14 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/23093/23
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення та компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати та перерахунку грошового забезпечення.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 адміністративний позов задоволено.
24.03.2026 (зареєстрована 01.04.2026) подана до суду заяву, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення прийнятого у даній справі.
Військова частина НОМЕР_1 не скористалася своїм правом на подання до суду заперечень на подану заяву.
Розгляд заяви судом відкладався у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності судді О.Єфіменко у період з 06.04.2026 по 12.04.2026.
Вирішуючи у письмовому провадженні, подану позивачем заяву, та надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Абзацем 1 ст. 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Зі змісту статті 370 КАС України слідує, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В свою чергу, судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до частини 1 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Пунктом 1 частини 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до пункту 1 частини 6 статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.
В обґрунтування поданої заяви позивача наголошує, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду у прийняте у даній справі не виконано відповідачем, оскільки кошти на його виконання не отримано.
При цьому, будь-які докази на підтвердження вказаного заявник до поданої заяви не долучив (банківські відомості, лист Військової частини про відмову у виплаті коштів, тощо). При цьому, до заяви про встановлення судового контролю додані інформаційні листи: Державної казначейської служби України, Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, які у свою чергу не свідчать про невиконання рішення суду, а несуть лише інформаційний характер.
З огляду на викладене твердження представника позивача (стягувача) про невиконання рішення суду не підтверджені необхідними доказами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність обставин які б свідчили щодо необхідності встановлення відповідачу судом строку для подання звіту про виконання судового рішення.
З огляду на викладене, правові підстави для застосування заходів судового контролю у порядку статті 382 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241, 248, 294, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд,
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Єфіменко