Справа № 540/724/22
15 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року, яке набрало законної сили 20.04.2023 року, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 13.03.2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонський області щодо відмови перерахунку пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 01.12.2019 року за наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" довідкою від 07.09.2021 № 33/42-Л-78 о/п про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року ОСОБА_2 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" довідкою від 07.09.2021 № 33/42-Л-78 о/п про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року ОСОБА_2 , з урахуванням виплачених сум пенсії.
22.07.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі.
Ухвалою суду від 13.03.2025 року відмовлено у задоволенні заяви про виправлення описки у рішенні суду.
07.04.2026 року до суду за вх.№37509/26 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Розглянувши подану в порядку ст.382 КАС України заяву, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Водночас, з 19 грудня 2024 року діє нова редакція КАС України, в якій ч.1 ст.382 КАС України доповнено другим абзацом наступного змісту:
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є невиконання такого судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.
Відомості щодо виконання рішення суду відсутні.
Таким чином, враховуючи положення КАС України, суд вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 20.03.2023 року та зобов'язати ГУ ПФУ надати до суду звіт про виконання рішення суду до 13.07.2026 року, роз'яснивши, наслідки неподання звіту та невиконання рішення суду.
Відповідно до ч.3,10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
При розгляді заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд вирішує лише питання про наявність або відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, та не вирішує будь-яких інших питань.
Керуючись ст.248, 370, 382, 382-1 КАС України, суддя,-
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати у строк до 13.07.2026 року звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року по справі №540/724/22.
Роз'яснити Головному управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту та у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва