Справа № 357/3322/26
Провадження № 2-а/357/241/26
15 квітня 2026 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий суддя - Цукуров В.П.,
секретар судового засідання - Чайка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №1 в місті Біла Церква Київської області за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, -
1. Описова частина.
Короткий зміст позовних вимог. Рух справи.
У березні 2026 року Позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до суду з даним позовом до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на наступні обставини.
Відповідач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачем Відповідачу рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення направлено повістку № 4013507 щодо необхідності явки 29.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних (трек-номер поштового відправлення №0610262188275).
Однак, 29.06.2025 року Відповідач за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився та не повідомив про причини неявки, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
З метою притягнення Відповідача до адміністративної відповідальності Позивач надіслав звернення № Е 2796606 від 09.07.2025 року до Білоцерківського районного управління поліції ГУНП України в Київській області про необхідність доставлення Відповідача, який вчинив адміністративне правопорушення за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Листом від 13.01.2026 року №6014-2026 Білоцерківським РУП ГУНП України в Київській області було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_4 про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення Відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до наданих відомостей територіальним сервісним центром МВС № 3242, у Відповідача наявне право на керування транспортними засобами від 12.06.2019 року серії АІВ 171102.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення було надіслано вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом № К/106 від 14.01.2026 року, якою Відповідача викликано до ІНФОРМАЦІЯ_3 для виконання обов'язків, передбачених ч.ч.1, 3 ст.22 вказаного Закону, та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги на підставі ст.283-2 КАС України буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Вказану вимогу було направлено на адресу місця проживання Відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів: АДРЕСА_1 (трек-номер поштового відправлення № 091070016554).
Як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № 091070016554 та відомостей з офіційного веб-сайту ПАТ «Укрпошта» в мережі Інтернет отриманих за допомогою функції відстеження поштового відправлення за його трек-номером, вказане поштове відправлення не було вручене одержувачу та повернулося до відправника з відміткою «за закінченням терміну зберігання», проставленою 02.02.2026 року.
За таких обставин, направлена на ім'я Відповідача за зареєстрованим місцем проживання вимога № К/106 від 14.01.2026 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, вважається врученою 02.02.2026 року.
Однак, Відповідач добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення йому вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків).
З огляду на викладене, Позивач просив суд:
застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації на строк до виконання або відкликання вимоги;
стягнути з ОСОБА_1 на користь ІНФОРМАЦІЯ_5 витрати по оплаті судового збору в сумі 3328,00 грн.
13.03.2026 року ухвалою суду про відкриття провадження в адміністративній справі було постановлено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.28).
13.04.2026 року Відповідач ознайомився з матеріалами даної справи (а.с. 30).
14.04.2025 року до канцелярії суду Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Зазначив, що він дійсно перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата уточнення даних 07.07.2025 року. Позивачем, на підтвердження факту направлення на адресу Відповідача повістки про його виклик, надано до суду опис вкладення до рекомендованого поштового повідомлення №0610262188275, найменування документу «Повістка» №4013507 від 19.06.2025 року. З трекінгу відстеження поштового відправлення на сайті Укрпошти вбачається, що дані про відправлення за номером 0610262188275 на даний час відсутні, тому що не зареєстровані в системі. Будь-яких інших доказів на підтвердження направлення на адресу Відповідача та/або отримання останнім повістки про його виклик до Позивача матеріали справи не містять. Натомість, у січні 2026 року він виявив наявність у мобільному застосунку «Резерв» відомості про порушення ним військового обліку (не прибуття за повісткою до ТЦК та СП) та статусу «у розшуку». 16.01.2026 року Відповідач через застосунок «Резерв» подав заяву про визнання порушення та погодився на притягнення його до відповідальності. Постановою №№305005 від 19.01.2026 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративний штраф у розмірі 17000,00 грн. 29.01.2026 року Відповідач сплатив штраф, на протязі 10 днів з дня набрання постановою законної сили, через застосунок «Резерв» у розмірі 8500,00 грн. (50% від розміру штрафу), що підтверджується квитанцією від 29.01.2026 року № 0586029473996288. Позивач у відповідь на адвокатський запит від 18.02.2026 року повідомив, що станом на 04.03.2026 року Відповідач не є порушником правил військового обліку та не знаходиться у розшуку.
Тобто на момент розгляду справи обов'язки під час мобілізації, передбачені ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Відповідачем виконані в повному обсязі.
2. Мотивувальна частина.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Відповідач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата уточнення даних 07.07.2025 року. Тип відстрочки: бронювання. Відстрочка до 24.11.2026 року (а.с. 8, 39).
