Рішення від 15.04.2026 по справі 240/24244/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 року м. Житомир

справа № 240/24244/25

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті передбаченої Законом №2050-ІІІ компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованого за період з 17.07.2018 по 16.12.2022 за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20 грошової допомоги за період з 20.03.2021 по 30.08.2025;

- зобов'язати управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати нарахованої за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20 за період з 17.07.2018 по 16.12.2022 грошової допомоги, а саме за період з 20.03.2021 по 30.08.2025.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання Житомирського окружного адміністративного рішення суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20, яке набрало законної сили 20.03.2021, територіальним органом соціального захисту населення його її батьку - ОСОБА_2 було здійснено нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 45500,04 грн, тобто вказане рішення суду боржником виконане частково, а саме: на його виконання боржник здійснив лише нарахування ОСОБА_2 коштів в сумі 45500,04 грн, виплату яких йому за життя не провів. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а він, ОСОБА_1 , є його єдиним спадкоємцем за законом.

Згідно з ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року замінено стягувача у виконавчому листі №32549 2022 р., виданому Житомирським окружним адміністративним судом, з ОСОБА_2 на його правонаступника ОСОБА_1 , a тому позивач набув право на отримання нарахованої, але не одержаної батьком за життя грошової допомоги, в тому числі на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати. Однак, відповідач, при виплаті успадкованої грошової допомоги не здійснив нарахування та виплату зазначеної компенсації.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернулася до суду за захистом порушеного права.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20 виконано частково, шляхом нарахування коштів у сумі 45500,04 грн за період з 17.07.2018 по 16.12.2022 на користь ОСОБА_2 .

Відповідно до рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23 стягнуто на користь ОСОБА_1 в порядку спадкування, не одержану за життя спадкодавцем - ОСОБА_2 , грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 45500,04 грн, право на отримання якої ним було набуто відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20.

Рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23 було виконано 30.09.2025.

Посилається на правову позицію Верховного Суду від 24.01.2018 по справі №405/3663/13-а відповідно до якої не виконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а тому вважає, що правові підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів - відсутні.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), перебував на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, правонаступником якого є управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

Відповідно до рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20, яке набрало законної сили, зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_2 з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

На виконання вказаного рішення суду за період з 17.07.2018 по 16.12.2022 нарахована грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в сумі розміром 45500,04грн, яка за життя ОСОБА_2 виплачена не була.

З 16.12.2022 нарахування грошової допомоги ОСОБА_2 припинено у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть НОМЕР_2 від 19.12.2022).

Відповідно до рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23, яке набрало законної сили, стягнуто з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом 45500,04 грн, неотриманих за життя ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на отримання яких ним було набуто відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20.

Рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23 було виконано 30.09.2025, що підтверджується копією виписки по банківському рахунку позивача.

09.10.2025 позивач через свого представника звернувся до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області із заявою, у якій просив повідомити про стан виконання рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23 та чи увійшла до складу виплаченої суми компенсація втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків їх виплати і в якому розмірі, в іншому випадку просив повідомити причини нездійснення нарахування та виплати вказаної компенсації.

Відповідач листом від 14.10.2025 повідомив представника позивача, що відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901 та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, безспірне списання коштів державного бюджету проводиться Державною казначейською службою України згідно з черговістю надходження таких рішень, у тому числі рішень, які надіслані до органів Казначейства органами Державної виконавчої служби відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440.

Позивач, вважаючи, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив йому компенсацію втрати частини доходів за період з за період з 20.03.2021 по 30.08.2025 у зв'язку із порушенням строків виплати грошової допомоги, нарахованої ОСОБА_2 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20, однак невиплаченої йому за життя, а тому звернувся до суду за захистом порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ), Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок №159).

Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення), сума індексації грошових доходів громадян, суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно із статтею 3 Закону України №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі статтею 4 цього Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.

Пунктами 2, 3 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:

- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);

- соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);

- стипендії;

- заробітна плата (грошове забезпечення);

- сума індексації грошових доходів громадян;

- суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

- суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно із пунктом 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що основною умовою для виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, які не мають разового характеру. Тобто, ці доходи повинні мати періодичний (систематичний) характер і бути джерелом постійного існування особи, оскільки Закон №2050-ІІІ пов'язує компенсацію з характером виплати, а не з її походженням.

Як свідчать матеріали справи згідно з рішенням рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23, яке набрало законної сили, стягнуто з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом 45500,04 грн, неотриманих за життя ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на отримання яких ним було набуто відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20.

На виконання вказаного судового рішення 30.09.2025 на картковий рахунок ОСОБА_1 зарахована сума 45500,04 грн.

Вказані обставини свідчать на користь висновку, що зазначені кошти, які отримані позивачем на виконання судового рішення, мають разовий характер, і тому не можуть вважатися як періодичний (системний) дохід, який передбачений Законом №2050-ІІІ.

Також, слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст.1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Тобто, кошти, які були перераховані на виконання рішення суду справі №279/8106/23 є спадковим майном, а не щомісячною грошовою допомогою у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як помилково вважає позивач, оскільки вони мають іншу правову природу.

Крім того, суд звертає увагу, що вказані кошти були виплачені на виконання саме рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2024 року у справі №279/8106/23, а не Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/10113/20.

При цьому, виходячи з аналізу ст.1227 ЦК, предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв'язку з його смертю.

Однак, як свідчать матеріали справи ОСОБА_2 компенсація втрати частини доходів у зв'язку із не виплатою грошової допомоги на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 у справі №240/10113/20, не нараховувалася.

Отже, правовідносини стосовно перерахунку та виплати пенсії, а відтак і нарахування компенсації за час затримки її виплати, є особистими і відносно них правонаступництво недопустиме, оскільки вони пов'язані із певною особою і її статусом та відповідно не допускають правонаступництва.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та їх правове регулювання, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для нарахування позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому позов не підлягає задоволенню.

З огляду на відмову у задоволенні позову та приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_3 ) до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Івана Франка, 5, м.Коростень, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11500, код ЄДРПОУ 03192690) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 15 квітня 2026 року

Суддя А.В. Горовенко