Рішення від 15.04.2026 по справі 240/15447/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/15447/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Міністерство оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, яка полягає у не складанні ОСОБА_1 основного розрахунку вислуги років на пенсію;

- зобов'язати Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України скласти основний розрахунок вислуги років ОСОБА_1 на пенсію з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні, та направити його до Військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

26.09.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про заміну сторони, а саме: відповідача на належного.

24.10.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив вх. №58511/24 відповідно до змісту якого відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (станом на момент виникнення спірних правовідносин) та Департамент фінансів Міністерства оборони України (станом на день звільнення позивача з військової служби) здійснює (здійснював) обчислення вислуги років для призначення пенсій виключно військовослужбовцям, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України.

Оскільки позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та звільнений з військової служби наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, тому твердження про обов'язок Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України здійснити розрахунок вислуги років позивачу є безпідставним.

18.11.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла заява вх. №63374/24 в якій він не заперечує проти заміни відповідача у справі.

28.11.2024 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні клопотання Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України про заміну відповідача у справі на Міністерство оборони України від 26.09.2024 вх. №53472/24.

09.01.2025 на адресу суду від Міністерства оборони України надійшла заява про вступ у справу як третьої особи вх. №1488/25.

30.01.2025 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду клопотання представника Міністерства оборони України - задоволено. Залучено, як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору. Надіслано на адресу третьої особи копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів. Встановлено для третьої особи строк для надання пояснень у справі - 10 днів з дня вручення ухвали.

25.02.2025 на адресу суду від представника третьої особи надійшли письмові пояснення щодо суті спору та відзиву вх. №13728/25. В яких представник третьої особи вказує, що в залежності від категорії посади, проходження військової служби, обчислення вислуги років для призначення пенсій здійснюється зокрема Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - військовослужбовцям, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України. Позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , яка не входить до апарату Міністерства оборони України, апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України.

Позивач звільнений з військової служби наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 16.11.2012 №563.

Таким чином, Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України не уповноважений здійснити позивачу розрахунок вислуги років на пенсію.

Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 19.11.2012 №260 звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу частини з 19.11.2012 (а.с.24).

На день звільнення позивач мав вислугу років з урахуванням періодів, обрахованих у пільговому обчисленні 24 роки 05 місяців, що підтверджується послужним списком (а.с.11-22).

Зокрема, у період з 07.08.2003 по 22.09.2004 позивач проходив військову службу у складі Українського миротворчого контингенту в республіці Ірак, де приймав участь у бойових діях, на думку представника позивача, такий період проходження військової служби зараховується до вислуги років у пільговому обчисленні один місяць служби за три.

У період з 01.01.2005 по 19.11.2012 позивач проходив військову службу в аеромобільних військах та виконував норми парашутних стрибків, на думку представника позивача, такий період проходження військової служби зараховується до вислуги років у пільговому обчисленні один місяць служби за півтора.

Таким чином, на день звільнення загальна вислуга років, яка враховується для призначення пенсії, складає понад 24 роки (а.с.23).

Водночас перед звільненням позивача та після звільнення в/ч НОМЕР_1 не склала попередній розрахунок вислуги років на пенсію та не надіслала його разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.

Таку бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 позивач оскаржив до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11.10.2022 у справі №240/3752/22, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задоволено частково. Визнано протиправним дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови ОСОБА_1 витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 його особову справу та скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 особову справу ОСОБА_1 та скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні на підставі висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання вказаного судового рішення Військова частина НОМЕР_1 склала попередній розрахунок вислуги років на пенсію позивача з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні, та направила його встановленим порядком до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, як до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію, для складання позивачу основного розрахунку вислуги років на пенсію.

Проте листом від 05.05.2024 №117/1/99/дск відповідач відмовив скласти основний розрахунок вислуги років позивачу на пенсію (а.с.32).

Вважаючи відмову скласти основний розрахунок вислуги років позивача на пенсію протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу, зокрема, за призовом під час мобілізації є положення ч.3 ст.2 та ст.63 Закону №2262-XII.

Так, умови пенсійного забезпечення регламентовано ст.2 Закону №2262-ХІІ, відповідно до ч.3 якої пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у ч.3 ст.2 Закону №2262-ХІІ порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення (ч.4 ст.2 Закону №2262-ХІІ).

Частинами 1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ).

Отже, пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

При цьому, основним документом, який необхідний для здійснення територіальним органом Пенсійного фонду України виплати пенсії з урахуванням додаткової вислуги відповідно до ч.3 ст.2 Закону №2262-ХІІ є розрахунок вислуги років.

Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, визначається (визначався): станом на момент виникнення спірних правовідносин - Розділом ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071) (далі - Положення №530).

Станом на день звільнення позивача з військової служби - Розділом 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.08.2008 №407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2008 за №1079/15770) (далі - Положення №407).

Цими Положеннями встановлено:

- перелік документів, що можуть підтверджувати окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах (пункти 2.9);

- послідовність дій управлінь (відділів) персоналу, за місцем проходження військової служби, щодо уточнення даних про проходження служби, підтвердження в послужних списках періодів служби, що підлягає зарахуванню до вислуги років та складання попереднього розрахунку вислуги років (пункти 2.10, 2.15);

- перелік структурних підрозділів, що подають документи для обчислення вислуги років та структурних підрозділів, які безпосередньо здійснюють обчислення вислуги років відповідним категоріям військовослужбовців (пункт 2.12).

Зокрема, відповідно до Положення №407 обчислення вислуги років для призначення пенсій здійснювалось: Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління особового складу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , відділу особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також структурних підрозділів, які відповідають за кадрову роботу в структурних підрозділах центрального апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, прийнятим на військову службу за контрактом, які проходять військову службу в центральному апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах центрального підпорядкування;

фінансово-економічними управліннями ІНФОРМАЦІЯ_5 , Військово-Морських Сил Збройних Сил України і відділами соціального забезпечення територіальних управлінь оперативних командувань за поданням відповідних управлінь (відділів) особового складу - офіцерам, прапорщикам і мічманам управлінь (відділів) оперативних командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, прапорщикам і мічманам військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, їм відповідних і нижче;

фінансово-економічним управлінням військової частини НОМЕР_2 разом з кадровим органом цієї військової частини - офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом до цієї військової частини та до підпорядкованих їй військових частин.

Відповідно до Положення №530 обчислення вислуги років для призначення пенсій здійснюється:

- Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України;

- фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;

- фінансово-економічним управлінням військової частини НОМЕР_2 разом з кадровим органом цієї військової частини - особам офіцерського складу, військовослужбовцям рядового складу, сержантського та старшинського складу, які прийняті на військову службу за контрактом до цієї військової частини та до підпорядкованих їй військових частин.

Отже, за правилами встановленими пунктами 2.12 Положення №407 та Положення №530, обчислення вислуги років для призначення пенсій здійснюється (здійснювалось): Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України (Департаментом фінансів Міністерства оборони України), фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України та військової частини НОМЕР_2 .

Порядком обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, станом на день звільнення позивача з військової служби, та станом на момент виникнення спірних правовідносин, не уповноважено будь-яку військову частину подавати до Міністерства оборони України документи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям.

Обчислення вислуги років здійснюється виключно за поданням відповідних підрозділів персоналу.

Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (Департамент фінансів Міністерства оборони України) обчислення вислуги років здійснював лише військовослужбовцям, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України.

Позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , яка не входить до апарату Міністерства оборони України (інформація міститься на офіційному вебсайті https://www.mil.gov.ua/ministry/struktura-aparatu-ministerstva/) та апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України (інформація міститься на офіційному вебсайті https://www.mil.gov.ua/ministry/struktura-generalnogo-shtabu/).

Крім того, позивач звільнений з військової служби наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 16.11.2012 №563, отже Військова частина НОМЕР_1 відноситься до Сухопутних військ ЗСУ (а.с.24).

На підставі викладеного, у Департаменту відсутній обов'язок здійснити позивачу розрахунок вислуги років на пенсію.

Також, суд погоджується із доводами відповідача, що посилання представника позивача на судове рішення у справі №240/3752/22 про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 особову справу позивача та скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію з урахуванням періодів, які зараховуються до вислуги років у пільговому обчисленні на підставі висновків суду, є безпідставними, оскільки висновки суду у справі №240/3752/22 не стосуються суті спору у справі, що розглядається, та не зобов'язують Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України здійснити обчислення вислуги років для призначення пенсії позивачу.

На підставі вищевикладеного, суд зазначає, що визначення (обчислення) вислуги років військовослужбовця належить до повноважень відповідного органу військового управління, в якому військовослужбовець проходить службу. Департамент соціального забезпечення не наділений повноваженнями щодо складання первинного (основного) розрахунку вислуги років військовослужбовців, оскільки такі функції покладаються на військову частину та відповідні кадрові (фінансові) органи за місцем проходження служби.

Суд також враховує, що Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (Департамент фінансів Міністерства оборони України) здійснює обчислення вислуги років лише щодо військовослужбовців, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, апараті Головнокомандувача Збройних Сил України, Генеральному штабі Збройних Сил України, а також у військових частинах, військових навчальних закладах, установах, організаціях та органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані.

Натомість, як встановлено судом, позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , яка не входить до апарату Міністерства оборони України та не належить до переліку органів і підрозділів, щодо яких зазначений Департамент наділений повноваженнями здійснювати обчислення вислуги років.

За таких обставин саме відповідні кадрові та фінансові органи військової частини НОМЕР_1 , а також органи військового управління за належністю (Сухопутних військ Збройних Сил України) є уповноваженими суб'єктами щодо здійснення обчислення вислуги років позивача.

З огляду на встановлені у справі обставини, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, не стягує судові витрати із відповідача на користь позивача у зв'язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, м.Київ, 03168, код ЄДРПОУ 26632298), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Міністерство оборони України (проспект Повітряних Сил, 6, м.Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

15.04.26