Позивачем надано до суду копію повістки №4013507 на ім'я Відповідача, а також у якості доказу її направлення на адресу останнього опис вкладення до рекомендованого поштового відправлення, найменування документу «Повістка» №4013507 від 19.06.2025 року (а.с. 9).
З трекінгу відстеження поштового відправлення на сайті Укрпошти вбачається, що дані про відправлення за номером 0610262188275 на даний час відсутні, тому що не зареєстровані в системі (а.с. 49).
Будь-яких інших доказів на підтвердження направлення на адресу Відповідача та/або отримання останнім повістки про його виклик до Позивача матеріали справи не містять.
З метою притягнення Відповідача до адміністративної відповідальності Позивач надіслав звернення № Е 2796606 від 09.07.2025 року до Білоцерківського районного управління поліції ГУНП України в Київській області про необхідність доставлення Відповідача, який вчинив адміністративне правопорушення за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 10).
Листом від 13.01.2026 року №6014-2026 Білоцерківським РУП ГУНП України в Київській області було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_4 про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення Відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.11).
Відповідно до наданих відомостей територіального сервісного центру МВС № 3242, у Відповідача наявне право на керування транспортними засобами від 12.06.2019 року серії АІВ 171102 (а.с. 17).
Позивач у відповідь на адвокатський запит від 18.02.2026 року повідомив, що станом на 04.03.2026 року Відповідач не є порушником правил військового обліку та не знаходиться у розшуку (а.с. 45).
Нормами матеріального та процесуального права України, якими керується суд.
У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ст.ст. 268, 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, а особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржувати постанову у справі.
Системний аналіз приписів КУпАП, які регламентують порядок притягнення особи до адміністративної відповідальності, дозволяє зробити висновок про те, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, виходячи з його правової природи та завдання, уповноважена особа має всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, зокрема наявність вини особи у вчиненні такого правопорушення. Відповідач, як представник державного органу, наділеного повноваженнями щодо виявлення та притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності, у своїй діяльності має керуватися виключно законом та діяти відповідно до нього.
Відповідно до ст.ст.72-74 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, а належними та допустимими є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування та одержані в порядку встановленому законом.
При цьому, ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 210 КпАП України адміністративна відповідальність настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Згідно з ч. 3 ст. 210 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вказана норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст.ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, а також проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Відповідно до п.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Правила військового обліку визначені у Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року (далі - Правила) на виконання вимог ч. 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Підпунктом 2 пункту 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Порядку № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Постанови), а саме у п. 34. визначено, що Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Відповідно до п. 41 вказаної Постанови, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Згідно з п. 82 «Правил надання послуг поштового зв'язку», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 вбачається, що рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
Висновки суду.
Судом встановлено та сторонами не оспорювалося, що Відповідач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата уточнення даних 07.07.2025 року. Тип відстрочки: бронювання. Відстрочка до 24.11.2026 року (а.с. 8, 39).
Позивачем надано до суду копію повістки №4013507 на ім'я Відповідача, а також у якості доказу її направлення на адресу останнього опис вкладення до рекомендованого поштового відправлення, найменування документу «Повістка» №4013507 від 19.06.2025 року (а.с. 9).
З трекінгу відстеження поштового відправлення на сайті Укрпошти вбачається, що дані про відправлення за номером 0610262188275 на даний час відсутні, тому що не зареєстровані в системі (а.с. 49).
Відтак, у матеріалах даної справи відсутні будь-які належні та допустимі докази на підтвердження факту направлення та/або вручення Позивачу повістки, як і відсутні докази повідомлення Позивача за наявним номером телефону та/або вкладення до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Позивач у відповідь на адвокатський запит від 18.02.2026 року повідомив, що станом на 04.03.2026 року Відповідач не є порушником правил військового обліку та не знаходиться у розшуку (а.с. 45).
За правилами ч.8 ст. 283-2 КАС України суд відмовляє у задоволенні заявлених позивачем вимог у разі, якщо позивач не доведе існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме:
1) невиконання особою під час мобілізації обов'язків, передбачених частиною третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
2) неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції;
3) вручення такій особі вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом відповідно;
4) невиконання такою особою зазначеного у вимозі обов'язку (обов'язків).
Ураховуючи згадані норми чинного законодавства України, даючи оцінку зібраним доказам у справі, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
3. Розподіл судових витрат.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог витрати зі сплати судового збору необхідно залишити за Позивачем.
4. Резолютивна частина.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 6-8, 19, 72-77, 241-246, 255, 286 КАС України, суд -
У задоволенні позовних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ІНФОРМАЦІЯ_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 15.04.2026 року.
СуддяВ. П. Цукуров