Справа № 948/32/26
Номер провадження 3/948/32/26
14.04.2026
14 квітня 2026 року с-ще Машівка
Суддя Машівського районного суду Полтавської області Тимофєєва Г.Л., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Миргородським МРВ УМВС України в Полтавській області 13.04.1999, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , головного бухгалтера ПП «Компанія «Надежда»»,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 та ч.1 ст.163-1 КУпАП,-
18 лютого 2026 року до Машівського районного суду Полтавської області з Головного управління ДПС в Полтавській області надійшов адміністративний матеріал (справа № 948/32/26, провадження №3/948/32/26) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, який внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями надійшов до провадження судді Тимофєєвій Г.Л.
Того ж дня до Машівського районного суду надійшов адміністративний матеріал (справа № 948/33/26, провадження №3/948/33/26) про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, який внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями надійшов до провадження судді Тимофєєвій Г.Л.
Постановою Машівського районного суду Полтавської області від 14.04.2026 вказані адміністративні матеріали були об'єднані в одне провадження.
Судом встановлено, що 29.12.2025 о 10:00 год при проведенні документальної планової виїзної перевірки ПП «КОМПАНІЯ «НАДЄЖДА» (податковий номер 22519085), з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, також щодо правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2023 року по 30.09.2025 року, місцезнаходження: вул. Незалежності, 130, с-ще Машівка Полтавської області, встановлено порушення вимог податкового законодавства, головним бухгалтером ОСОБА_1 , а саме:
пп.164.1.2, п.164.1, пп.164.2.20, п.164.2 ст. 164, п.п.168.1.1 п.п.168.1 ст.168, абз. «а» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України в результаті чого знижено податок на доходи фізичних осіб у розмірі 1273909,14 грн. в тому числі за липень 2023 у сумі 587881,43, за вересень 2023 у сумі 18192,30 грн., за жовтень 2023 у сумі 115595,52 грн., за листопад 2023 у сумі 263987,49 грн., за грудень 2023 у сумі 185990,04, за січень 2024 у сумі 102262,36 грн.;
пп.164.1.2, п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст. 164, п.п.168.1.1 п.п.168.1 ст.168, абз. «а» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України в результаті чого встановлено зниження військового збору за перевіряємий період у розмірі 106159,10 грн., в тому числі за липень 2023 у сумі 48990,12 грн., за вересень 2032 у сумі 1516,02, за жовтень 2023 у сумі 21998,96 грн., за грудень 2023 у сумі 15499,17 грн., за січень 2024 у сумі 8521,86 грн.
Відповідальність за вказані порушення передбачена ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Також ОСОБА_1 порушила:
п.198.1, п. 198.3, п.198.6, ст.198 Податкового кодексу України, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, встановлено зниження податку на додану вартість у сумі 734678 грн.;
п.187.1 ст 187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено від'ємного значення (рядок 21декларації) у сумі 326675 грн.;
п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого не виписано та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 7532421,71 грн.;
п.63.3, ст.63 Податкового кодексу України, п.8.1, 8.2, 8.4, ст.8 Порядку обліку платників податку і зборів (несвоєчасно подано 8 повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування, об'єкти, пов'язані з оподаткуванням);
ст.231 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/ перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, обсягом пального, зазначеного в акцизних накладних в кількості 1202305,12 л.;
п.201.10 ст.201, п.89, п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану та здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних із затримкою до 365 днів на загальну суму ПДВ 717106,40 грн.
ст.48, п.49.1, 49.2 ст.49, п.103.9 ст.103 Розділу ІІІ Податкового кодексу України в результаті чого до податкових органів не подано Додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств від 20.02.2023 № 101 та не відображена сума доходів у вигляді інших доходів, виплачених на користь нерезидентів.
Відповідальність за вказані порушення передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
У судове засідання 09.03.2026, 24.03.2026 та 14.04.2026 ОСОБА_1 не з'явилась, про розгляд справи повідомлена завчасно та належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення судової повістки (а.с.44, 52, 66, 112, 120, 134).
03.03.2026 від представника ОСОБА_1 - адвоката Скабука Ю.М. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи призначене на 09.03.2026, оскільки ОСОБА_1 не має можливості прибути в судове засідання у зв'язку з перебуванням у відрядженні (а.с.45-49, 113-117).
19.03.2026 від адвоката Скабука Ю.М. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, призначене на 24.03.2026, у зв'язку з оскарженням ПП «Компанія «Надєжда» податкових повідомлень - рішень, прийнятих Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі висновку Акту перевірки №18028/16-31-07-01-01-01/22519085 від 29.12.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду, яким 17.02.2026 відкрито провадження у справі № 440/1515/26 та призначено підготовче судове засідання на 10.00 год 24.03.2026. З огляду на викладене, просив відкласти розгляд справ про адмін. правопорушення відносно ОСОБА_1 , до розгляду справи №440/1515/26 та набрання законної сили рішенням суду по вказаній справі (а.с.59-64, 127-131).
19.03.2026 від представника ОСОБА_1 - адвоката Скабука Ю.М. надійшло пояснення, щодо протоколу №323 від 19.01.2025, де зазначено, що ОСОБА_1 не погоджується із вказаним протоколом, вважає його таким, що складений без законних підстав, за відсутності складу адміністративного правопорушення з огляду на те, що податковий кредит з ПДВ відображено ПП «Компанія «Надежда» по операціям з ФОП ОСОБА_2 в рамках господарської діяльності за договорами підряду, та на підставі зареєстрованих самою податковою податкових накладних з ПДВ, крім того, вказує, що господарські операції, за якими перераховувались кошти і, ніби то, несплачені податок на доходи фізичних осіб та військовий збір мали місце в липні 2023 - січні 2024 року, що виключає притягнення до адмінвідповідальності в силу вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, а відтак провадження по справі підлягає закриттю (а.с.53-54).
Про причини неявки ОСОБА_1 у судове засідання, призначене на 14.04.2026, суд не повідомлено, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. відомостей про стан розгляду справи № 440/1515/26, на які вказує адвокат Скабук Ю.М., як на підставу відкладення розгляду справи, до суду не направлено.
Надаючи оцінку правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Норми ст. 268 КУпАП не передбачають обов'язкову участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 163-1, 163-1 КУпАП.
Таким чином, зважаючи що наразі відомості щодо розгляду справи №440/1515/26 Полтавським окружним адміністративним судом відсутні, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що сприятиме досягненню завдань, визначених статтями 1, 245 КУпАП у розумний строк.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 163-4 КУпАП визначена відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, що тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суб'єкт правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-4 КУпАП, є спеціальний.
Факт, що ОСОБА_1 є посадовою особою, зокрема головним бухгалтером ПП «Компанія «Надежда»» з відповідними обов'язками підтверджується фотокопією наказу ПП «Компанія «Надежда» №11 від 02.03.2026 (а.с.48).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ставиться в провину порушення податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2023 по 30.09.2025, а саме:
-зниження податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1273909,14 грн. в тому числі за липень 2023 у сумі 587881,43, за вересень 2023 у сумі 18192,30 грн., за жовтень 2023 у сумі 115595,52 грн., за листопад 2023 у сумі 263987,49 грн., за грудень 2023 у сумі 185990,04, за січень 2024 у сумі 102262,36 грн (пп.164.1.2, п.164.1, пп.164.2.20, п.164.2 ст. 164, п.п.168.1.1 п.п.168.1 ст.168, абз. «а» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України);
-зниження військового збору за перевіряємий період у розмірі 106159,10 грн., в тому числі за липень 2023 у сумі 48990,12 грн., за вересень 2032 у сумі 1516,02, за жовтень 2023 у сумі 21998,96 грн., за грудень 2023 у сумі 15499,17 грн, за січень 2024 у сумі 8521,86 грн (пп.164.1.2, п.164.1, пп.164.2.20 п.164.2 ст. 164, п.п.168.1.1 п.п.168.1 ст.168, абз. «а» п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України).
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 163-4 КУпАП судом досліджені наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення №323 від 19.01.2025, яким встановлений факт вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.163-4 (а.с. 1);
-акт документальної планової виїзної перевірки №18028/16-31-07-01-01/22519085 від 29.12.2025. (а.с. 13- 41).
У протоколі про адміністративне правопорушення пояснення ОСОБА_1 відсутні (а.с.1 на зв.).
Крім того, суд зазначає, що доказів на підтвердження сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору в повному обсязі ОСОБА_1 не надано.
Отже, на підставі досліджених доказів, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, як неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Так, з матеріалів справи вбачається, що порушення податкового законодавства мали місце за період з 01.07.2023 року по 30.09.2025 року, що виявлені під час проведення документальної планової виїздної перевірки ПП «КОМПАНІЯ «НАДЄЖДА» 11.11.2025-08.12.2025 та відображені у Акті №18028/16-31-07-01-01/22519085 від 29.12.2025 року, а тому суд уважає, що з моменту вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачені ч.1 ст. 163-4 КУпАП, пройшло більше трьох місяців.
Крім цього, ч. 1 ст. 163-1 КУпАП визначена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Суб'єкт правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, є спеціальний.
Факт, що ОСОБА_1 є посадовою особою, зокрема головним бухгалтером ПП «Компанія «Надежда»» з відповідними обов'язками підтверджується фотокопією наказу ПП «Компанія «Надежда» №11 від 02.03.2026 (а.с.116).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ставиться в провину порушення податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2023 по 30.09.2025, а саме:
- зниження податку на додану вартість у сумі 734678 грн., (пп.164.1.2, п.164.1, пп.164.2.20, п.164.2 ст. 164, п.п.168.1.1 п.п.168.1 ст.168, абз. «а» п. 176.2 ст. п.198.1, п. 198.3, п.198.6, ст.198 Податкового кодексу України, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість);
- завищення від'ємного значення (рядок 21декларації) у сумі 326675 грн.(п.187.1 ст 187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України);
- не виписано та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 7532421,71 грн. (п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України)
- несвоєчасне подання 8 повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування, об'єкти, пов'язані з оподаткуванням (п.63.3, ст.63 Податкового кодексу України, п.8.1, 8.2, 8.4, ст.8 Порядку обліку платників податку і зборів);
- порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/ перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, обсягом пального, зазначеного в акцизних накладних в кількості 1202305,12 л. (ст.231 Податкового кодексу України);
- здійснення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних із затримкою до 365 днів на загальну суму ПДВ 717106,40 грн ( п.201.10 ст.201, п.89, п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану);
- не відображення суми доходів у вигляді інших доходів, виплачених на користь нерезидентів (ст.48, п.49.1, 49.2 ст.49, п.103.9 ст.103 Розділу ІІІ Податкового кодексу України в результаті чого до податкових органів не подано Додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств від 20.02.2023 № 101).
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.163-1 КУпАП судом досліджені наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення №322 від 19.01.2025, яким встановлений факт вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.163-1 (а.с. 69);
-акт документальної планової виїзної перевірки №18028/16-31-07-01-01/22519085 від 29.12.2025. (а.с. 81-109).
У протоколі про адміністративне правопорушення пояснення ОСОБА_1 відсутні (а.с.69 на зв.).
19.03.2026 від представника ОСОБА_1 - адвоката Скабука Ю.М. надійшло пояснення, щодо протоколу №322 від 19.01.2025, де зазначено ОСОБА_1 , не погоджується із вказаним протоколом, вважає його таким, що складений без законних підстав, за відсутності складу адміністративного правопорушення з огляду на те, що кошти перераховувались ПП «Компанією «Надежда» на ФОП ОСОБА_2 в рамках господарської діяльності за договорами підряду, із вказаних коштів ФОП ОСОБА_3 сплачено відповідні податки до бюджету, при цьому ПП «Компанія «Надежда» не є податковим агентом. Крім того, за змістом висновків Акту перевірки та протоколу господарські операції за якими перераховувались кошти і ніби то несплачені податок на доходи фізичних осіб та військовий збір мали місце в липні 2023 - січні 2024 року, що виключає притягнення до адмінвідповідальності в силу вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП наголошує на відсутності події правопорушення скільки ПДФО та військовий збір сплачено своєчасно та в повному обсязі та складу правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме об'єктивної сторони у вигляді вчинених дій, які суперечать порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи. Відтак провадження по справі підлягає закриттю.(а.с.121-122).
Разом з цим, суд зазначає, що доказів на підтвердження, вказаних у поясненні обставин суду не надано, як і не надано доказів на спростування обставин вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення №322 від 19.01.2025.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що протоколи про адміністративні правопорушення №322 та №323 датовані 19 січням 2025 року, що суд розцінює як описку, а виправлення у протоколах не допускаються. Між тим, дослідженими доказами в сукупності, встановлено, що датою складання протоколів про адміністративні правопорушення №322 та 323 є «19 січня 2026 року».
Отже, на підставі досліджених доказів, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, як відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України,.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.
Так, з матеріалів справи вбачається, що порушення податкового законодавства мали місце за період з 01.07.2023 року по 30.09.2025 року, що виявлені під час проведення документальної планової виїздної перевірки ПП «КОМПАНІЯ «НАДЄЖДА» 11.11.2025-08.12.2025 та відображені у Акті №18028/16-31-07-01-01/22519085 від 29.12.2025 року, а тому суд уважає, що з моменту вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачені ч.1 ст. 163-1 КУпАП, пройшло більше трьох місяців.
Згідно із п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
У зв'язку з викладеним, суд уважає, що об'єднане провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за за ч.1 ст.163-4, ч. 1 ст. 163-1 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, те що до ОСОБА_1 не застосовується адміністративне стягнення, суд не стягує з останньої судовий збір.
Керуючись ст. 38, 247, 276-280, 283, 284, 285 КУпАП, -
Закрити провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-4, ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний термін з дня проголошення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а у разі її оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Г.Л. Тимофєєва