Постанова від 30.03.2026 по справі 477/147/26

ВІТОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/147/26

Провадження №3/477/225/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року місто Миколаїв

Суддя Вітовського районного суду Миколаївської області Семенова Л.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з військової частини НОМЕР_1 відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, зареєстрованого за місцем проживання: АДРЕСА_1 ,

за частиною третьою статті 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2026 року о 20.37 години ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби, діючи умисно, в умовах особливого періоду, в порушення вимог статей 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебував у стані алкогольного сп'яніння в умовах воєнного стану під час виконання обов'язків військової служби у АДРЕСА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину за вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення обставин визнав та пояснив, що він, будучи військовослужбовцем та виконуючи обов'язки військової служби, 17 січня 2026 року у вечірній час доби перебував у стані алкогольного сп'яніння.

ОСОБА_1 заявив клопотання щодо розстрочення сплати штрафу на три місяці у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності приходжу до наступного.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків тощо.

Згідно статті 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до статті 9 КУпАП правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до диспозиції частини 3 статті 172-20 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно частини 1 статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні запроваджено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року

№ 65/2022 «Про загальну мобілізацію» в Україні оголошено загальну мобілізацію. Указом Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 06 листопада 2023 року №735/2023 строк проведення загальної мобілізації продовжено з 16 листопада 2023 року на 90 діб.

Таким чином, станом на 17 січня 2026 року в Україні діяв особливий період.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП.

Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 18 січня 2026 року №А1325/1 вбачається, що 17 січня 2026 року близько 20.37 години ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби, діючи умисно, в умовах особливого періоду, в порушення вимог статей 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебував у стані алкогольного сп'яніння в умовах воєнного стану під час виконання обов'язків військової служби у Миколаївському районі Миколаївської області, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР №1 №569185 ОСОБА_1 17 січня 2026 року о 20.37 год керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння. Результат огляду на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням газоаналізатора «Драгер» становить 1.32 проміле.

Вказане ОСОБА_1 не заперечує.

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11 листопада 2022 року №300, ОСОБА_1 з 11 листопада 2022 року зарахований до списків особового складу частини на грошове та продовольче забезпечення та вважається таким що справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків (а.с.5).

Вказані обставини також підтверджуються відомостями, які зазначено у військовому квитку НОМЕР_2 (а.с.17-22).

Враховуючи характер та обставини вчинення адміністративного правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, який позитивно характеризується, відсутність даних щодо притягнення до адміністративної відповідальності раніше, суд уважає достатнім призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах, передбачених санкцією частини третьої статті 172-20 КУпАП, з розстрочкою сплати штрафу.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 року військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, а тому суд вважає за необхідне звільнити військовослужбовця ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Керуючись статтями 280, 283, 284,294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Штраф перераховувати на рахунок: UA758999980313060106000014230, Одержувач Миколаїв. ГУК/Миколаївськ. р-н/21081100, ЄДРПОУ одержувача - 37992030, Банк одержувача - Казначейство України (ЕАП).

Розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу на 3 (три) місяці зі щомісячним платежем у розмірі 5666 (п'ять тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 66 коп. та зі сплатою розстрочених сум до 20 числа кожного місяця та наданням суду оригіналів документів на підтвердження цієї оплати.

Перший платіж має бути здійснений не пізніше 20 квітня 2026 року, а у разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі ненадання доказів сплати чергової щомісячної суми направити дану постанову для примусового виконання.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення вказаного строку, надається правопорушником до органу, який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Строк пред'явлення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Суддя Л.М.Семенова