про забезпечення позову
15 квітня 2026 р. № 400/3962/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
прозаява про забезпечення позову,
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами про визнання протиправним та скасувати Рішення (у формі Розпорядження) Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 26.02.2026 № 1400-0503-8/15367.
14 квітня 2026 року позивачем разом із позовною заявою подана заява про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі Рішення (у формі Розпорядження) Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 26.02.2026 № 1400-0503-8/15367, оскільки невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Заява мотивована тим, що 12.03.2026 ОСОБА_1 дізнався, що йому надлишково зарахована сума пенсії в розмірі 19961 грн. 10 коп. за період з 04.01.2024 по 28.02.2026. Вказана сума буде відрахована з її наступних пенсійних виплат в розмірі 20% щомісячно, починаючи з квітня 2026 року до повного погашення. Оскільки на сьогоднішній день рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, на підставі якого мас проводитись утримання зарахованої суми пенсії чинне, є всі підстави вважати, що у випадку не вжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду яким може бути скасоване Рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши заяву про забезпечення позову та матеріали, додані до неї, суд виходить з наступного:
Позивач оскаржує Рішення (у формі Розпорядження) Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 26.02.2026 № 1400-0503-8/15367.
Відповідно до ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
За приписами ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся; очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено, у тому числі, зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.
Суд враховує принципи, що висловлені Рекомендацією NR (89) 8 про тимчасовий захист у адміністративних справах, прийнятою Комітетом Міністром Ради Європи 13.09.1989 р.
Так, Комітет Міністрів, виходячи з того, що негайне і повне виконання адміністративних актів, які стали або можуть стати предметом оскарження, спроможні за деяких обставин завдавати інтересам осіб непоправної шкоди і що необхідно, заради справедливості, не допускати таких наслідків, виходячи з доцільності гарантувати особам, які цього потребують, тимчасовий захист з боку судів, не ігноруючи при цьому необхідність забезпечення ефективності адміністративної діяльності, рекомендував урядам держав-членів керуватися в своєму праві та адміністративній практиці, зокрема, наступним.
Згідно Рекомендацій, термін "адміністративний акт" означає, відповідно до Резолюції (77) 31 про захист особи стосовно актів адміністративних органів влади, будь-який окремий захід чи рішення, вжитий/прийняте в межах реалізації владних повноважень, який/яке, з огляду на свій характер, безпосередньо впливає на права, свободи чи інтереси осіб.
У випадку, коли у провадженні суду знаходиться позов проти адміністративного акту, і цей суд ще не виніс стосовно нього свого рішення, заявник може вимагати від цього суду або від іншого компетентного судового органу вжити заходів тимчасового захисту стосовно цього адміністративного акта.
Приймаючи рішення щодо необхідності надання особі тимчасового захисту, суд бере до уваги всі фактори та інтереси, які мають відношення до цієї справи. Рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Заходи тимчасового захисту, про вжиття яких розпорядився правомочний суд, можуть мати форму повного або часткового призупинення виконання адміністративного акта, повного або часткового відновлення ситуації, яка існувала на момент прийняття цього адміністративного акта або після його прийняття, а також покладення судом, згідно з його повноваженнями, відповідного обов'язку на адміністративний орган влади.
Позивач просить забезпечити позов шляхом зупинення стягнення на підставі Рішення (у формі Розпорядження) Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 26.02.2026 №1400-0503-8/15367, однак суд, з урахуванням обставин справи та співмірності заходів, вважає за необхідне застосувати інший шлях забезпечення позову, а саме: зупинити дію оскаржуваного Розпорядження Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 26.02.2026 №1400-0503-8/15367, заборонити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області вчиняти дії щодо зменшення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20% щомісячно починаючи з квітня 2026 року.
Керуючись ст. 150-154 КАС України, адміністративний суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.
2. Зупинити дію Розпорядження Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 26.02.2026 №1400-0503-8/15367, заборонити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області вчиняти дії щодо зменшення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20% щомісячно починаючи з квітня 2026 року.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала може бути пред'явлена до виконання протягом трьох років.
Ухвала підписана суддею 15.04.2026 р.
Суддя Н.В. Лісовська