Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду
14 квітня 2026 року Справа №200/6136/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, прийнятого за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/6136/25 за позовом ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі:
- визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2019-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2016-2018 роки, який становить 6 188,89 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити за період з 9 лютого 2025 року по 28 лютого 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 1 квітня 2020 року № 251 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 1 квітня 2020 року № 251 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2026 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року залишено без змін.
31 березня 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 15 грудня 2025 року та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області подати до суду звіт про виконання вказаного судового рішення, а в разі неподання такого звіту - прийняти ухвалу, якою встановити новий строк подання звіту та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, так як станом на 21 березня 2026 року ГУ ПФУ в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року не виконано.
Відповідно до ст. 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст. 287, 382 - 382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч. 5 ст. 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження […].
У період з 24 березня по 6 квітня 2026 року суддя перебувала у відпустці.
14 квітня 2026 року судом отримано заву ГУ ПФУ в Донецькій області із запереченнями проти встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 15 грудня 2025 року у зв'язку із тим, що зазначене рішення виконано Головним управлінням в межах наданих повноважень.
Частиною ч. 1 ст. 382-1 КАС України також встановлено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Беручи до уваги наведені приписи, враховуючи, що адміністративна справа розглядалась судом у спрощеному позовному провадженні у письмовому порядку, суд вважає за можливе розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в письмовому порядку.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною ч. 2 ст. 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті ст. 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою м о ж е з о б о в' я з а т и суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому відповідно до ч. 2 зазначеної статті в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника с у д з о б о в' я з у є суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Отже, у справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат у випадку подання особою, на користь якої прийнято сурове рішення, суд не має дискреції щодо встановлення чи н е встановлення судового контролю - обов'язковість такого встановлення передбачена нормою кодексу.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.ст. 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На підставі викладеного вище, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суду та встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року та зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали надати суду звіт про виконання рішення суду.
Суд зауважує, що згідно із п. 2 ч. 3 ст. 382-2 КАС України до звіту має бути додано докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень ст. 44 цього Кодексу.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що у заяві про встановлення судового контролю вказано в якості номера телефону ОСОБА_1 номер: НОМЕР_1 .
14 квітня 2026 року помічником судді було здійснено телефонний дзвінок на зазначений номер з метою зясування обставин отримання / не отримання документів, отриманих судом 14 квітня 2026 року від ГУ ПФУ в Донецькій області, але жінка, яка відповіла на дзвінок, сказала, що номер телефону НОМЕР_1 є її номером і що вона не знає ОСОБА_1 .
Отже, наведений у позовній заяві та у заяві про встановлення судового контролю у реквізитах ОСОБА_1 телефонний номер не є його телефонним номером.
Тобто, ОСОБА_1 вказав у зазначених заявах недостовірні дані, що не відповідає вимогам КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 14, 160, 241, 248, 256, 294, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.
2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду протягом одного місяця з дня отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року та докази на підтвердження зазначеного у звіті.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направити копію звіту та доданих до нього документів ОСОБА_1 .
5. Зобов'язати ОСОБА_1 надати суду відомості про реальний (правильний) номер свого телефону.
6. Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
7. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна