обсяг поставленої електричної енергії зменшився.

Позивач стверджує, що відповідач передав позивачу меншу кількість товару, а позивачем внаслідок укладення оспорюваної у даній справі додаткової угоди №6 від 16.08.2023 надміру сплачено 4030,03 грн.

На думку позивача, оспорювану додаткову угоду укладено всупереч Закону України "Про публічні закупівлі", а тому така підлягає визнанню недійсною в судовому порядку, а надмірно сплачені кошти стягненню з відповідача на користь позивача.

Наведені вище обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухвалені рішення, висновки суду.

Статтями 15,16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) визнання правочину недійсним є способом захисту цивільних прав та інтересів. Частина 2 ст. 20 ГК України серед способів захисту визначає визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Договір про постачання (закупівлю) електричної енергії №34 від 30.03.2021 укладений між сторонами у справі за результатами проведення процедури закупівлі (спрощено/допорогової) на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", і на момент підписання договору сторонами були погоджені всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог частини 3 статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно з п. 4.1. договору ціна складає 295886,67 без ПДВ.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

У ч.1 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 ГК України ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за п.2 ч.5 наведеної норми, в якому зазначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Із системного тлумачення наведених норм ЦК України, ГК України та Закону України «Про публічні закупівлі» вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

У постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 Великою Палатою Верховного Суду наведено правові висновки, відповідно до яких:

- ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається;

- зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку ст. 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах;

- у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Як вже зазначалось, провадження у справі №921/416/25 зупинялось до завершення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.

Судом у даній справі враховуються висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 про відсутність підстав для відступу від вищенаведених висновків про застосування норм права, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.

Також, Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19 зазначав, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору. У вищезазначеній постанові також вказано, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма щодо збільшення ціни застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі", нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.

Відповідно до п.п. 2 п. 12.2 договору істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених діючим законодавством - погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Сторони протягом дії цього договору вносять зміни у договір в частині ціни за одиницю товару у разі коливання ціни товару на ринку. В такому випадку постачальник письмово звертається до споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою (ами) (завіреними копіями довідок) компетентного органу (Торгово-промислової палати України та/або її регіональних представництв або ДП «Держзовнішінформ», або ДП «Укрпромзовнішекспертиза» чи іншого погодженого сторонами органу щодо величини коливання на ринку. В письмовому зверненні постачальник наводить посилання на зміни в нормативно-правових актах щодо формування ціни або умов постачання електричної енергії, на підставі яких вносяться зміни/доповнення в порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії.

Звернення постачальника про збільшення ціни електричної енергії розглядається замовником протягом 7 календарних днів. У зазначений строк замовник або повертає постачальнику один примірник підписаної додаткової угоди про зміну ціни електричної енергії, або надає вмотивовану письмову відмову. Замовник відмовляє постачальнику у підвищенні ціни електричної енергії в будь-якому з таких випадків:

- звернення постачальника про збільшення ціни електричної енергії не відповідає умовам цього договору (наприклад, не містить документального підтвердження наявності коливання ціни товару на ринку України відповідно до умов цього договору та / або не містить належним чином оформленого проекту додаткової угоди);

- звернення постачальника про збільшення ціни електричної енергії направлене замовнику більш як через 7 календарних днів з дня, яким датовано документ, що підтверджує наявність ринкових коливань, та / або більш як через 14 календарних днів з дня, станом на який розраховувалася ціна на електричну енергію;

- звернення постачальника про збільшення ціни товару не відповідає вимогам Особливостей.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 врахувала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Верховного Суду від 13.10.2020 у справі №912/1580/18, від 02.12.2020 у справі №913/368/19, від 11.05.2023 у справі №910/17520/21).

Тобто, сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

Водночас на підтвердження факту коливання ціни на товар у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Законом "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (постанова Верховного Суду від 06.02.2025 у справі №916/747/24).

Спеціальним законодавством у сфері публічних закупівель не визначено певний орган чи особу, яку законодавець наділив би повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку.

Під час визначення щодо доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку варто виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб'єктів надання такої інформації (наприклад, до цих суб'єктів можна віднести, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; ТПП України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у гл.5 розд.І ГПК.

Таким чином, з-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім, суди у порядку ст.86 ГПК України мають їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (постанова Верховного Суду від 05.09.2023 у справі №926/3244/22).

Необхідність укладення оспорюваної у справі №921/416/25 додаткової угоди ТОВ "Тернопільелектропостач" обґрунтовувало коливанням ціни електричної енергії на ринку, на підтвердження чого (коливання) надало інформацію з офіційного сайту АТ «Оператор ринку».

