Справа № 526/1715/25
Провадження № 1-кп/526/107/2026
іменем України
15 квітня 2026 року Гадяцький районний суд Полтавської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні обвинувальний актом в межах кримінального провадження № 42025172050000057 від 04.02.2025 року відносно
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Велика Круча Пирятинського району Полтавської області, громадянина України, з вищою освітою, який працює на посаді начальника відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради, що перебуває в зареєстрованому шлюбі, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,
де сторонами є: прокурор ОСОБА_4 , обвинувачений ОСОБА_3 ,
Згідно рішення другої сесії сьомого скликання Гадяцької міської ради Полтавської області від 13.11.2015 створено відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області (код ЄДРПОУ 40212371) та яке розташоване за адресою: м. Гадяч вул. Гетьманська, 31.
Розпорядженням голови Гадяцької міської ради №5-к від 04.01.2016 з 05.01.2016 року ОСОБА_3 призначено на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради.
Згідно Розділу 6 Положення відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області, затвердженого рішенням сорок сьомої сесії Гадяцької міської ради від 22.02.2024 та Положення про відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області, затвердженого рішенням 3 сесії Гадяцької міської ради 7 скликання від 10.12.2015, відділ освіти, молоді та спорту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади розпорядженням міського голови.
Згідно п.п. 6.2.1 - 6.2.5, 6.2.7-6.2.9, 6.2.14 Розділу 6 Положення начальник відділу освіти, молоді та спорту: здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов'язки і ступінь відповідальності головних спеціалістів та працівників відділу, сприяє створенню належних умов праці у відділі; затверджує посадові обов'язки працівників; забезпечує розробку, складання планів роботи відділу, контролює їх виконання, бере участь у розробці планів роботи виконавчого комітету та міської ради; видає в межах компетенції відділу накази, організовує контроль за їх виконанням; призначає на посаду та звільняє з посади працівників відділу; заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу; затверджує штатний розпис і структуру відділу освіти; розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу освіти, молоді та спорту; відкриває рахунки у банках України, має право першого підпису на усіх банківських та інших документах, а також має право укладати і розривати договори, угоди, тощо; сприяє розвитку міжнародних зв'язків з питань освіти, молоді та спорту.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради, затвердженої розпорядженням голови Гадяцької міської ради від 03.12.2020 №160-к, ОСОБА_3 є посадовою особою місцевого самоврядування, призначається на посаду та звільняється розпорядженням міського голови. У відповідності до п.1.4, 2.1 -2.20, 3.1 - 3.8 посадової інструкції начальник відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради ОСОБА_3 здійснює керівництво діяльністю відділу; забезпечує виконання покладених на відділ завдань з реалізації державної політики у сфері освіти, молоді та спорту; забезпечує розробку, складання планів роботи відділу, контролює їх виконання, бере участь у розробці планів роботи виконавчого комітету та міської ради; розробляє посадові інструкції працівників відділу та розподіляє обов'язки між працівниками; вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи відділу; звітує перед міським головою про виконання покладених на відділ завдань та затверджених планів роботи; може брати участь у засіданнях виконавчого комітету та міської ради; представляє інтереси відділу у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами міської ради, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями - за дорученням керівництва міської ради; в межах своїх повноважень готує проекти розпоряджень та рішень, організовує контроль за їх виконанням; проводить особистий прийом громадян з питань, що належить до повноважень відділу; забезпечує дотримання працівниками відділу правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни; представляє інтереси громади в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами; забезпечує узагальнення соціально-економічної інформації з питань, що належить до компетенції відділу; організовує відповідно до функціональних завдань покладених на відділ розробку проектів програм (розділів програм), аналітичних матеріалів, балансових розрахунків, планових показників, комплексних заходів, пропозицій, прогнозів розвитку території, тощо; готує пропозиції, спрямовані на поглиблення економічних реформ з питань, що належать до діяльності відділу; регулює роботу відділу щодо його ефективної взаємодії з іншими підрозділами, суміжними сферами, науковими організаціями, провідними експертами з питань, що стосуються діяльності відділу; контролює в межах своєї компетенції, дотримання чинного законодавства; організовує, регулює та контролює своєчасний та якісний розгляд працівниками звернень від органів виконавчої влади, громадських об'єднань, підприємств, установ та організацій, громадян з напряму діяльності відділу, а також готує за ними проекти відповідних рішень; подає пропозиції керівництву громади про присвоєння рангів посадової особи місцевого самоврядування, своєчасне заміщення вакансій, сприяє підвищенню кваліфікації працівників; залучає фахівців інших підрозділів підприємств та організацій для розгляду питань, що належать до його компетенції, тощо.
Встановлено, що ОСОБА_3 в період часу з 19.01.2021 по 23.06.2021 перебував у статусі особи, яка постійно обіймала посаду в органі місцевого самоврядування та яка відповідно до ст.14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» відноситься до VI категорії посад місцевого самоврядування. Протягом указаного періоду був наділений повноваженнями, пов'язаними із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою у розумінні як ч. 3 ст. 18 КК України, так і примітки до ст. 364 КК України, та діючи як службова особа, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
За результатами проведеної процедури закупівлі між відділом освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області (код ЄДРПОУ 40212371) в особі начальника відділу ОСОБА_3 таТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 43726412), в особі директораОСОБА_5 17.12.2020 укладено договір № 116(21)АГ на постачання природного газу об'ємом 399 260 м. куб. на загальну суму 2 457 844, 56 грн з ПДВ.
Згідно з п. 7.1 договору ціна за 1000 куб.м. газу становить 5130, 00 грн. без ПДВ, крім того ПДВ (20%) - 1026, 00 грн, що разом з ПДВ складає 6156, 00 грн, в т.ч. вартість замовлення (бронювання) потужності (тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи) за 1000 кубічних метрів на добу становить 136, 576 грн без ПДВ, крім того ПДВ (20%).
Частиною 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
- зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
- збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії;
- покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
- продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю
- погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
- зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
- зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.
Так, ОСОБА_3 , будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими повноваженнями, не передбачаючи, що внаслідок неналежного виконання ним своїх службових обов'язків можуть настати суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення шкоди державним інтересам, але, враховуючи займану посаду та покладені на нього посадові обов'язки, повинен був і міг їх передбачити, в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що виразилось у неотриманні з достовірних джерел інформації щодо фактичного коливання ціни на природний газ на ринку, неотриманні документу, що підтверджує таке коливання ціни на ринку у період між датами укладання додаткових угод до договору, не ознайомившись належним чином із підставами внесення істотних змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару, визначених Законом та умовами договору, всупереч вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», якими встановлено заборону на зміну умов договору після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару, не більше ніж на 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку, розглянув пропозиції постачальника щодо збільшення ціни за одиницю товару та прийняв рішення про укладання додаткових угод до договору, якими було безпідставно збільшено ціну за одиницю товару за відсутності належного підтвердження коливання ціни на ринку.
Так, у період із 19.01.2021 року по 23.06.2021 року включно, начальник відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради ОСОБА_3 , в порушення вимог п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено заборону на зміну умов договору після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару, не більше ніж на 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку, у результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, діючи від очолюваної ним установи, розглянув, підписав та скріпив гербовою печаткою установи відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради сім додаткових угод з ТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО» до договору № 116(21)АГ на постачання природного газу від 17.12.2020, якими безпідставно на 77 % збільшено ціну за одиницю товару за відсутності коливання ціни газового палива на ринку, а саме:
-додаткову угоду №2 від 19.01.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 6743,22 грн (з ПДВ);
-додаткову угоду №4 від 26.02.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 7137,96 грн (з ПДВ);
-додаткову угоду №5 від 29.03.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 7821,42 грн (з ПДВ);
-додаткову угоду №6 від 20.04.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 8579,46 грн (з ПДВ);
-додаткову угоду №7 від 30.04.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 9050,76 грн (з ПДВ);
-додаткову угоду №9 від 31.05.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 9930,54 грн (з ПДВ);
-додаткову угоду №11 від 23.06.2021, якою встановлено, що ціна за 1000 куб.м становить 10897,38 грн (з ПДВ).
На підставі вказаного договору та додаткових угод, підписаних і скріплених гербовою печаткою відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради та ТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО», складено акти прийому-передачі природного газу №33 від 09.02.2021, №127 від 09.03.2021, №198 від 07.04.2021, №320 від 06.05.2021, №420 від 04.06.2021, №487 від 07.07.2021, № 547 від 09.08.2021, №581 від 09.08.2021, які у подальшому подані Відділом до Державної казначейської служби України для здійснення відповідної оплати за рахунок коштів місцевого бюджету на рахунок постачальника ТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО».
Згідно вищевказаних актів приймання - передачі природного газу та платіжних доручень Відділом перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО кошти на загальну суму 1593919,45 грн у якості оплати за поставлений природній газ загальним обсягом 224,668 м. куб.
