Постанова від 14.04.2026 по справі 280/9813/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року справа 280/9813/25

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2026 (суддя Калашник Ю.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про перерахунок пенсії, третя особа: Пенсійний фонд України

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 07.11.2025 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить: визнати протиправними дії щодо розрахунку страхового стажу без застосування пільгового обчислення (подвійного розміру) періодів роботи в реанімаційному, інфекційному та психоневрологічному закладах до 01.01.2004, згідно зі статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; визнати протиправними дії щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при призначенні пенсії за вислугу років у 2017 році (на базі 2014-2016 років), при призначенні пенсії за віком з 28.08.2025, всупереч вимогам статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати здійснити перерахунок страхового стажу зарахувавши у подвійному розмірі періоди роботи: з 01.08.1990 по 30.08.1993; з 04.09.1995 по 16.04.1996; з 22.04.1996 по 31.12.2003 та здійснити з 28.08.2025 перерахунок та подальшу виплату пенсії за віком, застосувавши для її обчислення коректний коефіцієнт страхового стажу (0,52667) та показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023 та 2024 роки (15057,09грн) відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати виплатити суму недоотриманої пенсії, що утворилася внаслідок її неправильного розрахунку, за період з 28.08.2025 до моменту проведення перерахунку, одним платежем.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2026 позов задоволений частково: визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки та не зарахування до страхового стажу у подвійному розмірі періодів роботи з 01.08.1990 по 30.08.1993, з 04.09.1995 по 16.04.1996, з 22.04.1996 по 30.11.2003; зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати періоди роботи з 01.08.1990 по 30.08.1993, з 04.09.1995 по 16.04.1996, з 22.04.1996 по 30.11.2003 до страхового стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі, відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки, з 28.08.2025; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Запорізькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що з 01.01.2004 набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким не передбачаються пільги у вигляді зарахування стажу в подвійному розмірі для посад, на яких працювала позивачка, тому з 01.01.2004 відсутні законні підстави для обчислення стажу в подвійному розмірі. Також зазначає, що позивачку переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 з 11.07.2017 призначено пенсію за вислугою років, відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 28.08.2025 позивачку переведено на пенсію за віком, яку обраховано із застосуванням середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

ОСОБА_1 22.09.2025 звернулась до ГУ ПФУ в м.Києві з заявою про перерахунок пенсії, в якій просила здійснити перерахунок її загального страхового стажу, зарахувавши у подвійному розмірі періоди роботи, зазначені у заяві; здійснити перерахунок її пенсії за віком, призначеної з 28.08.2025, застосувавши для її обчислення коректний страховий стаж та коректний показник середньої заробітної плати; врахувати при відповідному перерахунку доплату за понаднормовий стаж, здійснювати подальшу виплату перерахованої пенсії на постійній основі, виплатити їй недоотриману суму пенсії, що виникла внаслідок неправильного розрахунку, за весь період з моменту призначення пенсії.

Листом ГУ ПФУ в м.Києві №2600-0212-8/169428 від 24.09.2025, заяву позивачки направлено за територіальною належністю до ГУ ПФУ в Запорізькій області.

Листом ГУ ПФУ в Запорізькій області №19151-19238/Г-02/8-0800/25 від 17.10.2025 повідомлено, що відповідно до пункту 43 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначені до 31.12.2017, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивачка з 01.08.1990 по 30.08.1993 працювала на посаді лікаря анестезіолога-реаніматолога до відділення реанімації та інтенсивної терапії в Запорізькій обласній дитячій лікарні; з 04.09.1995 по 16.04.1996 працювала на посаді завідуючої інфекційно-боксованим педіатричним відділенням патології новонароджених дітей у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні; з 22.04.1996 по 30.11.2003 працювала на посаді лікаря-педіатра Запорізькому обласному будинку дитини «Сонечко». Відповідно до запису трудової книжки №21 з 14.02.1985 Запорізький обласний будинок дитини «Сонечко» є спеціалізованою медичною установою психоневрологічного профілю МОЗ України.

Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) при розрахунку пенсії періоди роботи з 01.08.1990 по 30.08.1993 на посаді лікаря анестезіолога-реаніматолога до відділення реанімації та інтенсивної терапії в Запорізькій обласній дитячій лікарні, з 04.09.1995 по 16.04.1996 на посаді завідуючої інфекційно-боксованим педіатричним відділенням патології новонароджених дітей у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні, з 22.04.1996 по 30.11.2003 на посаді лікаря-педіатра Запорізькому обласному будинку дитини «Сонечко» зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 10 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 01.01.2004, цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За правилами пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в т.ч. щодо пільг по обчисленню стажу), станом на час звернення позивача за призначенням пенсії діяли і підлягали застосуванню відповідачами під час виконання покладених на них функцій.

Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи у інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я підлягає зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі.

Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 04.12.2019 у справі №689/872/17 та від 20.04.2022 у справі №214/3705/17, від 27.04.2023 у справі №160/14078/22, у яких Верховним Судом залишено без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими зобов'язано відповідачів зарахувати до страхового стажу в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи позивачів в інфекційних закладах після 01.01.2004, тобто після дати набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, стаж роботи позивачки з 01.08.1990 по 30.08.1993 на посаді лікаря анестезіолога-реаніматолога до відділення реанімації та інтенсивної терапії в Запорізькій обласній дитячій лікарні, з 04.09.1995 по 16.04.1996 на посаді завідуючої інфекційно-боксованим педіатричним відділенням патології новонароджених дітей у Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні, має зараховуватися до спеціального стажу в подвійному розмірі.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини 1 статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Позивачці з 11.07.2017 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте з 28.08.2025 виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачка звернулась вперше.

Верховний Суд у подібних правовідносинах неодноразово висловлював правову позицію щодо того, що у випадку, якщо особа, яка вже отримує пенсію за одним законом виявила бажання отримувати пенсію, право на яку визначене іншим законом, то має місце саме призначення пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно із частиною 3 статті 45 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначений висновок суду відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17, висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 31.07.2019 у справі №720/208/17, від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 28.09.2022 у справі №184/886/17, від 29.03.2023 у справі №240/4170/19.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно частини 3 статті 45 Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком.

Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 01.01.2004 здійснюється на підставі Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують обставини, досліджені та перевірені в суді першої інстанції та не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.01.2026 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 14.04.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова