про повернення позовної заяви
14 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/7602/26
категорія 112010203
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач 26.02.2026 звернувся з позовом про визнання протиправною відмови відповідача донарахувати та виплатити пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 11.01.2025, тобто фактично оскаржує дії (бездіяльність) відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 11.01.2025, в той час як з позовом звернувся 26.02.2026, тобто з пропуском встановленого ч.2 ст. 122 КАС України шестимісячного строку, при цьому заяви про поновлення строку звернення до суду не подав.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.03.2026, копію якої позивач отримав 26.03.2026, позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви (додати до позову заяву про поновлення строку звернення до суду з позовом та докази поважності причин його пропуску), які не були усунуті, а тому позовну заяву, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, слід повернути позивачу.
Пунктом 4 частини 4 ст. 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не надав доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у випадках, в яких законом визначено обов'язковість досудового врегулювання, або на момент звернення позивача із позовом не сплив визначений законом строк для досудового врегулювання спору.
Тобто, відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 169 КАС України, підставами для повернення позовної заяви є:
- позивач не надав доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору у випадках, в яких законом визначено обов'язковість досудового врегулювання;
- або на момент звернення позивача із позовом не сплив визначений законом строк для досудового врегулювання спору.
Згідно позовної заяви та доданих до неї документів предметом спору є відмова відповідача, оформлена листом від 13.12.2025 за підписом заступника голови начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, донарахувати та виплатити пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В статті 60-2 Закону України № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зазначено:
«Рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку.
Порядок оскарження рішень, передбачених частиною другою цієї статті, визначається правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Виплата, припинення та поновлення виплати пенсій здійснюються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та Законом України "Про адміністративну процедуру".»
Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.06.2025 № 21-1 відповідно до частини третьої статті 60-2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», частини другої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», частини другої статті 16 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», частини третьої статті 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Порядок оскарження рішень, дій (бездіяльності) територіальних органів Пенсійного фонду України та їх посадових осіб щодо пенсійного забезпечення, надання страхових виплат та соціальних послуг.
Зазначені правові норми передбачають можливість оскарження рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийнятого уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, у судовому порядку тільки в разі відмови у задоволенні скарги, поданої в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, посадовою особою якого винесено оскаржуване рішення, тобто вказаними Законами визначена обов'язковість досудового врегулювання спору, предметом якого є рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області №ВЕБ-06001-ф-с-25-327714 від « 12_» « грудня_» 2025 рoку «Про відмову в перерахунку пенсії».
Зазначена правова норма передбачає можливість оскарження рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийнятого уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, у судовому порядку тільки в разі відмови у задоволенні скарги, поданої до керівника цього органу Пенсійного фонду України, посадовою особою якого винесено оскаржуване рішення, з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру", тобто статті 66 Закону України № 2262-XII встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Закон України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон № 2073-IX) регулює відносини органів Пенсійного фонду їх посадових осіб з пенсіонерами щодо розгляду і вирішення заяв пенсіонера щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу пенсіонера, розгляд якої здійснюється відповідачем.
В статті 2 Закону № 2073-IX зазначено:
"1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;
2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;
3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);
4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;
5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи".
В статті 27 Закону № 2073-IX зазначено:
"1. Учасником адміністративного провадження є:
1) особа, питання про право, свободу чи законний інтерес або обов'язок якої вирішується в адміністративному акті (адресат), у тому числі:
а) особа, яка з метою забезпечення реалізації свого права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов'язку звертається до адміністративного органу із заявою про прийняття адміністративного акта (заявник)".
Дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні донарахування та виплати пенсію є юридично значущою дією індивідуального характеру, тобто адміністративним актом, який відповідно до статті 66 Закону України № 2262-XII, може бути оскаржений пенсіонером у судовому порядку тільки в разі відмови у задоволенні скарги, поданої в адміністративному порядку до керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Оскільки позивач не надав доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спору, позовна заява, відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 169 КАС України, повертається позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Семенюк