Згідно висновку судової економічної експертизи № СЕ-19/117-25/8296-ЕК від 28.05.2025 розрахунок заподіяної шкоди (збитків), визначений в Акті Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 23.01.2025 №201603-11/11 щодо процедури закупівлі UA-2020-11-12-010285-с згідно договору №116(21)АГ на постачання природного газу, укладеного 17.12.2020 між відділом освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області та ТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО» підтверджується в сумі 210 863,24 грн (двісті десять тисяч вісімсот шістдесят три гривні 24 копійки).
Таким чином, неналежне виконання службових обов'язків начальником відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради ОСОБА_3 призвело до неправомірного та безпідставного збільшення ціни за одиницю товару та відповідно надлишкової (зайвої) сплати коштів на користь ТОВ «АЛЬЯНСГАЗЕНЕРГО» на загальну суму 210 863,24 грн (двісті десять тисяч вісімсот шістдесят три гривні 24 копійки), що згідно примітки 3 до ст. 364 КК України є істотною шкодою (складає 183 неоподаткованих мінімуми доходів громадян).
Обвинувачений просить закрити кримінальне провадження, оскільки закінчилися строки притягнення до відповідальності.
Прокурор не заперечував проти заявленого клопотання та закриття кримінального провадження.
Об'єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 06.12.2021 року в справі № 521/8873/18 вказала, що відповідно до приписів п. 1 ч. 2 ст. 284, ч. 3 ст. 285, ч. 4 ст. 286, ч. 3 ст. 288 КПК, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання, та у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, і за наявності згоди особи на її звільнення на підставі спливу строків давності, закрити кримінальне провадження, звільнивши таку особу від кримінальної відповідальності.
З урахуванням цього, вирішуючи клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, суд прийшов до наступного.
Так, у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом: у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. За правилами ч. 8 вказаної статті, закриття кримінального провадження на підставі, передбаченій п. 1 ч. 2 цієї ж статті, не допускається лише у випадку, коли підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. У цьому разі розгляд кримінального провадження продовжується в загальному порядку.
Положеннями ч. 4 ст. 286 КПК визначено, що в разі, якщо під час судового розгляду сторона у кримінальному провадженні звернеться до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Ця норма, як і положення ст. 49 КК є імперативними нормами, які передбачають не право суду, а його обов'язок розглянути відповідне питання.
Правилами ч. 3 ст. 288 КПК передбачено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
З урахуванням цього і відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, в якому обвинувачується ОСОБА_3 , відносяться до нетяжкого злочину.
Як видно з матеріалів кримінального провадження, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, було вчинене в проміжок часу з 19.01.2021 по 23.06.2021, тому строк, визначений ч. 1 ст. 49 КК України, сплив 23.06.2024.
У постанові від 26 березня 2020 року (справа №730/67/16-к, провадження №51-6463км19) колегією суддів ККС зроблено висновок про те, що передбачений законом (ст.49 КК) інститут звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності не пов'язує таке звільнення із визнанням ними своєї винуватості у вчиненні кримінального правопорушення.
Таким чином, навіть за невизнання обвинуваченим вини у вчиненні кримінального правопорушення, проте наявності його згоди на звільнення від кримінальної відповідальності у передбачених законом випадках за умови роз'яснення йому підстав звільнення від кримінальної відповідальності та права заперечувати проти закриття кримінального провадження не є правовою підставою для відмови в задоволенні клопотання сторони кримінального провадження про таке звільнення.
Таким чином, суд убачає у кримінальному провадженні наявність правових підстав для звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності та звільнити його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, а кримінальне провадження щодо нього відповідно до вимог статей 284 КПК України закрити.
Водночас суд вважає за необхідне зазначити, що об'єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду в постанові від 12 вересня 2022 року (справа № 203/241/17) сформулювала висновок з цього питання, який зводиться до того, що в разі звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, у тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрите на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
З урахуванням викладеного, витрати за проведення експертиз від 28.05.2025 № СЕ-19/117-25/8296-ЕК у розмірі 14 262,40 грн. необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. 284, ч.ч. 1, 4 ст. 286, ч. 3 ст. 288, ст. 372 КПК України, ст. 44, 49 КК України, суд
Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 42025172050000057 від 04.02.2025 рокувідносно ОСОБА_3 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - закрити.
Витрати за проведення експертизи від 28.05.2025 № СЕ-19/117-25/8296-ЕК у розмірі 14 262,40 грн. віднести на рахунок держави.
Речові докази, надані прокурором - зберігати в матеріалах кримінального провадження.
Ухвалу може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Копію ухвали вручити негайно після її проголошення учасникам судового провадження.
Суддя: ОСОБА_1