Справа № 132/4177/25
2-о/132/53/26
Ухвала
Іменем України
03 квітня 2026 року місто КАЛИНІВКА
Калинівський районний суд Вінницької області у складі: головуючого судді СЄЛІНА Є.В., при секретарі судового засідання РИБАК І.Ю., за участі: заявника ОСОБА_1 та її представника - адвоката ПІПКА А.М., представника заінтересованої особи - БАЛТАКА Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Калинівка Хмільницького району Вінницької області, заяву представника заявника ОСОБА_2 - адвоката Піпка Андрія Миколайовича про залучення до участі у справі заінтересованої особи, подану в рамках цивільної справи № 132/4177/25 за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
На розгляді Калинівського районного суду Вінницької області перебуває цивільна справа № 132/4177/25 за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
У частині першій статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Заявниками в окремому провадженні є особи, які звертаються до суду з метою встановлення або підтвердження юридичних фактів, необхідних для реалізації їхніх прав та законних інтересів, а також для підтвердження наявності чи відсутності беззаперечних прав.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб перебувають у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і обумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення та виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також сприяє повному і всебічному дослідженню всіх обставин справи.
Вирішуючи питання про те, яка саме заінтересована особа повинна бути залучена до участі у справі окремого провадження, крім зазначеного, слід також враховувати і взаємовідносини із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх інтереси та (або) обов'язки.
Частиною першою статті 294 ЦПК України передбачено, що саме на суд під час розгляду справ окремого провадження покладено обов'язок сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Для забезпечення правильного розгляду справ про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, після її порушення суддя зобов'язаний з'ясувати, які фізичні чи юридичні особи можуть бути заінтересовані у вирішенні цієї справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Незазначення заявником заінтересованої особи у справах окремого провадження не може бути правовою підставою для залишення заяви без розгляду. Заінтересовані особи в окремому провадженні повинні бути залучені до участі у справі також з ініціативи суду або можуть вступити у справу з власної ініціативи.
Неповне з'ясування суб'єктного складу та розгляд справи без залучення усіх осіб, права яких можуть бути порушені або змінені, унеможливлює правильну правову кваліфікацію заявлених вимог і може призвести до ухвалення рішення, яке не відповідатиме принципу правової визначеності та не гарантуватиме ефективного захисту прав.
З огляду на наведене, до участі у розгляді справи необхідно залучити в якості заінтересованої особи: ОСОБА_3 , оскільки рішення у справі може вплинути на її права та інтереси.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258-261, 268, 272, 294, 353 ЦПК України, суддя, -
Заяву представника заявника ОСОБА_2 - адвоката Піпка Андрія Миколайовича про залучення до участі у справі заінтересованої особи, подану в рамках цивільної справи № 132/4177/25 за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості заінтересованої особи ОСОБА_3 , якій невідкладно направити копію заяви ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу із доданими до неї матеріали, та надати можливість до початку наступного судового засідання подати суду будь-які заяви з процесуальних питань (заперечення, аргументи, пояснення).
По справі оголосити перерву до 16 квітня 2026 року до 13год.00хв.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя