13 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 340/928/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року (суддя Момонт Г.М.)
у справі №340/928/25
за позовом ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови №149-11703/С-03/8-1100/25 від 06.01.2025 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та її малолітній доньці ОСОБА_2 на підставі п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 та її малолітній доньці ОСОБА_2 на підставі п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, а також здійснити виплату із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка та її донька є членами сім'ї померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , отримують пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі по 7 800 грн. На звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, зазначивши, що пенсія призначена відповідно до чинного законодавства.
Позивачка вважає таку відмову протиправною, оскільки їй та її дитині належить до виплати пенсія у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, тобто 10857,63 грн, а з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 за 2024 рік загалом 11721,91 грн на кожного утриманця. Відповідачем помилково розраховано суму грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки в обрахунках замість 13 місяців (фактичні місяці служби перед смертю) використано 24 місяці.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_4 та ОСОБА_2 здійснити перерахунок та виплату пенсій у разі втрати годувальника за заявами від 03 грудня 2024 року та від 27 грудня 2024 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсій у разі втрати годувальника ОСОБА_4 та малолітній ОСОБА_2 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 27 червня 2023 року №1016 відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед смертю (загибеллю) ОСОБА_5 на кількість таких місяців (13 місяців), та здійснити виплату пенсій з урахуванням раніше виплачених сум з 13 серпня 2024 року.
Суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на приписи п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393, в спірному випадку пенсія має бути розрахована з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованої шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед смертю (загибеллю) годувальника на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії на фактичну безперервну кількість місяців служби перед смертю (загибеллю) годувальника.
Суд з'ясував, що період фактичної безперервної служби ОСОБА_5 , що передував його смерті (загибелі), є меншим, ніж 24 календарні місяці. Розмір пенсії обчислено з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за період з березня 2022 року по березень 2023 року. При цьому, взяті для обрахунку розміру пенсій позивачів суми додаткових видів грошового забезпечення за 13 календарні місяці, які передували смерті (загибелі) годувальника, поділені відповідачем на 24 місяці.
За встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку про протиправну відмову відповідача у перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії обрахований без урахування вказаних положень 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Фактично позиція відповідача полягає в тому, що порядок визначення та види грошового забезпечення, які враховуються під час обчислення пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначено п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Застосовуючи п.7 Порядку №393, відповідач зазначає, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (смертю). Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 01.03.2018 та пізніше.
Відповідач вказує, що відповідно до матеріалів, наданих для призначення пенсії (витягу з наказу від 21.06.2023 №113-РС), ОСОБА_5 проходив військову службу у Збройних силах України з 10.11.2016 по 05.03.2020 та з 25.02.2022 по 10.04.2023. Пенсія призначена на підставі грошового атестату від 20.06.2023 №790, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, де зазначено надбавку за особливості проходження служби та премію (за 11 місяців) та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.06.2023 №1016 за період служби з 01.03.2022 по 31.03.2023 (13 місяців). Для призначення пенсії враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 календарних місяці служби, як це передбачено Постановою №393. При призначені пенсії враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби, оскільки ОСОБА_5 служив з 10.11.2016 по 05.03.2020 та з 25.02.2022 по 10.04.2023, тобто має 24 календарні місяці служби. Врахування меншої кількості місяців можливе за умови відсутності 24 місяців служби. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, складає 5849,13 грн ((36123,75 грн (загальна сума надбавки за особливості проходження служби) + 104255,40 грн (загальна сума премії) = 140379,15 грн (24 місяці)). З урахуванням основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад -3170,00 грн, оклад за військовим званням 600,00 грн, надбавка за стаж служби 942,50 грн), розмір грошового забезпечення складає 10561,63 грн (3170,00 грн + 600,00 грн + 942,50 грн + 5849,13 грн). ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії на підставі посвідчення члена сім'ї загиблого військовослужбовця, яке долучено до матеріалів пенсійної справи. Розмір пенсії гр. ОСОБА_1 станом на 01.03.2025 складає 18389,29 грн (по 8899,52,63 грн на кожного утриманця + 590,25 грн (підвищення до пенсії члену сім'ї загиблого військовослужбовця)), де: 7393,14 грн основний розмір пенсії (10561,63 грн (грошове забезпечення) х 70%); 588,49 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 (7393,14 грн х 7,96%); 917,89 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 ((7393,14 грн + 588,49 грн) х 11,5%); 590,25 грн - підвищення до пенсії члену сім'ї загиблого військовослужбовця. За таких обставин відповідач вважає заявлені позивачем позовні вимоги безпідставними.
