Справа №760/10082/26
1-кс/760/5258/26
10 квітня 2026 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Солом'янського районного суду м. Києва клопотання старшого слідчого-го відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені 10.11.2025 Єдиного реєстру досудового розслідування за № 42025100000000263 у відношенні:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Бар Барського району Вінницької області, з середньою освітою, пенсіонерки, вдови, не маючої на утриманні неповнолітніх дітей, яка має ІІІ групу інвалідності, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою АДРЕСА_2 , раніше не судимої, -
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, -
До слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло зазначене клопотання, в обґрунтування якого слідчий посилається на таке.
Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025100000000263 від 10.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН входять Україна, Російська Федерація (далі - РФ) та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (ХХ) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (ХХV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки, та № 3314 (ХХІХ) від 14 грудня 1974 року, що містить Визначення агресії, - установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (ХХІХ) серед іншого визначено, що ознаками агресії є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави, застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.
Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії: вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її; бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави; блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави; напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави; застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди; дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави; засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і РФ.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований РФ 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), м. Севастополя, Донецької і Луганської областей відноситься до території України.
Статтями 1 - 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Статтею 73 Конституції України закріплено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади РФ та службових осіб з числа керівництва Збройних сил Російської Федерації (далі - ЗС РФ), досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які були розцінені представниками влади і ЗС РФ як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України - в АР Крим та м. Севастополі.
Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та ЗС РФ вирішили досягти шляхом розв'язання та ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців ЗС РФ, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та РФ, створення і фінансування не передбачених законом збройних формувань та вчинення інших злочинів.
При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території РФ службові особи Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації (далі - ГШ ЗС РФ), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб ЗС РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося досягнення військово-політичних цілей РФ, які, на думку співучасників, були прямо пов'язані з необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України та, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Для ефективної реалізації плану вирішено залучити військовослужбовців ЗС РФ, співробітників інших силових відомств РФ, представників влади, інших громадян РФ та України. Крім того, з цією ж метою, представниками влади РФ створено та озброєно іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, якими керували офіцери спецслужб і ЗС РФ.
Також, представниками влади і ЗС РФ вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території України.
Так, вказаними особами у березні - квітні 2014 року організовувалися та проводилися антиурядові протестні акції, найбільш масові з яких - у Луганській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях з метою поширення сепаратистських проросійських гасел та здійснення силового захоплення адміністративних будівель органів державної влади для подальшої організації незаконних референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
З метою гарантованого досягнення указаних цілей та створення видимості того, що в Україні триває внутрішній конфлікт, представники влади та ЗС РФ вирішили створити на її території терористичні організації, які поряд із основною функцією - здійснення терористичної діяльності, створювали враження діяльності в межах Донецької та Луганської областей опозиційних сил, які нібито від імені та за цілковитої підтримки місцевого населення відстоюють їх право на самовизначення та незалежність, що прямо суперечить Конституції України та нормам міжнародного права.
Так, під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади та ЗС РФ, 07 квітня 2014 року на території Донецької області України створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року на території Луганської області України - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.
Контроль та координація діяльності цих терористичних організацій, як і їх фінансове та матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється представниками влади та ЗС РФ.
Основними завданнями учасників указаних терористичних організацій є насильницьке повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом застосування зброї, вчинення терористичних актів - здійснення вибухів, підпалів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людини, загрозу заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків, в тому числі економічної безпеки.
Незаконні збройні формування терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», іррегулярні збройні формування РФ та військовослужбовці ЗС РФ чинять збройний опір Україні у відновленні територіальної цілісності та забезпеченні правопорядку, при цьому учасники політичного блоку вказаних терористичних організацій, за підтримки та сприяння представників влади РФ під виглядом органів державної влади, створили окупаційні адміністрації Російської Федерації, які забезпечують подальшу окупацію та здійснюють управління вказаними територіями на місцевому рівні.
Оскільки окупація АР Крим і м. Севастополя, частини Донецької і Луганської областей України не принесла бажаних результатів у вигляді встановлення впливу над політичними та економічними процесами в Україні, відмови від співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації, та відмови від євроінтеграційного курсу розвитку країни, вищим політичним і військовим керівництвом РФ вирішено перейти до наступного етапу збройної агресії проти України, розв'язаної ще з лютого 2014 року, а саме до повномасштабного вторгнення на територію України із застосуванням ЗС РФ та інших воєнізованих формувань РФ.
Постановою Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 № 337-VIII, зазначено, що збройна агресія Російської Федерації проти України розпочалася 20 лютого 2014 року, коли були зафіксовані перші випадки порушення Збройними Силами Російської Федерації всупереч міжнародно-правовим зобов'язанням Російської Федерації порядку перетину державного кордону України в районі Керченської протоки та використання нею своїх військових формувань, дислокованих у Криму відповідно до Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року, для блокування українських військових частин. На початковій стадії агресії особовий склад окремих російських збройних формувань не мав розпізнавальних знаків.
Постановою Верховної Ради України «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» від 27.01.2015 № 129-VIII Російську Федерацію визнано державою-агресором.
З листопада 2021 року представники влади та ЗС РФ, з метою підготовки до повномасштабного нападу на Україну, організували перекидання підрозділів ЗС та інших військових формувань РФ до кордонів України, що пояснювалося запланованими спільними російсько-білоруськими навчаннями «Союзна рішучість-2022», які розпочалися 10 лютого 2022 року.
Станом на 08 лютого 2022 року вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій України зосереджено 140 тис. військових РФ, включаючи повітряний та морський компонент.
З метою створення приводів для ескалації воєнного конфлікту і здійснення спроби виправдання своєї агресії перед громадянами РФ та світовою спільнотою, представниками влади та ЗС РФ розроблено окремий план, який передбачав вчинення дій, спрямованих на введення в оману і залякування громадян РФ та мешканців тимчасово окупованих територій України, а також вчинення провокацій, які полягали в імітації нападів і вогневих ударів, вчинених нібито підрозділами ЗС України по території РФ та тимчасово окупованим територіям України.
Одночасно із зазначеним передбачалося визнання керівництвом РФ «ДНР» і «ЛНР» незалежними державами та отримання від них звернення з запитом про надання військової підтримки, яка викликана нібито агресією Збройних Сил України (далі - ЗС України).
На виконання зазначених намірів, 15 лютого 2022 року Державна дума РФ звернулася до Президента РФ з проханням визнати незалежність «самопроголошених Донецької та Луганської народних республік».
18 лютого 2022 року керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей повідомлено про проведення евакуації місцевого населення тимчасово окупованих територій України до Ростовської області, що пояснювалося вигаданими застереженнями про те, що ЗС України мають намір атакувати тимчасово окуповані території та здійснити їх силове повернення під контроль України.
19 лютого 2022 року вказаними особами було оголошено так звану загальну мобілізацію жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.
21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента РФ з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.
В цей же день, Президент РФ скликав позачергове засідання Ради безпеки РФ, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.
Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу Ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення Державної думи РФ та заявили про необхідність визнання Президентом РФ незалежності «ДНР» та «ЛНР».
Цього ж дня Президент РФ підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.
22 лютого 2022 року Президент РФ підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою Федерації РФ.
В цей же день Президент РФ, реалізуючи злочинний план, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради Федерації РФ звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке було задоволено.
23 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента РФ з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих Донецької та Луганської народних республік.
24 лютого 2022 року о 5 годині Президент РФ, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права, оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, а в дійсності - повномасштабне вторгнення з декількох напрямків із застосуванням різних видів і родів ЗС РФ та інших військових формувань РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ).
В подальшому, цього ж дня, ЗС РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, віроломно здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна.
У період з 5 години 24 лютого 2022 року та щонайменше до березня 2026 року (включно) підрозділи ЗС та інших військових формувань РФ здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому, вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Від початку повномасштабного вторгнення 24.02.2022 Російська Федерація, зокрема, окупувала окремі частини Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей, чим в насильницький спосіб вчинила дії щодо зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Факт повномасштабного збройного вторгнення не приховувався владою рф, а також установлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема Резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії російської федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти рф та ін.)».
З метою відсічі збройної агресії РФ проти України, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжена відповідними указами Президента України, затвердженими Законами України.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 08.05.2024, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у не встановлений день та час, але не пізніше 05.06.2025 у ОСОБА_7 , будучи обізнаним про факт ведення російською федерацією агресивної війни проти України, виник злочинний умисел, спрямований на добровільний збір, підготовку та передачу бюджетних коштів Пенсійного фонду України представникам країни агресора, у спосіб отримання пенсійних виплат на громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, з метою підриву економічної безпеки України та усвідомлюючи той факт, що своїми діями він фактично порушує економічну та фінансову безпеку України, допомагає сталому розвитку та функціонуванню економіки країни агресора, що у свою чергу дає можливість державі-агресору нарощувати виробництво зброї та боєприпасів, які в подальшому використовуються для тривалого ведення бойових дій на території України.
Усвідомлюючи, що вказаний злочинний намір ОСОБА_7 не здатний реалізувати самостійно, при цьому його реалізація буде залежати від вчинення інших кримінальних правопорушень, в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 05 червня 2025 року, залучив до його реалізації ОСОБА_8 , керівника відокремленого пункту реєстрації - офіційного партнера ТОВ «АРТ-МАСТЕР» КНЕДП «MASTERKEY» (ЄДРПОУ 30404750) та ОСОБА_9 , з якими заздалегідь, тобто до початку вчинення злочинів, домовилися про спільне їх вчинення, тим самим надавши добровільну згоду на участь у них.
В свою чергу, ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що вказаний злочинний намір не здатний реалізувати самостійно, при цьому його реалізація буде залежати від вчинення інших кримінальних правопорушень, в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 25 вересня 2025 року, залучив до його реалізації ОСОБА_10 , уповноваженого представника КНЕДП «ДЕПОЗИТ САЙН» ТОВ «ДЕПОЗИТ САЙН» (ЄДРПОУ 43005049) з якими заздалегідь, тобто до початку вчинення злочинів, домовилися про спільне їх вчинення, тим самим надавши добровільну згоду на участь у них.
В подальшому, ОСОБА_8 на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану, усвідомлюючи, що не здатний реалізувати самостійно, у невстановлений день та час, але не пізніше 19.09.2025, залучив до його виконання свою знайому ОСОБА_5 , з якою заздалегідь, тобто до початку вчинення злочинів, домовилися про спільне їх вчинення, тим самим надавши добровільну згоду на участь у них з метою реєстрації користувачів засобами електронної ідентифікації та відкритих ключів електронного підпису (кваліфікованого електронного підпису), громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території та мають право на пенсійні виплати, персональні данні яких надав ОСОБА_7 .
Також, ОСОБА_8 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану, усвідомлюючи, що не здатний реалізувати самостійно, при цьому його реалізація буде залежати від вчинення інших кримінальних правопорушень, не встановлений день та час, але не пізніше 18.08.2025, залучив до його виконання, ОСОБА_11 , керівника КНЕДП «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), з яким заздалегідь, тобто до початку вчинення злочинів, домовилися про спільне їх вчинення, тим самим надавши добровільну згоду на участь у них з метою затвердження та підписання актів наданих послуг з реєстрації користувачів засобами електронної ідентифікації та відкритих ключів електронного підпису, громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території та мають право на пенсійні виплати.
Відповідно до розробленого плану, ОСОБА_7 організовував вчинення злочину, був його співвиконавцем, керував діями інших співвиконавців, організовував процес залучення та отримання персональних даних громадян України, які мають право на пенсійні виплати та проживають на тимчасово окупованій території, отримання кваліфікованих-електронних підписів (ключів) без фізичної ідентифікації та волевиявлення громадян України, які мають право на пенсійні виплати та проживають та тимчасово окупованій території, організував реєстрацію та відкриття банківських рахунків (IBAN) у банківських установах АТ «Акцент банк» та АТ «ОЩАДБАНК», реєстрацію та подання заяв до Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованих електронних підписів, обготівкування пенсійних виплат та перерахування за допомогою криптопереказів на тимчасово окуповану територію України представникам терористичного угруповання «ДНР», частина з яких йшли на підтримку та фінансування агресивної війни проти України.
Попередньо зорганізувавшись у стійке об'єднання для вчинення кримінальних правопорушень, об'єднавшись єдиним планом щодо виведення грошових коштів Пенсійного фонду України, під приводом отримання пенсійних виплат громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованій території України з метою подальшої передачі бюджетних коштів Пенсійного фонду України представникам країни агресора та підтримку агресивної війни проти України розробили план злочинних дій, з чітко визначеними розподілом ролей в їх реалізації.
Відповідно до розробленого плану, ОСОБА_7 організовував вчинення злочину, створив та керував діями інших співвиконавців, залучив невстановлених представників підприємства, зареєстрованого на території російської федерації ООО «Юридическая фирма «ВИП-КОНСАЛТИНГ» (Донецкая народная республика, г. Донецк, ул. Артема, д. 112, ИНН: 2239300895800, ОГРН: 1229300144545) з метою отримання персональних даних пенсіонерів України, які проживають на тимчасово окупованій території, засновниками якого в тому числі є громадяни України.
До функцій ОСОБА_8 , керівника відокремленого пункту реєстрації - офіційного партнера ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750) в злочинній групі входило генерація (виготовлення) та передача кваліфікованих електронних підписів громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, без їх фізичної присутності.
До функцій ОСОБА_5 в злочинній групі входило, за вказівками ОСОБА_8 здійснювати реєстрацію користувачів засобами електронної ідентифікації або відкритих ключів та передача засобами електронного зв'язку у месенджері «Telegram» під псевдонімом « ОСОБА_12 », кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів електронного підпису на громадян України, які мають право на отримання пенсійних виплат, без їх фізичної ідентифікації, персональні данні яких отримані від ОСОБА_7 .
До функцій ОСОБА_11 в злочинній групі входило затвердження та підписання актів надання послуг до заяви-приєднання про надання електронних довірчих послуг про надання пакету «Базовий», строк дії 1 рік, кваліфіковані сертифікати відкритих ключів електронного підпису, забезпечення умов генерації особистого ключа та надання на період дії Сертифікату ключа ліцензії надійного захисту інформації «Комплекс криптографічного захисту інформації «Арт-крипто +» із записом на цифровий носій, як керівника КНЕДП Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), з метою створення уяви законності.
До функцій ОСОБА_9 , в злочинній групі входило надання персональних даних ОСОБА_8 громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території та мають право на пенсійні виплати, яких підшукав ОСОБА_7 , для виготовлення кваліфікованого сертифіката відкритого ключа електронного підпису, отримання від ОСОБА_8 кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів електронних підписів за допомогою яких ОСОБА_9 , здійснював відкриття рахунків та реєстрацію онлайн-банкінгу у банківських установах АТ «Акцент-БАНК» та АТ «ОЩАДБАНК», реєстрацію та подання заяв у Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, обготівкування та збір грошових коштів, отриманих від Пенсійного фонду України, та передача грошових коштів не встановленим представникам країни-агресора з числа працівників ООО «ВИП КОНСАЛТИНГ» за допомогою обмінників, які використовують перекази криптовалюти. При цьому, діяльність вказаної юридичної особи фактично котролюється особами, які входять до складу військово-політичного керівництва «донецької народної республіки».
До функцій ОСОБА_10 , уповноваженого представника КНЕДП «ДЕПОЗИТ САЙН» ТОВ «ДЕПОЗИТ САЙН» (ЄДРПОУ 43005049) в злочинній групі входили генерація (виготовлення) та передача кваліфікованих електронних підписів громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, без їх фізичної присутності.
Повідомивши про свій злочинний умисел ОСОБА_7 , направлений на добровільне збір, підготовку та передачу матеріальних ресурсів та інших активів представникам держави-агресора, зокрема у зборі, підготовці та передачі у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не раніше 05.06.2025, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою, спільно та узгоджено між собою, запланували дії, спрямовані на реалізацію спільного злочинного умислу.
Так, вказані особи, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у т.ч. щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів російської федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, будучи обізнаними про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, з метою підтримки держави-агресора її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України та збройних формувань російської федерації, з метою завдання шкоди суверенітетові, економічній безпеці, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, вчинили злочин проти основ національної безпеки - умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) з метою завдання шкоди Україні, шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора.
Так, з метою реалізації єдиного злочинного умислу, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, проте не пізніше 5 червня 2025 року, у ОСОБА_8 , керівника відокремленого пункту реєстрації офіційного партнера Харківської філії ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), виник протиправний умисел направлений на допомогу державі-агресору шляхом передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, групою осіб за попередньою змовою, у тому числі передачі грошових коштів Пенсійного фонду України, шляхом виготовлення кваліфікованих електронних ключів громадянам України, які постійно проживають на тимчасово окупованій території та не здійснювали перетин лінії кордону України або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, з використанням яких ОСОБА_9 , подавав заяви до органів Пенсійного фонду України та банківських установ на території України від імені пенсіонерів, які проживають на тимчасово окупованій території України, з метою отримання грошових коштів від Пенсійного фонду України та подальшої передачі вищезазначених грошових коштів представникам держави агресора.
Разом з цим, реалізуючи спільний злочинний умисел, діючи у складі групи осіб, ОСОБА_8 , будучи керівником відокремленого пункту реєстрації Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), діючи всупереч вимог абзацу 4 п. 3 ст. 11-2 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», усвідомлюючи обов'язок, покладений Законом України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зобов'язаний здійснити ідентифікацію фізичних осіб, під час надання послуг електронної ідентифікації; внесення ідентифікаційних даних користувача послуг електронної ідентифікації до відповідного засобу електронної ідентифікації, будучи обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, діючи умисно та добровільно, погодившись реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучи обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України № 2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) електронних підписів, які в подальшому будуть використані як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано виведення бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України під приводом виплат пенсіонерам, які не здійснювали перетин кордону або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, виник умисел на вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом: добровільної передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора.
Розуміючи, що одноосібно він не зможе досягти поставленої мети, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив залучити до її реалізації ОСОБА_5 та інших невстановлених на теперішній час осіб.
У подальшому, ОСОБА_8 , у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 19.09.2025 повідомив ОСОБА_5 деталі розробленого злочинного плану, який полягав у добровільному зборі, підготовки та передачі бюджетних коштів Пенсійного фонду України представникам країни агресора, шляхом отримання пенсійних виплат на громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, з метою підриву економічної безпеки України за допомогою реєстрації у банківських установах, електронному кабінеті Пенсійного фонду України за допомогою елеткроних підписів, а ОСОБА_5 у свою чергу, діючи умисно та добровільно, погодилась реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучи обізнаною про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) електронних підписів, які в подальшому будуть використані, як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано заволодіння бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України, тобто збір, та передача пенсійних виплат громадян України, які не здійснювали перетин державного кордону України або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, виник умисел на вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом: добровільної передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» формування та видача кваліфікованого сертифіката відкритого ключа без ідентифікації особи, ідентифікаційні дані якої містяться у кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, не допускається.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зазначено, що Ідентифікація особи, яка звернулася за отриманням послуги формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, здійснюється в один із таких способів:
1) за особистої присутності фізичної особи, фізичної особи - підприємця чи уповноваженого представника юридичної особи - за результатами перевірки відомостей (даних) про особу, отриманими у встановленому законодавством порядку з Єдиного державного демографічного реєстру, за паспортом громадянина України або іншими документами, виданими відповідно до законодавства про Єдиний державний демографічний реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи;
2) віддалено (без особистої присутності особи), з одночасним використанням засобу електронної ідентифікації, що має високий або середній рівень довіри, раніше виданого фізичній особі, фізичній особі - підприємцю чи уповноваженому представнику юридичної особи за особистої присутності, та багатофакторної автентифікації;
3) за ідентифікаційними даними особи, що містяться у кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки, раніше сформованого (сформованої) та виданого (виданої) згідно з пунктом 1 або 2 цієї частини, за умови чинності такого сертифіката;
4) з використанням інших способів ідентифікації, визначених законом, надійність яких є еквівалентною особистій присутності та підтверджена органом з оцінки відповідності.
З метою реалізації, свого злочинного умислу, ОСОБА_8 , у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 05.06.2025, реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучи обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) електронних підписів, які в подальшому будуть використані, як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано заволодіння бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України, тобто збір, та передача пенсійних виплат громадян України, які не здійснювали перетин державного кордону України або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, переслідуючи мету завдання шкоди Державному бюджету України, за допомогою месенджера «Telegram" із використанням SIM-карти мобільного зв'язку НОМЕР_1 , на який зареєстрований акаунт з власним обліковим записом « ОСОБА_13 » створив групу у месенджерів TELEGRAM з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », до якої увійшли ОСОБА_9 (який використовуючи засоби конспірації та псевдонім « ОСОБА_14 » ) та ОСОБА_5 , яка виконувала злочинні вказівки ОСОБА_8 .