На підставі вищевказаної інформації з вебсайту АТ «Оператор ринку» щодо показників середньозважених цін на електричну енергію в торговій зоні ОЕС України на ринку «на добу наперед» (РНД) за грудень 2022 року (3,34746 грн за 1 кВт/год) та липень 2023 року (3,66987 грн за 1 кВт/год) сторонами було укладено спірну додаткову угоду №6 до договору, якою змінено істотну умову договору в частині збільшення ціни за одиницю товару до 4,160931 грн без ПДВ. Дані АТ «Оператор ринку» вказують, що відсоткове коливання середньозваженої ціни електричної енергії між зазначеними вище періодами (грудень 2022 року та липень 2023 року) складає +9,63 %.

Проаналізувавши вказану інформацію з сайту АТ «Оператор ринку», судом з'ясовано, що вона не містить даних про коливання ціни на ринку з моменту укладення договору (20.12.2022), а відображає середньозважену ціну за грудень 2022 року. Необхідність внесення зазначеної зміни до ціни договору не можна вважати обґрунтованою та такою, що підтверджена документально.

Таким чином, додаткову угоду №6 від 16.08.2023 укладено з порушенням норм п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», пп. 2.2 п. 12.2 договору, в частині відсутності підтвердження коливання ціни товару на ринку з моменту укладення договору, що є підставою для визнання такої додаткової угоди недійсною в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що додаткова угода № 6 укладена всупереч п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що зумовлює підстави для визнання такої додаткової угоди недійсною на підставі ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Згідно зі ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 670 Цивільного кодексу України у випадку, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Таким чином, обов'язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений покупцеві, врегульований нормами Глави 54 ЦК України "Купівля-продаж".

Вказаний висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Однак, Велика Палата Верховного Суду у пункті 82 постанови від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 зазначила, що грошові кошти (різниця між ціною за одиницю товару передбачена договором і додатковою угодою) є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний їх повернути, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.

Так, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (п. п. 71, 72, 82 постанови).

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати.

Судом встановлено, що при проведенні закупівлі електричної енергії внаслідок оплати вартості електричної енергії за ціною, що була збільшена з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі" за серпень - вересень 2023 року, позивачем зайво сплачено відповідачу кошти на суму 4030,03 грн.

Враховуючи, що оспорювана додаткова угода є недійсною та не породжує правових наслідків, правовідносини між сторонами у справі щодо ціни за одиницю товару мали регулюватись договором, то внаслідок виконання позивачем своїх зобов'язань фінансового характеру за оспорюванню додаткового угодою відповідачем безпідставно отримано грошові кошти у розмірі 4030,03 грн, а тому відповідно до вимог ст. ст. 216, 1212 Цивільного кодексу України з відповідача на користь позивача піддягає стягненню 4030,03 грн безпідставно одержаних коштів, а позов в цій частині вимог також підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

З урахуванням змісту ст. ст. 2, 13, 14 ГПК України, обґрунтування підстав позову саме відсутністю документального підтвердження коливання ціни товару на ринку з моменту укладення договору про закупівлю, суд при ухваленні рішення не надає оцінку правильності (обгрунтованості) доводам позивача щодо зазначеного ним у позові розміру відсоткового збільшення ціни за електроенергію при укладенні додаткової угоди №6 від 16.08.2023.

Приймаючи до уваги встановлені судом факти та обставини, що були наведені вище, суд дійшов висновку, що викладені відповідачем у відзиві заперечення не спростовують зазначених позивачем в позові доводів, за встановлених вище судом фактів та обставин.

За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Тому, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат.

В порядку ст. ст. 123, 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12,13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

1. Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 16.08.2023 до договору №34 від 20.12.2022 про постачання (закупівлю) електричної енергії, укладену між Теребовлянською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Тернопільелектропостач».

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Тернопільелектропостач» (46016, м. Тернопіль, просп. Злуки, 2в, ідентифікаційний код 42145798) на користь Теребовлянської міської ради (48100, Тернопільська обл., м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104 а, ідентифікаційний код 04058456) грошові кошти в сумі 4030 (чотири тисячі тридцять) грн 03 коп.

Видати наказ.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Тернопільелектропостач» (46016, м. Тернопіль, просп. Злуки, 2в, ідентифікаційний код 42145798) на користь Теребовлянської міської ради (48100, Тернопільська обл., м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104 а, ідентифікаційний код 04058456) 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн 80 коп. - судового збору в повернення сплачених судових витрат.

Видати наказ.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки встановлені ст. ст. 256,257 ГПК України.

Повне рішення складено 16 квітня 2026 року.

Суддя І.П. Шумський