Постанова від 15.04.2026 по справі 420/32288/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/32288/25

Головуючий в 1 інстанції: Марин П.П. Дата і місце ухвалення: 23.02.2026р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років, яка виникла від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, до дня фактичного звільнення;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених Законом України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, прийнявши відповідне рішення з урахуванням мотивів, вказаних у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.01.2025р. у справі №580/460/24.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з травня 2021 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У період з 28.03.2022р. по 28.01.2025р. позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 . В червні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, яка виникла від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації. Однак, відповідач листом від 23.07.2025р. відмовив у здійсненні відповідного перерахунку з посиланням на те, що для перегляду розміру пенсії уповноваженим органом мають бути надані грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років. Таку відмову ОСОБА_1 вважає незаконною та зазначав, що пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262- XII та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення. Разом з тим, неподання заявником безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсії розрахунку вислуги років не зумовлює настання для нього негативного наслідку у вигляді відмови у перерахунку його пенсій з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання з метою належного соціального захисту особливої категорії осіб, які брали участь у захисті Батьківщини. До того ж, до поданої ГУ ПФУ заяви позивачем було долучено витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.01.2025р. №29, в якому зазначено календарну та загальну вислугу років ОСОБА_1 на момент звільнення з військової служби, а також вислугу років з моменту крайнього призову на момент звільнення з військової служби.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років, яка виникла від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, з дотриманням приписів Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення від 23.02.2026р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дійсно визначено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. При цьому, для перегляду розміру пенсії військовослужбовця органам Пенсійного фонду України уповноваженим органом мають бути надані грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років. Оскільки ОСОБА_1 не надав вказаних документів, тому ГУ ПФУ в Одеській області правомірно відмовило йому у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, яка виникла від часу призову позивача на військову службу за призовом під час мобілізації, до дня фактичного звільнення. Підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі поданих ОСОБА_1 документів відсутні.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з 10.05.2021р. отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

У період з 28.03.2022р. по 28.01.2025р. ОСОБА_1 проходив військову службу за призовом під час мобілізації.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 28.01.2025р. №29, штаб-сержанта військової служби за мобілізацією ОСОБА_1 , командира ремонтного взводу автомобільної техніки ремонтної роти автомобільної техніки ремонтно-відновлювального батальйону військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 19 січня 2025 року №6-РС з військової служби у запас за статтею 26 частина 4 пункт 2 підпункт «г» (через такі сімейні обставини або інших поважних причин (якою військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 28 січня 2025 року визнано таким, що справи та посаду здав.

З 28 січня 2025 року позивача виключено із списків особового складу військової частини, а з 29 січня 2025 року - зі всіх видів забезпечення.

В наказі зазначено, що вислуга років у ЗСУ на 28.01.2025р. становить: календарна - 27 років 11 місяців 18 днів; пільгова - 00 років 00 місяців 00 днів; загальна - 27 років 11 місяців 18 днів.

ОСОБА_1 звертався до військової частини НОМЕР_1 із заявами про надання грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення, розрахунку вислуги років та їх направлення до ГУ ПФУ в Одеській області для здійснення перерахунку його пенсії.

Не отримавши відповіді від військової частини, 26.06.2025р. ОСОБА_1 направив до ГУ ПФУ в Одеській області заяву, в якій просив перерахувати його пенсію за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення, з урахуванням відомостей про розмір грошового забезпечення за період з 28.03.2022р. по 28.01.2025р.

Листом від 23.07.2025р. ГУ ПФУ в Одеській області повідомило заявника, що для перегляду розміру його пенсії органам Пенсійного фонду України уповноваженим органом мають бути надані грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років. А відтак, ОСОБА_1 роз'яснено, що для вирішення зазначеного у заяві питання, після звільнення зі служби, йому необхідно звернутись до уповноваженого структурного підрозділу державного органу, де він проходив службу.

Вважаючи протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, яка виникла від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації, до дня фактичного звільнення, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в контексті спірних правовідносин, є збільшення вислуги років у пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ, у разі призову їх на військову службу, зокрема під час мобілізації, що може бути реалізовано шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України та доданими до неї документами. При цьому, органом, який наділений повноваженнями здійснювати підготовку документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, у тому числі на комунікацію із відповідним структурним підрозділом компетентного органу, який наділений повноваженням на обчислення вислуги років, є обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання. Поряд з цим, судом враховано, що позивачем до його заяви було долучено витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 28.01.2025р. №29, в якому зазначено календарну та загальну вислугу років ОСОБА_1 на момент звільнення з військової служби та яка становить повні 27 років, що свідчить про збільшення вислуги років позивача у порівнянні з вислугою на дату призначення йому пенсії в 2019 році. При вирішенні спору суд першої інстанції врахував правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 29.01.2025р. у справі №580/460/24, де зазначено, що неподання заявником безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсії розрахунку вислуги років не зумовлює настання для нього негативного наслідку у вигляді відмови у перерахунку його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання. А відтак, за висновками суду, відповідачу належало надати оцінку наданим позивачем документам та, за наявності обґрунтованих сумнівів або ж перевірки достовірності таких документів, звернутись із відповідними запитами до компетентних органів щодо надання додаткових документів.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Абзацом третім преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом частин першої і третьої статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Умови пенсійного забезпечення регламентовано статтею 2 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частини третьої якої пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ встановлено що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Процедуру подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулює Порядок №3-1, розділом І якого регламентовано механізм звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії.

Пунктом 2 розділу I Порядку №3-1 визначено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Відповідно до п.3 розділу I Порядку №3-1, заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Документи, які необхідні, зокрема, для призначення пенсії визначені у розділі ІІ Порядку №3-1, за змістом пункту 2 якого до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються, зокрема, такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);

2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;

3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);

4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);

5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу.

Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону №2262-ХІІ подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.

З викладеного слідує, що пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в контексті спірних правовідносин, є збільшення вислуги років у пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом №2262-ХІІ, у разі призову їх на військову службу, зокрема під час мобілізації, що може бути реалізовано шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України та доданими до неї документами.

При цьому, основним документом, який необхідний для здійснення територіальним органом Пенсійного фонду України виплати пенсії з урахуванням додаткової вислуги відповідно до частини третьої статті 2 Закону №2262-ХІІ ініційованої за заявою пенсіонера, є розрахунок вислуги років.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2.12 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014р. №530, (далі - Положення №530), обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче.

Пункт 2.13 розділу ІІ Положення №530 визначає, що при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

Згідно п.2.15 розділу ІІ Положення №530 попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.

Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.

Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний ТЦКСП за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.

Згідно пункту 2.18 розділу ІІ Положення №530 обласний ТЦК та СП при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. При цьому невраховані періоди служби, передбаченої підпунктами 2 і 3 пункту 2.3 цього розділу, зараховуються до вислуги років на відповідних пільгових умовах. Підставою для зарахування цих періодів є підтвердження управління (відділу) персоналу або військової частини про те, що військовослужбовець у відповідний період мав право на таку пільгу, а для зарахування служби у високогірних місцевостях України витяг з наказу командира військової частини.

Таким чином, органом, який наділений повноваженнями здійснювати підготовку документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, зокрема на комунікацію із відповідним структурним підрозділом компетентного органу, який наділений повноваженням на обчислення вислуги років, є обласний ТЦК та СП за обраним військовослужбовцем місцем проживання.

Натомість, процедура приймання, оформлення і розгляд документів органами, що призначають пенсії, визначена розділом IV Порядку №3-1, абзац 2 пункту 1 якого визначає, що заяви (крім заяви про призначення пенсії) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію, серед іншого, повідомляє заявника або посадову особу уповноваженого органу (структурного підрозділу) про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

У відповідності до п.3.14 розділу ІIІ Положення №530 за запитом органів Пенсійного фонду України обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії. Водночас, розрахунок вислуги років для призначення пенсії та витяги з наказів про звільнення і виключення військовослужбовця із списків військової частини долучаються до його особової справи для постійного зберігання.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, така процедура дооформлення пакету документів для перерахунку пенсії, зумовлена відсутністю у територіального органу Пенсійного фонду України компетенції самостійно вирішити питання щодо обчислення вислуги років особам, які проходили військову службу.

Судова колегія враховує правові висновки, викладені Верховним Судом в постанові по справі від 29.01.2025р. у справі №580/460/24, щодо застосування положень Закону №2262-ХІІ та Порядку №3-1 у правовідносинах стосовно порядку подання та оформлення документів необхідних для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку із збільшенням вислуги років у військових пенсіонерів, які після призначення пенсії були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації та в подальшому звільненні з неї.

Верховний Суд у зазначеній постанові сформував правовий висновок, що неподання заявником безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсії розрахунку вислуги років не зумовлює настання для нього негативного наслідку у вигляді відмови у перерахунку його пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, оскільки пенсійний орган не позбавлений можливості вчинити активні дії щодо отримання від компетентного органу додаткових документів або повідомити заявника про необхідність їх надання з метою належного соціального захисту особливої категорії осіб, які брали участь у захисті Батьківщини.

Застосовуючи наведені вище висновки до спірних правовідносин, колегія суддів враховує, що в межах повноважень пенсійного органу звернутись в порядку п. 3.14 розділу ІIІ Положення №530 та розділу IV Порядку №3-1 відповідного обласного ТЦК для дооформлення документів ОСОБА_1 за поданою ним заявою від 26.06.2025р., після чого прийняти рішення за результатами дооформлених документів.

А відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність відмови ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткової вислуги років, яка виникла від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, та, у зв'язку з цим, про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії із врахуванням додаткової вислуги років, з дотриманням приписів Закону №2262-ХІІ та Порядку №3-1, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення скарги ГУ ПФУ в Одеській області та скасування рішення суду першої інстанції від 23.02.2026р. колегія суддів не вбачає.

Відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 квітня 2026 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук