14 квітня 2026 р. № 400/202/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В., пр. позивачів ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_2 , АДРЕСА_1 ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 ,
до відповідачаМіністерства оборони України, просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03168,
провизнання протиправним та скасування рішення, оформлене протоколом від 04.12.2025 №38/с, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачі- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання противоправним та скасування рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом № 38/с від 04.12.2025 року засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2015 № 975, про Призначення одноразової грошової допомоги батьку та матері загиблого 30.04.2022 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, лейтенанта ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 07,05.2022 - в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (2022), в сумі 1 860 750 (Один мільйон вісімсот шістдесят тисяч сімсот п'ятдесят) гри. 00 коп. у рівних частках кожному, зобов'язання призначити батьку ОСОБА_2 та матері ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу як членам сім ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини лейтенанта ОСОБА_4 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15 000 000 грн. у рівних частках кожному та здійснити виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням проведених виплат.
Позивачі обґрунтовують позов тим, що спірне рішення є протиправним, оскільки відповідно до протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 20.10.2023 № 3589, травма, яка призвела до смерті сина позивачів та причина його смерті: Так, пов'язана із захистом Батьківщини. Тому вважають, що вони мають право на отриманий одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі сина під час дії воєнного стану відповідно до п.2 Постанови №168, у розмірі 15000000,00 гривень.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки виплата ОГД в разі загибелі військовослужбовця внаслідок травм, отриманих в ДТП, якщо ДТП не сталась в безпосередньому бою, регулюються Постановою КМУ №975. Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ухвалила цілком законне та обґрунтоване рішення з урахуванням висновків Миколаївського окружного адміністративного суду по справі №400/3395/24 та не має повноважень ухвалити інше рішення.
У відповіді на відзив позивачі зазначили, що абзацом першим п.2 Постанови №168 встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 вказаної постанови (зокрема військовослужбовців Збройних Сил), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» від 29.07.2022 №2489-ІХ ст.16-2 Закону №2011-ХІІ доповнено ч.3 такого змісту: "Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України". У п.1 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №2489-ІХ зазначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім п.3 розділу І цього Закону, який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується з 24.02.2022. На час смерті загибелі(смерті) ІНФОРМАЦІЯ_3 лейтенанта ОСОБА_5 , 1999 року народження, діяла Постанова № 168 щодо виплати одноразової грошової допомоги, тому позивачам повинні призначити ОГД в розмірі 15млн.грн.
Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивачі є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проходив військову службу на посаді начальника фізичної підготовки і спорту військової частини НОМЕР_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув.
Відповідно до протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 20.10.2023 № 3589, травма, яка призвела до смерті та причина його смерті, так, пов'язана із захистом Батьківщини.
Позивачі звернулись до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно ст. 16 Закону № 2011-ХІІ.
Рішенням Комісії, оформленим протоколом від 15.03.2024 №5/в у виплаті одноразової грошової допомоги відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням Комісії позивачі звернулись до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства оборони Україні про визнання дій протиправними.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 по справі № 400/3395/24, яке набрало законної сили 20.10.2025 року на підставі Постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду, зобов'язано комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум повторно розглянути заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та додані до неї документи про призначення та виплату позивачам одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю при захисті Батьківщини ОСОБА_5 в порядку і розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний і правовий захист пійськосослуж66бніп ти членів їх сімей», з урахуванням висновків суду, що викладені у цьому рішенні.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 № 15/18550 від 12.12.2025 позивачів було повідомлено, що 04 грудня 2025 року Міністром оборони України затверджено протокол № 38/с засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2013 р. № 975:
«На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2024 року у справі 400/3395/24, постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року: Призначити одноразову грошову допомогу батьку та матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, лейтенанта ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 07.05.2022 - в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (2022), в сумі 1860750 (Один мільйон вісімсот шістдесят тисяч сімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Згідно з частиною першою статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною другою 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
Відповідно до ст. 16-1 Закону № 2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 16-2 Закону № 2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:
а) 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;
Згідно з частинами першою, шостою, восьмою статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається
Кабінетом Міністрів України (пункт 9 статті16-3 Закону № 2011-ХІІ).
На виконання Закону №2011-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» від 25.12.13.
Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Пунктом 4 Порядку №975 визначено, одноразова грошова допомога призначається у разі:
загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
В силу пункту 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста:
у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);
Спірне рішення відповідачем прийнято 04.12.2025 відповідно до постанови КМУ №975 та сума призначеної допомоги зазначена- 750 прожиткових мінімумів 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
Постановою КМУ №168 п. 2 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
У відзиві відповідач посилається на практику ВС від 29 червня 2022 у справі № 640/6477/19 Верховним Судом зазначено: «Системний аналіз положень Закону № 2011-ХІІ, Порядку № 975, статті 58 Конституції України, з урахуванням Рішень Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 р. № 1-рп/99, від 13 травня 1997 р. № 1-зп, та встановлених судами обставин справи, дають підстави колегії суддів для висновку, що призначення і виплата позивачам спірної грошової допомоги, в тому числі й вирішення питань стосовно обчислення її розміру, необхідно здійснювати в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги, тобто станом на дату, що зазначена у свідоцтві про смерть , а не на день прийняття відповідачем спірного рішення.
Стосовно цих доводів суд зазначає, що ст.16-2 Закону України № 2011 була доповнена ч.3, якою передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого:
розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, у тому числі під час перебування у полоні (крім військовослужбовців, які добровільно здалися у полон), становить 15 мільйонів гривень. Абзац другий пункту 3 статті 16-2 в редакції Закону № 4546-IX від 16.07.2025 - застосовується з 24 лютого 2022 року. Законодавець цю норму визначив-ретроактивною. Ретроактивна норма права (зворотна дія) - це положення нормативно-правового акта, яке поширюється на правовідносини, що виникли та існували до набрання цим актом чинності.
Отже, Закон прийнято 16.07.2025, а його дія застосовується на правовідносини, що виникли з 24.02.2022. Син позивачів загинув в період дії воєнного стану-30.04.2022, спірне рішення відповідачем прийнято 04.12.2025, коли діяла редакція ч.3 ст.16-2 ЗУ№2011, тому одноразова грошова допомога батькам загиблого повинна була призначатись відповідно до вимог Закону № 2011 в розмірі 15 млн.грн.
Щодо посилань відповідача на те, що виплата ОГД в разі загибелі військовослужбовця внаслідок травм, отриманих в ДТП, якщо ДТП не сталась в безпосередньому бою, регулюються Постановою КМУ №975 суд зазначає, що ні Закон України № 2011, ні постанова КМУ №975 не містить будь-яких застережень стосовно травм, отриманих в ДТП та місця їх отримання. Крім того, відповідно до протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 20.10.2023 № 3589 зазначено, що травма, яка призвела до смерті сина позивачів та причина його смерті: Так, пов'язана із захистом Батьківщини.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять правову основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, які не ґрунтуються на нормах права.
Відтак, невиконання суб'єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Конституцією України та КАС України прямо передбачений обов'язок суб'єктів владних повноважень дотримуватися принципу належного урядування, відповідно, адміністративні суди під час розгляду та вирішення спорів, що виникають у сфері публічно-правових відносин, мають перевіряти дотримання цього принципу у всіх його аспектах з урахуванням конкретних обставин справи.
Отже суд вважає, що відповідачем прийнято спірне рішення, який не відповідає критеріям передбаченим ст.2 КАС України та є необґрунтованим, не на підставі норм чинного законодавства.
Таким чином, позов належить задовольнити.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом № 38/с від 04.12.2025 року засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум відповідно до постанови КМУ від 25 грудня 2013 р. № 975 про Призначення одноразової грошової допомоги батьку та матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, лейтенанта ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 07.05.2022 - в розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (2022), в сумі 1860750 (Один мільйон вісімсот шістдесят тисяч сімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
3. Зобов'язати Міністерство оборони України (просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03186, ідентифікаційний код 00034022) призначити батьку, ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), та матері, ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ), одноразову грошову допомогу як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини лейтенанта ОСОБА_4 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 15000000 грн у рівних частках кожному та здійснити виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Т. О. Гордієнко
Рішення складено в повному обсязі
та підписано суддею 15.04.2026