Справа № 201/4620/26
Провадження № 1-кс/201/1271/2026
07 квітня 2026 року м. Дніпро
Соборний районний суд міста Дніпра у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 (ВКЗ), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 2 відділення 2 відділу СУ ГУ СБУ в Донецькій і Луганській областях ОСОБА_4 , погодженого прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000091, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.02.2025 року, -
Короткий виклад клопотання.
Слідчий за погодженням із прокурором звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому зазначив про встановлені обставини кримінального провадження, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, набуття ОСОБА_5 статусу підозрюваного у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, який до слідчого за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, його оголошено у розшук, про наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Позиції учасників.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.
Встановлені слідчим суддею обставини.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у березні-квітні 2014 року у м. Луганськ та інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія Російської Федерації (далі - РФ) шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств РФ, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.
У подальшому в окремих містах та районах Луганської області всупереч законодавству України 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Луганської Народної Республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Луганська Народна Республіка» (далі - «лнр»).
Внаслідок вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів на території Луганської області так званої «лнр», які Законом України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
Надалі представниками самопроголошеної «лнр», які контролюються окупаційною адміністрацією РФ, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (так звані «органи державної влади «лнр») та силові органи, а також здійснено захоплення державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на окремій тимчасово окупованій території Луганської області.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
24.02.2022 внаслідок повномасштабного військового вторгнення РФ на територію України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, який в подальшому продовжений Указами Президента України, затвердженими відповідними Законами України, та відповідно діє до теперішнього часу.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що РФ вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, вся територія Ровеньківського району Луганської області, у т.ч. селище Софіївський Хрустальненської міської громади Ровеньківського району Луганської області, з 07.04.2014 є тимчасово окупованою РФ територією України.
З 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на так званих «закордонних дільницях» на території РФ було проведено незаконний референдум з питання «входження Луганської Народної Республіки до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації».
30.09.2022 підписано так званий «Договір між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Луганською Народною Республікою та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта» (мовою оригіналу: «Договор между Российской Федерацией и Луганской Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республикой и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта»), який у подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора РФ, внаслідок чого з листопада 2022 року розпочалася перереєстрація та створення нових незаконних органів державної влади так званої «лнр», як суб'єкта РФ.
Так, на окупованій території Ровеньківського району Луганської області представниками так званої «лнр», підконтрольними державі-агресору РФ, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема, законом так званої «лнр» № 428-ІІІ від 14.03.2023 «Про створення на території Луганської Народної Республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів» створено т.зв. «Муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: «Муниципальное образование городской округ город Красный Луч Луганской Народной Республики»), що здійснює свою діяльність за адресою: Луганська область, м. Хрустальний (раніше - м. Красний Луч), вул. Леніна, буд. 13.
Таким чином, в розумінні п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території м. Хрустальний (раніше - м. Красний Луч) Ровеньківського району Луганської області державою-агресором РФ створено окупаційну адміністрацію РФ, тобто сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
У подальшому, 15.06.2023 центральною виборчою комісією РФ винесено так звану постанову № 119/947-8 «про призначення виборів депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки», тобто на тимчасово окупованій території Луганської області.
Відповідно до вказаної «постанови» на тимчасово окупованій території Луганської області на 10.09.2023 призначено проведення так званих виборів «депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки».
Відповідно до ст. 2 так званого закону «луганської народної республіки» «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання в луганській народній республіці» від 29.05.2023 № 441-ІІІ, до складу єдиного виборчого округу виборів депутатів представницького органу муніципального утворення входить територія муніципального утворення.
Приблизно на початку серпня 2023 року, але не пізніше 10.08.2023 (більш точний час в ході досудового розслідування з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим), у громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, направлений на обрання т.зв. депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема до так званої «ради міського округу муніципального утворення міський округ міста Красний Луч першого скликання».
В подальшому, 10.08.2023 рішенням так званої «територіальної виборчої комісії міста Красний Луч» № 17/78 ОСОБА_5 зареєстровано кандидатом у депутати «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч першого скликання», який висунутий від «всеросійської політичної партії «Єдина Росія» (мовою оригіналу: «Всероссийской политической партии Единая Россия») за єдиним виборчим округом.
У період з 01 по 10 вересня 2023 року, у відповідності до законодавства РФ та так званої «лнр», на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні так звані «вибори депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «выборы депутатов народного совета луганской народной республики первого созыва и выборы депутатов представительных органов муниципальных образований луганской народной республики первого созыва»).
За результатами вказаних незаконних виборів представниками так званої «виборчої комісії лнр», т.зв. вибори депутатів до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красный Луч луганской народной республики»), який відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є незаконним, тобто створеним (обраним) у порядку, не передбаченому законом, визнані такими, що відбулися.
За результатами проведених незаконних виборів, згідно так званого «рішення територіальної виборчої комісії міста Красний Луч» (мовою оригіналу: «решения территориальной избирательной комиссии города Красный Луч») № 28/127 від 18.09.2023 «О регистрации избранного депутата Совета городского округа города Красный Луч первого созыва ОСОБА_5 » (мовою оригіналу), ОСОБА_5 зареєстровано як обраного депутата до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме - до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красный Луч Луганской Народной Республики первого созыва»).
19.09.2023 відбулося перше пленарне засідання так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва»), на якому прийняте рішення про визнання правочинним її складу, внаслідок чого розпочав свою діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території, який відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є окупаційною адміністрацією держави-агресора РФ.
До вищезазначеного незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території м. Хрустальний (раніше - м. Красний Луч) Ровеньківського району Луганської області, від «всеросійської політичної партії «Єдина Росія» (мовою оригіналу: «Всероссийской политической партии Единая Россия»), серед інших за власною згодою був добровільно обраний депутатом громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, 19 вересня 2023 року, ОСОБА_5 за власною згодою був добровільно обраний з числа депутатів так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва») на посаду т.зв. «заступника голови ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Красний Луч луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «заместителя председателя совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики»), на якій здійснює свою противоправну діяльність на тимчасово окупованій території м. Хрустальний (раніше - м. Красний Луч) Ровеньківського району Луганської області.
Громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюється в добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Щодо обґрунтованої підозри.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколами оглядів від 07.03.2025, 19.03.2025, 22.07.2025, 10.02.2026 Інтернет-ресурсів, відповідно до яких виявлено та зафіксовано в мережі Інтернет відомості про добровільне обрання громадянина України ОСОБА_5 депутатом так званого «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва» (мовою оригіналу), а в подальшому обраний (мовою оригіналу: «заместителем председателя совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики») та перебування останнього на тимчасово окупованій території Ровеньківського району Луганської області;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 які підтвердили добровільне обрання громадянина України ОСОБА_5 депутатом так званого «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва» (мовою оригіналу), а в подальшому обраний (мовою оригіналу: «заместителем председателя совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики») та перебування останнього на тимчасово окупованій території Ровеньківського району Луганської області;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які впізнали на пред'явлених фотознімках ОСОБА_5 серед інших осіб;
- протоколами оглядів публікацій в мережі Інтернет за участю свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , під час яких зафіксовано факт обрання громадянина України ОСОБА_5 депутатом так званого «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва» (мовою оригіналу), а в подальшому обраний (мовою оригіналу: «заместителем председателя совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики»).
Щодо належного повідомлення про підозру та набуття статусу підозрюваного.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої РФ території України.
У зв'язку з тимчасовою окупацією частини Луганської області з 27.11.2014 відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта», АТ «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою, тобто пересилання кореспонденції до/з міст обласного значення (у тому числі всіх населених пунктів, що адміністративно підпорядковані міським радам цих міст) в т.ч. м. Хрустальний (до перейменування - м. Красний Луч), не здійснюється. Вищезазначені відомості розміщено на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України «Урядовий портал». Вказаний факт є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
Таким чином є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України, повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення йому такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про його виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням Ровеньківського району Луганської області, у т.ч. селище Софіївський Хрустальненської міської громади вказаного району, та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 41 (8233) від 19.02.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 19.02.2026 опубліковано повістку про виклик особи громадянина України ОСОБА_5 , на 23.02.2026, 24.02.2026, 25.02.2026 до органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22025130000000091 від 10.02.2025, вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив, жодних заяв чи клопотань до органу досудового розслідування чи прокуратури не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Так, 26.02.2026 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та у зв'язку з неявкою останнього за викликом до слідчого слідчого управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, в газеті «Урядовий кур'єр» № 46 (8238) від 26.02.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та 26.02.2026 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістка про виклик підозрюваного ОСОБА_5 на 02.03.2026, 03.03.2026, 04.03.2026 за зазначеною в повістці адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному № 22025130000000091 від 10.02.2025 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного та виконанні слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив, жодних заяв чи клопотань, зокрема про залучення йому захисника, до органу досудового розслідування чи прокуратури не надходило.
Таким чином 26.02.2026 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме - в добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Щодо ризиків.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме -ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої;
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;
- неприбуття на виклик до слідчого та прокурора шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваного та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибути, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;
- перебування підозрюваного ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території (Ровеньківського району Луганської області) з початку військової агресії РФ та оголошення воєнного стану (тобто, з 24.02.2022) по теперішній час, відсутність інформації про його в'їзд на підконтрольну органам державної влади України територію;
- спосіб вчинення злочину (здійснює колабораційну діяльність умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме - ризик того, що підозрюваний ОСОБА_5 знищить, сховає або спотворить будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, свідчить наявність у нього доступу до відповідних документів (накази, розпорядження, посадова чи службова інструкція, інша документація, у тому числі, кадрова що стосується обрання громадянина України ОСОБА_5 депутатом так званого «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва» (мовою оригіналу), а в подальшому обраний (мовою оригіналу: «заместителем председателя совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики»).
Безперешкодний доступ підозрюваного ОСОБА_5 до адміністративних будівель, де зберігаються вказані документи та об'єкти, з одночасною відсутністю доступу до них представників органу досудового розслідування, свідчить про наявність у підозрюваного можливості знищити чи сховати вказані докази.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме -продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить те, що підозрюваний ОСОБА_5 продовжує добровільно виконувати повноваження т.зв. депутата т.зв. «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики первого созыва» (мовою оригіналу), та т.зв. «заместителя председателя совета городского округа муниципальное образование городской округ город Красний Луч луганской народной республики» (мовою оригіналу) у окупаційній адміністрації держави-агресора - РФ, і далі має можливість здійснювати діяльність у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, шляхом вчинення інших протиправних дій.
Про це свідчить також поведінка підозрюваного ОСОБА_5 , який своїми діями публічно демонструє свою співпрацю з окупаційною адміністрацією «лнр», яка підконтрольна державі-агресору РФ, котра починаючи з 2014 року здійснила окупацію окремих територій Луганської області, а з 24.02.2022 розпочала повномасштабне військове вторгнення на територію України з метою проведення на території суверенної держави України, так званої «спеціальної воєнної операції», чим виказує свою підтримку військової агресії рф проти України, спрямованої на захоплення території України.
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрюваний ОСОБА_5 зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
Щодо розшуку.
У зв'язку із переховуванням від органу досудового розслідування, постановою слідчого від 05.03.2026 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Щодо перебування підозрюваного на окупованій території.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування слідчим встановлені та забрані достатні докази вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває саме на тимчасово окупованій території Луганської області.
Той факт, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищевказаними матеріалами кримінального провадження.
Висновки.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, його оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Щодо застави.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Інші питання.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000091, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 10.02.2025 року, обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою після затримання особи і не пізніш, як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення, але може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1