Рішення від 15.04.2026 по справі 380/13378/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 рокусправа № 380/13378/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом Фермерського господарства "Ягідне Поле" до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Ягідне Поле» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області, у якому просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення 76 чергової сесії 8 - го скликання Сумововишнянською міською радою Яворівського району Львівської області від 16 квітня 2025 року за № 1465-76/2025 «Про відмову у продовженні (поновленні) договору оренди землі площею 0,7300 га, кадастровий номер 4622410500:01:002:0442 ФГ «Ягідне поле», Судововишвянською міською радою вирішила: 1. Відмовити ФГ «Ягідне поле» в особі голови Грабовому Роману Михайловичу у продовженні (поновленні) договору оренди землі від 20.08.2018 року номер запису про інше речове право №27607089 кадастровий номер 4622410500:01:002:0442 площею 0,7300 га., яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області, для ведення фермерського господарства, термін дії якого закінчується 19.08.2025 року.

-Зобов'язати Судововишнянську міську раду на пленарному засіданні сесії повторно розглянути по суті лист -повідомлення ФГ «Ягідне поле» від 26 березня 2025 року про внесення змін у пункті 8 Договору оренди щодо збільшення строку дії Договору оренди до 14 років і внести зміни у пункт Договору оренди шляхом збільшення розміру орендної плати до 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленої Договором.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є правонаступником прав та обов'язків орендаря за договором оренди землі від 02.07.2018 (кадастровий номер 4622410500:01:002:0442), оскільки господарство було створено засновником ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на цій ділянці. 26.03.2025 позивач звернувся до ради з пропозицією змінити умови діючого договору (строк та плату). Проте відповідач оскаржуваним рішенням відмовив у «поновленні» договору, строк якого закінчується лише 19.08.2025, фактично не розглянувши пропозицію про зміну умов договору. Позивач вважає таке рішення необґрунтованим, передчасним та прийнятим з порушенням принципу «належного урядування».

Ухвалою від 07.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Від відповідача на адресу суду надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№103915 від 31.12.2025).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, заслухавши позивача, представника відповідача, суд встановив таке.

ОСОБА_1 (орендар) та Судововишнянська міська рада (орендодавець) уклали договір оренди землі б/н від 02.07.2018. Об'єктом оренди за договором є земельна ділянка за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442, загальною площею - 0.73 га, яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області.

Право оренди за договором зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20.08.2018 № 27607089.

ОСОБА_1 (Орендар) та Судововишнянська міська рада (Орендодавець) уклали додаткову угоду від 06.02.2023 до договору оренди землі б/н від 02.07.2018 про зміну цільового призначення за кадастровим номером 4622410500:01:002:0442 на - 01.02 «Для ведення фермерського господарства».

26.03.2025 позивач звернувся із листом- пропозицією про внесення змін до договору оренди щодо збільшення строку дії договору оренди до 14 років та збільшення розміру орендної плати до 10% від нормативно грошової оцінки землі.

16.04.2025 розглянувши лист-пропозицію від 26.03.2025 рішенням 76-чергової сесії 8-го скликання Судововишнянською міською радою Яворівського району Львівської області за №1465-76/2025 «Про відмову у продовженні (поновленні) договору оренди землі площею 0,7300 га, кадастровий номер 4622410500:01:002:0442 ФГ «Ягідне поле», яким Судововишнянська міська рада вирішила: 1.Відмовити ФГ «Ягідне поле» у продовженні (поновлені) договору оренди землі площею 0,7300 га, кадастровий номер 4622410500:01:002:0442 яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району, Львівської області для ведення особистого селянського господарства, термін дії якого закінчується 19.08.2025.

Не погодившись з цим рішенням позивач звернувся до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про оренду землі" об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом. (ст. 4 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Стаття 124 Земельного кодексу України визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду.

При цьому, Законом України "Про оренду землі" врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами в зв'язку із передачею її у користування та володіння, в тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов'язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" (тут і далі - у редакції, чинній на час спірних правовідносин) передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що ст. 33 Закону України "Про оренду землі" визначає алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та визначає певні правові запобіжники для захисту орендаря, як більш уразливої сторони в цих правовідносинах, від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря.

Так, дійсний орендар, який добросовісно виконував свої обов'язки за договором оренди землі, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він (орендар) зобов'язаний до закінчення строку оренди землі (у строки, визначені частиною другою статті 33 вказаного Закону) повідомити про це орендаря та надіслати проект додаткової угоди. Метою такого повідомлення - є запобігання укладення орендодавцем договору оренди з іншою особою у зв'язку з відсутністю в нього інформації про наявність наміру в дійсного орендаря продовжувати орендні правовідносини. При цьому таке завчасне повідомлення з надсиланням проекту додаткової угоди є передумовою для зміни сторонами умов договору оренди під час його поновлення (укладення на новий строк).

Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного Кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно із пунктом 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного Кодексу з дня набрання чинності цими пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб .

Судом встановлено, що позивач звернувся з пропозицією про зміну умов договору, тоді як відповідач прийняв рішення про відмову у поновленні, що є різними правовими процедурами.

Більше того, згідно зі ст. 126-1 Земельного кодексу України, відмова від поновлення договору може бути заявлена не пізніше ніж за місяць до закінчення строку. Відмова ради за 4 місяці до закінчення строку (19.08.2025) є передчасною.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що питання щодо укладення договору оренди землі на новий строк (продовження терміну дії договору оренди землі) або відмову від його укладення (відмову у продовженні терміну дії договору оренди землі) є повноваженнями міської ради, що реалізовується шляхом розгляду на засіданнях міської ради, за результатами яких приймаються рішення.

Проте, судом встановлено, що оскаржуване рішення не містить належних мотивів відхилення пропозиції позивача щодо збільшення орендної плати та строку, а фактично ігнорує суть звернення.

Згідно з принципом «належного урядування», державні органи зобов'язані діяти вчасно та послідовно. Орган місцевого самоврядування не може свавільно відмовляти орендарю, який належно виконує обов'язки, без належного правового обґрунтування.

Таким чином, відповідач допустив порушення процедури розгляду звернення позивача та прийняв необґрунтоване рішення, що є підставою для його скасування.

Відповідно до положення ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач позовні вимоги не спростував.

Отже, суд висновує про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасувати рішення 76 чергової сесії 8 - го скликання Судововишнянською міською радою Яворівського району Львівської області від 16 квітня 2025 року за № 1465-76/2025 «Про відмову у продовженні (поновленні) договору оренди землі площею 0,7300 га, кадастровий номер 4622410500:01:002:0442 ФГ «Ягідне поле», Судововишвянською міською радою вирішила: 1. Відмовити ФГ «Ягідне поле» в особі голови Грабовому Роману Михайловичу у продовженні (поновленні) договору оренди землі від 20.08.2018 року номер запису про інше речове право №27607089 кадастровий номер 4622410500:01:002:0442 площею 0,7300 га., яка знаходиться в м. Судова Вишня Яворівського району Львівської області, для ведення фермерського господарства, термін дії якого закінчується 19.08.2025 року.

Оскільки друга позовна вимога є похідною від першої, то вона також підлягає скасуванню, шляхом зобов'язання Судововишнянську міську раду на пленарному засіданні сесії повторно розглянути по суті лист -повідомлення ФГ «Ягідне поле» від 26 березня 2025 року про внесення змін у пункті 8 Договору оренди щодо збільшення строку дії Договору оренди до 14 років і внести зміни у пункт Договору оренди шляхом збільшення розміру орендної плати до 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленої Договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд висновує, про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 264 Кодексу адміністративного судочинства України

УХВАЛИВ:

1.Адміністративний позов Фермерського господарства ( 81340, Львівська область, Яворівський район, м. Судова Вишня, вул. Степана Бандери, 6, ЄДРПОУ 43952781) до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області (81340, Львівська область, Яворівський район, м. Судова Вишня, площа І. Франка, 14, ЄДРПОУ 04056233) про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язати вчинити дії- задовольнити повністю

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 76 чергової сесії 8 - го скликання Судововишнянською міською радою Яворівського району Львівської області від 16 квітня 2025 року за № 1465-76/2025 «Про відмову у продовженні (поновленні) договору оренди землі площею 0,7300 га, кадастровий помер 4622410500:01:002:0442 ФГ «Ягідне поле».

3. Зобов'язати Судововишнянську міську раду на пленарному засіданні сесії повторно розглянути по суті лист -повідомлення ФГ «Ягідне поле» від 26 березня 2025 року про внесення змін у пункті 8 Договору оренди щодо збільшення строку дії Договору оренди до 14 років і внести зміни у пункт Договору оренди шляхом збільшення розміру орендної плати до 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленої Договором.

4. Стягнути з Судововишнянської міської ради (ЄДРПОУ 04056233) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства «Ягідне поле» (ЄДРПОУ 43952781) судові витрати у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

СуддяГрень Наталія Михайлівна