В подальшому, у невстановлений день та час, але не пізніше 15.09.2025 реалізуючи спільний злочинний умисел та діючи за заздалегідь розробленим планом, ОСОБА_9 , діючи за вказівками ОСОБА_7 , реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від здійснення збору та передачі грошових коштів Пенсійного фонду України, переслідуючи мету завдання шкоди Державному бюджету України у не встановлений спосіб, у не встановлений день та час але не пізніше 05.06.2025 передав персональні дані, ОСОБА_8 для виготовлення електронний підписів, наступних осіб: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_14 ;
У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 15.09.2025 ОСОБА_8 , будучи керівником відокремленого пункту реєстрації ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750) разом із ОСОБА_5 , реалізуючи єдиний злочинний умисел, діючи за заздалегідь розробленим планом, спрямованим на пособництво державі-агресору, усвідомлюючи, що здійснюють реєстрацію користувачів засобів електронної ідентифікації всупереч вимог законодавства у сфері електронної ідентифікації, електронних довірчих послуг та захисту інформації без проведення фізичної ідентифікації та виконуючи протиправний намір ОСОБА_9 , який діє за вказівками ОСОБА_7 , здійснили реєстрацію користувачів засобів електронної ідентифікації - створили електронні підписи, які попередньо узгоджували з ОСОБА_11 , керівником кваліфікованого надавача електронних послуг «MASTERKEY» Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), стосовно: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_14 .
Крім того, у не встановлений день та час, але не пізніше 01.12.2025, реалізуючи спільний злочинний умисел та діючи за заздалегідь розробленим планом, ОСОБА_7 , реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучи обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геполітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити злочинну діяльність та відмовитись від подальшого вчинення злочину переслідуючи мету завдання шкоди Державному бюджету України, за допомогою засобів електронного поштового зв'язку з власної електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_17 на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_18 , яка належить ОСОБА_8 , у період часу з 08.08.2025 по 01.12.2025 надав персональні дані пенсіонерів, які проживають на тимчасово окупованій території України та мають право на пенсійні виплати з державного бюджету України ОСОБА_8 для виготовлення електронний підписів (КЕП), наступних осіб з метою забезпечення вільного доступу до рахунків у банківських установах та у Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, стосовно: ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_15 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 ; ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_16 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_4 ; ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_17 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 ; ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_6 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_18 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_7 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНКОПП НОМЕР_19 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_8 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , РНОКПП НОМЕР_20 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_9 ; ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , РНКОПП НОМЕР_21 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_10 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , РНОКПП НОМЕР_22 , АДРЕСА_11 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , РНОКПП НОМЕР_23 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_12 ; ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , РНОКПП НОМЕР_24 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_13 ; ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , РНОКПП НОМЕР_25 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_14 ; ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , РНОКПП НОМЕР_26 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_15 ; ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , РНОКПП НОМЕР_27 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_16 ; ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , РНОКПП НОМЕР_28 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_17 ; ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , РНОКПП НОМЕР_29 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_18 ; ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , РНОКПП НОМЕР_30 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_19 ; ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , РНОКПП НОМЕР_31 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_20 ; ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , РНОКПП НОМЕР_32 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_21 ; ОСОБА_48 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , РНОКПП НОМЕР_33 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_22 ; ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_23 ; ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , РНОКПП НОМЕР_34 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_24 ; ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , РНОКПП НОМЕР_35 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_25 ; ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , РНОКПП НОМЕР_36 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_26 .
В подальшому, у період часу з 08.08.2025 по 01.12.2025, ОСОБА_8 , будучи керівником відокремленого пункту реєстрації ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), реалізуючи єдиний злочинний умисел, діючи за заздалегідь розробленим планом, спрямованим на пособництво державі-агресору, усвідомлюючи, що здійснюють реєстрацію користувачів засобів електронної ідентифікації всупереч вимог законодавства у сфері електронної ідентифікації, електронних довірчих послуг та захисту інформації без проведення фізичної ідентифікації та виконуючи протиправний намір ОСОБА_7 , здійснив реєстрацію користувачів засобами електронної ідентифікації - створив електронні підписи (КЕП), які попередньо узгодив з ОСОБА_11 , керівником кваліфікованого надавача електронних послуг «MASTERKEY» Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер» та передав засобами електронного поштового зв'язку на електронні поштову скриньку ІНФОРМАЦІЯ_17 , яка належить ОСОБА_7 , чим надав кваліфіковані електронні підписи за допомогою яких здійснювався вільний доступ до банківських рахунків та порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, стосовно: ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_15 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 ; ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_16 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_4 ; ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_17 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 ; ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_6 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_18 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_7 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНКОПП НОМЕР_19 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_8 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , РНОКПП НОМЕР_20 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_9 ; ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , РНКОПП НОМЕР_21 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_10 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , РНОКПП НОМЕР_22 , АДРЕСА_11 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , РНОКПП НОМЕР_23 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_12 ; ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , РНОКПП НОМЕР_24 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_13 ; ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , РНОКПП НОМЕР_25 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_14 ; ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , РНОКПП НОМЕР_26 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_15 ; ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , РНОКПП НОМЕР_27 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_16 ; ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , РНОКПП НОМЕР_28 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_17 ; ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , РНОКПП НОМЕР_29 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_18 ; ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , РНОКПП НОМЕР_30 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_19 ; ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , РНОКПП НОМЕР_31 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_20 ; ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , РНОКПП НОМЕР_32 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_21 ; ОСОБА_48 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , РНОКПП НОМЕР_33 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_22 ; ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_23 ; ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , РНОКПП НОМЕР_34 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_24 ; ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , РНОКПП НОМЕР_35 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_25 ; ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , РНОКПП НОМЕР_36 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_26 .
Таким чином, ОСОБА_8 , усвідомлюючи що за допомогою кваліфікованих електронних ключів можливо отримати вільний доступ до банківських рахунків та реалізовуючи свою частину заздалегідь розробленого плану, реалізував свій злочинний умисел, спрямований на пособництво країні агресору, яке полягало у добровільному зборі, підготовки та передачі бюджетних коштів Пенсійного фонду України представникам країни агресора, шляхом отримання пенсійних виплат на громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України з метою підриву економічної безпеки України.
Також, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Регламенту роботи Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг «MASTERKEY» ТОВ «АРТ-МАСТЕР» (далі - надавач), затверджений директором ТОВ «АРТ-МАСТЕР» ОСОБА_53 (далі - регламент). Відповідно до регламенту, реєстрація користувачів - комплекс заходів з встановлення (ідентифікації) користувача, підтвердження володіння користувачем особистим ключем, відповідний якому відкритий ключ надається та формування заявки на сертифікацію відкритого ключа.
Відповідно до п. 7.1.1 визначено посадових осіб організаційної структури надавача, до якого включено керівництво надавача.
У п. 7.2.1 зазначено, що До складу керівництва Надавача входить керівник Надавача та заступники керівника Надавача.
Функції та завдання керівництва Надавача: здійснення постійного моніторингу нормативно-правового, організаційного та технічного забезпечення у сфері ЕДП та імплементація відповідних змін у діяльність Надавача; визначення основних шляхів розвитку, координація, регламентування, політики та цілей Надавача, контроль та аналіз діяльності посадових осіб Надавача; визначення функціоналу структурних підрозділів Надавача; забезпечення структурних підрозділів Надавача необхідними ресурсами та матеріалами для досягнення визначених цілей; створення умов для безперервної особистої освіти та постійного підвищення кваліфікації найманих працівників Надавача у сферах інформаційних технологій, захисту інформації або кібербезпеки та захисту персональних даних; встановлення системи дисциплінарних стягнень за недотримання найманими працівниками Надавача своїх посадових обов'язків, вимог нормативно-правових актів у сфері ЕДП і вимог внутрішньої організаційно-розпорядчої документації Надавача та документації щодо комплексної системи захисту інформації; контроль за виконанням зауважень, пропозицій та вимог користувачів, направлених на удосконалення роботи Надавача.
Також, відповідно додатку №1 до Регламенту роботи Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг «MASTERKEY» ТОВ "АРТ-МАСТЕР" Політика сертифіката Кваліфікованого надавача електронних довірчих послугу «MASTERKEY» зазначено.
Політика сертифіката визначає перелік усіх правил, що застосовуються кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг «MASTERKEY» (далі - Надавач) у процесі реєстрації користувачів електронних довірчих послуг, зокрема, підписувачів та створювачів електронних печаток (далі - користувачі), формування та обслуговування кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів(далі - кваліфіковані сертифікати) Надавача та користувачів, зокрема, управління їх статусом (блокування, поновлення та скасування).
Дотримання вимог, визначених у цій Політиці сертифіката, є обов'язковим для керівника підрозділу Надавача та найманих працівників Надавача, посадові обов'язки яких безпосередньо пов'язані з реєстрацією користувачів, формуванням та обслуговуванню їхніх кваліфікованих сертифікатів (далі - персонал), а також юридичних та фізичних осіб-підприємців, які на підставі договорів укладених з ТОВ «АРТ-МАСТЕР» пов'язані з реєстрацією користувачів, зокрема, відокремлених пунктів реєстрації Надавача.
Визнання користувачами вимог, визначених у цій Політиці сертифіката, є обов'язковою умовою та підставою для укладення з ними договору про надання електронних довірчих послуг.
Довірені ролі персоналу. Персоналом Надавача є: керівник Надавача; адміністратор реєстрації; адміністратор сертифікації; адміністратор безпеки; аудитор системи; системний адміністратор.
Керівник Надавача в межах виконання своїх обов'язків відповідає за організацію та контроль процесів, направлених на забезпечення функціонування, розвитку Надавача та захист інформації в ІКС Надавача, а саме: контроль за виконанням регламентних процедур з експлуатації та технічного обслуговування ІКС Надавача, контроль за впровадженням та забезпеченням функціонування ІКС.
Надавач: контроль за забезпеченням працездатності загальносистемного та спеціального програмного забезпечення ІКС Надавача, забезпечення актуалізації баз даних, створюваних та оброблюваних в ІКС Надавача, розгляд та оцінка технічних рішень щодо модернізації ІКС Надавача, розробка та узгодження технічних завдань, проектної та експлуатаційної документації ІКС Надавача, проведення попередніх випробувань, дослідної експлуатації та введення ІКС Надавача в експлуатацію.
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 15.09.2025, ОСОБА_11 , керівник кваліфікованого надавача електронних послуг «MASTERKEY» Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер», реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геполітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) електронних підписів, які в подальшому будуть використані, як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано заволодіння бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України, тобто збір, та передача пенсійних виплат громадян України, які не здійснювали перетин державного кордону України або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, переслідуючи мету завдання шкоди Державному бюджету України, затвердив та підписав, акти надання послуг до заяви-приєднання про надання електронних довірчих послуг про надання пакету «Базовий», строк дії 1 рік, кваліфіковані сертифікати відкритих ключів електронного підпису, забезпечення умов генерації особистого ключа та надання на період дії Сертифікату ключа ліцензії надійного захисту інформації «Комплекс криптографічного захисту інформації «Арт-крипто +» із записом на цифровий носій, як керівник КНЕДП «MASTERKEY» Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ-МАСТЕР» (ЄДРПОУ 30404750), з використанням сертифіката №24922С236241408104000000B296090079132100, будучи обізнаним, що нижче зазначені особи не проходили фізичної ідентифікації, з метою створення уяви законності, стосовно наступних осіб: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_14 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_15 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 ; ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_16 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_4 ; ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_17 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_5 ; ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_6 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_18 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_7 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНКОПП НОМЕР_19 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_8 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , РНОКПП НОМЕР_20 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_9 ; ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , РНКОПП НОМЕР_21 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_10 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , РНОКПП НОМЕР_22 , АДРЕСА_11 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , РНОКПП НОМЕР_23 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_12 ; ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , РНОКПП НОМЕР_24 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_13 ; ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , РНОКПП НОМЕР_25 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_14 ; ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , РНОКПП НОМЕР_26 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_15 ; ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , РНОКПП НОМЕР_27 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_16 ; ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , РНОКПП НОМЕР_28 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_17 ; ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , РНОКПП НОМЕР_29 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_18 ; ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , РНОКПП НОМЕР_30 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_19 ; ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , РНОКПП НОМЕР_31 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_20 ; ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , РНОКПП НОМЕР_32 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_21 ; ОСОБА_48 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , РНОКПП НОМЕР_33 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_22 ; ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_23 ; ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , РНОКПП НОМЕР_34 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_24 ; ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , РНОКПП НОМЕР_35 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_25 ; ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , РНОКПП НОМЕР_36 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_26 .
В подальшому, у період часу з 15.09.2025 по 25.09.2025, ОСОБА_5 , реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучи обізнаною про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геполітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) та передачі кваліфікованих електронних підписів, які в подальшому будуть використані, як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано заволодіння бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України, тобто збір, та передача пенсійних виплат громадян України, які не здійснювали перетин державного кордону України або лінії бойового зіткннення з 24.02.2022 по цей час, переслідуючи мету завдання шкоди Державному бюджету України, передала в групу за допомогою месенджера «Telegram» з облікового запису « ОСОБА_12 », який належить ОСОБА_5 , архівовані файли, які містять кваліфіковані електронні підписи, стосовно: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_14 ;
Крім того, ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що вказаний злочинний намір не здатний реалізувати самостійно, при цьому його реалізація буде залежати від вчинення інших кримінальних правопорушень, в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 25 вересня 2025 року, залучив до його реалізації ОСОБА_10 , уповноваженого представника КНЕДП ТОВ «ДЕПОЗИТ САЙН» (ЄДРПОУ 43005049), з якими заздалегідь, тобто до початку вчинення злочинів, домовилися про спільне їх вчинення, тим самим надавши добровільну згоду на участь у них.
Так, з метою реалізації єдиного злочинного умислу, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, проте не пізніше 25 вересня 2025 року, у ОСОБА_10 , уповноваженого представника КНЕДП ТОВ «ДЕПОЗИТ САЙН» (ЄДРПОУ 43005049), виник протиправний умисел, направлений на допомогу державі-агресору шляхом передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, групою осіб за попередньою змовою, у тому числі передачі грошових коштів Пенсійного фонду України, шляхом виготовлення кваліфікованих електронних ключів громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території та не здійснювали перетин лінії кордону України або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, з використанням яких ОСОБА_9 , подавав заяви до органів Пенсійного фонду України та банківських установ на території України від імені пенсіонерів, які проживають на тимчасово окупованій території України з метою отримання грошових коштів від Пенсійного фонду України та подальшої передачі вище зазначених грошових коштів представникам держави агресора.
В подальшому, реалізуючи спільний злочинний умисел, діючи у складі групи осіб, ОСОБА_10 , будучи уповноваженим представником КНЕДП ТОВ «ДЕПОЗИТ САЙН» (ЄДРПОУ 43005049), діючи всупереч вимог абзацу 4 п. 3 ст. 11-2 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», усвідомлюючи обов'язок покладений Законом України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» зобов'язаний здійснити ідентифікацію фізичних осіб, під час надання послуг електронної ідентифікації; внесення ідентифікаційних даних користувача послуг електронної ідентифікації до відповідного засобу електронної ідентифікації, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, діючи умисно та добровільно, погодившись реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геполітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) електронних підписів, які в подальшому будуть використані як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано виведення бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України під приводом виплат пенсіонерам, які не здійснювали перетин кордону або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, виник умисел на вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом : добровільної передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора
З метою реалізації, свого злочинного умислу, ОСОБА_10 , у не встановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 25.09.2025, реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від генерування (виготовлення) електронних підписів, які в подальшому будуть використані, як знаряддя вчинення кримінального правопорушення та за допомогою яких сплановано заволодіння бюджетних грошових коштів Пенсійного фонду України, тобто збір, та передача пенсійних виплат громадян України, які не здійснювали перетин державного кордону України або лінії бойового зіткнення з 24.02.2022 по цей час, переслідуючи мету завдання шкоди Державному бюджету України, за допомогою месенджера «Telegram" із використанням акаунту з власним обліковим записом « ОСОБА_54 » реалізуючи єдиний злочинний умисел, діючи за заздалегідь розробленим планом, спрямованим на пособництво державі-агресору, усвідомлюючи, що здійснюють реєстрацію користувачів засобів електронної ідентифікації всупереч вимог законодавства у сфері електронної ідентифікації, електронних довірчих послуг та захисту інформації без проведення фізичної ідентифікації та виконуючи протиправний намір ОСОБА_9 який діє за вказівками ОСОБА_7 , здійснив реєстрацію користувача засобів електронної ідентифікації - створив електронний підпис (КЕП) та надіслав ОСОБА_9 за допомогою мессенджера «Telegram" електронний підпис - ОСОБА_55 , РНОКПП НОМЕР_37 , ІНФОРМАЦІЯ_43 з метою забезпечення вільного доступу до рахунків у банківських установах та використання у Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Надалі, ОСОБА_9 , у не встановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 25.09.2025, отримав безперешкодний доступ до вищезазначених кваліфікованих електронних підписів та паролей до них, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, діючи умисно та добровільно, погодившись реалізуючи єдиний злочинний умисел, спрямований на пособництво державі-агресору, будучі обізнаним про триваючу збройну агресію рф проти України, у тому числі про факт повномасштабного вторгнення на територію України, а також про введену Законом України №2198-9 від 14.04.2022 кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору, про заборону встановленні Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», діючи з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, маючи фактичну можливість припинити діяльність та відмовитись від вчинення кримінального правопорушення, усвідомлюючи наслідки своєї злочинною діяльності та бажаючи їх настання, діючи за заздалегідь розділеними ролями, у період часу з 05.06.2025 по 01.12.2025 за допомогою кваліфікованих електронних підписів, отриманих від ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 , здійснив реєстрацію громадян України за допомогою кваліфікованих електронних підписів у онлайн-банкінгах банківських установ АТ «Акцепт-Банк» та АТ «ОЩАДБАНК» та використовуючи портал електронних послуг Пенсійного фонду України, де зареєстрував та підписав заяви зі зміною номерів рахунків (IBAN), які були отримані під час реєстрації у онлайн-банкінгу та отримав вільний доступ до грошових коштів, розміщених на банківських рахунках отриманих від Пенсійного фонду України, як пенсійні виплати.
В подальшому, ОСОБА_9 , діючи на виконання розробленого єдиного плану, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_56 , за допомогою кваліфікованих електронних підписів, у невстановлений день та час у невстановленому місці , але не пізніше 19.09.2025, здійснив збір та обготівкування грошових коштів, отриманих від Пенсійного фонду України, та здійснив передачу грошових коштів у сумі 438799 гривень, за допомогою криптопереказу, невстановленому представнику ООО «ВИП КОНСАЛТИНГ» , який використовує номер телефону « НОМЕР_38 ». При цьому, діяльність вказаної юридичної особи фактично контролюється особами, які входять до складу військово-політичного керівництва «донецької народної республіки».
Також, ОСОБА_9 , діючи на виконання розробленого єдиного плану, за попередньою змовою з ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_56 , за допомогою кваліфікованого електронного підпису, у невстановлений день та час у невстановленому місці , але не пізніше 24.09.2025, здійснив збір грошових коштів отриманих від Пенсійного фонду України, доступ до яких отримав за допомогою кваліфікованих електронних підписів отриманих від ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_5 та здійснив передачу грошових коштів у сумі 218200 гривень, за допомогою криптопереказу, не встановленому представнику ООО «ВИП КОНСАЛТИНГ» , який використовує номер телефону « НОМЕР_38 ». При цьому, діяльність вказаної юридичної особи фактично контролюється особами, які входять до складу військово-політичного керівництва «донецької народної республіки».
В подальшому, частина з грошових коштів переданих ОСОБА_9 представникам ООО «ВИП КОНСАЛТИНГ» витрачено на допомогу збройним силам російської федерації та терористичної організації «донецька народна республіка.
Вказане свідчить, що ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 вчинено дії, спрямовані на збір, підготовку та передачу матеріальних ресурсів та інших активів представникам держави агресора та її збройним формуванням з метою підтримки держави-агресора шляхом вчинення дій, спрямованих на укріплення економічного стану рф та завдання збитків бюджету України та завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності та державній безпеці України.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні пособництва державі-агресору за попередньою змовою групою осіб, а саме вчинення громадянами України умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) з метою завдання шкоди України шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
За вказаними обставинами злочинної діяльності 08.04.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Підозра ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні обґрунтовується зібраними доказами, а саме протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами за результатами проведення тимчасових доступів до речей та документів та іншими матеріалами кримінального провадження. Таким чином, орган досудового розслідування за погодженням з процесуальним керівником, повідомивши ОСОБА_5 про підозру, з метою забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування, продовжити злочинну діяльність, вважає за необхідне застосувати щодо підозрюваної запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Доводячи існування передбачених кримінальним процесуальним законом ризиків неправомірної процесуальної поведінки підозрюваної, сторона обвинувачення зауважує про те, що ризиком є дія, яка може вчинятись з високим ступенем ймовірності. На даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення. Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує що причетність особи до вчинення нею злочинів є вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
Під час досудового розслідування, в тому числі шляхом проведення слідчих та інших процесуальних дій, отримано докази того, що з високим ступенем ймовірності підозрювана ОСОБА_5 може вчинити дії, які містять ризики, передбачені ст. 177 КПК України.
А саме, відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п. п. 1, 2, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Переховуватися від органів досудового слідства та/або суду. Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні інкримінованого їй особливо тяжкого злочину, за який законом передбачене безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі. Крім того, не виключно, що остання, маючи юридичні підстави для перетину державного кордону, може виїхати до тимчасово окупованих територій України через країни ЄС, з метою переховування від органів досудового слідства.
Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Враховуючи те, що на даний час не встановлено всіх речей (речових доказів) та документів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин кримінального правопорушення, ОСОБА_5 , перебуваючи не під вартою може знищити або сховати вказані матеріальні об'єкти та документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Незаконно впливати на свідків, інших співучасників інкримінованого йому злочину. У ході досудового розслідування не встановлено та не допитано усіх осіб, яким відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, у тому числі особи, яким відомі обставини вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення.
Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. На даний час не встановлені всі спільники ОСОБА_5 у вчиненні даного кримінального правопорушення, яким остання може повідомити про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі їй в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб.
Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Враховуючи характер вчиненого підозрюваною злочину та тяжкість покарання, що загрожує їй у разі визнання винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, яка полягає у безальтернативному позбавленні волі, є всі підстави вважати, що підозрювана може полишити місце свого постійного проживання та виїхати з території України, де буде переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконними засобами через залякування впливати на свідків у кримінальному провадженні, які володіють інформацією щодо обставин вчинення ним зазначеного злочину, а також знищити, сховати або спотворити будь-які із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, продовжуватиме вчиняти кримінальне правопорушення, з метою запобігання вказаним ризикам об'єктивно необхідним є застосування щодо підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ст. 178 КПК України встановлено наступне:
- зібрані у ході досудового розслідування докази є вагомими та підтверджують причетність підозрюваної до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення.
- тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення є достатньою для обрання їй запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
- вік та стан підозрюваної дозволяє їй перебувати в слідчому ізоляторі під час досудового розслідування, що є необхідним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної.
Тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та восьмою статті 176 цього Кодексу.
Так, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті тобто тримання під вартою.
На підставі викладеного слідчий за погодженням з прокурором звернувся до суду із відповідним клопотанням.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та доводи викладені в ньому та пояснив, що підозра, пред'явлена ОСОБА_5 та ризики, викладені у клопотанні обґрунтовані і підтверджуються належними доказами. Просив клопотання задовольнити та застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування без визначення розміру застави.
Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник просили суд врахувати відомості щодо особи підозрюваної, яка має ІІІ групу інвалідності та потребує лікування, співпрацює з органами досудового розслідування, щиро кається та застосувати відносно підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваної та її захисника, дослідивши матеріали досудового розслідування та копії матеріалів, якими слідчий та прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає його таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Метою застосування запобіжних заходів відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганню спробам:1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст.177 цього Кодексу слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріали зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні даного кримінального правопорушення, а також наявність доказів, яким обґрунтовуються відповідні обставини.
В судовому засіданні встановлено, що подане прокурором клопотання відповідає вимогам ст. ст. 183, 184 КПК України, а вручення письмового повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення та копії клопотання і матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу здійснено з дотриманням строків, передбачених ч. 2 ст. 278 КПК України та ч. 2 ст. 184 КПК України відповідно.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
У провадженні слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесені 3010.11.2025 Єдиного реєстру досудового розслідування за № 42025100000000263 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 178 КПК України слідчий суддя перевіряє вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення.
08.04.2026 о 12 годині 42 хвилин ОСОБА_5 затримано в порядку вимог ст. ст. 208-211 КПК України.
08.04.2026, відповідно до вимог ст. ст. 276-278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованих їй кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, протоколами за результатами проведення тимчасових доступів до речей та документів протоколом затримання ОСОБА_5 в порядку вимог ст. 208-211 КПК України та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Слідчий суддя вважає, що за обставин, викладених у клопотанні про застосування запобіжного заходу, слідчим та прокурором доведено наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення інкримінованого їй органом досудового розслідування кримінальних правопорушень та існування фактів, які в контексті практики Європейського суду з прав людини можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що підозрювана могла вчинити дані злочини.
При цьому слідчий суддя враховує, що на даній стадії кримінального провадження та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті. Судом лише вирішується питання про обґрунтованість підозри та наявність ризиків для обрання відповідного запобіжного заходу, з огляду на викладене слідчий суддя не оцінює докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а тому докази, які є достатніми для висновку про наявність обґрунтованої підозри, не обов'язково мають бути настільки ж переконливими та повними, як докази на стадії висунення особі обвинувачення у вчиненні злочину або на стадії судового розгляду такого обвинувачення.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що в судовому засіданні стороною обвинувачення надано достатньо доказів щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме пособництва державі-агресору за попередньою змовою групою осіб, а саме вчинення громадянами України умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) з метою завдання шкоди України шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам держави-агресора.
Так, відповідно до п. 2 ч.1 ст. 178 КПК України слідчий суддя пересвідчився у тяжкості покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання її винуватою у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона підозрюється, оскільки санкція ч. 1 ст. 111-2 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.178 КПК України слідчий суддя зауважує, що підозрювана середнього віку та має ІІІ групу інвалідності.
Відповідно до вимог п. 4 ч.1 ст.178 КПК України слідчий суддя встановив, що підозрювана не має міцних соціальних зв'язків, зокрема має постійне місце мешкання, є вдовою та не має на утриманні неповнолітніх дітей.
Встановлюючи обставини, передбачені п. 5 ч.1 ст.178 КПК України слідчий суддя визначив, що підозрювана має середню освіту, є пенсіонером.
Щодо репутації підозрюваного, відповідно до вимог п. 6 ч.1 ст.178 КПК України встановлено, що даних про негативну репутацію підозрюваної в ході судового розгляду клопотання слідчому судді не надано.
Щодо майнового стану підозрюваного, в дотримання вимог п. 7 ч. 1 ст.178 КПК України, слідчий суддя відзначає, що відомостей щодо майнового стану підозрюваної слідчому судді не надано.
На виконання вимог п. 8, 9, 10 ч.1 ст. 178 КПК України слідчий суддя зазначає, що підозрювана раніше не судима. Даних про застосування до підозрюваної інших запобіжних заходів не надано, як і відомостей про наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення.
Відповідно до вимог, визначених п. 11 ч. 1 ст.178 КПК України, слідчий суддя зазначає, що відповідно до наданих суду матеріалів розміру майнової шкоди у даному кримінальному провадженні не встановлено.
На виконання вимог п. 12 ч. 1 ст. 178 КПК України, слідчий суддя зазначає, що відсутні ризики продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризику летальності, що створює підозрювана, у зв'язку з його доступом до зброї у судовому засіданні не встановлено.
Стороною обвинувачення доведено існування ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3 ч.1 ст. 177 КПК України.
Так, про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування, визначеного до п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, свідчить тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винною у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, яке, відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, характер та зухвалість інкримінованого злочину, який вчинено в умовах воєнного стану. Не можна залишити поза увагою і той факт, що підозрювана має право безперешкодного перетину державного кордону України у період дії воєнного стану.
Крім того, стороною обвинувачення доведено існування ризику, передбаченого п. 2 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме можливості підозрюваної знищити, сховати або спотворити речові докази, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки проведеними слідчими діями, у тому числі обшуками, не вдалось встановити всіх речей (речових доказів) та документів, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та містять інші відомості, які можуть бути використані, як доказ факту чи обставин кримінального правопорушення.
Наявність ризику незаконно впливати на інших підозрюваних у вказаному кримінальному провадженні, визначеного п. 3 ч. 1 ст.177 КПК України, оскільки інкриміноване підозрюваній кримінальне правопорушення вчинено за попередньою змовою групою осіб, отже існує ризик незаконного впливу на інших підозрюваних ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 з метою надання неправдивих свідчень під час подальшого досудового розслідування та судового розгляду шляхом узгодження дій і свідчень.
Разом з тим, слідчий суддя погоджується із доводами сторони захисту та вважає, що стороною обвинувачення не доведеним існування ризиків, передбаченого п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчиняти інші кримінальні правопорушення, оскільки існування вказаних ризиків належним чином не обґрунтовано у клопотанні та не віднайшло об'єктивного підтвердження у судовому засіданні, ґрунтуються на припущеннях слідчого, прокурора.
Слідчий суддя враховує доводи сторони захисту, викладені користь ОСОБА_5 та вважає, що у даному випадку ці доводи не перевищують суспільного інтересу у справі, який полягає у повному та неупередженому досудовому розслідуванні особливо тяжкого злочину проти основ Національної безпеки України, вчиненого в умовах воєнного стану, у встановлені законом строки, а також забезпечення запобіганню процесуального ризику, передбаченого ч. 1 ст. 177 КПК України.
Таким чином, враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено наявність усіх обставин, передбачених ч. 1 ст. 194 КПК України, та застосування у відношенні підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відповідає конкретній меті, визначеній у КПК України, та застосовується за наявності підстав, передбачених КПК України, є необхідним та достатнім для запобігання існуючим ризикам і жоден із більш м'яких запобіжних заходів не може запобігти доведеним під час розгляду ризикам, у зв'язку з чим вважає, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Слідчий суддя зазначає, що вимоги абзацу 8 ч. 4 ст. 183 КПК України не є імперативними та визначають право суду під час дії воєнного стану при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Законодавець закріпив дискрецію слідчого судді, суду під час застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за ч. 6 ст. 176 Кодексу не визначати або визначати розмір застави з урахуванням підстав та обставин, установлених статтями 177, 178 Кодексу.
Дане твердження узгоджується із рішенням КСУ (Другий сенат) № 7-р(ІІ)/2024 від 20 червня 2024 року.
Крім того, у всіх випадках, коли ризику ухилення обвинуваченого від слідства можна запобігти за допомогою застави чи інших запобіжних заходів, обвинуваченого має бути звільнено і в таких випадках національні органи завжди мають належним чином досліджувати можливість застосування таких альтернативних запобіжних заходів (див. рішення від 23 вересня 2008 р. у справі «Вренчев проти Сербії» (Vrenсev v. Serbia), заява № 2361/05, п. 76).
Отже, керуючись ч. 4 ст. 183 КПК України, враховуючи встановлені у судовому підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, в даному випадку, під час дії воєнного стану слідчий суддя вбачає підстави для визначення розміру застави у кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину, передбаченого ч.1 ст. 111-2 КК України, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст. 177 цього кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Згідно п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи, підозрюваної у вчиненні особливо тяжкого злочину визначається від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2023 року для працездатних осіб складає 3328 гривень 00 копійок.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що для визначення розміру застави, який здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, слідчий суддя повинен, врахувавши положення ст. 177, 178 КПК України, раціонально зіставити його з доведеними у справі ризиками, даними про особу підозрюваного, тяжкістю вчиненого злочину. При цьому слід мати на увазі, що, розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя, на підставі наданих матеріалів, оцінивши в сукупності всі обставини, зазначені у ч. 1 ст. 178 КПК України, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігання ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною ОСОБА_5 кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, а також враховуючи особу підозрюваної та її репутацію, вік, стан здоров'я, зокрема те, що підозрювана має постійне місце проживання, є пенсіонером та має ІІ групу інвалідності, раніше не судима, мінімальні ризики продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема відсутність ризику летальності, що створює підозрювана, слідчий суддя не вбачає виключність випадку задля виходу за межі визначеного ч. 5 ст. 182 КПК України розміру застави, оскільки в цьому випадку це може бути завідомо непомірним для підозрюваної.
На переконання слідчого судді застава у розмірі 165 (сто шістдесят п'ять) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 499 620 (чотириста дев'яносто дев'ять тисяч шістсот двадцять) гривень 00 копійок, яку підозрюваний має право у будь-який момент внести на спеціальний рахунок у порядку, визначеному КМУ, після чого може бути звільнений з-під варти, та на нього можуть бути покладені обов'язки, передбачені в ст. 194 КПК України і буде вважатися таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави, здатна забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків і належну процесуальну поведінку підозрюваного та виконання мети та цілей застосування запобіжного заходу, визначених ч. 1 ч.177 КПК України.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні ризиків, з метою запобігання поширенню будь-якої інформації, що може бути використана на шкоду національній безпеці України, у тому числі інформаційній безпеці, слідчий суддя вважає за необхідне у разі внесення застави покласти на підозрювану ОСОБА_5 обов'язки, відповідно до вимог ч. 5 ст. 194 КПК України.
Крім того, з огляду на вимоги ч.ч. 5, 7 ст. 115, ч.ч. 1, 2 ст. 197 КПК України неспроможною є вимога сторони обвинувачення про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування до 08.06.2026, оскільки ОСОБА_5 затримано 08.04.2026 і 60-денний строк застосування такого запобіжного заходу спливає 06.04.2026.
Керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 176-178, 182, 183, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, строком на 60 діб по 06 червня 2026 року включно.
Строк тримання під вартою обчислювати з 12 години 42 хвилин 08 квітня 2026року.
Встановити підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 заставу у розмірі 300 (триста) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 998 400 (дев'ятсот дев'яносто вісім тисяч чотириста) гривень 00 копійок, які необхідно внести у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому КМУ, отримувач коштів: отримувач коштів: ДКСУ, м. Київ, код отримувача 26268059, рахунок отримувача: UA128201720355259002001012089 , призначення платежу: застава, № ухвали суду, П.І.Б. платника застави, Код банку отримувача (МФО) 820172.
У разі внесення застави, уповноваженій службовій особі місця ув'язнення необхідно негайно звільнити ОСОБА_5 з-під варти та повідомити про це слідчого, прокурора, слідчого суддю або суд.
З моменту звільнення ОСОБА_5 з-під варти у зв'язку з внесенням застави вона буде вважатися такою, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
У разі внесення застави покласти на ОСОБА_5 обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду ;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- не відлучатися із м. Богодухів Богодухівського району Харківської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;
- утримуватися від спілкування з іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Вказані обов'язки в разі внесення застави покладаються на ОСОБА_5 строком на 2 місяці, який починається з моменту звільнення з-під варти після внесення застави.
У разі невиконання вище перелічених обов'язків, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовуються у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч. 7 ст. 194 КПК України.
Ухвала слідчого судді діє по 06 червня 2026 року включно та підлягає негайному виконанню після її оголошення.
На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1