Ухвала від 14.04.2026 по справі 379/663/26

Єдиний унікальний номер: 379/663/26

Провадження № 2-а/379/10/26

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

14 квітня 2026 рокум.Тараща

Суддя Таращанського районного суд Київської області Невгад О.В., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, сержанта поліції взводу 1 роти 2 батальйону ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Київській області Богдана Олександра Олександровича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення

УСТАНОВИВ:

13.04.2026 року ОСОБА_2 звернувся до Таращанського районного суду Київської області з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, сержанта поліції взводу 1 роти 2 батальйону ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Київській області Богдана Олександра Олександровича про скасування постанови серії ЕНА № 6946938 від 01.04.2026 про накладення адміністративного стягнення, а саме просив визнати протиправною та скасувати вказану постанову про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП, закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення та стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір за подання адміністративного позову.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.2026 справу передано для розгляду судді Таращанського районного суду Київської області Невгаду О.В.

Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя приходить наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України передбачено право кожної особи на звернення до адміністративного суду якщо така вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист.

Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду.

Належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.171 КАС України суддя при одержанні позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно до п. 1 ч. 1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

За правилами ч. 1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом (ч. 2ст. 26 КАС України).

З аналізу вищенаведених правових норм убачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Таким чином, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.

Предметом заявленого позову є оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якою позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності.

Згідно відповіді № 2601108 з Єдиного державного демографічного реєстру, сформованого засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" 14.04.2026, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП: НОМЕР_1 , має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

За таких обставин, позов не є підсудним Таращанському районному суду Київської області як адміністративному, та підлягає розгляду за місцем реєстрації позивача.

Частиною 5ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд за підсудністю до належного суду, а саме до Кагарлицького районного суду Київської області, у зв'язку з непідсудністю даного позову Таращанському районному суду Київської області, як адміністративному суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.25,29,171,294 КАС України,

УХВАЛИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, сержанта поліції взводу 1 роти 2 батальйону ППП в місті Біла Церква та Білоцерківському районі Київській області Богдана Олександра Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення передати за підсудністю до Кагарлицького районного суду Київської області (09201, Київська область, Обухівський район, м. Кагарлик, вул. Володимира Великого, 3).

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення..

Ухвала складена та підписана 14.04.2026.

Суддя О.В. Невгад