Позивачка подала письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення суду залишити без змін, посилаючись на безпідставність доводів скаржника.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивачка ОСОБА_3 та її донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є членами сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_1 військовослужбовця ОСОБА_5 , з 01.05.2023 отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в разі втрати годувальника у розмірі 70% грошового забезпечення померлого чоловіка та батька ОСОБА_5 .
Пенсія призначена на підставі складених та виданих військовою частиною НОМЕР_1 грошового атестату ОСОБА_5 від 20.03.2023 № 790 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, згідно яким:
Посадовий оклад за 9 тарифним розрядом - 3170 грн., оклад за військовим званням - 600 грн., надбавка за вислугу років 25% - 942,50 грн., щомісячні додаткові види грошового забезпечення 65% - 3163,13 грн., премія 489% - 15501,30 грн.
Сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 140379,15 грн. (за 13 місяців служби з березня 2022 року по березень 2023 року).
У протоколі за пенсійною справою №1101011599 від 01.05.2023 зазначено про призначення пенсій в разі втрати годувальника за Законом №2262-ХІІ з 01.05.2023 у розмірі 7800,00 грн кожному в розмірі 70% від грошового забезпечення 10561,63 грн: посадовий оклад 3170,00 грн, оклад за військове звання 600,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 25% 942,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 5849,13 грн (а.с.43).
Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення обрахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області шляхом ділення суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні 13 місяців служби на 24 місяці (140 379,15 грн : 24).
Зважаючи, що пенсійним органом неправильно визначена середньомісячна сума щомісячних видів грошового забезпечення та премії, що враховуються при призначенні пенсії в разі втрати годувальника, 03.12.2024 ОСОБА_3 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою від про перерахунок пенсії ОСОБА_4 та її доньці ОСОБА_2 .
Листом від 16.12.2024 №10572-11004/С-03/8-1100/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з посиланням на ст.24 Закону № 2232-ХІІ, п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, повідомило ОСОБА_6 , що пенсія призначена відповідно до чинного законодавства, підстави для її перегляду відсутні.
27.12.2024 ОСОБА_3 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_4 та її доньці ОСОБА_2 з урахуванням грошового атестату, виданого Військовою частиною НОМЕР_1 , відповідно до абзацу другого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб».
Листом від 06.01.2025 р. №1149-11703/С-03/8-1100/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило, що при призначенні пенсії враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 календарних місяці служби, оскільки чоловік позивачки служив з 10.11.2016 по 05.03.2020 та з 25.02.2022 по 10.04.2023, тобто має 24 календарні місяці служби, а врахування меншої кількості місяців можливе за умови відсутності 24 місяців служби.
Вважаючи дії відповідача щодо призначення та перерахунку пенсії в разі втрати годувальника протиправними, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Спір між сторонами виник з приводу визначення середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, яка враховується при обчисленні пенсії в разі втрати годувальника.
Право позивачки та її доньки на пенсію в разі втраті годувальника відповідачем не заперечується, як не заперечується той факт, що при призначенні (перерахунку) пенсії в разі втраті годувальника за нормами Закону №2262-ХІІ враховується грошове забезпечення померлого годувальника, яке він отримував на день звільнення.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 визначений порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.
Відповідно до пункту 7 вказаної постанови № 393, на який посилається відповідач, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.
Застосовуючи положення п.7 постанови № 393, відповідач виходив з того, що чоловік позивачки перебував на військовій службі з 10.11.2016 по 05.03.2020 та з 25.02.2022 по 10.04.2023, тобто мав 24 календарні місяці служби.
В той же час, конструкція вказаної вище правової норми свідчить, що необхідною умовою для обчислення пенсії з урахуванням середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, яка визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, є безперервність проходження служби протягом 24 місяців, як то правильно вказано судом першої інстанції.
В іншому випадку, пенсія обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, в спірному випадку пенсійний орган помилково врахував загальний час перебування військовослужбовця на військовій службі, тоді як періодом фактичної безперервної служби ОСОБА_5 , що передував його смерті (загибелі), є період з 25.02.2022 по 10.04.2023, тобто менше, ніж 24 календарні місяці.
Таким чином, здійснений відповідачем розрахунок пенсії з урахуванням загальної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за період з березня 2022 року по березень 2023 року (13 календарні місяці, які передували смерті (загибелі) годувальника), поділеної на 24 місяці, не відповідає нормам діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
Тому правильним є висновок суду першої інстанції, що середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії має бути визначена шляхом ділення загальної суми цих видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед смертю (загибеллю) ОСОБА_5 на кількість таких місяців (13 місяців).
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року у справі №340/928/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров