Постанова від 14.04.2026 по справі 175/3668/26

Справа № 175/3668/26

№ 3/183/1033/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігольнікова М.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Департаменту формувань доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Сила Єдності», адреса державної реєстрації партії: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2026 року протоколом автоматизованого розподілу судової справи справу відносно ОСОБА_1 передано судді в провадження.

З протоколу, складеного13.11.2025 року ( №50-33/1263) суд встановив, відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту поданого політичною партією «Сила єдності», ідентифікаційний код 43947242 за ІІ квартал 2025 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі Реєстр) (звіт Партії додається).

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно- телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації.

Відповідно до п. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає зокрема розділи:

2) «Внески та інші надходження за звітний період», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);

4) «Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Відповідно до відомостей Звіту та відкритих джерел інформації (інтернет-ресурсу «2ір.uа») у Партії є вебсайт за посиланням: https://sylaednosti.org.ua/, на якому висвітлено діяльність Партії (дата останньої публікації 28.05.2023). Домен sylaednosti.org.ua створено 15.06.2021, змінено 13.06.2025, термін дії до 15.06.2026 (підтверджуючі відомості додаються).

Водночас у розділі ІІ «Внески та інші надходження» та/або розділі IV «Зобов'язання фінансового характеру» Звіту Партії відсутні відомості щодо отриманих внесків та/або фінансових зобов'язань щодо оновлення домену.

На запит Національного агентства Партія підтвердила факт невідображення відомостей щодо отримання послуги з реєстрації/оновлення доменного імені sylaednosti.org.ua на 1 рік у суму 444,00 грн від ФОП ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на підставі Акта наданих послуг від 13.06.2025 № СА-477605 (копія листа партії з додатками додається).

Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені в розділі ІІ «Внески та інші надходження» та/або розділі IV «Зобов'язання фінансового характеру» Звіту Партії відомостей щодо оновлення домену на суму 444,00 грн, що є порушенням п. 2, 4 ч. 11 ст. 17 Закону за що передбачена адміністративна відповідальність.

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІI квартал 2025 року від 30.09.2025 № 2670 затвердженому наказом Національного агентства від 30.09.2025 № 296/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону (копія Висновку про результати перевірки Звіту Партії додасться).

У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої Реєстром відповідно до Закону.

Цивільна правоздатність юридичної особи згідно з ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про її припинення (далі Єдиний державний реєстр).

Положеннями ст. 23 Закону встановлено, що політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи скасування реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Частиною 2 ст. 24 Закону визначено, рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.

Але, ч. 3 ст. 24 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, в рішенні про припинення політичної партії, її структурних утворень визначається як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії, й структурних утворень керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено рішенням суду.

Положенням ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 21 Закону, ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі № 320/43233/23, ОСОБА_1 визначено як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.

Повноваження ОСОБА_1 як голови комісії з припинення Партії підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (копії протоколу та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань додаються).

У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи вищевикладені норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є голова комісії з припинення Партії Гайворонський Анатолій Іванович, яким підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Звіт Партії за II квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 08.08.2025 17:04 (унікальний ідентифікатор Звіту e5c48d74-1ba2-4182-b099- 5ab453c3cc75) та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 (інформація щодо підписання Звіту додасться).

Таким чином, ОСОБА_1 порушено порядок подання Звіту, чим вчинено адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що голови комісії з припинення Партії підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Отже, ОСОБА_1 голова комісії з припинення Партії, підлягає притягненню до відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Місце вчинення адміністративного правопорушення

Оскільки адміністративне правопорушення вчинено ОСОБА_1 як головою комісії з припинення політичної партії, то місцем вчинення правопорушення є місце державної реєстрації партії вул. Степова, буд. 1, с. Спаське, Дніпропетровська область, 51263.

Час вчинення адміністративного правопорушення

Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати 08.08.2025 (дата підписання Звіту, шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису, що є фактом підтвердження відомостей, відображених у Звіті Партії за 11 квартал 2025 року).

Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, є дата складення Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 30.09.2025 № 2670 затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 30.09.2025 № 296/25, тобто 30.09.2025.

Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Отже, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, може бути накладено до 30.03.2026, але не пізніше 08.08.2027 року

В судове засідання за викликом особа, яка притягується до адміністративної відповідальності не з'явилася, належним чином була повідомлена про дату та час судового розгляду, про що в справі наявне підтвердження про доставку поштового листа з відміткою «отримано».

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, достовірно знала, що стосовно неї складено протокол про адміністративне правопорушення, який направлений до суду. Клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду від останнього не надходило. Тому, на підставі ст. 268 КУпАП суддя вирішив розглядати справу без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Окрім того, оголошення про розгляд справ містяться на офіційному веб-сайті судової влади, що дає особі можливість дізнатися про стан судового провадження.

Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1263 від 13.11.2025 та додані до нього матеріали.

Також судом встановлено, що датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, слід вважати 08.08.2025 (дата підписання Звіту, шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису, що є фактом підтвердження відомостей, відображених у Звіті Партії за 11 квартал 2025 року) а датою виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, є дата складення Висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року від 30.09.2025 № 2670 затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 30.09.2025 № 296/25, тобто 30.09.2025 року.

Справа про адміністративне правопорушення надійшла спершу до Центрального районного суду міста Дніправ та постановою даного суду від 24.12.2025 року була повернута для визначення територіальної юрисдикції. З матеріалів даної справи встановлено, що постановою Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 року справу знову повернуто для направлення її до належного суду.

19.03.2026 року дана справа надійшла до Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області. Судом вжито заходів для належного сповіщення ОСОБА_1 щодо призначеного судового засідання та 07.04.2026 року до суду надійшло підтвердження про вручення судової повістки останньому щодо виклику в судове засідання, призначене на 14.04.2026 року.

Відповідно до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З наведеного вбачається, що на день розгляду даної справи про адміністративне правопорушення встановлений ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення сплив, зокрема з дня виявлення адміністративного правопорушення минуло понад 6 місяців.

Згідно ч. 7 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Таким чином, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст. 212-21 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного та керуючись статтями 38, 247 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої її винесено до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя М.О. Ігольнікова