Постанова від 15.04.2026 по справі 494/828/26

Березівський районний суд Одеської області

15.04.2026

Справа № 494/828/26

Провадження № 3/494/262/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 року м. Березівка

Суддя Березівського районного суду Одеської області Панчишин А.Ю., за участю секретаря с/з - Станілевич А.В., прокурора Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Додурича С.В, особи, що притягається до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 за частиною 1 статті 172-6 та частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Березівського районного суду Одеської області перебувають справи, об'єднані в одне провадження відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 та частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З матеріалів справи, а саме з протоколу №370/2026 від 26.03.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді травматолога комунального некомерційного підприємства «Березівська центральна міська лікарня» Березівської міської ради Березівського району Одеської області, припиняючи 25.12.2024 року діяльність у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 17/03/2026 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно протоколу №371/2026 від 26.03.2026 року, ОСОБА_1 , припинивши з 25.12.2024 року діяльність на посаді травматолога комунального некомерційного підприємства «Березівська центральна міська лікарня» Березівської міської ради Березівського району Одеської області та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі-Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 17.03.2026 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судове засідання ОСОБА_1 з'явився, свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, зазначив, що йому не було відомо про необхідність подання декларації. Будь-яких інших поважних причин для не подання декларацій в нього не було.

Прокурор Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Додурич С.В. в судовому засіданні просив суд застосувати до ОСОБА_1 покарання у в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Вислухавши думку сторін, беручи до уваги матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі за текстом - Закон) визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - це особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з підпунктом «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, належать голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону, за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

У відповідності до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до наказу КНП «Березівська ЦМЛ» №65 к/тр від 27.07.2022 року «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_3 » до складу позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 було включено травматолога КНП «Березівської ЦМЛ» ОСОБА_1 .

Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 №448 від 25.12.2024 року «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_3 в 2025 році» затверджено оновлений склад позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій КНП «Березівська ЦМЛ, до складу якої лікаря травматолога ОСОБА_1 не було включено.

Отже 25.12.2024 року ОСОБА_1 припинив діяльність у складі позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Таким чином, член позаштатних постійно діючої військово-лікарської комісії ОСОБА_1 є суб'єктом відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» і він зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі, зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 року № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року та згідно п.п. 2 п. 2 вищезазначеного порядку декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особо зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Строком перебування особи в часі, як такої, що припиняє діяльність, зазначеного в абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою, що припинила трудові права та обов'язки.

Таким чином, член позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісій ОСОБА_1 , як особа, яка припинила 25.12.2024 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати декларацію при звільненні протягом 30 днів з дня припинення діяльності та за минулий рік до 1 квітня 2025 року після припинення діяльності.

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі таких типів декларацій, за відсутності поважних причин, в порушення ч. 2 ст. 45 Закону, подав відповідні декларації при звільненні, лише 17.03.2026 року о 12 год.48 хв. та за минулий рік, лише 17.03.2026 року о 10 год.49 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП до протоколів про адміністративні правопорушення №370/2026, №371/2026 від 26 березня 2026 року долучено: декларації ОСОБА_1 при звільненні, яка подана 17.03.2026 року та щорічна за 2024 рік, яка подана 17.03.2026 року; копію наказу КНП «Березівська ЦМЛ» Березівської міської ради Одеської області від 27.07.2022 року №65 к/тр; копію витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (з адміністративно-господарської діяльності) від 17.07.2024 року №176; копію складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 ; копію аркуша ознайомлення з витягом з наказу від 17.07.2024 року №176; копію витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (з адміністративно-господарської діяльності) від 25.12.2024 року №448; копію складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 ; копію попередження ОСОБА_1 від 01.08.2022 року про вимоги та обмеження, встановлені ЗУ «Про запобігання корупції»; копію письмових пояснень ОСОБА_1 ; копію паспорта ОСОБА_1 ; копії листів Національного агенства з питань запобігання корупції; копію наказу НПУ №1077 від 23.10.2019 року «Про затвердження Положення про Департамент стратегічних розслідувань НПУ»; копію Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області ДСР НПУ; копією довідки щодо виконання обов'язків від 09.01.2026 року; рапорти оперуповноваженого Управління СР в Одеській області ДСР НП України Романенка С. від 26.03.2026 року.

Вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, повністю доведена, що не заперечується самим ОСОБА_1 та підтверджується матеріалами адміністративної справи.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та ч.1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 приймаю до уваги: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особу правопорушника, який свою вину у скоєному визнав, ступінь його вини, вчинив тотожні правопорушення, а тому вважаю, що воно має бути накладене на нього у вигляді мінімального штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави.

Керуючись ст.ст. 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 29.11.2021 року, органом 5128, визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 та ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП, призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Згідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 29.11.2021 року, органом 5128, на користь Державної судової адміністрації України, 050 (Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ банку 37567646, Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів 22030106) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Одеського апеляційного суду.

Суддя Панчишин А.Ю.